Politycy PiS przekonują, że rząd dba o kobiety. "Państwo polskie ma dla nas tylko przymus i strach"

Źródło:
Fakty TVN
Rządzący zapewniają, że dbają o kobiety. "Tworzy się sztuczną narrację o jakimś piekle"
Rządzący zapewniają, że dbają o kobiety. "Tworzy się sztuczną narrację o jakimś piekle"
Michał Tracz/Fakty TVN
1 TRACZ

Politycy Prawa i Sprawiedliwości zapewniają, że kobiety mają obecnie lepiej niż 10 lat temu. Wyliczają też, co w ostatnim czasie zrobił dla nich rząd. Jednak to nie wytrzymuje konfrontacji z rzeczywistością - tą, z którą na co dzień zderzają się kobiety.

Premier Mateusz Morawiecki w sprawie pani Joanny milczy, ale odpowiedzieć będzie musiała prokuratura, bo nie tylko pełnomocniczka pani Joanny, ale też politycy opozycji chcą, by śledczy zbadali, czy policjanci nie złamali prawa. - To musi być traktowane jako najbardziej brutalne wkroczenie w sferę intymności i dóbr osobistych innego człowieka - mówił w piątkowych "Faktach po Faktach" TVN24 profesor Marek Safjan, sędzia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

W podobnym tonie wypowiada się także opozycja. - Dzisiaj państwo polskie ma dla nas tylko przymus i strach - mówi Magdalena Biejat, posłanka Lewicy.

ZOBACZ MATERIAŁ "FAKTÓW" TVN: Pani Joanna zażyła tabletkę poronną. Do szpitala przyjechali policjanci, zabrali jej laptopa i telefon

Minister rodziny i polityki społecznej mówi o hejcie, ale nie na panią Joannę. - Nagonka, która jest spowodowana na kobiety lekarki i policjantki, które przeprowadzały swoje czynności, jest głęboko niesprawiedliwa - twierdzi Marlena Maląg.

Władza nie widzi niesprawiedliwości w tym, jak potraktowana została pani Joanna, odarta z godności, potraktowana jak przestępca, mimo że przestępstwa nie popełniła - to właśnie, zdaniem opozycji, polityka PiS-u wobec kobiet. Politycy przypominają, że to właśnie na wniosek PiS-u oraz Konfederacji Trybunał Konstytucyjny de facto zmienił prawo i niemal całkowicie zakazał aborcji w Polsce. To wtedy na ulice wyszły wielotysięczne protesty, niekiedy brutalnie tłumione przez policję. Przeciwko kobietom użyto pałek i gazu. To władza PiS-u chciała wypowiedzieć konwencję antyprzemocową i kpiła z faktu, że kobiety w Polsce boją się rodzić dzieci.

Sprawa pani Joanny. Minister Maląg domaga się przeprosin dla policji
Sprawa pani Joanny. Minister Maląg domaga się przeprosin dla policjiMaciej Knapik/Fakty TVN

PiS wylicza, co zrobiło dla kobiet

Kiedy z powodu strachu lekarzy przed nowym prawem, w szpitalach umierały kolejne kobiety, prezes PiS-u mówił o urojeniach. Dzisiaj też władza zaklina rzeczywistość.

- Rząd Prawa i Sprawiedliwości jest rządem, który kobiety stawia na piedestale - zaznacza Elżbieta Witek, marszałek Sejmu z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. - Prawo i Sprawiedliwość na każdym kroku wspiera kobiety - zapewnia Anna Zalewska, eurodeputowana Prawa i Sprawiedliwości. - Kobiety mają w tej chwili lepiej, niż miały 10 lat temu - wskazuje Kazimierz Smoliński, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

To bzdura - mówi opozycja i dodaje, że sprawa pani Joanny jest tego najlepszym przykładem. - Prawo i Sprawiedliwość poniewiera kobietami - uważa Krzysztof Śmiszek, poseł Lewicy. - To jest najbardziej opresyjny i antykobiecy rząd w historii Polski, na pewno po 1989 roku - komentuje dr hab. Anna Siewierska-Chmaj, politolog, Uniwersytet Rzeszowski.

CZYTAJ TAKŻE: Aborcja w Polsce i na świecie. Gdzie i kiedy jest dozwolona, a które państwa jej zakazują?

Politycy PiS na pytanie o to, co ostatnio partia zrobiła dla kobiet, wymieniają socjal, mówią o żłobkach i przedszkolach, a nawet o uprzejmości. Tyle, że to nie ma nic wspólnego z prawami kobiet - kontruje Lewica. - Dzisiaj kobieta w wizji Prawa i Sprawiedliwości to trzy razy K: kuchnia, kołyska i Kościół - mówi poseł Śmiszek.

Tusk: dajmy 1 października pełną wiarę w zwycięstwo
Tusk: dajmy 1 października pełną wiarę w zwycięstwoTVN24

Widać wyraźnie, że prawa kobiet stają się dla PiS-u jednym z ważniejszych problemów kampanii. - Tworzy się sztuczną narrację o jakimś piekle kobiet - twierdzi poseł Smoliński.

Posłanka Platformy Marta Golbik mówi, że jest jeden pozytywny efekt polityki PiS-u wobec kobiet. - To, co zrobili dobrze, to spowodowali, że kobiety zjednoczyły się przeciwko rządom Prawa i Sprawiedliwości - wskazuje.

Sprawy kobiet są jednym z powodów, dla których na 1 października lider Platformy Donald Tusk zwołał marsz "Miliona serc".

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS