PiS znowu obiecuje budowę mieszkań, KO mówi o dopłatach do wynajmu i zerowym kredycie

Źródło:
Fakty TVN
PiS znowu obiecuje budowę mieszkań. KO mówi o dopłatach do wynajmu i zerowym kredycie
PiS znowu obiecuje budowę mieszkań. KO mówi o dopłatach do wynajmu i zerowym kredycie
Jacek Tacik/Fakty TVN
PiS znowu obiecuje budowę mieszkań. KO mówi o dopłatach do wynajmu i zerowym kredycieJacek Tacik/Fakty TVN

Polityka mieszkaniowa znowu na kampanijnych sztandarach PiS. "Absolutnie priorytetowy czynnik" - tak mówi dziś premier Morawiecki i znowu składa te samie obietnice co lata temu. Koalicja Obywatelska ma swoje propozycje, w tym 600 złotych dopłaty do wynajmu, a także zerowy kredyt dla młodzieży.

Na osiedlu z wielkiej płyty w Katowicach premier Mateusz Morawiecki obiecał to, co już obiecywał cztery lata temu, i to, co jego partia obiecywała siedem lat temu: że zostaną wybudowane setki tysięcy mieszkań. Jednak wbrew temu, co twierdzi Mateusz Morawiecki, sprawa mieszkań już była "absolutnie priorytetowym czynnikiem" rządu PiS.

W 2016 roku ówczesna premier Beata Szydło mówiła, że program "Mieszkanie plus" jest skazany na sukces. Ze stu tysięcy obiecywanych mieszkań w ramach tego programu PiS wybudowało niewiele ponad piętnaście tysięcy.

Zdaniem analityka rynku nieruchomości Jana Dziekońskiego program powinien być realizowany przy współudziale samorządów, a tak się nie stało.

W Polsce brakuje około dwóch milionów mieszkań. Lewica obiecuje, że to zmieni. Za przykład podaje Wiedeń. - Powstanie 300 tysięcy mieszkań na tani wynajem, w dobrze zaprojektowanych osiedlach, gdzie każdy z mieszkańców czuje, że to jest jego miejsce na ziemi - obiecuje Joanna Scheuring-Wielgus.

Dzisiaj ceny za wynajem mogą być wyższe od pensji nauczyciela. We Wrocławiu za kawalerkę to średnio 2400 złotych miesięcznie. W Gdańsku - prawie 2700 złotych, a w Warszawie niemal 3000 złotych. PiS ma gotowe rozwiązanie.

- Zawsze można wziąć dodatkowe godziny w szkole i mieć po prostu wyższe wynagrodzenie nieco - podpowiada Piotr Uściński, wiceminister rozwoju i technologii. - Pracować jeszcze dłużej, jeszcze ciężej, a najlepiej po nocach i wynosić się z dużych miast, to wtedy będzie OK - komentuje te słowa Dariusz Joński z Koalicji Obywatelskiej.

Najemcy mieszkań z programu "Mieszkanie Plus" przez kilka dni bez prądu. Ich problemy się mnożą
Najemcy mieszkań z programu "Mieszkanie Plus" przez kilka dni bez prądu. Ich problemy się mnożąNa gdyńskim osiedlu z rządowego programu "Mieszkanie Plus" pojawiają się kolejne kłopoty. Niespodziewana przerwana w dostawie prądu i wypływ danych najemców to kolejne zmartwienia, z którymi muszą mierzyć się jego mieszkańcy. Ich losem zainteresowali się posłowie Koalicji Obywatelskiej, którzy w poniedziałek przed południem odwiedzili feralne osiedle na Kaczych Bukach.TVN24

Stare i nowe pomysły

Koalicja Obywatelska proponuje dopłaty - 600 złotych dla tych, którzy nie mają swojego mieszkania, a muszą je wynajmować. Chce też przeznaczyć większe środki dla samorządów na budowę mieszkań.

- Budujemy, a rząd tych mieszkań nie buduje. Platforma chce przekazywać większe pieniądze dla samorządów. Przede wszystkim ma być również zerowy kredyt dla młodzieży - obiecuje Rafał Trzaskowski.

Od lipca działa program "Bezpieczny kredyt 2 procent". - Był dodatkowym impulsem do tego, żeby nowe mieszkania powstawały - przekonuje minister Michał Dworczyk.

Chętnych na ten kredyt jest wielu, ale to program nie dla każdego. Liczą się wiek, stan posiadania i zdolność kredytowa. Skutek uboczny programu to wzrost cen mieszkań. W ciągu ostatnich miesięcy nawet o kilkanaście procent.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Nigdy wcześniej nie było takiej frekwencji w wyborach i nigdy z takim przekonaniem nie mówiono, że to kobiety rozstrzygną o ich wyniku. W dużej mierze tak się stało. Co dotychczas udało się koalicji 15 października zrobić dla kobiet?

Rok temu to Polki w dużym stopniu zdecydowały o zmianie władzy. Co do tej pory udało się rządowi zrobić dla kobiet?

Rok temu to Polki w dużym stopniu zdecydowały o zmianie władzy. Co do tej pory udało się rządowi zrobić dla kobiet?

Źródło:
Fakty TVN

Można długo dyskutować o liście szkolnych lektur, o tym, ile matematyki, a ile historii, co ma być w plecakach, a co w szafkach w szkole, czy zadawać prace domowe, dlaczego dzieci nie chodzą na WF, jak przygotować do świata, który zmienia się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. I dyskusje o tym są. Ale jedno jest pewne - bez nauczycieli nic z tych dyskusji nie wyniknie.

Bez nich nie ma szkoły. "Najtrudniejszy jest chyba brak szacunku społeczeństwa"

Bez nich nie ma szkoły. "Najtrudniejszy jest chyba brak szacunku społeczeństwa"

Źródło:
Fakty TVN

Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego wynika, że od początku roku do września zarejestrowano w Polsce prawie 17 tysięcy przypadków krztuśca. To wielki wzrost w porównaniu do ubiegłego roku, gdy zakażeń było niespełna tysiąc. Od 15 października kobiety w ciąży mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciw krztuścowi w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej. Lekarze zachęcają do szczepień, bo dzięki temu dziecko już po urodzeniu nabywa odporność. Dla niemowląt do 6. miesiąca życia to bardzo groźna choroba bakteryjna. Gotowych jest prawie 50 tysięcy szczepionek.

Coraz więcej przypadków krztuśca. Wszyscy powinni się zaszczepić, dorośli też. Od kaszlu można złamać żebra

Coraz więcej przypadków krztuśca. Wszyscy powinni się zaszczepić, dorośli też. Od kaszlu można złamać żebra

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 2030 roku i będą bardziej odpowiadały rekomendacjom Światowej Organizacji Zdrowia. Celem jest zmniejszenie liczby zgonów powodowanych przez zanieczyszczenia. Szacuje się, że w całej Europie zanieczyszczone powietrze odpowiada za nawet 300 tysięcy zgonów rocznie. Chociaż w Polsce walka o poprawę jakości powietrza trwa od lat i przynosi efekty, to wciąż nie jest dobrze. Zbyt wolno przebiega wymiana tak zwanych "kopciuchów".

W 2030 roku w UE mają wejść nowe normy jakości powietrza. Polska ma 6 lat na wymianę "kopciuchów"

W 2030 roku w UE mają wejść nowe normy jakości powietrza. Polska ma 6 lat na wymianę "kopciuchów"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kolejki do specjalistów mogłyby być krótsze. Tylko w tym roku na umówione wizyty lub badania nie przyszło blisko milion pacjentów. Dlatego po raz kolejny rusza kampania "Odwołuję, nie blokuję".

Nieodwoływanie wizyt u specjalistów to duży problem. W tym roku nie przyszło do lekarza blisko milion osób

Nieodwoływanie wizyt u specjalistów to duży problem. W tym roku nie przyszło do lekarza blisko milion osób

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Pochylamy się nad opinią Komisji Weneckiej, weźmiemy ją pod uwagę - zapewnił w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor habilitowany Krystian Markiewicz, przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Ustroju Sądownictwa i Prokuratury, która zajmuje się przygotowywaniem nowych przepisów dotyczących neosędziów. Odnosząc się do zarzutów, że ta opinia to "strzał" dla obecnie rządzącej ekipy, powiedział, że "trzeba najpierw przeczytać, a potem może komentować".

Komisja Wenecka kazała działać "jak najszybciej". "Inaczej system sądownictwa nam po prostu się rozsypie"

Komisja Wenecka kazała działać "jak najszybciej". "Inaczej system sądownictwa nam po prostu się rozsypie"

Źródło:
TVN24

- Poza tym, że trzeba odzyskać kontrolę, zapewnić bezpieczeństwo, trzeba jeszcze zachować człowieczeństwo - mówiła w "Faktach po Faktach" Anita Kucharska-Dziedzic (Lewica), komentując założenia polskiej strategii migracyjnej. Przekazała, że jej formacja sprzeciwia się przewidzianemu w dokumencie zawieszeniu prawa do azylu. Wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL, Trzecia Droga) ocenił zaś, że "można grać fair, pod warunkiem że po drugiej stronie stolika siedzi człowiek, który też szanuje reguły". - Po drugiej stronie stolika, o którym mówimy, siedzą Łukaszenka i Putin - podkreślił.

"Po drugiej stronie stolika siedzą Łukaszenka i Putin" vs "trzeba zachować człowieczeństwo"

"Po drugiej stronie stolika siedzą Łukaszenka i Putin" vs "trzeba zachować człowieczeństwo"

Źródło:
TVN24

Finlandia też obawiała się szturmu migrantów na granicę sterowanego z Moskwy. Uchodźcy byli transportowani przez Rosję i porzucani pod kołem podbiegunowym, gdzie mogli rowerem dotrzeć na granicę. Dlatego Finowie najpierw zamknęli większość przejść granicznych, a potem zmienili prawo. Teraz mogą zawiesić procedury azylowe, teoretycznie bez łamania konstytucji.

Tak Finowie walczą ze "zinstrumentalizowaną migracją". Zmienili prawo, ale wciąż z niego nie skorzystali

Tak Finowie walczą ze "zinstrumentalizowaną migracją". Zmienili prawo, ale wciąż z niego nie skorzystali

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Chińskie wojsko ćwiczy oblężenie Tajwanu - odcięcie portów i przejęcie infrastruktury lądowej. To odpowiedź na przemówienie prezydenta Tajwanu Lai Ching‑te, który podkreślał jej niepodległość.

Chiny przeprowadziły ogromne ćwiczenia wojskowe. Pekin symulował okrążenie Tajwanu

Chiny przeprowadziły ogromne ćwiczenia wojskowe. Pekin symulował okrążenie Tajwanu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Elon Musk, właściciel Tesli i firmy SpaceX, ma nową inwestycję. To kampania wyborcza Donalda Trumpa. Najbogatszy człowiek na świecie zainwestował już 80 milionów dolarów w sztab republikanów, a w planach jest drugie tyle. Sam przeprowadził się właśnie do Pensylwanii, gdzie nie tylko przekonuje do wzięcia udziału w wyborach, ale wręcz płaci wyborcom za rejestrację. Co on sam będzie z tego miał?

Dlaczego Elon Musk zaangażował się w kampanię wyborczą Donalda Trumpa?

Dlaczego Elon Musk zaangażował się w kampanię wyborczą Donalda Trumpa?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS