PiS krytykuje Zielony Ład, chociaż wcześniej ich komisarz nazywał go ich programem rolnym

Źródło:
Fakty TVN
PiS krytykuje Zielony Ład, chociaż wcześniej ich komisarz nazywał go ich programem rolnym
PiS krytykuje Zielony Ład, chociaż wcześniej ich komisarz nazywał go ich programem rolnym
Jakub Sobieniowski/Fakty TVN
PiS krytykuje Zielony Ład, chociaż wcześniej ich komisarz nazywał go ich programem rolnymJakub Sobieniowski/Fakty TVN

Politycy PiS-u mogą dziś mówić, że unijny Zielony Ład to samo zło, że są przeciw i że stoją po stronie rolników, którzy też są przeciw. Będąc u władzy, chwalili się Zielonym Ładem na czele z unijnym komisarzem ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim, wyznaczonym przez PiS. 

Rolnicy nie zapomnieli, jak Janusz Wojciechowski - komisarz do spraw rolnictwa z nadania Prawa i Sprawiedliwości - wychwalał Zielony Ład. - Zachęcał nas przez dwa lata, jak będziemy z tego bardzo zadowoleni - przypomina Andrzej Sobociński, protestujący rolnik.

Wojciechowski w specjalnym spocie zapewniał między innymi, że Zielony Ład "to wielka szansa dla rolnictwa w Polsce, w szczególności dla małych i średnich gospodarstw rodzinnych". PiS wtedy chwaliło komisarza, a teraz krytykuje unijny program. - Pakt klimatyczny, Zielony Ład, jak i import produktów rolnych z Ukrainy oznaczają zniszczenie polskiego rolnictwa - przekonuje dziś poseł Prawa i Sprawiedliwości Mariusz Błaszczak.

Mimo wszystko PiS próbuje dopisać Zielony Ład do listy rzekomych win Donalda Tuska i Unii Europejskiej. - Zielony Ład to problem ideologiczny Unii Europejskiej - podkreśla Błaszczak.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Robert Telus, który teraz mówi o walce z Unią Europejską w sprawie rolnictwa, wtedy mówił o tym, że człowiek PiS-u rządzi rolnictwem w Unii Europejskiej. To Janusz Wojciechowski był twarzą PiS- u w sprawie rolnictwa i twarzą PiS-u w Unii Europejskiej - i to on wychwalał Zielony Ład, a PiS wychwalało jego.

Czytaj więcej: Komisarz Wojciechowski, rolnicy i rządy PiS. "Komu zawdzięczamy Zielony Ład"?

W sprawie Zielonego Ładu jest i dowód na piśmie - Janusz Wojciechowski napisał w serwisie Twitter (teraz X) w grudniu 2021 roku wprost, że "zielona reforma wspólnej polityki rolnej powstała w Warszawie i nazywała się najpierw programem rolnym PiS-u". W zeszłym tygodniu Wojciechowski pojawił się nawet na rolniczym proteście w towarzystwie posła PiS, ale nie wygasili protestu, a zdaniem rządu PiS-owi chodzi o coś przeciwnego. - Powinni skorzystać z okazji i w tej sprawie zwyczajnie zamilczeć - mówi Marek Sawicki, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Uczestnicy protestów rolników o swoich postulatach
Uczestnicy protestów rolników o swoich postulatach TVN24

PiS zmienia zdanie

PiS chce się mianować obrońcą rolników i chce mianować Jarosława Kaczyńskiego największym obrońcą. On sam przypomina, że w kwietniu zeszłego roku zapowiedział ostre działania powstrzymujące napływ produktów rolnych z Ukrainy.

- To była decyzja naszej partii o sprawie ukraińskiej w tym aspekcie, który przedtem nie był poruszany: zagrożeń dla polskiego rolnictwa - przekonuje Kaczyński. Jednak to, co mówi prezes PiS, nie jest prawdą. Zagrożenie w aspekcie zboża z Ukrainy dostrzegł już w czerwcu 2022 roku Donald Tusk, ale gdy on przestrzegał, to Mateusz Morawiecki porównywał to do propagandy Putina. - Kto podjął ten temat natychmiast, w ślad za Rosjanami? Tak jest, Donald Tusk - mówił wówczas.

To było niewiele ponad rok temu, kiedy rządził PiS, a ukraińskie zboże już płynęło do Polski. Opozycja wówczas ostrzegała, a sukcesami w rolnictwie chwalili się Mateusz Morawiecki, Jarosław Kaczyński i Janusz Wojciechowski. Tego PiS nie przypomina od dwóch miesięcy.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Jeśli Rosja utrzyma siłę ataków na ukraiński system energetyczny, a Kijów nie otrzyma wsparcia dla swojej obrony przeciwlotniczej, to niedługo kraj może zostać bez prądu. Każda elektrownia, która jest naprawiona, niemal natychmiast jest z powrotem niszczona. 

Rosjanie wyczuli słabość Ukrainy. "Wszystko, co wyremontowaliśmy, po tygodniu zostało zniszczone"

Rosjanie wyczuli słabość Ukrainy. "Wszystko, co wyremontowaliśmy, po tygodniu zostało zniszczone"

Źródło:
Fakty TVN

Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Zdrowia chcą, by w szkołach były organizowane szczepienia przeciwko HPV. Będą dobrowolne, ale konieczna przy tym byłaby obecność chociaż jednego z rodziców. Dodatkowo w szkołach będzie nowy przedmiot - Edukacja zdrowotna, który ma zwiększyć wiedzę młodzieży na temat profilaktyki zdrowotnej.

Nowy przedmiot, program dobrowolnych szczepień. Trzy ministerstwa zapowiedziały zmiany w szkołach

Nowy przedmiot, program dobrowolnych szczepień. Trzy ministerstwa zapowiedziały zmiany w szkołach

Źródło:
Fakty TVN

Najpierw Trzebnica stała się wyborczą sensacją, bo o tym, kto będzie tam burmistrzem, przesądził jeden głosu. Teraz okazało się, że w jednej z komisji głosy liczyła siostra kandydata, który wygrał. Jedna z kontrkandydatek nie widzi w tym przypadku i złożyła już protest wyborczy.

Wybory w Trzebnicy do powtórzenia? W komisji wyborczej głosy liczyła siostra zwycięzcy

Wybory w Trzebnicy do powtórzenia? W komisji wyborczej głosy liczyła siostra zwycięzcy

Źródło:
Fakty TVN

Protestów rolniczych ciąg dalszy. W piątek z utrudnianiami muszą się liczyć między innymi mieszkańcy Łodzi i Zgierza. Zablokowane są ważne ulice i jedno z największych skrzyżowań w regionie. 

Rolnicy nie kończą protestu. W piątek zablokowali ulice Łodzi i Zgierza

Rolnicy nie kończą protestu. W piątek zablokowali ulice Łodzi i Zgierza

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polska się wyludnia. I na razie nie widać perspektyw na zmianę tego trendu. Według prognoz Głównego Urzędu Statystycznego za mniej niż cztery dekady będzie nas niewiele ponad 30 milionów. Jakich możemy spodziewać się konsekwencji depopulacji w tak dużej skali?

Jaka jest demograficzna przyszłość Polski? "Skala zjawiska jest olbrzymia i niepokojąca"

Jaka jest demograficzna przyszłość Polski? "Skala zjawiska jest olbrzymia i niepokojąca"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polki zasługiwały na pełnię praw kobiet miesiąc temu, rok temu, cztery lata temu, pięć i dziesięć. Nie ma co patrzeć w przeszłość. Dziś robimy ten pierwszy krok w przyszłość - mówiła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o skierowanych do komisji nadzwyczajnej projektach zmian w prawie aborcyjnym. Na pytanie, jak do projektów ustaw może podejść prezydent powiedziała, że "Andrzej Duda już pakuje walizki".

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Źródło:
TVN24

Ktokolwiek wierzył w zapowiedzi, że wielki Orlen, po przejmowaniu kolejno Energi, Lotosu i PGNiG-u będzie negocjował kontrakty niemalże "z buta" i będzie wielką potęgą, to pobłądził - powiedział w "Faktach po Faktach" Piotr Woźniak, były minister gospodarki i były prezes PGNiG.

Orlen spisał na straty ogromne środki. "Obawiam się najgorszego"

Orlen spisał na straty ogromne środki. "Obawiam się najgorszego"

Źródło:
tvn24.pl

To była debata o historii kobiet, o tym, kto na końcu będzie miał prawo decydować - mówiła w "Faktach po Faktach" posłanka KO Monika Rosa, pytana o sejmową debatę na temat ustaw aborcyjnych. - Była o tym, o czym będzie jutrzejsze głosowanie. Nie tylko o aborcji, ale też o jedności i sprawczości koalicji 15 października - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga).

"To nie była tylko debata o aborcji, była o jedności i sprawczości koalicji 15 października"

"To nie była tylko debata o aborcji, była o jedności i sprawczości koalicji 15 października"

Źródło:
TVN24

W naszym interesie jest wspieranie Ukrainy, ponieważ chcemy stabilności, chcemy dobrobytu, dla nas i dla naszych dzieci. Naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne - powiedział w rozmowie z reporterem "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jakubem Loską Charles Michel. Przewodniczący Rady Europejskiej mówił także o tym, jak ocenia zmiany w Polsce mające przywrócić praworządność oraz o zbliżających się eurowyborach.

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To my musimy decydować o tym, kto dociera do Unii Europejskiej i na jakich warunkach, a nie przemytnicy - mówi Ursula von der Leyen. Po latach negocjacji niewielką większością głosów Parlament Europejski przyjął pakt migracyjny. Najbardziej kontrowersyjnym elementem paktu są mechanizmy, które mają wymusić na pozostałych krajach wsparcie państwa znajdującego się pod presją migracyjną. Głosowanie nad paktem odbyło się dwa miesiące przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja prosi Kazachstan o gotowość do wsparcia ogromnymi ilościami benzyny. Jak podaje agencja Reutera - to skutek udanych uderzeń ukraińskich w rosyjskie rafinerie. Równocześnie Rosję nawiedziła wielka powódź. Znawcy tematyki wschodniej komentują, że obie te sprawy wyraźnie pokazują niesprawność państwa rosyjskiego.

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS