Pogoda utrudnia ukraińskim żołnierzom skuteczną walkę. Pojawiają się też problemy z rotacją walczących na froncie

Źródło:
Fakty TVN
Pogoda utrudnia ukraińskim żołnierzom skuteczną walkę. Pojawiają się też problemy z rotacją walczących na froncie
Pogoda utrudnia ukraińskim żołnierzom skuteczną walkę. Pojawiają się też problemy z rotacją walczących na froncie
Andrzej Zaucha/Fakty TVN
Pogoda utrudnia ukraińskim żołnierzom skuteczną walkę. Pojawiają się też problemy z rotacją walczących na froncieAndrzej Zaucha/Fakty TVN

Ciężka, zimowa pogoda sprawia, że na froncie ukraińska armia częściej broni się, niż atakuje. Potrzebuje też nowych żołnierzy, tymczasem ochotników jest coraz mniej. Już mówi się o zmianie zasad powszechnej, masowej mobilizacji, która obejmie większą liczbą rekrutów.

Ukraińscy żołnierze powstrzymują rosyjskie szturmy pod Awdijiwką, ale marznący deszcz zamienia wszystko w lodowe pola. - Ciężko jest nawet dojść do pozycji, na której musimy walczyć. Gołoledź koszmarna - mówi jeden z ukraińskich żołnierzy.

Huraganowy ogień rosyjskiej artylerii i ciężkich karabinów maszynowych nie cichnie ani na chwilę. - Znów się uaktywnili. To znaczy, że wkrótce ruszy ich piechota - dodaje kolejny z ukraińskich żołnierzy.

Pola pod Awdijiwką to miejsce najcięższych walk. Rosjanie za wszelką cenę chcą zdobyć miasto, by Kreml mógł się pochwalić jakimkolwiek zwycięstwem. - Na jednym tylko odcinku frontu, za który odpowiada jeden batalion, spada codziennie co najmniej 600 pocisków - informuje Rusłan Jarmoliuk, reporter ukraińskiej telewizji 1+1.

Po nawale artyleryjskiej do ataku ruszają szturmowe grupy wroga. Ukraińscy żołnierze liczą wystrzeloną amunicję nie na sztuki, a na skrzynki.

Czytaj także: Impas wokół środków na wsparcie Ukrainy. Biały Dom: Joe Biden uważa, że negocjacje idą w dobrym kierunku

Obrońcy prawie nie mają czasu na odpoczynek. - Dwie, trzy godziny jesteśmy w stanie odpocząć - mówi ukraiński żołnierz. - Jesteśmy tutaj już cztery miesiące. Przyjechaliśmy na front dokładnie 13 sierpnia - dodaje kolejny żołnierz.

Problemy z mobilizacją

Ukraińska armia ma coraz większe problemy z rotacją walczących na froncie żołnierzy. - Mamy pewne problemy z zasobami ludzkimi. Nie są już tak wypoczęci. Jednak biorąc to pod uwagę, każda brygada układa plan zamiany kompanii i batalionów. Jakiś pododdział zawsze odpoczywa - zapewnia gen. Ołeksandr Tarnawski, dowódca ukraińskiego zgrupowania operacyjno-strategicznego Tauryda.

Żołnierze odpoczywają blisko linii frontu, nie mają możliwości, by pojechać do domu. Narasta niezadowolenie krewnych, którzy protestują, domagając się od władz mobilizacji na dużą skalę.

- My nie chcemy zakończenia wojny. Chcemy, żeby Ukraina wygrała, ale nie chcemy, żeby odbywało się to rękami bez przerwy jednych i tych samych ludzi - podkreśla Antonina Danylewicz, żona ukraińskiego żołnierza.

Mąż Antoniny poszedł bronić Ukrainy na ochotnika w marcu 2022 roku, ponad 20 miesięcy temu. W tym czasie był w domu na urlopie 25 dni. Przed wojskowymi komendami uzupełnień na początku rosyjskiej agresji stały tłumy ochotników. Teraz sytuacja się zmieniła. - Wezwanie mogą wręczyć w każdym publicznym miejscu. Słyszałem, że wręczają w autobusach czy restauracjach. Dlatego w ogóle nie wychodzę z domu - mówi jeden z mężczyzn.

Zmasowane akcje wręczania wezwań do wojska na ulicy, w siłowniach czy restauracjach nie rozwiążą problemu. - Nie da się bez masowej mobilizacji. Żadna rekrutacja nie pokryje naszych potrzeb - zwraca uwagę Kyryło Budanow, szef ukraińskiego wywiadu wojskowego.

Nowymi zasadami, które ograniczą możliwości unikania poboru, ma się wkrótce zająć ukraiński parlament.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: ENEX

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS