"To, co robi Zjednoczona Prawica, to jest sabotaż i zdrada stanu"

07.05.2023 | "To, co robi Zjednoczona Prawica, to jest sabotaż i zdrada stanu"
07.05.2023 | "To, co robi Zjednoczona Prawica, to jest sabotaż i zdrada stanu"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
07.05 | "To, co robi Zjednoczona Prawica, to jest sabotaż i zdrada stanu"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Odblokować TK, żeby odblokować pieniądze z Unii. PiS w pośpiechu próbuje obejść paraliż - zmniejszając pełny skład orzekający. Tyle że spór w Trybunale to według opozycji efekt sporu w obozie władzy. Polska od dwóch lat nie dostaje środków na KPO i wbrew temu, co mówi premier - to nie jest bez znaczenia.

Pieniądze na KPO mogłyby już dziś poprawiać sytuacje wielu miast i mieszkańców. - Najgorsza informacja to jest taka, że nadal tych środków nie ma. Proszę pamiętać, że mamy dzisiaj już dwa lata opóźnienia - mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

- Nie stoimy w miejscu, ale my cofamy się nie mogąc dalej rozwijać naszego miasta, nie wchodząc w innowacyjność - dodaje Iwona Dąbek z Urzędu Miejskiego w Aleksandrowie Łódzkim.

Premier twierdzi jednak, że inwestycje i programy i tak są realizowane. I to bez względu na to, czy unijne miliardy do Polski trafiły, czy nie. - Projekty z KPO mogą być realizowane. Pieniądze wcześniej czy później trafią do Polski - uważa Mateusz Morawiecki.

To nie jest cała prawda - odpowiadają premierowi samorządowcy. - Nie realizujemy tych inwestycji z uwagi na to, że my liczymy na wkład 80 procent. W tej chwili realizujemy drobniejsze inwestycje - tłumaczy Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

Kłótnie i podziały

Pierwsze zaliczki i kolejne transze KPO do mieszkańców wielu europejskich państw trafiały i trafiają od sierpnia 2021 roku. Do Polaków wciąż nie.

Wiceminister finansów środki z KPO nazywa "tlenem dla polskiej gospodarki" i wylicza korzyści. - Oznaczają szybszy wzrost gospodarczy, oznaczają mniejszy deficyt, bo są to środki zewnętrzne. Mniejszy deficyt oznacza większa stabilność gospodarki i finansów publicznych, tym samym silniejszego złotego i silniejsza kondycję gospodarki. Silniejszy złoty, silniejsza kondycja gospodarki, to na przykład tańsze paliwo na stacji paliw - wylicza Artur Soboń, wiceminister finansów z PiS.

- Gdyby ustawa zaproponowana przez pana prezydenta Andrzeja Dudę, jeszcze przed wojną, uzyskała szybkie poparcie w polskim parlamencie, dzisiaj już mielibyśmy środki z Krajowego Planu Odbudowy - przypomina Łukasz Rzepecki z Kancelarii Prezydenta. Prezydencki minister potwierdza to, że gdyby nie spór w rządzie, a teraz konflikt w Trybunale Konstytucyjnym, to Polacy nie traciliby takich szans na rozwój. - Cała Europa korzysta z tych środków. Dla mnie jest to niezrozumiałe, dla mieszkańców Jeleniej Góry jest to niezrozumiałe, dlaczego rząd postępuje w ten sposób - mówi Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry.

- To, co robi Zjednoczona Prawica, to z mojego punktu widzenia jest sabotaż i zdrada stanu, za którą powinni odpowiedzieć - uważa Marcin Bugajski, radny sejmiku województwa łódzkiego, PO.

Kolejne problemy

Na zmiany w ustawach sądowych zdecydował się nawet Viktor Orban. Trudna sytuacja gospodarcza w kraju sprawiła, że i on musiał iść na ustępstwa wobec Komisji Europejskiej, by unijne środki dostać. Politycy PiS-u w Polsce wciąż wolą winić opozycje.

"Gazeta Wyborcza" ujawniła też, że unijni urzędnicy tropiący defraudacje wcześniej już przyznanych nam unijnych środków, zajmą się aferą w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

Źródło: Fakty TVN

Autorka/Autor:

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS