PiS ma poprawkę do nowej ustawy o KRS. "Jest to kolejny sposób na sianie chaosu"

Źródło:
Fakty TVN
PiS ma poprawkę do nowej ustawy o KRS. "Jest to kolejny sposób na sianie chaosu"
PiS ma poprawkę do nowej ustawy o KRS. "Jest to kolejny sposób na sianie chaosu"
Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN
PiS ma poprawkę do nowej ustawy o KRS. "Jest to kolejny sposób na sianie chaosu"Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

Jeszcze w tym tygodniu ma być uchwalona ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa. Fundamentalnej nie tylko dla naszego wymiaru sprawiedliwości, ale i dla miliardów z unijnych funduszy. Już sam projekt tej ustawy dał szansę na ich odblokowanie, ale rzecz musi być doprowadzona do końca. A to oznacza jej zderzenie z wetem prezydenta.

Bez większych emocji Sejm kończy prace nad kluczową dla przywracania praworządności ustawą o Krajowej Radzie Sądownictwa. Zostanie uchwalona w piątek.

- To przywrócenie praworządności (wymiarowi sprawiedliwości - przyp. red.), tu w parlamencie, będzie miało wymiar symboliczny, bo tych ustaw nie podpisze prezydent Andrzej Duda, który jest dzisiaj głównym hamulcowym - ocenia marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Mimo tej niezachwianej i uzasadnionej pewności o wecie prezydenta koalicja 15 października złożyła i uchwali ustawę o KRS. - Rząd musi pokazać, jakie konkretnie projekty ustaw kładzie na stole - komentuje Cezary Tomczyk, wiceminister obrony narodowej z Koalicji Obywatelskiej. - Trzeba robić swoje, trzeba uchwalać ustawy, trzeba proponować rozwiązania. Trzeba robić to, o co walczyliśmy przez ostatnie lata - dodaje Krzysztof Śmiszek, wiceminister sprawiedliwości z Nowej Lewicy.

Ustawa, która oddaje wybór sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa w ręce sędziów, a odbiera to prawo politykom, została skonsultowana z całym środowiskiem prawniczym i organizacjami społecznymi.

Dyskusja na sejmowej komisji w sprawie projektu zmian w KRS
Dyskusja na sejmowej komisji w sprawie projektu zmian w KRSTVN24

ZOBACZ TEŻ: Trzydniowe posiedzenie Sejmu. W planach prace nad projektem noweli ustawy o KRS

- To jest jakiś poligon doświadczalny i myślę, że pan minister sprawiedliwości, jako projektodawca, chce zobaczyć, czy w ogóle jest szansa na jakąkolwiek współpracę z Pałacem Prezydenckim. Pewnie przekonamy się błyskawicznie - komentuje Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". - To jest taki ruch wizerunkowy bardziej niż ruch prawny, bo tego projektu się nie da skutecznie uchwalić w dzisiejszej rzeczywistości - zgadza się profesor Maciej Gutowski, prawnik z Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Dalsze wypłaty z KPO mogą stanąć pod znakiem zapytania

Rząd przekonuje, że ustawa musiała powstać, żeby pokazać wszystkim obywatelom determinację w przywracaniu rządów prawa. - Jeżeli pan prezydent obecnie tę ustawę zawetuje, no to przynajmniej będziemy mieli projekt ustawy - mówi Dariusz Mazur, wiceminister sprawiedliwości. - Ta ustawa to jest wielki wysiłek sił prodemokratycznych i rządu Donalda Tuska, aby odbudować fundamenty polskiej obecności w Unii Europejskiej - zapowiada Kamila Gasiuk-Pihowicz, posłanka Koalicji Obywatelskiej. Dzięki przedstawieniu planów przywracania niezależności Krajowej Rady Sądownictwa, Komisja Europejska zgodziła się na pierwsze wypłaty milionów euro na Krajowy Plan Odbudowy. Ale jeśli ustawa padnie - a padnie - to dalsze wypłaty mogą stanąć pod znakiem zapytania. - Jeżeli pieniądze nie wpłyną do Polski, do polskich firm, jeśli nie trafią do obywateli, to będzie to osobista wina prezydenta - ocenia Mirosław Suchoń, poseł Polski 2050.

PiS proponuje wybory powszechne do KRS

Prawo i Sprawiedliwość nie poprze ustawy, jednak dość niespodziewanie zapowiada również poprawki do niej. - Przede wszystkim mamy sytuację, w której mamy bardzo potężny spór ustrojowy, i żeby z niego wyjść, musi dojść do porozumienia - komentuje Sebastian Kaleta, poseł Suwerennej Polski. - Po ośmiu latach przejmowania wymiaru sprawiedliwości i szykan wobec sędziów Prawo i Sprawiedliwość szuka teraz porozumienia. - Niech PiS nie mydli nam oczu. Niech PiS nie mówi, że coś by odpuściło, a na coś by się nie zgodziło - odnosi się do jego słów Śmiszek. Propozycja PiS polega na zmianie sposobu wyboru sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa. - Wczoraj chociażby padła propozycja samych sędziów z Krajowej Rady Sądownictwa, żeby być może oddać ten wybór wszystkim Polakom w wyborach - mówi Kaleta. - Nie wiem, jak by to miało od strony technicznej wyglądać, żeby obywatele wybierali - skomentował wiceminister sprawiedliwości Dariusz Mazur. Nawet nie próbował ukrywać zaskoczenia. Podobnie jak sędziowie.

ZOBACZ TEŻ: Czy PiS i Trzecia Droga poprą "babciowe"? "Diabeł tkwi w szczegółach"

- Aby taką formę wyboru przyjąć, musielibyśmy zmienić konstytucję - informuje Beata Morawiec ze Stowarzyszenia Sędziów "Themis". - Jest to kolejny sposób na sianie chaosu - dodaje.

Posłowie koalicji oceniają propozycję Prawa i Sprawiedliwości - wspartą przez Konfederację - jako populistyczną zagrywkę polityczną. Pomysł zorganizowania powszechnych wyborów 15 sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa z pewnością zostanie odrzucony.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN