Połączyli siły w sprawie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Padły konkretne propozycje rozwiązań

Źródło:
Fakty TVN
Połączyli siły w sprawie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Padły konkretne propozycje rozwiązań
Połączyli siły w sprawie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Padły konkretne propozycje rozwiązań
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Połączyli siły w sprawie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Padły konkretne propozycje rozwiązańAdrianna Otręba/Fakty TVN

Okrągły stół zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, a przy nim aktywiści, eksperci, politycy i sama młodzież. W czwartek w Senacie z tego spotkania powstała lista konkretnych rekomendacji, bo chodziło o to, żeby dorośli zapytali młodych, co mogą dla nich zrobić i jak im pomóc.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112.

Dyskusja o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży przeniosła się w czwartek do Senatu. - Tej nauki jest za dużo, to jest pierwsza rzecz, ale jeszcze ważną kwestią są uzależnienia - wskazywała Aleksandra Giska ze Stowarzyszenia Precedens. - Moją psychikę wykończyło liceum. Nie wytrzymałem tej presji, nie wytrzymałem siedzenia kilkunastu godzin - wyznał Paweł Mrozek z Akcji Uczniowskiej.

Na Wiejskiej uczniowie, specjaliści, aktywiści, rodzice i politycy połączyli swoje siły. - Możemy usiąść przy wspólnym stole z młodymi i zapytać: hej, co my, dorośli, możemy dla was zrobić - mówiła Martyna Wojciechowska, prezeska Fundacji UNAWEZA.

Jak wskazują eksperci, pomóc dziecku może nie tylko rodzic, ale także kolega. - Jeżeli powie: "chcę ci pomóc, bo coś mnie niepokoi, chętnie cie wysłucham", to już pomaga - podkreśla prof. Agnieszka Gmitrowicz, wiceprezeska Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego.

Czytaj także: 36 miejsc na cały region. Alarmujący stan psychiatrii dziecięcej

Młodym podczas spotkania dodawano też odwagi, żeby nie bali się prosić o pomoc. - Młode osoby idą za karę do pedagoga, idą za karę do psychologa, więc my, dorośli, odczarujmy to - wskazywała Danuta Sowińska, suicydolożka.

W kwestii psychologów w szkołach jest jeszcze dużo zrobienia. - Żeby ich nie było za mało, żeby godziny, w których pracują, były wydłużone - wylicza Krzysztof Obrębski, pedagog, wicedyrektor Zespołu Szkół nr 31 w Warszawie. - Jeżeli my nie zadbamy równolegle o profilaktykę, ale również i o zmiany w edukacji, to same działania w systemie ochrony zdrowia nie będą w pełni efektywne - uważa dr Aleksandra Lewandowska, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

Miesiące oczekiwań na konsultację psychiatryczną dla dzieci. "Profilaktyka w naszym kraju raczkuje"
Miesiące oczekiwań na konsultację psychiatryczną dla dzieci. "Profilaktyka w naszym kraju raczkuje"Katarzyna Górniak/Fakty TVN

Postulaty po dyskusji w Senacie

Ministra edukacji Barbara Nowacka podczas debaty przypominała, że powołała już pełnomocniczkę do spraw zdrowia psychicznego uczniów, która współpracuje z Ministerstwem Zdrowia. - Moim marzeniem jest, żebyśmy na 1 września mogli poczuć w szkole realną zmianę dotyczącą dobrostanu młodych osób - mówiła ministra.

Po dyskusji w Senacie podpisano pakt, w którym znalazł się szereg rekomendacji - od likwidacji dzwonków po przeszkolenie kadry z udzielania pierwszej pomocy psychologicznej. - Zdrowie psychiczne dla nas, młodych ludzi, jest najważniejsze - podkreślił Paweł Mrozek z Akcji Uczniowskiej.

Zobacz również: Tu dzieci i młodzież otrzymają pomoc psychologiczną bez skierowania

Ważne jest też wsparcie, do którego może przyłączyć się każdy z nas. Z przekazanych Fundacji TVN w ubiegłym roku środków z półtora procent podatku realizowana jest akcja "Zdrowie w głowie". - Tworzymy gabinety dla psychologów i psychiatrów w szpitalach na terenie całej Polski - informuje Ewa Zatorska z Fundacji TVN.

W tym roku pieniądze z odpisu podatkowego Fundacja TVN przeznaczy na leczenie chorych dzieci i osób starszych oraz na remonty szpitali.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS