Polscy przewoźnicy nie przerywają protestu. Sikorski: Musimy przywrócić warunki uczciwej konkurencji

Źródło:
Fakty TVN
Polscy przewoźnicy nie przerywają protestu. Sikorski: Musimy przywrócić warunki uczciwej konkurencji
Polscy przewoźnicy nie przerywają protestu. Sikorski: Musimy przywrócić warunki uczciwej konkurencji
Marzanna Zielińska/Fakty TVN
Polscy przewoźnicy nie przerywają protestu. Sikorski: Musimy przywrócić warunki uczciwej konkurencjiMarzanna Zielińska/Fakty TVN

To nie jest już tylko protest na granicach z Ukrainą - choć to tam setki kierowców mogą spędzić święta. Zniecierpliwieni, zdesperowani i zdeterminowani przewoźnicy i rolnicy w piątek protestowali w Szczecinie. Nowy rząd z nimi rozmawia, jest dobra wola i perspektywa porozumienia.

Protest w Szczecinie to tylko zapowiedź tego, jak może być w kolejnych miastach, a nawet w całym kraju - gdy nikt o problemy tych ludzi nie zadba. - Przypominamy się, że jesteśmy. Nie jest to jakiś drastyczny protest, zachęcamy do dialogu - mówi Stanisław Barna z NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych. Rolnicy domagają się ochrony polskiego rynku przed zalewem zboża z Ukrainy. Transportowcy chcą likwidacji e-kolejek po stronie naszych sąsiadów i zniesienia unijnych przepisów, faworyzujących ukraińskich przewoźników. - Transport stanowi sześć procent polskiego PKB i jeśli Polsce zależy na utrzymaniu tego, że jesteśmy w zasadzie w 40 procentach udziałowcem w transporcie europejskim, to musi coś z tym robić, bo za chwilę przestaniemy funkcjonować - alarmuje Piotr Krzyżankiewicz z Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Przewoźników.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Polski transport dostawał po czterech literach od bardzo dawna"

Dlatego również na wschodzie na razie jest bez zmian. Kierowcy kilkuset ciężarówek szykują się do świąt tam, gdzie stoją. - Pomoc Ukrainie to jedno, każdy chce pomagać, ale także musimy tutaj, wewnątrz kraju, zadbać o swoich ludzi - ocenia Artur Izdebski z Komitetu Obrony Przewoźników i Pracodawców Transportu. To, jak zapewnia minister infrastruktury, już w ostatnich dniach było i nadal będzie tematem rozmów z Komisją Europejską. - Przed marcem musimy mieć zebranych szereg dowodów na to, żeby móc zaproponować obu stronom - i Komisji, i Ukrainie - modyfikację umowy, która jest dzisiaj kością niezgody - zaznacza Dariusz Klimczak (PSL), minister infrastruktury.

Przewoźnicy wznowili protest na granicy w Dorohusku. Ich postulaty się nie zmieniły
Przewoźnicy wznowili protest na granicy w Dorohusku. Ich postulaty się nie zmieniły Renata Kijowska/Fakty TVN

Działania doraźne

Doraźnie resort infrastruktury zabiega o zniesienie przez Ukraińców e-kolejek na przynajmniej dwóch przejściach granicznych, co pozwoliłoby odkorkować przejścia. W tym kontekście kluczowe znaczenie może mieć pierwsza podróż zagraniczna nowego ministra spraw zagranicznych właśnie do Ukrainy i właśnie w towarzystwie wiceministrów odpowiedzialnych za transport i rolnictwo. - Musimy przywrócić warunki uczciwej konkurencji, tak żeby na handlu, na transporcie, wszyscy skorzystali - uważa Radosław Sikorski (PO), minister spraw zagranicznych.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Przewoźnicy zaostrzyli protest na granicy. Spotkał się z nimi nowy minister. "Rzeczowa, twarda, męska rozmowa"

Wiceminister rolnictwa zapowiada, że przed świętami protestujący usłyszą pierwsze konkretne propozycje i nazwiska tych, którzy przy wsparciu najwyższych rangą przedstawicieli PiS skorzystali na zalewie polskiego rynku zbożem z Ukrainy. - Kiedy minister Kowalczyk zapewniał rolników, by nie sprzedawali zboża, pełną gębą szło zboże z Ukrainy do Polski. Nie miał podstaw, żeby tak mówić - podkreśla Michał Kołodziejczak, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi z Koalicji Obywatelskiej i Ruchu Społecznego "Agrounia TAK".

Ministrowie rolnictwa i infrastruktury mają spotkać się z protestującymi na przejściach granicznych w sobotę o 9.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Nie chcą wracać do swoich domów, nie chcą ich odbudowywać, bo wiedzą, że kolejna powódź, zniszczenia i trauma to tylko kwestia czasu. Mówimy między innymi o mieszkańcach Lądka-Zdroju. Rząd ma dla nich propozycję - wykupi nadające się wyłącznie do rozbiórki domy za cenę wyższą od rynkowej.

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Źródło:
Fakty TVN

Śledztwo ma ustalić przyczyny pożaru budynku w miejscowości Pszów na Śląsku, w którym zginęło pięć osób. Dotarliśmy do nagrań z monitoringu, na których widać, jak błyskawicznie ogień ogarnia cały budynek.

Wyskakiwali z okien, by ratować życie. Pożar w Pszowie rozprzestrzeniał się błyskawicznie

Wyskakiwali z okien, by ratować życie. Pożar w Pszowie rozprzestrzeniał się błyskawicznie

Źródło:
Fakty TVN

Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 18 maja, ale już teraz odbywają się w Polsce szkolne prawybory. W Poznaniu organizatorzy akcji przygotowali około 30 tysięcy kart do głosowania. Przy tej okazji zapytaliśmy też uczniów, które problemy i postulaty są im szczególnie bliskie.

Uczniowie w Poznaniu zagłosowali w prawyborach prezydenckich. "Nie ma takiego idealnego kandydata"

Uczniowie w Poznaniu zagłosowali w prawyborach prezydenckich. "Nie ma takiego idealnego kandydata"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Na debacie w Końskich Joanna Senyszyn zapytała Karola Nawrockiego o sprawę wypłat odszkodowań ofiarom księży pedofilów. Kandydat PiS zarzucił swojej kontrkandydatce, że ma "fobie". Tę wymianę skomentowali nie tylko politycy, ale też ci, którzy w dzieciństwie byli molestowani przez księży.

Senyszyn zapytała Nawrockiego o ofiary księży pedofilów. Kandydat PiS zarzucił jej, że ma "fobie"

Senyszyn zapytała Nawrockiego o ofiary księży pedofilów. Kandydat PiS zarzucił jej, że ma "fobie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Dziś udało się zatrzymać atak na ważne instytucje, które zajmują się dostarczaniem wody - powiedział w "Faktach po Faktach" minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wicepremier zdradził też, jak doszło do zeszłorocznego ataku na Polską Agencję Prasową.

"Zły dzień. Mieliśmy ataki na ważne instytucje"

"Zły dzień. Mieliśmy ataki na ważne instytucje"

Źródło:
TVN24

- Z jednej strony zobaczyłem mocno sparaliżowanych faworytów, którzy - odniosłem takie wrażenie - przyszli na tę debatę przede wszystkim, żeby nie przegrać. A z drugiej strony zobaczyłem trójkę kandydatów, którzy wykorzystali szansę - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były prezydent Aleksander Kwaśniewski, komentując debatę w Końskich.

"Sparaliżowani faworyci", "znakomity odruch" i dwóch przegranych. Debata okiem Kwaśniewskiego

"Sparaliżowani faworyci", "znakomity odruch" i dwóch przegranych. Debata okiem Kwaśniewskiego

Źródło:
TVN24

Wojskowi planiści zostali wysłani do Birmingham, by zapanować nad tonami śmieci, które od półtora miesiąca zalegają na ulicach. Strajkują pracownicy odpowiedzialni za utrzymanie czystości w mieście. Problem stał się niezwykle poważny - śmieciowy kryzys doprowadził do potężnej plagi szczurów.

Birmingham tonie w śmieciach. Mieszkańcy skarżą się na wielkie szczury na ulicach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Latynoski Trump" rządzi Argentyną od grudnia 2023 roku i ma rezultaty. Inflacja spadła 10-krotnie. To rezultat polityki bezwzględnych cięć, które Javier Milei obrazował występami z piłą mechaniczną. Tymczasem Argentyńczycy widzą głodowe emerytury, rosnące bezrobocie i cięcia wydatków socjalnych. Ostatni strajk generalny zatrzymał niemal cały kraj.

Javier Milei rządzi już prawie półtora roku. Nie wszystkim podobają się radykalne cięcia. "Chcemy odzyskać godność"

Javier Milei rządzi już prawie półtora roku. Nie wszystkim podobają się radykalne cięcia. "Chcemy odzyskać godność"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS