Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN
Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów
Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów
Dariusz Łapiński/Fakty TVN
Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerówDariusz Łapiński/Fakty TVN

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Problemy z pociągami pojawiały się nie podczas jazdy, a w trakcie rutynowych serwisów. Po wyeliminowaniu usterek w czasie kompleksowych przeglądów w Serwisie Pojazdów Szynowych w Inowrocławiu nie można było ich uruchomić - opowiedzieli reporterce "Czarno na białym" Oldze Orzechowskiej pracownicy serwisu.

ZOBACZ WIĘCEJ: "Awaria kontrolowana" - reportaż "Czarno na białym" tylko w TVN24 GO

- Przejrzeliśmy kilkanaście razy całą instalację, wszystkie sterowniki i tak dalej, połączenia wszystkie, za wszelką cenę chcieliśmy uruchomić te pojazdy - opowiada Piotr Strzelewicz z Serwisu Pojazdów Szynowych w Inowrocławiu.

- Po zadaniu mocy zadajnikiem, jest to taki ekwiwalent gazu w samochodzie, pojazd nie ruszał - mówi Marcin Marcinkowski, prezes Serwisu Pojazdów Szynowych.

Serwis miał stracić miliony i zyskać złą sławę

Tak było przez kilka miesięcy z kolejnymi serwisowanymi pociągami. Czas naglił, bo właścicielowi pociągów - Kolejom Dolnośląskim - kończyła się cierpliwość. Serwisowi groziło, że straci miliony i zyska złą sławę na rynku.

- Cała hala pojazdów stoi zapchana "żółtych". Już po prostu nie wytrzymywałem tego nacisku, już mówię, że to już jest koniec, jest po nas. Tyle tu ciężko pracowaliśmy, jakoś się dorabialiśmy, i teraz na tych pojazdach polegniemy - opowiada Piotr Mieczkowski, właściciel Serwisu Pojazdów Szynowych.

Podejrzewano, że problem, którego nie potrafił rozwiązać żaden z pracowników, tkwi w oprogramowaniu. Postanowiono zatem działać niestandardowo.

O pomoc poproszono jedną z najlepszych grup hakerskich na świecie

- Wpadliśmy na pomysł, już nie pamiętam dokładnie, jak to było, czy jednogłośnie: a może jakiś haker - opowiada Monika Mieczkowska, specjalistka do spraw marketingu z Serwisu Pojazdów Szynowych. Wybrano jednych z najlepszych na świecie, z Dragon Sector.

- Naszym głównym zadaniem było zanalizowanie, dlaczego ten pociąg nie chce zakręcić kołami. Głównym podejrzeniem było, że coś jest nie tak z głównym procesorem sterującym pociągiem - opowiada Jakub Stępniewicz z grupy Dragon Sector.

Nie było to łatwe, ale udało im się wykryć w pociągach złośliwe oprogramowanie, blokady, które, jak się okazało, unieruchamiały pociągi w serwisach innych niż serwis producenta składów.

Rosyjska grupa Cold River jest określana jako "jedna z najważniejszych grup hakerskich"
Rosyjska grupa Cold River jest określana jako "jedna z najważniejszych grup hakerskich"Reuters Archive

ZOBACZ TEŻ: Tysiące ingerencji. Tak Rosja atakowała europejską kolej

- Zacząłem kolejne współrzędne znalezione w kodzie wpisywać w Google Maps, po kolei mi wyskakiwały warsztaty konkurencji Newagu - mówi Michał Kowalczyk z grupy Dragon Sector.

- Było to od razu widać, że to sprawa jakaś grubsza, zrobiona z zewnątrz - mówi Mieczkowski. Pytanie, przez kogo, pozostaje jednak bez odpowiedzi.

ABW i prokuratura badają sprawę

Rynek remontu takich pociągów to setki milinów złotych rocznie. Zagadkę próbował rozwikłać zespół parlamentarny.

- Czy w oprogramowaniu pociągów, które państwo produkujecie, są jakieś funkcje, które są uzależnione od współrzędnych geograficznych, miejsca, w którym się pociąg znajduje? - pytał Janusz Cieszyński, były minister cyfryzacji z Prawa i Sprawiedliwości. - Muszę pana posła rozczarować, ja po prostu tego nie wiem - odpowiadał Zbigniew Konieczek, prezes spółki Newag.

- Czy wy jako firma Newag wprowadziliście takie rozwiązania do systemu, do oprogramowaniu pociągu? - Nie, w żadnym wypadku. Żadnych modyfikacji o takim charakterze, żadnych zmian ani takich funkcji nie robiliśmy - mówił Józef Michalik, wiceprezes spółki Newag.

ZOBACZ TEŻ: Wzrost zagrożeń cyberatakami w Polsce. Jest komunikat

Newag sugeruje, że winni są hakerzy. - Zabezpieczono dokumentację, zabezpieczono nośniki informatyczne, aktualnie trwa analiza pozyskanych w ten sposób danych - informuje Katarzyna Duda z Prokuratury Regionalnej w Krakowie.

To, kto spowodował, że pociągi, które zatrzymywały się w serwisach konkurencji Newagu, nie mogły ruszyć, próbuje ustalić Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i prokuratura.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN

Pozostałe wiadomości

Czy za kampanijne grzechy Zjednoczonej Prawicy rachunek wystawi Państwowa Komisja Wyborcza? Miliony z lasów państwowych, dziesiątki milionów z Funduszu Sprawiedliwości. Pod lupą są wydatki Rządowego Centrum Legislacji. Nad Prawem i Sprawiedliwością zawisło widmo wyjątkowo dotkliwej kary.

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

Źródło:
Fakty TVN

Wśród wielu stereotypów ten jest wyjątkowo groźny. To nieprawda, że prawdziwy mężczyzna nie potrzebuje ani lekarzy, ani badań. Potrzebuje, jak każdy, kto o siebie dba. Dzień Ojca to świetna okazja, by o tym przypomnieć.

Dzień Ojca to dobra okazja, by przypomnieć o regularnym badaniu się

Dzień Ojca to dobra okazja, by przypomnieć o regularnym badaniu się

Źródło:
Fakty TVN

Łazik marsjański Kalman z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej okazał się najlepszy na świecie. Polski zespół zwyciężył w prestiżowych zawodach University Rover Challenge 2024, pokonując aż 102 zespoły z całego świata. Drużyny konkurowały w czterech misjach, w warunkach jak najbardziej zbliżonych do kosmicznych.

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trening crossfit od lat zyskuje na popularności. Ma też swoich miłośników wśród osób z niepełnosprawnościami. Crossfit to, wbrew pozorom, aktywność ponad barierami. To świetna forma rehabilitacji i pracy nad własnymi słabościami. 22 czerwca w Krakowie odbyły się zawody, które łamały wszystkie stereotypy.

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Propozycja Jarosława Kaczyńskiego jest mało przekonująca, mało porywająca - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Anna Materska-Sosnowska, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc się do planów prezesa PiS dotyczących przeprowadzenia referendum w sprawie wypowiedzenia paktu migracyjnego. - Kaczyński cały czas myśli: "jeszcze więcej tego samego i to pozwoli mi odnieść zwycięstwo". Wątpię w to - ocenił z kolei profesor Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

Źródło:
TVN24

Radosław Sikorski przekazał w "Faktach po Faktach", że nie zostanie w najbliższych tygodniach unijnym komisarzem i pozostanie ministrem spraw zagranicznych. Pytany, czy chciałby kandydować w przyszłych wyborach prezydenckich w Polsce, odpowiedział, że "gdyby Kaczyński znowu kandydował, to chętnie by się z nim zmierzył". W "Faktach po Faktach" mówił także o kwestii ambasadorów i jego kontaktów z prezydentem.

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Źródło:
TVN24

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie spowodowało, że napływ nielegalnych imigrantów na Wyspy ustał. Partia Konserwatywna wciąż forsuje nieudany plan odsyłania imigrantów do Rwandy, a Partia Pracy, która prowadzi w sondażach, chce przede wszystkim walczyć z przemytnikami ludzi. Nigel Farage, "ojciec chrzestny brexitu", proponuje, żeby przestać uznawać Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Upały stwarzają w tej chwili śmiertelne zagrożenie na czterech kontynentach. W ostatni dzień wiosny były miejsca, gdzie było goręcej niż w połowie lata. To niepokojący prognostyk, szczególnie po tym, jak ubiegłe lato zostało okrzyknięte najgorętszym w historii pomiarów. W Arabii Saudyjskiej temperatury przekroczyły w tym tygodniu 51 stopni Celsjusza w cieniu. Zmarło kilkuset pielgrzymów. W Indiach monsun, który powinien nieść wytchnienie od miesiąca, wciąż nie nadchodzi, a w Stanach Zjednoczonych ostrzeżenia o upale dostają nawet mieszkańcy regionów, gdzie temperatury zazwyczaj są umiarkowane.

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS