Polscy przewoźnicy nie przerywają protestu. Sikorski: Musimy przywrócić warunki uczciwej konkurencji

Źródło:
Fakty TVN
Polscy przewoźnicy nie przerywają protestu. Sikorski: Musimy przywrócić warunki uczciwej konkurencji
Polscy przewoźnicy nie przerywają protestu. Sikorski: Musimy przywrócić warunki uczciwej konkurencji
Marzanna Zielińska/Fakty TVN
Polscy przewoźnicy nie przerywają protestu. Sikorski: Musimy przywrócić warunki uczciwej konkurencjiMarzanna Zielińska/Fakty TVN

To nie jest już tylko protest na granicach z Ukrainą - choć to tam setki kierowców mogą spędzić święta. Zniecierpliwieni, zdesperowani i zdeterminowani przewoźnicy i rolnicy w piątek protestowali w Szczecinie. Nowy rząd z nimi rozmawia, jest dobra wola i perspektywa porozumienia.

Protest w Szczecinie to tylko zapowiedź tego, jak może być w kolejnych miastach, a nawet w całym kraju - gdy nikt o problemy tych ludzi nie zadba. - Przypominamy się, że jesteśmy. Nie jest to jakiś drastyczny protest, zachęcamy do dialogu - mówi Stanisław Barna z NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych. Rolnicy domagają się ochrony polskiego rynku przed zalewem zboża z Ukrainy. Transportowcy chcą likwidacji e-kolejek po stronie naszych sąsiadów i zniesienia unijnych przepisów, faworyzujących ukraińskich przewoźników. - Transport stanowi sześć procent polskiego PKB i jeśli Polsce zależy na utrzymaniu tego, że jesteśmy w zasadzie w 40 procentach udziałowcem w transporcie europejskim, to musi coś z tym robić, bo za chwilę przestaniemy funkcjonować - alarmuje Piotr Krzyżankiewicz z Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Przewoźników.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Polski transport dostawał po czterech literach od bardzo dawna"

Dlatego również na wschodzie na razie jest bez zmian. Kierowcy kilkuset ciężarówek szykują się do świąt tam, gdzie stoją. - Pomoc Ukrainie to jedno, każdy chce pomagać, ale także musimy tutaj, wewnątrz kraju, zadbać o swoich ludzi - ocenia Artur Izdebski z Komitetu Obrony Przewoźników i Pracodawców Transportu. To, jak zapewnia minister infrastruktury, już w ostatnich dniach było i nadal będzie tematem rozmów z Komisją Europejską. - Przed marcem musimy mieć zebranych szereg dowodów na to, żeby móc zaproponować obu stronom - i Komisji, i Ukrainie - modyfikację umowy, która jest dzisiaj kością niezgody - zaznacza Dariusz Klimczak (PSL), minister infrastruktury.

Przewoźnicy wznowili protest na granicy w Dorohusku. Ich postulaty się nie zmieniły
Przewoźnicy wznowili protest na granicy w Dorohusku. Ich postulaty się nie zmieniły Renata Kijowska/Fakty TVN

Działania doraźne

Doraźnie resort infrastruktury zabiega o zniesienie przez Ukraińców e-kolejek na przynajmniej dwóch przejściach granicznych, co pozwoliłoby odkorkować przejścia. W tym kontekście kluczowe znaczenie może mieć pierwsza podróż zagraniczna nowego ministra spraw zagranicznych właśnie do Ukrainy i właśnie w towarzystwie wiceministrów odpowiedzialnych za transport i rolnictwo. - Musimy przywrócić warunki uczciwej konkurencji, tak żeby na handlu, na transporcie, wszyscy skorzystali - uważa Radosław Sikorski (PO), minister spraw zagranicznych.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Przewoźnicy zaostrzyli protest na granicy. Spotkał się z nimi nowy minister. "Rzeczowa, twarda, męska rozmowa"

Wiceminister rolnictwa zapowiada, że przed świętami protestujący usłyszą pierwsze konkretne propozycje i nazwiska tych, którzy przy wsparciu najwyższych rangą przedstawicieli PiS skorzystali na zalewie polskiego rynku zbożem z Ukrainy. - Kiedy minister Kowalczyk zapewniał rolników, by nie sprzedawali zboża, pełną gębą szło zboże z Ukrainy do Polski. Nie miał podstaw, żeby tak mówić - podkreśla Michał Kołodziejczak, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi z Koalicji Obywatelskiej i Ruchu Społecznego "Agrounia TAK".

Ministrowie rolnictwa i infrastruktury mają spotkać się z protestującymi na przejściach granicznych w sobotę o 9.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS