Połączyli siły w sprawie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Padły konkretne propozycje rozwiązań

Źródło:
Fakty TVN
Połączyli siły w sprawie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Padły konkretne propozycje rozwiązań
Połączyli siły w sprawie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Padły konkretne propozycje rozwiązań
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Połączyli siły w sprawie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Padły konkretne propozycje rozwiązańAdrianna Otręba/Fakty TVN

Okrągły stół zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, a przy nim aktywiści, eksperci, politycy i sama młodzież. W czwartek w Senacie z tego spotkania powstała lista konkretnych rekomendacji, bo chodziło o to, żeby dorośli zapytali młodych, co mogą dla nich zrobić i jak im pomóc.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112.

Dyskusja o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży przeniosła się w czwartek do Senatu. - Tej nauki jest za dużo, to jest pierwsza rzecz, ale jeszcze ważną kwestią są uzależnienia - wskazywała Aleksandra Giska ze Stowarzyszenia Precedens. - Moją psychikę wykończyło liceum. Nie wytrzymałem tej presji, nie wytrzymałem siedzenia kilkunastu godzin - wyznał Paweł Mrozek z Akcji Uczniowskiej.

Na Wiejskiej uczniowie, specjaliści, aktywiści, rodzice i politycy połączyli swoje siły. - Możemy usiąść przy wspólnym stole z młodymi i zapytać: hej, co my, dorośli, możemy dla was zrobić - mówiła Martyna Wojciechowska, prezeska Fundacji UNAWEZA.

Jak wskazują eksperci, pomóc dziecku może nie tylko rodzic, ale także kolega. - Jeżeli powie: "chcę ci pomóc, bo coś mnie niepokoi, chętnie cie wysłucham", to już pomaga - podkreśla prof. Agnieszka Gmitrowicz, wiceprezeska Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego.

Czytaj także: 36 miejsc na cały region. Alarmujący stan psychiatrii dziecięcej

Młodym podczas spotkania dodawano też odwagi, żeby nie bali się prosić o pomoc. - Młode osoby idą za karę do pedagoga, idą za karę do psychologa, więc my, dorośli, odczarujmy to - wskazywała Danuta Sowińska, suicydolożka.

W kwestii psychologów w szkołach jest jeszcze dużo zrobienia. - Żeby ich nie było za mało, żeby godziny, w których pracują, były wydłużone - wylicza Krzysztof Obrębski, pedagog, wicedyrektor Zespołu Szkół nr 31 w Warszawie. - Jeżeli my nie zadbamy równolegle o profilaktykę, ale również i o zmiany w edukacji, to same działania w systemie ochrony zdrowia nie będą w pełni efektywne - uważa dr Aleksandra Lewandowska, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

Miesiące oczekiwań na konsultację psychiatryczną dla dzieci. "Profilaktyka w naszym kraju raczkuje"
Miesiące oczekiwań na konsultację psychiatryczną dla dzieci. "Profilaktyka w naszym kraju raczkuje"Katarzyna Górniak/Fakty TVN

Postulaty po dyskusji w Senacie

Ministra edukacji Barbara Nowacka podczas debaty przypominała, że powołała już pełnomocniczkę do spraw zdrowia psychicznego uczniów, która współpracuje z Ministerstwem Zdrowia. - Moim marzeniem jest, żebyśmy na 1 września mogli poczuć w szkole realną zmianę dotyczącą dobrostanu młodych osób - mówiła ministra.

Po dyskusji w Senacie podpisano pakt, w którym znalazł się szereg rekomendacji - od likwidacji dzwonków po przeszkolenie kadry z udzielania pierwszej pomocy psychologicznej. - Zdrowie psychiczne dla nas, młodych ludzi, jest najważniejsze - podkreślił Paweł Mrozek z Akcji Uczniowskiej.

Zobacz również: Tu dzieci i młodzież otrzymają pomoc psychologiczną bez skierowania

Ważne jest też wsparcie, do którego może przyłączyć się każdy z nas. Z przekazanych Fundacji TVN w ubiegłym roku środków z półtora procent podatku realizowana jest akcja "Zdrowie w głowie". - Tworzymy gabinety dla psychologów i psychiatrów w szpitalach na terenie całej Polski - informuje Ewa Zatorska z Fundacji TVN.

W tym roku pieniądze z odpisu podatkowego Fundacja TVN przeznaczy na leczenie chorych dzieci i osób starszych oraz na remonty szpitali.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Jeśli Rosja utrzyma siłę ataków na ukraiński system energetyczny, a Kijów nie otrzyma wsparcia dla swojej obrony przeciwlotniczej, to niedługo kraj może zostać bez prądu. Każda elektrownia, która jest naprawiona, niemal natychmiast jest z powrotem niszczona. 

Rosjanie wyczuli słabość Ukrainy. "Wszystko, co wyremontowaliśmy, po tygodniu zostało zniszczone"

Rosjanie wyczuli słabość Ukrainy. "Wszystko, co wyremontowaliśmy, po tygodniu zostało zniszczone"

Źródło:
Fakty TVN

Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Zdrowia chcą, by w szkołach były organizowane szczepienia przeciwko HPV. Będą dobrowolne, ale konieczna przy tym byłaby obecność chociaż jednego z rodziców. Dodatkowo w szkołach będzie nowy przedmiot - Edukacja zdrowotna, który ma zwiększyć wiedzę młodzieży na temat profilaktyki zdrowotnej.

Nowy przedmiot, program dobrowolnych szczepień. Trzy ministerstwa zapowiedziały zmiany w szkołach

Nowy przedmiot, program dobrowolnych szczepień. Trzy ministerstwa zapowiedziały zmiany w szkołach

Źródło:
Fakty TVN

Najpierw Trzebnica stała się wyborczą sensacją, bo o tym, kto będzie tam burmistrzem, przesądził jeden głosu. Teraz okazało się, że w jednej z komisji głosy liczyła siostra kandydata, który wygrał. Jedna z kontrkandydatek nie widzi w tym przypadku i złożyła już protest wyborczy.

Wybory w Trzebnicy do powtórzenia? W komisji wyborczej głosy liczyła siostra zwycięzcy

Wybory w Trzebnicy do powtórzenia? W komisji wyborczej głosy liczyła siostra zwycięzcy

Źródło:
Fakty TVN

Protestów rolniczych ciąg dalszy. W piątek z utrudnianiami muszą się liczyć między innymi mieszkańcy Łodzi i Zgierza. Zablokowane są ważne ulice i jedno z największych skrzyżowań w regionie. 

Rolnicy nie kończą protestu. W piątek zablokowali ulice Łodzi i Zgierza

Rolnicy nie kończą protestu. W piątek zablokowali ulice Łodzi i Zgierza

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polska się wyludnia. I na razie nie widać perspektyw na zmianę tego trendu. Według prognoz Głównego Urzędu Statystycznego za mniej niż cztery dekady będzie nas niewiele ponad 30 milionów. Jakich możemy spodziewać się konsekwencji depopulacji w tak dużej skali?

Jaka jest demograficzna przyszłość Polski? "Skala zjawiska jest olbrzymia i niepokojąca"

Jaka jest demograficzna przyszłość Polski? "Skala zjawiska jest olbrzymia i niepokojąca"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polki zasługiwały na pełnię praw kobiet miesiąc temu, rok temu, cztery lata temu, pięć i dziesięć. Nie ma co patrzeć w przeszłość. Dziś robimy ten pierwszy krok w przyszłość - mówiła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o skierowanych do komisji nadzwyczajnej projektach zmian w prawie aborcyjnym. Na pytanie, jak do projektów ustaw może podejść prezydent powiedziała, że "Andrzej Duda już pakuje walizki".

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Źródło:
TVN24

Ktokolwiek wierzył w zapowiedzi, że wielki Orlen, po przejmowaniu kolejno Energi, Lotosu i PGNiG-u będzie negocjował kontrakty niemalże "z buta" i będzie wielką potęgą, to pobłądził - powiedział w "Faktach po Faktach" Piotr Woźniak, były minister gospodarki i były prezes PGNiG.

Orlen spisał na straty ogromne środki. "Obawiam się najgorszego"

Orlen spisał na straty ogromne środki. "Obawiam się najgorszego"

Źródło:
tvn24.pl

To była debata o historii kobiet, o tym, kto na końcu będzie miał prawo decydować - mówiła w "Faktach po Faktach" posłanka KO Monika Rosa, pytana o sejmową debatę na temat ustaw aborcyjnych. - Była o tym, o czym będzie jutrzejsze głosowanie. Nie tylko o aborcji, ale też o jedności i sprawczości koalicji 15 października - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga).

"To nie była tylko debata o aborcji, była o jedności i sprawczości koalicji 15 października"

"To nie była tylko debata o aborcji, była o jedności i sprawczości koalicji 15 października"

Źródło:
TVN24

W naszym interesie jest wspieranie Ukrainy, ponieważ chcemy stabilności, chcemy dobrobytu, dla nas i dla naszych dzieci. Naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne - powiedział w rozmowie z reporterem "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jakubem Loską Charles Michel. Przewodniczący Rady Europejskiej mówił także o tym, jak ocenia zmiany w Polsce mające przywrócić praworządność oraz o zbliżających się eurowyborach.

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To my musimy decydować o tym, kto dociera do Unii Europejskiej i na jakich warunkach, a nie przemytnicy - mówi Ursula von der Leyen. Po latach negocjacji niewielką większością głosów Parlament Europejski przyjął pakt migracyjny. Najbardziej kontrowersyjnym elementem paktu są mechanizmy, które mają wymusić na pozostałych krajach wsparcie państwa znajdującego się pod presją migracyjną. Głosowanie nad paktem odbyło się dwa miesiące przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja prosi Kazachstan o gotowość do wsparcia ogromnymi ilościami benzyny. Jak podaje agencja Reutera - to skutek udanych uderzeń ukraińskich w rosyjskie rafinerie. Równocześnie Rosję nawiedziła wielka powódź. Znawcy tematyki wschodniej komentują, że obie te sprawy wyraźnie pokazują niesprawność państwa rosyjskiego.

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS