Jest rekord! W Warszawie i całej Polsce na zaproszenie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy blisko 106 tysięcy osób jednocześnie prowadziło resuscytację krążeniowo-oddechową na Placu Europejskim w Warszawie i w ponad 1100 instytucjach w całej Polsce. Kiedy już wiadomo było, że rekord został pobity, Jurek Owsiak ogłosił temat przyszłorocznego finału WOŚP. 13 stycznia 2019 roku Orkiestra zagra dla "dzieci małych i bez focha" - celem będzie zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.
Do udziału w biciu rekordu w jednoczesnej resuscytacji zostały zaproszone m.in. szkoły biorące udział w prowadzonym przez Fundację programie edukacyjnym "Ratujemy i Uczymy Ratować". Do bicia rekordu przystąpiły też jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych i instytucje z całej Polski. - Dziękujemy, że jesteście z nami! - krzyczał do mikrofonu Jurek Owsiak.
Bicie rekordu w jednoczesnej resuscytacji Fundacja WOŚP organizuje co roku w czasie Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca. Ale była to też okazja do tego, by poinformować o rozpoczęciu przygotowań do Finału. Ruszyła już rejestracja sztabów Orkiestry. - Finał WOŚP - zapowiedział Jurek Owsiak - tradycyjnie będzie widowiskowy, transmitowany w na kanałach Grupy TVN oraz w internecie.
W tym roku Orkiestra zbiera na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Takich, w których można dokonać specjalistycznej diagnozy oraz udzielić pomocy medycznej najciężej chorym dzieciom. W Polsce funkcjonuje dziś blisko 50 takich szpitali. Swoim zasięgiem obejmują one teren całego kraju. Dlatego - jak zapowiedział Jurek Owsiak, Fundacja skupi się na diagnostyce specjalistycznej - zwłaszcza obrazowej, radiologicznej oraz laboratoryjnej.
- Cały czas mam wrażenie, że dla polskich szpitali chcących rozwijać swoje możliwości Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jest ostatnią deską ratunku - mówi Jurek Owsiak.
Po dotychczasowych rekordowych Finałach Fundacja kupiła wiele tysięcy urządzeń dla oddziałów pediatrycznych oraz podstawowych oddziałów neonatologicznych w całej Polsce. - Przez ten czas jednak dostawaliśmy coraz większą ilość próśb o pomoc, często błagalnych, z oddziałów specjalistycznych - informuje Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, członek zarządu i dyrektor ds. medycznych Orkiestry. - Braki dotyczą tych najnowocześniejszych, a zarazem najdroższych urządzeń, na których zakup nie zawsze stać jest samorząd, a środki pozyskane w ramach dotacji unijnych wykorzystywane są na "łatanie" bardziej istotnych potrzeb.
Jak dodaje Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, w medycynie, a zwłaszcza w diagnostyce, dokonał się na świecie znaczący postęp. - Na rynek trafiają coraz to nowsze, bardzo drogie urządzenia, które zarazem oferują kosmiczne możliwości diagnozy i szybkości w podejmowaniu leczenia. Kupując taki właśnie sprzęt mamy możliwość po raz kolejny podnieść poziom opieki nad chorymi dziećmi w Polsce. Dlatego Zarząd Fundacji zdecydował, że celem 27. Finału WOŚP będzie zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych - poinformowała.
W tym roku studio główne podczas Finału WOŚP mieścić się będzie na Placu Defilad w Warszawie, przy Pałacu Kultury i Nauki. Tuż obok stanie scena, na której odbędzie się centralny koncert z największymi polskimi gwiazdami. Tego dnia w całej Polsce i w wielu miejscach na świecie odbędą się setki imprez, koncertów, happeningów i wydarzeń. - Dzień Finału WOŚP będzie dniem pełnym energii, radości, karnawału i zabawy - zapowiedział Owsiak.
Źródło: Fakty w Południe