Plantatorzy czereśni protestują, bo ceny w skupach są za niskie. Postawili stragan pod resortem rolnictwa

Źródło:
Fakty TVN
Plantatorzy czereśni protestują, bo ceny w skupach są za niskie. Postawili stragan pod resortem rolnictwa
Plantatorzy czereśni protestują, bo ceny w skupach są za niskie. Postawili stragan pod resortem rolnictwa
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Plantatorzy czereśni protestują, bo ceny w skupach są za niskie. Postawili stragan pod resortem rolnictwaArleta Zalewska/Fakty TVN

W czwartek pod Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi protestowali plantatorzy czereśni. Żądali spotkania z ministrem Robertem Telusem. Jednak szybko do niego nie dojdzie, bo minister uważa, że to, co robią plantatorzy, to happening. W środę podobny protest zorganizowali producenci malin.

Protestu plantatorów czereśni pod Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie dało się w czwartek nie zauważyć. Na straganie u pana Łukasza, rozstawionym w ramach akcji protestacyjnej AgroUnii, kilogram czereśni z jego gospodarstwa można kupić za 10 złotych. W skupie sprzedałby je za mniej więcej za 5 złotych - to dużo poniżej kosztów produkcji. - Państwo niech zrobi coś na przyszły rok, żeby nie było problemu, bo w tym roku plantatorom już nic nie pomoże - apeluje producent owoców z województwa lubelskiego.

Plantatorzy mają problem, by swoje owoce sprzedać, bo - jak mówią - rynek zalały te spoza Unii Europejskiej - na przykład z Turcji i Ukrainy, i to one trafiają do supermarketów.

Zobacz także: Plantatorzy malin protestowali w Warszawie. Rząd zapowiada skup poprzez spółkę Skarbu Państwa

Przed resortem rolnictwa ustawiała się w czwartek kolejka chętnych na polskie owoce. - Dzisiaj chyba nie da się bardziej ośmieszyć tego rządu, niż rozstawić tu stragan z owocami i warzywami, z których Polska słynie, i tu sprzedać, bo nie da się sprzedać w sklepie - mówił Michał Kołodziejczak z AgroUnii.

Domagają się spotkania z ministrem

Działacze AgroUnii mają rozwiązania, które przy podobnych problemach wprowadzono w innych krajach Unii Europejskiej. Chcą o nich rozmawiać z ministrem rolnictwa, ale Robert Telus twierdzi, że oficjalnej prośby o spotkanie nie dostał. - Pan protestujący nie zadzwonił, ja nie mam żadnego sygnału - tłumaczy polityk.

Jednak z wymiany pism między przedstawicielem AgroUnii a ministrem rolnictwa wynika coś zupełnie innego. Kołodziejczak 5 lipca poprosił o pilne spotkanie. Odpowiedź od samego Telusa otrzymał już dzień później. Minister napisał, że on się spotyka i współpracuje, ale z innymi plantatorami i producentami owoców miękkich.

- Ja mu wysłałem tydzień temu pismo z chęcią o spotkanie. W piątek odpisał, że on rozmawia z różnymi ludźmi i ze mną nie będzie rozmawiał. Wczoraj - widząc problem - mówi: zadzwoń do sekretariatu, to się umówmy na kawę - przekazał Kołodziejczak. Minister rolnictwa, odnosząc się do słów przedstawiciela AgroUnii, tłumaczył, że jest otwarty na spotkanie, ale musi być ono merytoryczne.

Wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski tydzień temu odwiedził dwa punkty skupu i spotkał się z producentami, gdzie przedstawiał pomysły rządu na rozwiązanie problemu. Na spotkanie przyszli też inni plantatorzy, by dopytać o konkrety. Usłyszeli to: "do 2015 roku jeździliście do Niemca i to wam nie przeszkadzało (...). My zrobiliśmy bardzo dużo, żeby to wyglądało inaczej".

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Szczyt wandalizmu na Westerplatte. Ktoś zerwał z masztów 11 polskich flag, pięć z nich spalił. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który jest poszukiwany w związku ze sprawą. Udostępnione zostały też nagrania z kamer monitoringu.

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Źródło:
Fakty TVN

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali, i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Przez bardzo długi czas byliśmy zależni od Amerykanów w naszej obronności. Teraz zaczynamy rozumieć, że powinniśmy sami odpowiadać za europejską obronność - powiedział unijny komisarz do spraw obrony Andrius Kubilius w "Faktach po Faktach" w TVN24. Powiedział przy tym, że rozwój militarny Chin "wymaga coraz więcej uwagi ze strony USA".

Unijny komisarz obrony: Byliśmy zależni od Amerykanów. Teraz zaczynamy rozumieć

Unijny komisarz obrony: Byliśmy zależni od Amerykanów. Teraz zaczynamy rozumieć

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS