PiS ma poprawkę do nowej ustawy o KRS. "Jest to kolejny sposób na sianie chaosu"

Źródło:
Fakty TVN
PiS ma poprawkę do nowej ustawy o KRS. "Jest to kolejny sposób na sianie chaosu"
PiS ma poprawkę do nowej ustawy o KRS. "Jest to kolejny sposób na sianie chaosu"
Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN
PiS ma poprawkę do nowej ustawy o KRS. "Jest to kolejny sposób na sianie chaosu"Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

Jeszcze w tym tygodniu ma być uchwalona ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa. Fundamentalnej nie tylko dla naszego wymiaru sprawiedliwości, ale i dla miliardów z unijnych funduszy. Już sam projekt tej ustawy dał szansę na ich odblokowanie, ale rzecz musi być doprowadzona do końca. A to oznacza jej zderzenie z wetem prezydenta.

Bez większych emocji Sejm kończy prace nad kluczową dla przywracania praworządności ustawą o Krajowej Radzie Sądownictwa. Zostanie uchwalona w piątek.

- To przywrócenie praworządności (wymiarowi sprawiedliwości - przyp. red.), tu w parlamencie, będzie miało wymiar symboliczny, bo tych ustaw nie podpisze prezydent Andrzej Duda, który jest dzisiaj głównym hamulcowym - ocenia marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Mimo tej niezachwianej i uzasadnionej pewności o wecie prezydenta koalicja 15 października złożyła i uchwali ustawę o KRS. - Rząd musi pokazać, jakie konkretnie projekty ustaw kładzie na stole - komentuje Cezary Tomczyk, wiceminister obrony narodowej z Koalicji Obywatelskiej. - Trzeba robić swoje, trzeba uchwalać ustawy, trzeba proponować rozwiązania. Trzeba robić to, o co walczyliśmy przez ostatnie lata - dodaje Krzysztof Śmiszek, wiceminister sprawiedliwości z Nowej Lewicy.

Ustawa, która oddaje wybór sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa w ręce sędziów, a odbiera to prawo politykom, została skonsultowana z całym środowiskiem prawniczym i organizacjami społecznymi.

Dyskusja na sejmowej komisji w sprawie projektu zmian w KRS
Dyskusja na sejmowej komisji w sprawie projektu zmian w KRSTVN24

ZOBACZ TEŻ: Trzydniowe posiedzenie Sejmu. W planach prace nad projektem noweli ustawy o KRS

- To jest jakiś poligon doświadczalny i myślę, że pan minister sprawiedliwości, jako projektodawca, chce zobaczyć, czy w ogóle jest szansa na jakąkolwiek współpracę z Pałacem Prezydenckim. Pewnie przekonamy się błyskawicznie - komentuje Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". - To jest taki ruch wizerunkowy bardziej niż ruch prawny, bo tego projektu się nie da skutecznie uchwalić w dzisiejszej rzeczywistości - zgadza się profesor Maciej Gutowski, prawnik z Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Dalsze wypłaty z KPO mogą stanąć pod znakiem zapytania

Rząd przekonuje, że ustawa musiała powstać, żeby pokazać wszystkim obywatelom determinację w przywracaniu rządów prawa. - Jeżeli pan prezydent obecnie tę ustawę zawetuje, no to przynajmniej będziemy mieli projekt ustawy - mówi Dariusz Mazur, wiceminister sprawiedliwości. - Ta ustawa to jest wielki wysiłek sił prodemokratycznych i rządu Donalda Tuska, aby odbudować fundamenty polskiej obecności w Unii Europejskiej - zapowiada Kamila Gasiuk-Pihowicz, posłanka Koalicji Obywatelskiej. Dzięki przedstawieniu planów przywracania niezależności Krajowej Rady Sądownictwa, Komisja Europejska zgodziła się na pierwsze wypłaty milionów euro na Krajowy Plan Odbudowy. Ale jeśli ustawa padnie - a padnie - to dalsze wypłaty mogą stanąć pod znakiem zapytania. - Jeżeli pieniądze nie wpłyną do Polski, do polskich firm, jeśli nie trafią do obywateli, to będzie to osobista wina prezydenta - ocenia Mirosław Suchoń, poseł Polski 2050.

PiS proponuje wybory powszechne do KRS

Prawo i Sprawiedliwość nie poprze ustawy, jednak dość niespodziewanie zapowiada również poprawki do niej. - Przede wszystkim mamy sytuację, w której mamy bardzo potężny spór ustrojowy, i żeby z niego wyjść, musi dojść do porozumienia - komentuje Sebastian Kaleta, poseł Suwerennej Polski. - Po ośmiu latach przejmowania wymiaru sprawiedliwości i szykan wobec sędziów Prawo i Sprawiedliwość szuka teraz porozumienia. - Niech PiS nie mydli nam oczu. Niech PiS nie mówi, że coś by odpuściło, a na coś by się nie zgodziło - odnosi się do jego słów Śmiszek. Propozycja PiS polega na zmianie sposobu wyboru sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa. - Wczoraj chociażby padła propozycja samych sędziów z Krajowej Rady Sądownictwa, żeby być może oddać ten wybór wszystkim Polakom w wyborach - mówi Kaleta. - Nie wiem, jak by to miało od strony technicznej wyglądać, żeby obywatele wybierali - skomentował wiceminister sprawiedliwości Dariusz Mazur. Nawet nie próbował ukrywać zaskoczenia. Podobnie jak sędziowie.

ZOBACZ TEŻ: Czy PiS i Trzecia Droga poprą "babciowe"? "Diabeł tkwi w szczegółach"

- Aby taką formę wyboru przyjąć, musielibyśmy zmienić konstytucję - informuje Beata Morawiec ze Stowarzyszenia Sędziów "Themis". - Jest to kolejny sposób na sianie chaosu - dodaje.

Posłowie koalicji oceniają propozycję Prawa i Sprawiedliwości - wspartą przez Konfederację - jako populistyczną zagrywkę polityczną. Pomysł zorganizowania powszechnych wyborów 15 sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa z pewnością zostanie odrzucony.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

To Mateusz M. prowadził tira, który staranował 20 samochodów na drodze S7. W karambolu zginęło czworo dzieci - brat z siostrą i dwóch kolegów. Kierowca rozmawiał z reporterką "Faktów" TVN Renatą Kijowską. Opowiedział, co zapamiętał, i ze łzami w oczach prosił o wybaczenie. 

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Źródło:
Fakty TVN

Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras wierzy, że w Polsce można zorganizować igrzyska olimpijskie. Podkreśla, że to wielki projekt i zaprasza do niego wszystkich - nie tylko znanych, nie tylko sportowców, także zwykłych ludzi i polityków każdej opcji.

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Źródło:
Fakty TVN

Wracają dawno zapomniane choroby. Rok do roku gwałtownie wzrosła liczba chorych na odrę, krztusiec czy szkarlatynę. Lekarze tłumaczą, że najlepszym sposobem na uniknięcie choroby są szczepienia, ale coraz częściej ludzie specjalnie się nie szczepią.

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przez trzy lata Dariusz Matecki, obecnie poseł PiS, miał się pojawić zaledwie pięć razy w pracy w siedzibie Lasów Państwowych w Warszawie. Zarobił blisko pół miliona złotych. Ponadto jego nazwisko pojawia się w aferze Funduszu Sprawiedliwości. Dwie fundacje, z którymi jest powiązany, miały dostać łącznie 17 milionów złotych. - To jest młody człowiek, przyszłość polskiego parlamentaryzmu, a te wszystkie historie on wielokrotnie wyjaśniał. To są historie, że się tak wyrażę, dęte - twierdzi poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Kuźmiuk.

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Ta sprawa pokazuje, że jest koniec z aresztami wydobywczymi. Z tą niechlubną PiS-owską praktyką - mówiła w "Faktach po Faktach" europosłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO), komentując opuszczenie aresztu przez księdza Michała O., podejrzanego w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. Wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050) oceniła, iż dowody w tej sprawie są "na tyle jednoznaczne, że można pozwolić sobie na to, żeby ten areszt został przerwany".

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

Źródło:
TVN24

Wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat wraz z grupą polityczek opuściła partię Razem. W "Faktach po Faktach" w TVN24 mówiła, że kiedy wstępowała do tego ugrupowania, to była partia o "zmianie świata na lepsze". - Dzisiaj ta droga do zmiany świata na lepsze nie wiedzie przez wieczne krytykowanie wszystkich naokoło - stwierdziła i dodała, że w partii widać "fundamentalny podział".

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

Źródło:
TVN24

Prawo do aborcji to temat, który może przesądzić o wyniku wyborów w USA. 50 procent głosujących twierdzi, że to będzie dla nich czynnik decydujący o wyborze kandydata. To za prezydentury Donalda Trumpa naruszony został kompromis aborcyjny. Od tego czasu konserwatywne władze niektórych stanów zaczęły ograniczać dostęp do aborcji. Demokraci chcą te zmiany zablokować.

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Czy Viktor Orban może stracić władzę? Na kilkanaście miesięcy przed wyborami opozycyjne ugrupowanie po raz pierwszy od 14 lat wychodzi w sondażach na prowadzenie. Dominuje w stolicy i zyskuje poparcie w dużych miastach.

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS