Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN
Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów
Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów
Dariusz Łapiński/Fakty TVN
Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerówDariusz Łapiński/Fakty TVN

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Problemy z pociągami pojawiały się nie podczas jazdy, a w trakcie rutynowych serwisów. Po wyeliminowaniu usterek w czasie kompleksowych przeglądów w Serwisie Pojazdów Szynowych w Inowrocławiu nie można było ich uruchomić - opowiedzieli reporterce "Czarno na białym" Oldze Orzechowskiej pracownicy serwisu.

ZOBACZ WIĘCEJ: "Awaria kontrolowana" - reportaż "Czarno na białym" tylko w TVN24 GO

- Przejrzeliśmy kilkanaście razy całą instalację, wszystkie sterowniki i tak dalej, połączenia wszystkie, za wszelką cenę chcieliśmy uruchomić te pojazdy - opowiada Piotr Strzelewicz z Serwisu Pojazdów Szynowych w Inowrocławiu.

- Po zadaniu mocy zadajnikiem, jest to taki ekwiwalent gazu w samochodzie, pojazd nie ruszał - mówi Marcin Marcinkowski, prezes Serwisu Pojazdów Szynowych.

Serwis miał stracić miliony i zyskać złą sławę

Tak było przez kilka miesięcy z kolejnymi serwisowanymi pociągami. Czas naglił, bo właścicielowi pociągów - Kolejom Dolnośląskim - kończyła się cierpliwość. Serwisowi groziło, że straci miliony i zyska złą sławę na rynku.

- Cała hala pojazdów stoi zapchana "żółtych". Już po prostu nie wytrzymywałem tego nacisku, już mówię, że to już jest koniec, jest po nas. Tyle tu ciężko pracowaliśmy, jakoś się dorabialiśmy, i teraz na tych pojazdach polegniemy - opowiada Piotr Mieczkowski, właściciel Serwisu Pojazdów Szynowych.

Podejrzewano, że problem, którego nie potrafił rozwiązać żaden z pracowników, tkwi w oprogramowaniu. Postanowiono zatem działać niestandardowo.

O pomoc poproszono jedną z najlepszych grup hakerskich na świecie

- Wpadliśmy na pomysł, już nie pamiętam dokładnie, jak to było, czy jednogłośnie: a może jakiś haker - opowiada Monika Mieczkowska, specjalistka do spraw marketingu z Serwisu Pojazdów Szynowych. Wybrano jednych z najlepszych na świecie, z Dragon Sector.

- Naszym głównym zadaniem było zanalizowanie, dlaczego ten pociąg nie chce zakręcić kołami. Głównym podejrzeniem było, że coś jest nie tak z głównym procesorem sterującym pociągiem - opowiada Jakub Stępniewicz z grupy Dragon Sector.

Nie było to łatwe, ale udało im się wykryć w pociągach złośliwe oprogramowanie, blokady, które, jak się okazało, unieruchamiały pociągi w serwisach innych niż serwis producenta składów.

Rosyjska grupa Cold River jest określana jako "jedna z najważniejszych grup hakerskich"
Rosyjska grupa Cold River jest określana jako "jedna z najważniejszych grup hakerskich"Reuters Archive

ZOBACZ TEŻ: Tysiące ingerencji. Tak Rosja atakowała europejską kolej

- Zacząłem kolejne współrzędne znalezione w kodzie wpisywać w Google Maps, po kolei mi wyskakiwały warsztaty konkurencji Newagu - mówi Michał Kowalczyk z grupy Dragon Sector.

- Było to od razu widać, że to sprawa jakaś grubsza, zrobiona z zewnątrz - mówi Mieczkowski. Pytanie, przez kogo, pozostaje jednak bez odpowiedzi.

ABW i prokuratura badają sprawę

Rynek remontu takich pociągów to setki milinów złotych rocznie. Zagadkę próbował rozwikłać zespół parlamentarny.

- Czy w oprogramowaniu pociągów, które państwo produkujecie, są jakieś funkcje, które są uzależnione od współrzędnych geograficznych, miejsca, w którym się pociąg znajduje? - pytał Janusz Cieszyński, były minister cyfryzacji z Prawa i Sprawiedliwości. - Muszę pana posła rozczarować, ja po prostu tego nie wiem - odpowiadał Zbigniew Konieczek, prezes spółki Newag.

- Czy wy jako firma Newag wprowadziliście takie rozwiązania do systemu, do oprogramowaniu pociągu? - Nie, w żadnym wypadku. Żadnych modyfikacji o takim charakterze, żadnych zmian ani takich funkcji nie robiliśmy - mówił Józef Michalik, wiceprezes spółki Newag.

ZOBACZ TEŻ: Wzrost zagrożeń cyberatakami w Polsce. Jest komunikat

Newag sugeruje, że winni są hakerzy. - Zabezpieczono dokumentację, zabezpieczono nośniki informatyczne, aktualnie trwa analiza pozyskanych w ten sposób danych - informuje Katarzyna Duda z Prokuratury Regionalnej w Krakowie.

To, kto spowodował, że pociągi, które zatrzymywały się w serwisach konkurencji Newagu, nie mogły ruszyć, próbuje ustalić Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i prokuratura.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

Półmetek majówki - kto chciał, kto mógł - ten zafundował sobie przedwakacyjny urlop, bo wolnych dni się nazbierało. Słoneczna pogoda i wiosenna aura przyciągnęły tłumy do Zakopanego. Duże obłożenie jest także nad morzem, ale i w większych miastach nie brakuje atrakcji.

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS