PiS krytykuje Zielony Ład, chociaż wcześniej ich komisarz nazywał go ich programem rolnym

Źródło:
Fakty TVN
PiS krytykuje Zielony Ład, chociaż wcześniej ich komisarz nazywał go ich programem rolnym
PiS krytykuje Zielony Ład, chociaż wcześniej ich komisarz nazywał go ich programem rolnym
Jakub Sobieniowski/Fakty TVN
PiS krytykuje Zielony Ład, chociaż wcześniej ich komisarz nazywał go ich programem rolnymJakub Sobieniowski/Fakty TVN

Politycy PiS-u mogą dziś mówić, że unijny Zielony Ład to samo zło, że są przeciw i że stoją po stronie rolników, którzy też są przeciw. Będąc u władzy, chwalili się Zielonym Ładem na czele z unijnym komisarzem ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim, wyznaczonym przez PiS. 

Rolnicy nie zapomnieli, jak Janusz Wojciechowski - komisarz do spraw rolnictwa z nadania Prawa i Sprawiedliwości - wychwalał Zielony Ład. - Zachęcał nas przez dwa lata, jak będziemy z tego bardzo zadowoleni - przypomina Andrzej Sobociński, protestujący rolnik.

Wojciechowski w specjalnym spocie zapewniał między innymi, że Zielony Ład "to wielka szansa dla rolnictwa w Polsce, w szczególności dla małych i średnich gospodarstw rodzinnych". PiS wtedy chwaliło komisarza, a teraz krytykuje unijny program. - Pakt klimatyczny, Zielony Ład, jak i import produktów rolnych z Ukrainy oznaczają zniszczenie polskiego rolnictwa - przekonuje dziś poseł Prawa i Sprawiedliwości Mariusz Błaszczak.

Mimo wszystko PiS próbuje dopisać Zielony Ład do listy rzekomych win Donalda Tuska i Unii Europejskiej. - Zielony Ład to problem ideologiczny Unii Europejskiej - podkreśla Błaszczak.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Robert Telus, który teraz mówi o walce z Unią Europejską w sprawie rolnictwa, wtedy mówił o tym, że człowiek PiS-u rządzi rolnictwem w Unii Europejskiej. To Janusz Wojciechowski był twarzą PiS- u w sprawie rolnictwa i twarzą PiS-u w Unii Europejskiej - i to on wychwalał Zielony Ład, a PiS wychwalało jego.

Czytaj więcej: Komisarz Wojciechowski, rolnicy i rządy PiS. "Komu zawdzięczamy Zielony Ład"?

W sprawie Zielonego Ładu jest i dowód na piśmie - Janusz Wojciechowski napisał w serwisie Twitter (teraz X) w grudniu 2021 roku wprost, że "zielona reforma wspólnej polityki rolnej powstała w Warszawie i nazywała się najpierw programem rolnym PiS-u". W zeszłym tygodniu Wojciechowski pojawił się nawet na rolniczym proteście w towarzystwie posła PiS, ale nie wygasili protestu, a zdaniem rządu PiS-owi chodzi o coś przeciwnego. - Powinni skorzystać z okazji i w tej sprawie zwyczajnie zamilczeć - mówi Marek Sawicki, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Uczestnicy protestów rolników o swoich postulatach
Uczestnicy protestów rolników o swoich postulatach TVN24

PiS zmienia zdanie

PiS chce się mianować obrońcą rolników i chce mianować Jarosława Kaczyńskiego największym obrońcą. On sam przypomina, że w kwietniu zeszłego roku zapowiedział ostre działania powstrzymujące napływ produktów rolnych z Ukrainy.

- To była decyzja naszej partii o sprawie ukraińskiej w tym aspekcie, który przedtem nie był poruszany: zagrożeń dla polskiego rolnictwa - przekonuje Kaczyński. Jednak to, co mówi prezes PiS, nie jest prawdą. Zagrożenie w aspekcie zboża z Ukrainy dostrzegł już w czerwcu 2022 roku Donald Tusk, ale gdy on przestrzegał, to Mateusz Morawiecki porównywał to do propagandy Putina. - Kto podjął ten temat natychmiast, w ślad za Rosjanami? Tak jest, Donald Tusk - mówił wówczas.

To było niewiele ponad rok temu, kiedy rządził PiS, a ukraińskie zboże już płynęło do Polski. Opozycja wówczas ostrzegała, a sukcesami w rolnictwie chwalili się Mateusz Morawiecki, Jarosław Kaczyński i Janusz Wojciechowski. Tego PiS nie przypomina od dwóch miesięcy.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Była spektakularna porażka Koalicji 15 października w Sejmie, były konsekwencje personalne, ale to nie koniec sprawy dekryminalizacji aborcji. Będą kolejne próby - Lewica złoży projekt w Sejmie raz jeszcze. Tylko kolejne głosowania, bez gwarancji przyjęcia projektu, są politycznie bardzo ryzykowne.

Jeszcze raz zostanie złożony projekt ustawy o dekryminalizacji aborcji. Lewica straszy rozpadem koalicji

Jeszcze raz zostanie złożony projekt ustawy o dekryminalizacji aborcji. Lewica straszy rozpadem koalicji

Źródło:
Fakty TVN

Sprawa wydaje się tak oczywista, że aż dziwne, że dotąd takich przepisów resort pracy nie przygotował. Chodzi o to, w jakiej temperaturze można pracować, a powyżej ilu stopni już nie, i na co może liczyć pracownik oprócz wody - chodzi o przerwę i odpoczynek w chłodnym miejscu.

Rząd planuje uregulować maksymalną temperaturę miejsc pracy. "Ze względu na zmiany klimatu"

Rząd planuje uregulować maksymalną temperaturę miejsc pracy. "Ze względu na zmiany klimatu"

Źródło:
Fakty TVN

Żeby pięknie mogło być przed Bożym Narodzeniem, teraz musi być intensywnie i bez wakacyjnej laby. Wolontariusze Szlachetnej Paczki są pilnie poszukiwani. Potrzeba dziesięciu tysięcy par rąk.

Ruszyła rekrutacja wolontariuszy Szlachetnej Paczki. Dlaczego warto zaangażować się w pomoc?

Ruszyła rekrutacja wolontariuszy Szlachetnej Paczki. Dlaczego warto zaangażować się w pomoc?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polska wysycha - alarmują hydrolodzy. Ulewne deszcze i burze, które w ostatnich tygodniach przechodziły nad Polską, nie poprawią sytuacji.

Hydrolodzy nie mają złudzeń - w Polsce trwa susza hydrologiczna. Gminy apelują o to, by oszczędzać wodę

Hydrolodzy nie mają złudzeń - w Polsce trwa susza hydrologiczna. Gminy apelują o to, by oszczędzać wodę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Ojciec Rydzyk ich dlatego broni, że sam dostał od poprzedniej władzy ponad 400 milionów złotych - mówił w "Faktach po Faktach" Marcin Bosacki (KO), komentując niedzielne wystąpienie redemptorysty na Jasnej Górze dotyczące posła klubu PiS Marcina Romanowskiego. - Należy się modlić za każdego. Na pewno za pana Romanowskiego, któremu w tej chwili stawiane są bardzo poważne zarzuty - stwierdził Władysław Teofil Bartoszewski (PSL).

"Ojciec Rydzyk ich dlatego broni, że sam dostał od poprzedniej władzy ponad 400 milionów złotych"

"Ojciec Rydzyk ich dlatego broni, że sam dostał od poprzedniej władzy ponad 400 milionów złotych"

Źródło:
TVN24

Czy taka kłamliwa, propagandowa deklaracja może być skuteczna? Niestety, bywa - przyznał w "Faktach po Faktach" były prezydent Bronisław Komorowski, komentując oświadczenie Kremla po zamachu na Donalda Trumpa. Moskwa usiłowała przekonać w nim, że "potępia" przemoc "w ramach walki politycznej". - Wszyscy w jakiejś mierze się z tego wewnętrznie śmiejemy - ddodał Komorowski, podkreślając, że "na naszych oczach rosyjski diabeł się ubiera w ornat".

Reakcja Kremla? "Na naszych oczach rosyjski diabeł się ubiera w ornat"

Reakcja Kremla? "Na naszych oczach rosyjski diabeł się ubiera w ornat"

Źródło:
TVN24, PAP

Już 16 lipca nowi posłowie do Parlamentu Europejskiego wybiorą swoją przewodniczącą. Faworytką jest Roberta Metsola, popierana przez największą frakcję - Europejską Partię Ludową. Dla Maltanki byłaby to druga kadencja. Natomiast 18 lipca swój sprawdzian przejdzie Ursula von der Leyen, która postara się o uzyskanie wotum zaufania. 

W Parlamencie Europejskim zbliżają się głosowania na najważniejsze stanowiska. Nerwy będą do samego końca

W Parlamencie Europejskim zbliżają się głosowania na najważniejsze stanowiska. Nerwy będą do samego końca

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ponad 40 lat temu postrzelony został prezydent Ronald Reagan. Zamachów na prezydentów w historii USA nie brakuje.

Historia przemocy politycznej w Stanach Zjednoczonych sięga XIX wieku

Historia przemocy politycznej w Stanach Zjednoczonych sięga XIX wieku

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS