PiS ma poprawkę do nowej ustawy o KRS. "Jest to kolejny sposób na sianie chaosu"

Źródło:
Fakty TVN
PiS ma poprawkę do nowej ustawy o KRS. "Jest to kolejny sposób na sianie chaosu"
PiS ma poprawkę do nowej ustawy o KRS. "Jest to kolejny sposób na sianie chaosu"
Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN
PiS ma poprawkę do nowej ustawy o KRS. "Jest to kolejny sposób na sianie chaosu"Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

Jeszcze w tym tygodniu ma być uchwalona ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa. Fundamentalnej nie tylko dla naszego wymiaru sprawiedliwości, ale i dla miliardów z unijnych funduszy. Już sam projekt tej ustawy dał szansę na ich odblokowanie, ale rzecz musi być doprowadzona do końca. A to oznacza jej zderzenie z wetem prezydenta.

Bez większych emocji Sejm kończy prace nad kluczową dla przywracania praworządności ustawą o Krajowej Radzie Sądownictwa. Zostanie uchwalona w piątek.

- To przywrócenie praworządności (wymiarowi sprawiedliwości - przyp. red.), tu w parlamencie, będzie miało wymiar symboliczny, bo tych ustaw nie podpisze prezydent Andrzej Duda, który jest dzisiaj głównym hamulcowym - ocenia marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Mimo tej niezachwianej i uzasadnionej pewności o wecie prezydenta koalicja 15 października złożyła i uchwali ustawę o KRS. - Rząd musi pokazać, jakie konkretnie projekty ustaw kładzie na stole - komentuje Cezary Tomczyk, wiceminister obrony narodowej z Koalicji Obywatelskiej. - Trzeba robić swoje, trzeba uchwalać ustawy, trzeba proponować rozwiązania. Trzeba robić to, o co walczyliśmy przez ostatnie lata - dodaje Krzysztof Śmiszek, wiceminister sprawiedliwości z Nowej Lewicy.

Ustawa, która oddaje wybór sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa w ręce sędziów, a odbiera to prawo politykom, została skonsultowana z całym środowiskiem prawniczym i organizacjami społecznymi.

Dyskusja na sejmowej komisji w sprawie projektu zmian w KRS
Dyskusja na sejmowej komisji w sprawie projektu zmian w KRSTVN24

ZOBACZ TEŻ: Trzydniowe posiedzenie Sejmu. W planach prace nad projektem noweli ustawy o KRS

- To jest jakiś poligon doświadczalny i myślę, że pan minister sprawiedliwości, jako projektodawca, chce zobaczyć, czy w ogóle jest szansa na jakąkolwiek współpracę z Pałacem Prezydenckim. Pewnie przekonamy się błyskawicznie - komentuje Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". - To jest taki ruch wizerunkowy bardziej niż ruch prawny, bo tego projektu się nie da skutecznie uchwalić w dzisiejszej rzeczywistości - zgadza się profesor Maciej Gutowski, prawnik z Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Dalsze wypłaty z KPO mogą stanąć pod znakiem zapytania

Rząd przekonuje, że ustawa musiała powstać, żeby pokazać wszystkim obywatelom determinację w przywracaniu rządów prawa. - Jeżeli pan prezydent obecnie tę ustawę zawetuje, no to przynajmniej będziemy mieli projekt ustawy - mówi Dariusz Mazur, wiceminister sprawiedliwości. - Ta ustawa to jest wielki wysiłek sił prodemokratycznych i rządu Donalda Tuska, aby odbudować fundamenty polskiej obecności w Unii Europejskiej - zapowiada Kamila Gasiuk-Pihowicz, posłanka Koalicji Obywatelskiej. Dzięki przedstawieniu planów przywracania niezależności Krajowej Rady Sądownictwa, Komisja Europejska zgodziła się na pierwsze wypłaty milionów euro na Krajowy Plan Odbudowy. Ale jeśli ustawa padnie - a padnie - to dalsze wypłaty mogą stanąć pod znakiem zapytania. - Jeżeli pieniądze nie wpłyną do Polski, do polskich firm, jeśli nie trafią do obywateli, to będzie to osobista wina prezydenta - ocenia Mirosław Suchoń, poseł Polski 2050.

PiS proponuje wybory powszechne do KRS

Prawo i Sprawiedliwość nie poprze ustawy, jednak dość niespodziewanie zapowiada również poprawki do niej. - Przede wszystkim mamy sytuację, w której mamy bardzo potężny spór ustrojowy, i żeby z niego wyjść, musi dojść do porozumienia - komentuje Sebastian Kaleta, poseł Suwerennej Polski. - Po ośmiu latach przejmowania wymiaru sprawiedliwości i szykan wobec sędziów Prawo i Sprawiedliwość szuka teraz porozumienia. - Niech PiS nie mydli nam oczu. Niech PiS nie mówi, że coś by odpuściło, a na coś by się nie zgodziło - odnosi się do jego słów Śmiszek. Propozycja PiS polega na zmianie sposobu wyboru sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa. - Wczoraj chociażby padła propozycja samych sędziów z Krajowej Rady Sądownictwa, żeby być może oddać ten wybór wszystkim Polakom w wyborach - mówi Kaleta. - Nie wiem, jak by to miało od strony technicznej wyglądać, żeby obywatele wybierali - skomentował wiceminister sprawiedliwości Dariusz Mazur. Nawet nie próbował ukrywać zaskoczenia. Podobnie jak sędziowie.

ZOBACZ TEŻ: Czy PiS i Trzecia Droga poprą "babciowe"? "Diabeł tkwi w szczegółach"

- Aby taką formę wyboru przyjąć, musielibyśmy zmienić konstytucję - informuje Beata Morawiec ze Stowarzyszenia Sędziów "Themis". - Jest to kolejny sposób na sianie chaosu - dodaje.

Posłowie koalicji oceniają propozycję Prawa i Sprawiedliwości - wspartą przez Konfederację - jako populistyczną zagrywkę polityczną. Pomysł zorganizowania powszechnych wyborów 15 sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa z pewnością zostanie odrzucony.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS