PiS ma poprawkę do nowej ustawy o KRS. "Jest to kolejny sposób na sianie chaosu"

Źródło:
Fakty TVN
PiS ma poprawkę do nowej ustawy o KRS. "Jest to kolejny sposób na sianie chaosu"
PiS ma poprawkę do nowej ustawy o KRS. "Jest to kolejny sposób na sianie chaosu"
Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN
PiS ma poprawkę do nowej ustawy o KRS. "Jest to kolejny sposób na sianie chaosu"Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

Jeszcze w tym tygodniu ma być uchwalona ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa. Fundamentalnej nie tylko dla naszego wymiaru sprawiedliwości, ale i dla miliardów z unijnych funduszy. Już sam projekt tej ustawy dał szansę na ich odblokowanie, ale rzecz musi być doprowadzona do końca. A to oznacza jej zderzenie z wetem prezydenta.

Bez większych emocji Sejm kończy prace nad kluczową dla przywracania praworządności ustawą o Krajowej Radzie Sądownictwa. Zostanie uchwalona w piątek.

- To przywrócenie praworządności (wymiarowi sprawiedliwości - przyp. red.), tu w parlamencie, będzie miało wymiar symboliczny, bo tych ustaw nie podpisze prezydent Andrzej Duda, który jest dzisiaj głównym hamulcowym - ocenia marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Mimo tej niezachwianej i uzasadnionej pewności o wecie prezydenta koalicja 15 października złożyła i uchwali ustawę o KRS. - Rząd musi pokazać, jakie konkretnie projekty ustaw kładzie na stole - komentuje Cezary Tomczyk, wiceminister obrony narodowej z Koalicji Obywatelskiej. - Trzeba robić swoje, trzeba uchwalać ustawy, trzeba proponować rozwiązania. Trzeba robić to, o co walczyliśmy przez ostatnie lata - dodaje Krzysztof Śmiszek, wiceminister sprawiedliwości z Nowej Lewicy.

Ustawa, która oddaje wybór sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa w ręce sędziów, a odbiera to prawo politykom, została skonsultowana z całym środowiskiem prawniczym i organizacjami społecznymi.

Dyskusja na sejmowej komisji w sprawie projektu zmian w KRS
Dyskusja na sejmowej komisji w sprawie projektu zmian w KRSTVN24

ZOBACZ TEŻ: Trzydniowe posiedzenie Sejmu. W planach prace nad projektem noweli ustawy o KRS

- To jest jakiś poligon doświadczalny i myślę, że pan minister sprawiedliwości, jako projektodawca, chce zobaczyć, czy w ogóle jest szansa na jakąkolwiek współpracę z Pałacem Prezydenckim. Pewnie przekonamy się błyskawicznie - komentuje Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". - To jest taki ruch wizerunkowy bardziej niż ruch prawny, bo tego projektu się nie da skutecznie uchwalić w dzisiejszej rzeczywistości - zgadza się profesor Maciej Gutowski, prawnik z Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Dalsze wypłaty z KPO mogą stanąć pod znakiem zapytania

Rząd przekonuje, że ustawa musiała powstać, żeby pokazać wszystkim obywatelom determinację w przywracaniu rządów prawa. - Jeżeli pan prezydent obecnie tę ustawę zawetuje, no to przynajmniej będziemy mieli projekt ustawy - mówi Dariusz Mazur, wiceminister sprawiedliwości. - Ta ustawa to jest wielki wysiłek sił prodemokratycznych i rządu Donalda Tuska, aby odbudować fundamenty polskiej obecności w Unii Europejskiej - zapowiada Kamila Gasiuk-Pihowicz, posłanka Koalicji Obywatelskiej. Dzięki przedstawieniu planów przywracania niezależności Krajowej Rady Sądownictwa, Komisja Europejska zgodziła się na pierwsze wypłaty milionów euro na Krajowy Plan Odbudowy. Ale jeśli ustawa padnie - a padnie - to dalsze wypłaty mogą stanąć pod znakiem zapytania. - Jeżeli pieniądze nie wpłyną do Polski, do polskich firm, jeśli nie trafią do obywateli, to będzie to osobista wina prezydenta - ocenia Mirosław Suchoń, poseł Polski 2050.

PiS proponuje wybory powszechne do KRS

Prawo i Sprawiedliwość nie poprze ustawy, jednak dość niespodziewanie zapowiada również poprawki do niej. - Przede wszystkim mamy sytuację, w której mamy bardzo potężny spór ustrojowy, i żeby z niego wyjść, musi dojść do porozumienia - komentuje Sebastian Kaleta, poseł Suwerennej Polski. - Po ośmiu latach przejmowania wymiaru sprawiedliwości i szykan wobec sędziów Prawo i Sprawiedliwość szuka teraz porozumienia. - Niech PiS nie mydli nam oczu. Niech PiS nie mówi, że coś by odpuściło, a na coś by się nie zgodziło - odnosi się do jego słów Śmiszek. Propozycja PiS polega na zmianie sposobu wyboru sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa. - Wczoraj chociażby padła propozycja samych sędziów z Krajowej Rady Sądownictwa, żeby być może oddać ten wybór wszystkim Polakom w wyborach - mówi Kaleta. - Nie wiem, jak by to miało od strony technicznej wyglądać, żeby obywatele wybierali - skomentował wiceminister sprawiedliwości Dariusz Mazur. Nawet nie próbował ukrywać zaskoczenia. Podobnie jak sędziowie.

ZOBACZ TEŻ: Czy PiS i Trzecia Droga poprą "babciowe"? "Diabeł tkwi w szczegółach"

- Aby taką formę wyboru przyjąć, musielibyśmy zmienić konstytucję - informuje Beata Morawiec ze Stowarzyszenia Sędziów "Themis". - Jest to kolejny sposób na sianie chaosu - dodaje.

Posłowie koalicji oceniają propozycję Prawa i Sprawiedliwości - wspartą przez Konfederację - jako populistyczną zagrywkę polityczną. Pomysł zorganizowania powszechnych wyborów 15 sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa z pewnością zostanie odrzucony.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Zniesienie karania za pomoc w aborcji, a potem legalna aborcja do 12. tygodnia, składka zdrowotna dla przedsiębiorców, kredyty mieszkaniowe i związki partnerskie. Wielu wyborców Koalicji 15 października czeka na realizację obietnic, ale prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz mówi, że nie warto tracić wyborców po to, żeby utrzymywać koalicję.

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Źródło:
Fakty TVN

Benjamin Netanjahu 24 lipca wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Nie padną w nim jednak słowa, na które czeka tak wielu jego rodaków. Nie będzie mógł powiedzieć, że porwani przez Hamas zakładnicy zostali uwolnieni. Dramat nie polega nawet na tym, że cierpią w niewoli. Oni umierają. Zginął także Polak Alex Dancyg. Jego 18-letnia wnuczka ma pretensje do izraelskiego rządu. Nie ona jedna.

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Źródło:
Fakty TVN

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Sejmie przepadł pierwszy z projektów aborcyjnych. Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula mówiła w "Faktach po Faktach", że trzeba teraz "mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe, a co nie". - Dzisiaj jeszcze sięgnęłam do umowy koalicyjnej, bo tą umową niektórzy politycy wewnątrz koalicji 15 października się zasłaniają, a tam mamy jasno zapisane, że kobiety mają prawo decydować - dodała.

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Źródło:
TVN24

- Pan prezydent nie był o tym poinformowany ani nikt z Kancelarii Prezydenta. To są decyzje ambasadora Marka Magierowskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Marcin Mastalerek, szef gabinetu prezydenta. Odniósł się w ten sposób do żądania, jakie ambasador w USA postawił w związku z tym, że MSZ wzywa go do kraju.

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Źródło:
TVN24

W piątek w stolicy Francji na Sekwanie odbędzie się ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich. Szczegóły uroczystości nie są znane, a organizatorzy utrzymują wszystko w tajemnicy. Także to, jaka artystka wystąpi podczas ceremonii. Pojawiają się jednak spekulacje, że może to być Celine Dion. Kanadyjska piosenkarka o francuskich korzeniach kilka lat temu zniknęła ze sceny ze względów zdrowotnych.

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS