PiS ma kandydata na prezydenta Warszawy. "Rocky przed pierwszą walką z Apollo Creedem też nie był znany"

Źródło:
Fakty TVN
PiS przedstawiło kandydata na prezydenta Warszawy. "Rocky przed pierwszą walką z Apollo Creedem też nie był znany"
PiS przedstawiło kandydata na prezydenta Warszawy. "Rocky przed pierwszą walką z Apollo Creedem też nie był znany"
Maciej Knapik/Fakty TVN
PiS przedstawiło kandydata na prezydenta Warszawy. "Rocky przed pierwszą walką z Apollo Creedem też nie był znany"Maciej Knapik/Fakty TVN

Na dwa miesiące przed wyborami samorządowymi PiS wystawia kandydata na prezydenta Warszawy. Trzecia Droga przekonuje dotychczasowych wyborców PiS-u, by przerzucili swe głosy na nią, a Lewica organizuje sztab wyborczy po tym, jak nie porozumiała się z Koalicją Obywatelską w sprawie wspólnego startu.

Gdyby PiS wystawiło w Warszawie znanego polityka - na przykład Mariusza Kamińskiego - oznaczałoby to, że partia realnie chce walczyć o prezydenturę w stolicy. Jednak kandydat jest inny. To Tomasz Bocheński, który sam próbował dowcipnie skomentować fakt, że jest kompletnie nieznaną postacią. - Rocky przed pierwszą walką z Apollo Creedem też nie był znany - mówił. Wyszło trochę niefortunnie, bo w tym samym czasie media donoszą o śmierci aktora, który grał Apollo Creeda w filmie "Rocky".

Bocheński jest prawnikiem. Był przez kilka miesięcy wojewodą mazowieckim, a potem łódzkim. Na tym ostatnim ze stanowisk Platforma Obywatelska wiąże go z aferą wizową. - Łódzki urząd wojewódzki jest tym, który wydawał najwięcej pozwoleń na pracę dla obcokrajowców - informuje Michał Szczerba, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Wśród polityków PiS-u słychać, że Andrzej Duda też nie był znany, a został prezydentem. W Warszawie Trzaskowski wygrał jednak już w pierwszej turze z Patrykiem Jakim. - Zawsze w wyborach są szanse - przekonuje Marek Suski, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Czytaj więcej: Wybory samorządowe 2024. Termin, kogo wybieramy

Kandydat PiS-u krytykuje Rafała Trzaskowskiego. - Dużo opowieści w stylu PiS jest zły, PiS ma bardzo ostre kły - mówi Bocheński. Diagnoza jest taka, że Trzaskowski zaniedbuje miasto, bo interesuje go polityka krajowa. Krytycy Trzaskowskiego zarzucali mu do tej pory raczej nadmiar jednoczesnych inwestycji niż ich brak.

Rafał Trzaskowski z kolei ostatnio podkreślał, że Koalicja Obywatelska startuje w wyborach samorządowych samodzielnie i ma duże ambicje. - My jako Koalicja Obywatelska chcemy wygrać we wszystkich regionach. Chcemy wygrać we wszystkich miastach, we wszystkich miasteczkach - mówił.

Wybory samorządowe pierwszym testem nowej władzy
Wybory samorządowe pierwszym testem nowej władzyTVN24

Coraz więcej wiadomo o innych kandydatach

"Nie ma lepszych kandydatów niż kandydaci Lewicy" - tak Robert Biedroń, eurodeputowany Lewicy, zareagował na pytanie o kandydata PiS-u. Tyle, że kandydata czy kandydatki Lewicy do walki o prezydenturę Warszawy ciągle oficjalnie nie ma.

Chęć wystartowania w wyborach z Lewicy wyraziła Magdalena Biejat, wicemarszałkini Senatu. Jednak dopytywany Biedroń nie chciał potwierdzić jej kandydatury. - Myślę, że pan redaktor dobrze czuje, kto będzie naturalną kandydatką, tylko pan pozwoli, że ja to uczucie przekuje na deklaracje za pewien czas - zapewniał.

Zobacz też: Lewica nie poprze Rafała Trzaskowskiego. W Trzeciej Drodze "trwają rozmowy"

Lewica po radzie krajowej zaprasza do koalicji ruchy miejskie i lewicowe. Tworzy też plan działania po tym, gdy Donald Tusk zrezygnował z koalicji wyborczej z Lewicą. - Oczywiście nas to nie cieszy. Stało się, jak się stało - komentuje Paweł Krutul, wojewoda podlaski. - Zawsze warto iść w większej grupie - dodaje Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy.

Wiadomo, że z poparciem Lewicy będzie startował Jacek Sutryk - prezydent Wrocławia. Platforma zdecydowała o poparciu Aleksandry Dulkiewicz w Gdańsku. Przedstawiła też kandydatki na prezydentki Zabrza czy Kielc. Kandydatem PiS-u w Szczecinie będzie były wojewoda zachodniopomorski - Zbigniew Bogucki. Powalczy z wieloletnim prezydentem Piotrem Krzystkiem.

- To jest dzisiaj realne pytanie do wyborców PiS-u, czy nadal warto wspierać tę formację. Formację, która jest w odwrocie. Formację, która jest w kryzysie przywództwa - mówi Michał Kobosko, poseł Trzeciej Drogi. W ten sposób Trzecia Droga zabiega o głosy na prawicy. Ludowcy i formacja Szymona Hołowni idą do wyborów razem.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Moda na hałas może nie jest powszechna, bo tylko w pewnych kręgach automaniaków, którzy lubują się w tak zwanych sportowych wydechach. Za to trudno jej nie zauważyć. Jeszcze trudniej z nią wytrzymać. I nie chodzi tylko o komfort.

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Źródło:
Fakty TVN

Na Wyspach Kanaryjskich masowe protesty przeciwko masowej turystyce. Archipelag pęka w szwach - mówią obrazowo mieszkańcy i żądają od władz restrykcji, które powstrzymają szturm wczasowiczów. Nie tylko Teneryfa, nie tylko Gran Canaria. Pod naporem gości ugina się wiele turystycznych atrakcji.

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich protestują przeciwko masowej turystyce

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich protestują przeciwko masowej turystyce

Źródło:
Fakty TVN

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS