Pojawiła się szansa dla chorych na endometriozę. "To jest przełom historyczny w Polsce"

Źródło:
Fakty TVN
Pojawiła się szansa dla chorych na endometriozę. "To jest przełom historyczny w Polsce"
Pojawiła się szansa dla chorych na endometriozę. "To jest przełom historyczny w Polsce"
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Pojawiła się szansa dla chorych na endometriozę. "To jest przełom historyczny w Polsce"Katarzyna Górniak/Fakty TVN

Do tej pory w Polsce nie istniał system leczenia endometriozy. Teraz jest szansa, że będzie to najlepszy system na świecie. Ocenia się, że nawet co dziesiąta kobieta może cierpieć z powodu tej choroby.

Były wielkie oczekiwania, są wielkie słowa. - To są bardzo cenne zmiany, to jest przełom historyczny w Polsce - twierdzi Lucyna Jaworska-Wojtas, prezeska Fundacji "Pokonać Endometriozę" i członkini Zespołu do spraw Diagnostyki i Leczenia Endometriozy.

To szansa dla milionów Polek, bo są wreszcie najnowsze zalecenia dotyczące organizacji leczenia endometriozy w naszym kraju. - Jest szansa, że będziemy krajem, w którym ta opieka będzie chyba najlepiej na świecie rozwiązana - zaznacza profesor Krzysztof Czajkowski, konsultant krajowy w dziedzinie położnictwa i ginekologii, przewodniczący Zespołu do spraw Diagnostyki i Leczenia Endometriozy. Nad tym przez ostatni rok pracował zespół złożony z lekarzy, ekspertów i przedstawicielek pacjentek - powołany przez poprzedniego ministra zdrowia po apelach, po uwagach i po naszym głośnym reportażu "Taka twoja uroda".

Oglądaj reportaż "Taka twoja uroda" w TVN24 GO

Endometrioza to choroba, w której tkanka macicy wydostaje się poza macicę i - podobnie jak nowotwór - rozprzestrzenia się po organizmie, zarastając kolejne narządy, co powoduje ogromny ból i niepłodność. Chociaż na endometriozę choruje co dziesiąta kobieta, dotychczas w Polsce nie istniał żaden system ich leczenia. - Pacjentki z endometriozą wydają się być bardzo niedodiagnozowane - uważa doktor habilitowany Tomasz Marjański, chirurg klatki piersiowej i członek Zespołu do spraw Diagnostyki i Leczenia Endometriozy. - Ta choroba, mówiąc wprost, jest niewidoczna w systemie zdrowia - podkreśla doktor habilitowany Paweł Basta, ginekolog i onkolog oraz członek Zespołu do spraw Diagnostyki i Leczenia Endometriozy.

Endometrioza dotyka co dziesiątą kobietę
Endometrioza dotyka co dziesiątą kobietęTVN24

Konkretne działania

Zespół wytypował siedem głównych problemów, a wśród nich: brak rozwiązań systemowych, brak refundacji leków, brak odpowiedniej wyceny zabiegów, brak wytycznych, brak wiedzy i brak statystyk. - Uzyskanie w zaawansowanych przypadkach rzeczywiście fachowej pomocy jest w Polsce bardzo trudne albo bardzo kosztowne - zaznacza profesor Krzysztof Czajkowski.

To ma się zmienić. Zespół zaproponował utworzenie ośrodków wysokospecjalistycznych zorganizowanych trzystopniowo i holistycznie - z lekarzami różnych specjalności, z poradniami bólu i doradztwem żywieniowym. - To nie powinni być przypadkowi ginekolodzy i lekarze, tylko ci, którzy rzeczywiście znają się na tej chorobie - podkreśla Lucyna Jaworska-Wojtas. Za pacjentką miałaby iść specjalna karta leczenia - "karta endo" - podobna do tych, które mają chorzy onkologicznie. - Po to, aby pacjentki z endometriozą miały prostszą drogę od objawów do diagnozy i do rozpoczęcia leczenia - wyjaśnia doktor habilitowany Tomasz Marjański.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Endometrioza dotyka co dziesiątą kobietę. Rozmowa z autorkami reportażu "Taka twoja uroda"

Wytyczne bez woli politycznej pozostaną tylko dobrymi pomysłami. - Teraz krok należy do ministerstwa i do decydentów - mówi doktor habilitowany Paweł Basta. Ministerstwo na razie nie znalazło czasu na wypowiedź, ale lekarze już zaczęli działać. Prawdopodobnie jeszcze jesienią do programu kształcenia przyszłych ginekologów zostanie włączony kurs wiedzy o endometriozie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Byli ochroniarzami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i chociaż nie pracowali dla Żandarmerii Wojskowej, to byli tam na etatach. Wiceminister obrony narodowej mówi o skandalu i ujawnia wyniki kolejnego audytu. Jak się okazuje, Żandarmeria Wojskowa była na usługach jeszcze innego polityka PiS-u - Antoniego Macierewicza.

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Źródło:
Fakty TVN

Przez 25 lat w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka lekarze dokonali pięciuset rodzinnych przeszczepów wątroby, ratując zdrowie i życie pacjentów. - W zakresie transplantacji wątroby i nerek u dzieci jesteśmy w tej chwili jednym z dwóch największych ośrodków na świecie - podkreśla doktor Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS