Polki z najgorszym dostępem do antykoncepcji. Czerwona wyspa w Europie

13.02.2022 | Polki z najgorszym dostępem do antykoncepcji. Czerwona wyspa w Europie
13.02.2022 | Polki z najgorszym dostępem do antykoncepcji. Czerwona wyspa w Europie
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
13.02.2022 | Polki z najgorszym dostępem do antykoncepcji. Czerwona wyspa w EuropieKatarzyna Górniak | Fakty TVN

Jak wynika z raportu "Contraception Atlas", Polska ma najgorszą dostępność do nowoczesnej antykoncepcji w Europie spośród 46 krajów Europy. W Polsce tak zwana "tabletka po" wymaga recepty, co wyróżnia nas na tle kontynentu. Eksperci wskazują ponadto na trudny dostęp do ginekologa oraz kiepską edukację seksualną.

Polska wciąż wypada fatalnie na tle innych europejskich państw w zakresie dostępu do tabletek antykoncepcyjnych.

- Dla nas tak naprawdę jest to wstyd i pokazuje zaniedbania wieloletnie - ocenia Joanna Scheuring-Wielgus, członkini Europejskiego Forum Parlamentarnego na rzecz Praw Seksualnych i Reprodukcyjnych, posłanka Lewicy.

W raporcie "Contraception Atlas" Polska zajęła ostatnie miejsce na 46 krajów Europy. - Najbardziej tragiczne w tym wszystkim jest to, że to jest rzecz, która dotyka każdej z nas - uważa Joanna Gzyra-Iskandar z Centrum Praw Kobiet.

W Polsce sytuacja kobiet z roku na rok się pogarsza. - Ja co miesiąc płacę 50 złotych za antykoncepcję i mnie na to stać, ale jest większość kobiet w Polsce, których po prostu na to nie stać - zwraca uwagę Joanna Scheuring-Wielgus.

Ograniczony dostęp do poradni ginekologicznej

Gdy w wielu krajach antykoncepcja jest darmowa dla kobiet młodych czy ubogich, gdy dopłaca się tam do nowoczesnych metod, takich jak wkładka czy implant, to w Polsce częściowo refunduje się zaledwie kilka rodzajów tabletek, i to starszej generacji.

- Niestety, rząd nie robi nic, żeby tę sytuację poprawić - podkreśla Antonina Lewandowska z Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny i edukatorka grupy "Ponton".

Ponadto Polska jako jedyny kraj spośród wszystkich 46 krajów uwzględnionych w raporcie "Contraception Atlas" nie daje kobietom łatwego dostępu do antykoncepcji awaryjnej.

- Jesteśmy jedynym krajem, który wymaga posiadania recepty na antykoncepcję postkoitalną, czyli tę tak zwaną "tabletkę po", co w dosyć oczywisty sposób utrudnia do niej dostęp, bo na NFZ nikt się nie dostanie z dnia na dzień do ginekologa - wyjaśnia Lewandowska.

- Są regiony, gdzie więcej niż połowa gmin wiejskich nie ma dostępu do poradni ginekologicznej - zwraca uwagę Kamila Ferenc, prawniczka z Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

Jak dostęp do poradni ginekologicznej jest, to bywa, że jest i przeszkoda. - Na samym wejściu wisi krzyż - mówi Joanna Gzyra-Iskandar z Centrum Praw Kobiet.

Wiara, poglądy i sumienie lekarza nie są i nie powinny być problemem kobiety - podkreślają ekspertki. - Powoływanie się na klauzulę sumienia przy odmowie wystawienia recepty na antykoncepcję, w tym antykoncepcję awaryjną, jest całkowicie bezprawne - przypomina Kamila Ferenc.

Prawem jest za to własny wybór i własne decyzje każdej kobiety. - Posiadanie prawa do antykoncepcji jest prawem człowieka, jest prawem kobiety - podkreśla Joanna Scheuring-Wielgus.

Fatalny dostęp do antykoncepcji to tylko część problemu. Jego początek to kiepska edukacja seksualna, a koniec - to zakaz aborcji. Skala nieprzestrzegania praw kobiet w Polsce wykracza daleko poza granice jednej mapy.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Nigdy wcześniej nie było takiej frekwencji w wyborach i nigdy z takim przekonaniem nie mówiono, że to kobiety rozstrzygną o ich wyniku. W dużej mierze tak się stało. Co dotychczas udało się koalicji 15 października zrobić dla kobiet?

Rok temu to Polki w dużym stopniu zdecydowały o zmianie władzy. Co do tej pory udało się rządowi zrobić dla kobiet?

Rok temu to Polki w dużym stopniu zdecydowały o zmianie władzy. Co do tej pory udało się rządowi zrobić dla kobiet?

Źródło:
Fakty TVN

Można długo dyskutować o liście szkolnych lektur, o tym, ile matematyki, a ile historii, co ma być w plecakach, a co w szafkach w szkole, czy zadawać prace domowe, dlaczego dzieci nie chodzą na WF, jak przygotować do świata, który zmienia się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. I dyskusje o tym są. Ale jedno jest pewne - bez nauczycieli nic z tych dyskusji nie wyniknie.

Bez nich nie ma szkoły. "Najtrudniejszy jest chyba brak szacunku społeczeństwa"

Bez nich nie ma szkoły. "Najtrudniejszy jest chyba brak szacunku społeczeństwa"

Źródło:
Fakty TVN

Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego wynika, że od początku roku do września zarejestrowano w Polsce prawie 17 tysięcy przypadków krztuśca. To wielki wzrost w porównaniu do ubiegłego roku, gdy zakażeń było niespełna tysiąc. Od 15 października kobiety w ciąży mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciw krztuścowi w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej. Lekarze zachęcają do szczepień, bo dzięki temu dziecko już po urodzeniu nabywa odporność. Dla niemowląt do 6. miesiąca życia to bardzo groźna choroba bakteryjna. Gotowych jest prawie 50 tysięcy szczepionek.

Coraz więcej przypadków krztuśca. Wszyscy powinni się zaszczepić, dorośli też. Od kaszlu można złamać żebra

Coraz więcej przypadków krztuśca. Wszyscy powinni się zaszczepić, dorośli też. Od kaszlu można złamać żebra

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 2030 roku i będą bardziej odpowiadały rekomendacjom Światowej Organizacji Zdrowia. Celem jest zmniejszenie liczby zgonów powodowanych przez zanieczyszczenia. Szacuje się, że w całej Europie zanieczyszczone powietrze odpowiada za nawet 300 tysięcy zgonów rocznie. Chociaż w Polsce walka o poprawę jakości powietrza trwa od lat i przynosi efekty, to wciąż nie jest dobrze. Zbyt wolno przebiega wymiana tak zwanych "kopciuchów".

W 2030 roku w UE mają wejść nowe normy jakości powietrza. Polska ma 6 lat na wymianę "kopciuchów"

W 2030 roku w UE mają wejść nowe normy jakości powietrza. Polska ma 6 lat na wymianę "kopciuchów"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kolejki do specjalistów mogłyby być krótsze. Tylko w tym roku na umówione wizyty lub badania nie przyszło blisko milion pacjentów. Dlatego po raz kolejny rusza kampania "Odwołuję, nie blokuję".

Nieodwoływanie wizyt u specjalistów to duży problem. W tym roku nie przyszło do lekarza blisko milion osób

Nieodwoływanie wizyt u specjalistów to duży problem. W tym roku nie przyszło do lekarza blisko milion osób

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Pochylamy się nad opinią Komisji Weneckiej, weźmiemy ją pod uwagę - zapewnił w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor habilitowany Krystian Markiewicz, przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Ustroju Sądownictwa i Prokuratury, która zajmuje się przygotowywaniem nowych przepisów dotyczących neosędziów. Odnosząc się do zarzutów, że ta opinia to "strzał" dla obecnie rządzącej ekipy, powiedział, że "trzeba najpierw przeczytać, a potem może komentować".

Komisja Wenecka kazała działać "jak najszybciej". "Inaczej system sądownictwa nam po prostu się rozsypie"

Komisja Wenecka kazała działać "jak najszybciej". "Inaczej system sądownictwa nam po prostu się rozsypie"

Źródło:
TVN24

- Poza tym, że trzeba odzyskać kontrolę, zapewnić bezpieczeństwo, trzeba jeszcze zachować człowieczeństwo - mówiła w "Faktach po Faktach" Anita Kucharska-Dziedzic (Lewica), komentując założenia polskiej strategii migracyjnej. Przekazała, że jej formacja sprzeciwia się przewidzianemu w dokumencie zawieszeniu prawa do azylu. Wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL, Trzecia Droga) ocenił zaś, że "można grać fair, pod warunkiem że po drugiej stronie stolika siedzi człowiek, który też szanuje reguły". - Po drugiej stronie stolika, o którym mówimy, siedzą Łukaszenka i Putin - podkreślił.

"Po drugiej stronie stolika siedzą Łukaszenka i Putin" vs "trzeba zachować człowieczeństwo"

"Po drugiej stronie stolika siedzą Łukaszenka i Putin" vs "trzeba zachować człowieczeństwo"

Źródło:
TVN24

Finlandia też obawiała się szturmu migrantów na granicę sterowanego z Moskwy. Uchodźcy byli transportowani przez Rosję i porzucani pod kołem podbiegunowym, gdzie mogli rowerem dotrzeć na granicę. Dlatego Finowie najpierw zamknęli większość przejść granicznych, a potem zmienili prawo. Teraz mogą zawiesić procedury azylowe, teoretycznie bez łamania konstytucji.

Tak Finowie walczą ze "zinstrumentalizowaną migracją". Zmienili prawo, ale wciąż z niego nie skorzystali

Tak Finowie walczą ze "zinstrumentalizowaną migracją". Zmienili prawo, ale wciąż z niego nie skorzystali

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Chińskie wojsko ćwiczy oblężenie Tajwanu - odcięcie portów i przejęcie infrastruktury lądowej. To odpowiedź na przemówienie prezydenta Tajwanu Lai Ching‑te, który podkreślał jej niepodległość.

Chiny przeprowadziły ogromne ćwiczenia wojskowe. Pekin symulował okrążenie Tajwanu

Chiny przeprowadziły ogromne ćwiczenia wojskowe. Pekin symulował okrążenie Tajwanu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Elon Musk, właściciel Tesli i firmy SpaceX, ma nową inwestycję. To kampania wyborcza Donalda Trumpa. Najbogatszy człowiek na świecie zainwestował już 80 milionów dolarów w sztab republikanów, a w planach jest drugie tyle. Sam przeprowadził się właśnie do Pensylwanii, gdzie nie tylko przekonuje do wzięcia udziału w wyborach, ale wręcz płaci wyborcom za rejestrację. Co on sam będzie z tego miał?

Dlaczego Elon Musk zaangażował się w kampanię wyborczą Donalda Trumpa?

Dlaczego Elon Musk zaangażował się w kampanię wyborczą Donalda Trumpa?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS