Polscy przewoźnicy nie przerywają protestu. Sikorski: Musimy przywrócić warunki uczciwej konkurencji

Źródło:
Fakty TVN
Polscy przewoźnicy nie przerywają protestu. Sikorski: Musimy przywrócić warunki uczciwej konkurencji
Polscy przewoźnicy nie przerywają protestu. Sikorski: Musimy przywrócić warunki uczciwej konkurencji
Marzanna Zielińska/Fakty TVN
Polscy przewoźnicy nie przerywają protestu. Sikorski: Musimy przywrócić warunki uczciwej konkurencjiMarzanna Zielińska/Fakty TVN

To nie jest już tylko protest na granicach z Ukrainą - choć to tam setki kierowców mogą spędzić święta. Zniecierpliwieni, zdesperowani i zdeterminowani przewoźnicy i rolnicy w piątek protestowali w Szczecinie. Nowy rząd z nimi rozmawia, jest dobra wola i perspektywa porozumienia.

Protest w Szczecinie to tylko zapowiedź tego, jak może być w kolejnych miastach, a nawet w całym kraju - gdy nikt o problemy tych ludzi nie zadba. - Przypominamy się, że jesteśmy. Nie jest to jakiś drastyczny protest, zachęcamy do dialogu - mówi Stanisław Barna z NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych. Rolnicy domagają się ochrony polskiego rynku przed zalewem zboża z Ukrainy. Transportowcy chcą likwidacji e-kolejek po stronie naszych sąsiadów i zniesienia unijnych przepisów, faworyzujących ukraińskich przewoźników. - Transport stanowi sześć procent polskiego PKB i jeśli Polsce zależy na utrzymaniu tego, że jesteśmy w zasadzie w 40 procentach udziałowcem w transporcie europejskim, to musi coś z tym robić, bo za chwilę przestaniemy funkcjonować - alarmuje Piotr Krzyżankiewicz z Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Przewoźników.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Polski transport dostawał po czterech literach od bardzo dawna"

Dlatego również na wschodzie na razie jest bez zmian. Kierowcy kilkuset ciężarówek szykują się do świąt tam, gdzie stoją. - Pomoc Ukrainie to jedno, każdy chce pomagać, ale także musimy tutaj, wewnątrz kraju, zadbać o swoich ludzi - ocenia Artur Izdebski z Komitetu Obrony Przewoźników i Pracodawców Transportu. To, jak zapewnia minister infrastruktury, już w ostatnich dniach było i nadal będzie tematem rozmów z Komisją Europejską. - Przed marcem musimy mieć zebranych szereg dowodów na to, żeby móc zaproponować obu stronom - i Komisji, i Ukrainie - modyfikację umowy, która jest dzisiaj kością niezgody - zaznacza Dariusz Klimczak (PSL), minister infrastruktury.

Przewoźnicy wznowili protest na granicy w Dorohusku. Ich postulaty się nie zmieniły
Przewoźnicy wznowili protest na granicy w Dorohusku. Ich postulaty się nie zmieniły Renata Kijowska/Fakty TVN

Działania doraźne

Doraźnie resort infrastruktury zabiega o zniesienie przez Ukraińców e-kolejek na przynajmniej dwóch przejściach granicznych, co pozwoliłoby odkorkować przejścia. W tym kontekście kluczowe znaczenie może mieć pierwsza podróż zagraniczna nowego ministra spraw zagranicznych właśnie do Ukrainy i właśnie w towarzystwie wiceministrów odpowiedzialnych za transport i rolnictwo. - Musimy przywrócić warunki uczciwej konkurencji, tak żeby na handlu, na transporcie, wszyscy skorzystali - uważa Radosław Sikorski (PO), minister spraw zagranicznych.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Przewoźnicy zaostrzyli protest na granicy. Spotkał się z nimi nowy minister. "Rzeczowa, twarda, męska rozmowa"

Wiceminister rolnictwa zapowiada, że przed świętami protestujący usłyszą pierwsze konkretne propozycje i nazwiska tych, którzy przy wsparciu najwyższych rangą przedstawicieli PiS skorzystali na zalewie polskiego rynku zbożem z Ukrainy. - Kiedy minister Kowalczyk zapewniał rolników, by nie sprzedawali zboża, pełną gębą szło zboże z Ukrainy do Polski. Nie miał podstaw, żeby tak mówić - podkreśla Michał Kołodziejczak, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi z Koalicji Obywatelskiej i Ruchu Społecznego "Agrounia TAK".

Ministrowie rolnictwa i infrastruktury mają spotkać się z protestującymi na przejściach granicznych w sobotę o 9.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi rozkręca się. Karol Nawrocki szuka wyborców daleko na prawo, stawiając sprawę rzezi wołyńskiej na ostrzu noża. Spotkało się to z reakcją prezydenta Ukrainy. Tymczasem po prawej stronie sceny politycznej już jest tłoczno, bo do gry wchodzi Grzegorz Braun, dzieląc Konfederację, która wystawiła Sławomira Mentzena. Tymczasem Rafał Trzaskowski stawia na spotkania - nie tylko z wyborcami, ale także z osobistościami zagranicznymi. Na lewicy jest dwóch kandydatów: Magdalena Biejat i Adrian Zandberg.

Zełenski spotyka się z Trzaskowskim, a gani Nawrockiego. Kandydaci próbują się wyróżnić

Zełenski spotyka się z Trzaskowskim, a gani Nawrockiego. Kandydaci próbują się wyróżnić

Źródło:
Fakty TVN

Coraz częstsze są przypadki hipotermii nie w górach, ale w mieście i nie podczas spaceru na mrozie, ale podczas spania we własnym, zimnym domu. Najczęściej dotyka to starsze osoby. Policjanci ostatnio pomogli pani Eugenii - rozpali jej w piecu i nanieśli opału.

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Źródło:
Fakty TVN

Poznańscy okuliści przywracają ludziom wzrok w Afryce od 2018 roku. Kilka dni temu wrócili z Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej. W ramach misji z zaplanowanych 50 zabiegów udało się im przeprowadzić aż 63 operacje oraz 500 konsultacji. Dla miejscowych to była jedyna taka szansa na profesjonalne leczenie.

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Waszyngton szykuje się na ceremonię zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta USA. Na uroczystość do stolicy zjadą się światowi liderzy, dyplomaci i politycy. Zapewnić im bezpieczeństwo to jedna sprawa, a druga - utrzymać pod pełną kontrolą demonstracje i protesty, jakie mają towarzyszyć uroczystości.

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli ktoś mówi, że miejsce Ukrainy nie jest w NATO, że miejsce Ukrainy nie jest w Europie, to gdzie jest to miejsce? W Rosji? Taki sygnał ma pójść z Polski? - pytał w "Faktach po Faktach" kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Komentował słowa swojego kontrkandydata wystawionego przez PiS. Karol Nawrocki mówił bowiem, że "nie widzi" Ukrainy w NATO i UE "do czasu rozwiązania naszych spraw". Prezydent Warszawy zadeklarował też, że jeśli wygra w wyborach, to "podpisze wszystkie ustawy, które będą dotyczyły obrony praw kobiet, liberalizacji ustawy antyaborcyjnej". - Moje poglądy w tej sprawie są absolutnie jasne - dodał.

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Źródło:
TVN24

- Jeśli do wyboru jest możliwość uczestnictwa w ceremonii zaprzysiężenia, a po drugiej stronie realna możliwość wizyty Donalda Trumpa na zaproszenie prezydenta RP w przyszłości, to zdecydowanie warto skupić się na tej drugiej - powiedział w "Faktach po Faktach" szef BBN Jacek Siewiera. Odniósł się w ten sposób do braku zaproszenia dla prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska na ceremonię inauguracji prezydentury Trumpa. 

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Źródło:
TVN24

Niemiecka partia AfD przestaje pudrować swój przekaz. Alice Weidel - oficjalnie kandydatka AfD na kanclerza Niemiec - użyła po raz pierwszy publicznie słowa "remigracja", a jej partia rozesłała do mieszkańców Karlsruhe ulotki w formie "biletów deportacyjnych".

"Tylko remigracja może uratować Niemcy". AfD podkreśla w kampanii jedną kwestię: deportacji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent Korei Południowej został aresztowany i doprowadzony na przesłuchanie przed komisję ds. korupcji. Tym razem policja zmobilizowała odpowiednio większe siły i obrońcy prezydenta dali za wygraną. Przeciw prezydentowi toczy się procedura impeachmentu po tym, jak w grudniu wprowadził nieoczekiwanie stan wojenny w kraju.

"Historyczna chwila" w Korei Południowej. Kilka tysięcy funkcjonariuszy w akcji, w końcu aresztowali prezydenta

"Historyczna chwila" w Korei Południowej. Kilka tysięcy funkcjonariuszy w akcji, w końcu aresztowali prezydenta

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS