Polska moc pomagania. "Robiąc coś razem, robimy rzeczy niezwykłe"

24.12.2018 | Polska moc pomagania. "Robiąc coś razem, robimy rzeczy niezwykłe"
24.12.2018 | Polska moc pomagania. "Robiąc coś razem, robimy rzeczy niezwykłe"
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
24.12.2018 | Polska moc pomagania. "Robiąc coś razem, robimy rzeczy niezwykłe"Katarzyna Górniak | Fakty TVN

5 milionów na serce dla Oliwki, 4 miliony na leczenie Kai. Błyskawiczna zbiórka na bilety, by niepełnosprawni rugbyści mogli polecieć na mistrzostwa do Australii. Materiał jest jak kartka z ogromnym podziękowaniem - dla Państwa - za to, że gdy prosiliśmy o pomoc - nigdy Państwo nie zawiedli.

Choć Kaja z mamą lubią wymyślać bajki, to największa magia - wydarzyła się naprawdę.

- Magia się dzieje wokół nas. Ogrom serc, które otworzyły się dla Kai, dla nas, jest niesamowity - mówi Katarzyna Czerwińska, mama chorej Kai.

Sto trzydzieści pięć tysięcy nieznanych ludzi podarowały Kai pod choinkę cztery miliony złotych. Chora na złośliwą, nawracającą neuroblastomę sześciolatka - dostała szansę na wyzdrowienie.

Kaja święta spędzi w domu, tak jak Oliwka, która dzięki pomocy innych - może sobie teraz spokojnie nie tylko zjadać pierniczki, ale i je malować. Za uzbierane pięć milionów złotych - jej ciężko chore serce zostanie zoperowane w Stanach Zjednoczonych.

Rekordy zbiórek

- Wszystko jest możliwe dzięki ludziom dobrej woli, bo zostalibyśmy sami - mówi Dorota Dąbrowska, mama Oliwii. Sami nie zostali też mały Dawid czy Oliwia Prusak - dla nich w tym roku padały rekordy zbiórek liczonych w tysiącach serc i milionach złotych.

Ludzi dobrej woli w tym roku było więcej - pomagali nie tylko przez portal siepomaga.pl, i nie tylko od święta.

- Robiąc coś razem, robimy rzeczy niezwykłe - twierdzi Jerzy Owsiak z Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. WOŚP znów zagrała, i znów rekordowo. Orkiestra zebrała ponad 126 milionów złotych.

Magia pomagania

Na zakupy dla blisko siedemnastu tysięcy rodzin w potrzebie - ruszyło ponad sześćset tysięcy darczyńców Szlachetnej Paczki.

- Specjalnie dopytują: a w jakim kolorze powinno być to ubranie, a buty raczej czarne, czy raczej brązowe, a sukienka dla dziewczynki różowa, czy niebieska. Robią im takie prezenty, jakby robili komuś najbliższemu prezent pod choinkę - mówi Joanna Sadzik, prezes Stowarzyszenia "Wiosna".

I nie wiadomo - czy bardziej niezwykli są ci, którzy dają, czy ci, którzy otrzymują. Pan Waldemar - dostał ciepłą zimową kołdrę i bezprzewodową klawiaturę.

- I radość, i takie wewnętrzne przyciszenie, bo sobie tak pomyślałem - wiele jest może bardziej potrzebujących, nie tylko taki ja - mówi Waldemar Słomka.

Dla skromnych, dla chorych i dla takich, co mimo przeciwności - nigdy się nie poddają - pomoc się znalazła. Na Mistrzostwa Świata w Australii polscy niepełnosprawni rugbyści polecieli, bo skrzydeł dodali im anonimowi darczyńcy.

- Jeden problem przerodził się w niesamowite uczucie - mówi Janusz Kozak, trener kadry narodowej w rugby na wózkach.

I choć sportowcy zajęli dziewiąte miejsce - wygrali - i oni, i ci, którzy im pomogli. - Te mistrzostwa były magią dla nas, że tam byliśmy - wspomina trener Janusz Kozak.

Bo magia pomagania - zwykły dzień zamienia w święto.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Polsce w Redzikowie otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle, że od lat - ma już Rumunia. Także w Rumunii powstaje największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS