Pogoda utrudnia ukraińskim żołnierzom skuteczną walkę. Pojawiają się też problemy z rotacją walczących na froncie

Źródło:
Fakty TVN
Pogoda utrudnia ukraińskim żołnierzom skuteczną walkę. Pojawiają się też problemy z rotacją walczących na froncie
Pogoda utrudnia ukraińskim żołnierzom skuteczną walkę. Pojawiają się też problemy z rotacją walczących na froncie
Andrzej Zaucha/Fakty TVN
Pogoda utrudnia ukraińskim żołnierzom skuteczną walkę. Pojawiają się też problemy z rotacją walczących na froncieAndrzej Zaucha/Fakty TVN

Ciężka, zimowa pogoda sprawia, że na froncie ukraińska armia częściej broni się, niż atakuje. Potrzebuje też nowych żołnierzy, tymczasem ochotników jest coraz mniej. Już mówi się o zmianie zasad powszechnej, masowej mobilizacji, która obejmie większą liczbą rekrutów.

Ukraińscy żołnierze powstrzymują rosyjskie szturmy pod Awdijiwką, ale marznący deszcz zamienia wszystko w lodowe pola. - Ciężko jest nawet dojść do pozycji, na której musimy walczyć. Gołoledź koszmarna - mówi jeden z ukraińskich żołnierzy.

Huraganowy ogień rosyjskiej artylerii i ciężkich karabinów maszynowych nie cichnie ani na chwilę. - Znów się uaktywnili. To znaczy, że wkrótce ruszy ich piechota - dodaje kolejny z ukraińskich żołnierzy.

Pola pod Awdijiwką to miejsce najcięższych walk. Rosjanie za wszelką cenę chcą zdobyć miasto, by Kreml mógł się pochwalić jakimkolwiek zwycięstwem. - Na jednym tylko odcinku frontu, za który odpowiada jeden batalion, spada codziennie co najmniej 600 pocisków - informuje Rusłan Jarmoliuk, reporter ukraińskiej telewizji 1+1.

Po nawale artyleryjskiej do ataku ruszają szturmowe grupy wroga. Ukraińscy żołnierze liczą wystrzeloną amunicję nie na sztuki, a na skrzynki.

Czytaj także: Impas wokół środków na wsparcie Ukrainy. Biały Dom: Joe Biden uważa, że negocjacje idą w dobrym kierunku

Obrońcy prawie nie mają czasu na odpoczynek. - Dwie, trzy godziny jesteśmy w stanie odpocząć - mówi ukraiński żołnierz. - Jesteśmy tutaj już cztery miesiące. Przyjechaliśmy na front dokładnie 13 sierpnia - dodaje kolejny żołnierz.

Problemy z mobilizacją

Ukraińska armia ma coraz większe problemy z rotacją walczących na froncie żołnierzy. - Mamy pewne problemy z zasobami ludzkimi. Nie są już tak wypoczęci. Jednak biorąc to pod uwagę, każda brygada układa plan zamiany kompanii i batalionów. Jakiś pododdział zawsze odpoczywa - zapewnia gen. Ołeksandr Tarnawski, dowódca ukraińskiego zgrupowania operacyjno-strategicznego Tauryda.

Żołnierze odpoczywają blisko linii frontu, nie mają możliwości, by pojechać do domu. Narasta niezadowolenie krewnych, którzy protestują, domagając się od władz mobilizacji na dużą skalę.

- My nie chcemy zakończenia wojny. Chcemy, żeby Ukraina wygrała, ale nie chcemy, żeby odbywało się to rękami bez przerwy jednych i tych samych ludzi - podkreśla Antonina Danylewicz, żona ukraińskiego żołnierza.

Mąż Antoniny poszedł bronić Ukrainy na ochotnika w marcu 2022 roku, ponad 20 miesięcy temu. W tym czasie był w domu na urlopie 25 dni. Przed wojskowymi komendami uzupełnień na początku rosyjskiej agresji stały tłumy ochotników. Teraz sytuacja się zmieniła. - Wezwanie mogą wręczyć w każdym publicznym miejscu. Słyszałem, że wręczają w autobusach czy restauracjach. Dlatego w ogóle nie wychodzę z domu - mówi jeden z mężczyzn.

Zmasowane akcje wręczania wezwań do wojska na ulicy, w siłowniach czy restauracjach nie rozwiążą problemu. - Nie da się bez masowej mobilizacji. Żadna rekrutacja nie pokryje naszych potrzeb - zwraca uwagę Kyryło Budanow, szef ukraińskiego wywiadu wojskowego.

Nowymi zasadami, które ograniczą możliwości unikania poboru, ma się wkrótce zająć ukraiński parlament.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: ENEX

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Sto punktów za kolekcję zapałek Jana Pawła II. Te punkty są prawdziwe, ale ta kolekcja to bzdura. Jeden z naukowców postanowił pokazać, jak działa system oceny naukowców, który zostawił po sobie minister Czarnek. Efekty są i śmieszne, i straszne.

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Źródło:
Fakty TVN

Polacy są zmęczeni wyborami - to przyznają nawet politycy, ale sami też dodają, że chodzi o nasz wybór: czy chcemy w Europie dobrobytu czy autorytaryzmu. Nadchodzi czas decyzji i to my, Polacy, mamy głos. To przywilej i warto z niego skorzystać.

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Źródło:
Fakty TVN

Daniel Obajtek zostanie ukarany finansowo za niestawienie się przed sejmową komisja śledczą do spraw afery wizowej. Kara to trzy tysiące złotych. O terminie przesłuchania Obajtek wiedział, bo się do niego odniósł w swoim piśmie, ale wezwania nie odebrał, dlatego zapewnia, że formalnie dalej nic nie wie. Były prezes Orlenu dodał też, że przed komisją nie stawi się podczas kampanii wyborczej. Obajtek kandyduje do Parlamentu Europejskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Andrzej Duda wspiera w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego swojego człowieka, Wojciecha Kolarskiego, który sam prezentuje siebie w mediach jako człowiek prezydenta. Wojciech Kolarski kandyduje z listy Prawa i Sprawiedliwości. Wybory odbędą się 9 czerwca. W mediach na temat numer jeden wybija się afera wokół Funduszu Sprawiedliwości i nagrania ziobrystów. Koalicja 15 października walczy o frekwencję.

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Głosowanie nad uchyleniem immunitetu posła Michała Wosia może się odbyć na najbliższym posiedzeniu Sejmu w czerwcu - powiedział w "Faktach po Faktach" marszałek Sejmu Szymon Hołownia. - Myślę, że w czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną - dodał.

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Źródło:
TVN24, PAP

- Zachowanie byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka, który do tej pory nie odebrał wezwania na przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą, jest bulwersujące. Zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim - powiedział w "Faktach po Faktach" Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska). - Unika tej komisji jak ognia, bo najwyraźniej boi się, że ta komisja i pytania tam zadane, zwyczajnie go pogrążą - dodał Krzysztof Hetman (Trzecia Droga).

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Źródło:
TVN24

Benjamin Netanjahu zapowiada, że będzie kontynuował wojnę z Hamasem, dopóki "nie zostaną osiągnięte wszystkie cele". Premier Izraela uważa, że nalot na Rafah, w wyniku którego wybuchł pożar w obozie dla przesiedleńców, był "tragicznym błędem". Zginęło co najmniej 45 osób. To głównie kobiety i dzieci. Atak potępiły między innymi Niemcy, Francja i Turcja. Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych po raz kolejny przypomniał, że w Strefie Gazy nigdzie nie jest bezpiecznie.

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To pierwsza od 24 lat oficjalna wizyta prezydenta Francji w Niemczech. Tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Emmanuel Macron przybył do Berlina, żeby przypomnieć, że o demokrację trzeba walczyć. W najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego dużą reprezentację może zdobyć skrajna prawica. Ursula von der Leyen, która chce zostać ponownie wybrana na przewodniczącą Komisji Europejskiej, nie wykluczyła współpracy z EKR, frakcją w PE, do której należy też Prawo i Sprawiedliwość.

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Źródło:
Fakty o świecie TVN24 BiS