PiS znowu obiecuje budowę mieszkań, KO mówi o dopłatach do wynajmu i zerowym kredycie

Autor:
Źródło:
Fakty TVN
PiS znowu obiecuje budowę mieszkań. KO mówi o dopłatach do wynajmu i zerowym kredycie
PiS znowu obiecuje budowę mieszkań. KO mówi o dopłatach do wynajmu i zerowym kredycie
Jacek Tacik/Fakty TVN
Jacek Tacik/Fakty TVNPiS znowu obiecuje budowę mieszkań. KO mówi o dopłatach do wynajmu i zerowym kredycie

Polityka mieszkaniowa znowu na kampanijnych sztandarach PiS. "Absolutnie priorytetowy czynnik" - tak mówi dziś premier Morawiecki i znowu składa te samie obietnice co lata temu. Koalicja Obywatelska ma swoje propozycje, w tym 600 złotych dopłaty do wynajmu, a także zerowy kredyt dla młodzieży.

Na osiedlu z wielkiej płyty w Katowicach premier Mateusz Morawiecki obiecał to, co już obiecywał cztery lata temu, i to, co jego partia obiecywała siedem lat temu: że zostaną wybudowane setki tysięcy mieszkań. Jednak wbrew temu, co twierdzi Mateusz Morawiecki, sprawa mieszkań już była "absolutnie priorytetowym czynnikiem" rządu PiS.

W 2016 roku ówczesna premier Beata Szydło mówiła, że program "Mieszkanie plus" jest skazany na sukces. Ze stu tysięcy obiecywanych mieszkań w ramach tego programu PiS wybudowało niewiele ponad piętnaście tysięcy.

Zdaniem analityka rynku nieruchomości Jana Dziekońskiego program powinien być realizowany przy współudziale samorządów, a tak się nie stało.

W Polsce brakuje około dwóch milionów mieszkań. Lewica obiecuje, że to zmieni. Za przykład podaje Wiedeń. - Powstanie 300 tysięcy mieszkań na tani wynajem, w dobrze zaprojektowanych osiedlach, gdzie każdy z mieszkańców czuje, że to jest jego miejsce na ziemi - obiecuje Joanna Scheuring-Wielgus.

Dzisiaj ceny za wynajem mogą być wyższe od pensji nauczyciela. We Wrocławiu za kawalerkę to średnio 2400 złotych miesięcznie. W Gdańsku - prawie 2700 złotych, a w Warszawie niemal 3000 złotych. PiS ma gotowe rozwiązanie.

- Zawsze można wziąć dodatkowe godziny w szkole i mieć po prostu wyższe wynagrodzenie nieco - podpowiada Piotr Uściński, wiceminister rozwoju i technologii. - Pracować jeszcze dłużej, jeszcze ciężej, a najlepiej po nocach i wynosić się z dużych miast, to wtedy będzie OK - komentuje te słowa Dariusz Joński z Koalicji Obywatelskiej.

Najemcy mieszkań z programu "Mieszkanie Plus" przez kilka dni bez prądu. Ich problemy się mnożą
Najemcy mieszkań z programu "Mieszkanie Plus" przez kilka dni bez prądu. Ich problemy się mnożąNa gdyńskim osiedlu z rządowego programu "Mieszkanie Plus" pojawiają się kolejne kłopoty. Niespodziewana przerwana w dostawie prądu i wypływ danych najemców to kolejne zmartwienia, z którymi muszą mierzyć się jego mieszkańcy. Ich losem zainteresowali się posłowie Koalicji Obywatelskiej, którzy w poniedziałek przed południem odwiedzili feralne osiedle na Kaczych Bukach.TVN24

Stare i nowe pomysły

Koalicja Obywatelska proponuje dopłaty - 600 złotych dla tych, którzy nie mają swojego mieszkania, a muszą je wynajmować. Chce też przeznaczyć większe środki dla samorządów na budowę mieszkań.

- Budujemy, a rząd tych mieszkań nie buduje. Platforma chce przekazywać większe pieniądze dla samorządów. Przede wszystkim ma być również zerowy kredyt dla młodzieży - obiecuje Rafał Trzaskowski.

Od lipca działa program "Bezpieczny kredyt 2 procent". - Był dodatkowym impulsem do tego, żeby nowe mieszkania powstawały - przekonuje minister Michał Dworczyk.

Chętnych na ten kredyt jest wielu, ale to program nie dla każdego. Liczą się wiek, stan posiadania i zdolność kredytowa. Skutek uboczny programu to wzrost cen mieszkań. W ciągu ostatnich miesięcy nawet o kilkanaście procent.

Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

14-letnia Natalia we wtorek przez kilka godzin siedziała sama w centrum Andrychowa. Żadna z przechodzących w okolicy osób nie zainteresowała się jej stanem. Nikt też nie udzielił jej pomocy. Dziewczynka siedziała obok sklepu w centrum miasta. Gdy trafiła do szpitala, było już za późno. Reporter TVN24 nieoficjalnie dowiedział się, że dziewczynka miała wylew krwi do mózgu. Policja i znajomi rodziny przekazują różne informacje co do tego, kiedy informacja o zaginięciu dziecka trafiła do funkcjonariuszy.

Kiedy Natalia umierała, policjanci przesłuchiwali świadka w innej sprawie. "Zarzucam sobie, że czekaliśmy"

Kiedy Natalia umierała, policjanci przesłuchiwali świadka w innej sprawie. "Zarzucam sobie, że czekaliśmy"

Źródło:
Fakty TVN

Liberalizacja zasad budowy lądowych elektrowni wiatrowych wzbudza emocje wśród polityków. Nową ustawę promuje cała nowa większość sejmowa. PiS dopatruje się afery, strasząc, że Polacy będą wywłaszczani, żeby postawić farmy wiatrowe.

Jest jeden cel tej ustawy. A PiS walczy z wiatrakami

Jest jeden cel tej ustawy. A PiS walczy z wiatrakami

Źródło:
Fakty TVN

Pacjenci kilkunastu ośrodków psychiatrycznych na Podlasiu boją się, że od nowego roku zostaną bez pomocy. Martwią się też lekarze, bo NFZ nie przedłużył im umów na kolejne lata, dlatego część z nich nie umawia nowych wizyt na przyszły rok. NFZ jednak zapewnia, że mieszkańcy wciąż będą mieć wsparcie, ale w ramach pilotażowego programu Centrów Zdrowia Psychicznego. Ten pomysł budzi sporo wątpliwości.

NFZ nie przedłużyło umów z ośrodkami psychiatrycznymi na Podlasiu. Mają je zastąpić pilotażowe Centra Zdrowia Psychicznego

NFZ nie przedłużyło umów z ośrodkami psychiatrycznymi na Podlasiu. Mają je zastąpić pilotażowe Centra Zdrowia Psychicznego

Autor:
Joanna
Wyrwas
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Już za dwa tygodnie "Weekend cudów" Szlachetnej Paczki. Na liście potrzebujących jest jeszcze ponad półtora tysiąca rodzin. Każdego dnia może ich jednak przybywać, bo wysokie ceny sprawiają, że wielu z nas żyje się coraz trudniej.

Finał Szlachetnej Paczki coraz bliżej. Ponad półtora tysiąca rodzin czeka na darczyńców

Finał Szlachetnej Paczki coraz bliżej. Ponad półtora tysiąca rodzin czeka na darczyńców

Autor:
Marta
Warchoł
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy? - stwierdziła w "Faktach po Faktach" TVN24 Izabela Jezierska-Świergiel, wiceprezeska Fundacji ITAKA. Były komendant wojewódzki policji doktor Rafał Batkowski ocenił, że zostały spełnione wszystkie przesłanki, aby uruchomić Child Alert. - Ta sytuacja jest dla mnie zaskoczeniem - dodał. Reporterka TVN24 Małgorzata Marczok zwróciła uwagę, że dla rodziny nastolatki komunikat policji jest "niezrozumiały i przede wszystkim krzywdzący, ponieważ - ich zdaniem - policja wykazała się sporą opieszałością".

Śmierć 14-letniej Natalii. "To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy?"

Śmierć 14-letniej Natalii. "To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy?"

Autor:
tmw/ft
Źródło:
tvn24.pl

Jeżeli prezydent mówi "tak" dla woli obywateli, to powie "tak" dla in vitro - mówił w "Faktach po Faktach" poseł Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska), pytany o to, co prezydent Andrzej Duda zrobi z przegłosowaną w środę przez Sejm ustawą o in vitro, jeśli trafi ona na jego biurko. - Tu jest tylko jedno wyjście, jedno wyjście z twarzą, jedno wyjście rozsądne. I to wyjście to jest podpisanie tej ustawy - stwierdził Mirosław Suchoń, szef klubu parlamentarnego Polska 2050 - Trzecia Droga.

"Tu jest tylko jedno wyjście, jedno wyjście z twarzą, jedno wyjście rozsądne"

"Tu jest tylko jedno wyjście, jedno wyjście z twarzą, jedno wyjście rozsądne"

Autor:
ks/kab
Źródło:
TVN24

Władimir Putin ma kolejnego wroga. To osoby z tęczową flagą. Rosyjski Sąd Najwyższy uznał ruchy na rzecz LGBT za ekstremistyczne. W marcu w Rosji odbędą się wybory prezydenckie. Społeczeństwo musi się bać, by popierać dyktatora.

Rosja: aktywiści na rzecz praw LGBT+ zostali uznani za ekstremistów. "Sytuacja się tylko pogorszy"

Rosja: aktywiści na rzecz praw LGBT+ zostali uznani za ekstremistów. "Sytuacja się tylko pogorszy"

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Szczyt Rady Europejskiej w grudniu będzie bardzo istotny i nie chodzi tylko o to, kto będzie na nim reprezentował Polskę. Chodzi o płynność finansową Ukrainy. Przywódcy mają na nim przyklepać 50 miliardów euro pomocy dla tego kraju. Problem w tym, że konsekwentnie przeciwny temu jest Viktor Orban. Ta decyzja Unii wymaga jednomyślności. W Brukseli spekuluje się, że premier Węgier za zrezygnowanie z weta w sprawie Ukrainy chce 13 miliardów euro z unijnych funduszy dla swojego kraju.

Krążą plotki, że jest jedna rzecz, która przekona Orbana, żeby nie zablokować wsparcia UE dla Ukrainy

Krążą plotki, że jest jedna rzecz, która przekona Orbana, żeby nie zablokować wsparcia UE dla Ukrainy

Autor:
Jakub
Loska
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS