Pierwsze posiedzenie rządu, budżet na przyszły rok i sprawa podwyżek. Plany nowego rządu na przyszły tydzień

Źródło:
Fakty TVN
Pierwsze posiedzenie rządu, budżet na przyszły rok i sprawa podwyżek. Plany nowego rządu na przyszły tydzień
Pierwsze posiedzenie rządu, budżet na przyszły rok i sprawa podwyżek. Plany nowego rządu na przyszły tydzień
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Pierwsze posiedzenie rządu, budżet na przyszły rok i sprawa podwyżek. Plany nowego rządu na przyszły tydzieńArleta Zalewska/Fakty TVN

Po dwóch miesiącach zawieszenia w Polsce doszło do zmiany władzy. Teraz dzień po dniu zapadają najróżniejsze polityczne decyzje. Wśród nich znajduje się kwestia budżetu i podwyżek dla nauczycieli.

Podwyżki dla nauczycieli to zadanie rządu na najbliższy tydzień. - To będzie 30 procent. Właśnie otrzymaliśmy dokumenty z Ministerstwa Finansów dotyczące konkretnych kwot - mówi Joanna Mucha, wiceministra edukacji z KP Polski 2050 - Trzeciej Drogi. - Mamy pieniądze na te podwyżki, które obiecaliśmy - dodaje.

We wtorek wraz z nowym budżetem podwyżki ma zaakceptować Rada Ministrów. To będzie pierwsze oficjalne posiedzenie rządu w nowym składzie. - Jeżeli taki rozwiązanie będzie, to my je poprzemy - zapowiada Marcin Horała z PiS.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zmiany w ministerstwach. Z jednego resortu powstaną dwa

Pytania dotyczą jednak drugiej części obietnicy składanej w "Stu Konkretach" przez Koalicję Obywatelską, czyli podniesienie wynagrodzeń dla nauczycieli, ale co najmniej o 1500 złotych. Co do tego zapisu dyskusja trwa. - Będą to rozmowy w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Od dawna Związek Nauczycielstwa Polskiego w tym gmachu nie bywał - mówi Sławomir Broniarz, prezes ZNP. To będzie więc nie tylko pierwsze z nową minister edukacji, ale pierwsze od dawna takie spotkanie z przedstawicielami ZNP.

Rozmowy będą dotyczyły nie tylko podwyżek, ale przede wszystkim planów na najbliższy rok. - Wzrost 30-procentowy jest bardzo dużym wzrostem. Doceniamy ten fakt, ale będziemy dyskutowali o szczegółach wtedy, kiedy pojawi się załącznik, czyli tabela wynagrodzeń ilustrująca ile nauczyciele na poszczególnych stopniach awansu zawodowego będą zarabiali w ramach swojego wynagrodzenia zasadniczego - zapewnia Broniarz. - Z innymi centralami też będę się spotykać, będą się spotykać moi zastępcy. 30 procent - tak jak żeśmy obiecywali - dodaje ministra edukacji Barbara Nowacka.

Podwyżki mają objąć również nauczycieli w przedszkolach i kadrę na uczelniach wyższych. - Bez dobrego wynagradzania nie będzie dobrych wykładowców - zaznacza Dariusz Wieczorek, minister nauki z Nowej Lewicy.

Co Barbara Nowacka zmieni w szkołach? Na początek prosi, żeby nie dawać pracy domowej na święta
Co Barbara Nowacka zmieni w szkołach? Na początek prosi, żeby nie dawać pracy domowej na świętaPaweł Laskosz/Fakty po Południu TVN24

Więcej podwyżek

To minister finansów i jego ludzie w ostatnich dniach pracowali nad projektem budżetu. Konkretne dokumenty trafiły już na biurka ministrów. Po tym, jak projekt przyjmie rząd, zajmą się nim posłowie.

- Jako minister obrony narodowej chcę też poinformować, że 20-procentowe podwyżki dotyczą żołnierzy Wojska Polskiego, dotyczą pracowników cywilnych, dotyczą wszystkich instytucji podległych Ministerstwu Obrony Narodowej - przekazuje Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony narodowej z PSL-u - Trzeciej Drogi.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

"Fundusz, który miał im pomóc, któremu zaufały, zachował się jak ich sprawca przemocy" - ta wypowiedź członkini Stowarzyszenia Intro oddaje nastroje w organizacjach, które nie dostały pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości. Z ujawnionych nagrań urzędników poprzedniego rządu wyłania się obraz instytucji, w której konkursy były po prostu ustawione.

Fundusz Sprawiedliwości miał pomagać ofiarom przestępstw, a "zachował się jak sprawca przemocy"

Fundusz Sprawiedliwości miał pomagać ofiarom przestępstw, a "zachował się jak sprawca przemocy"

Źródło:
Fakty TVN

Pałac Kultury i Nauki podświetlony na niebiesko, na elewacji Stadionu Narodowego i jednego z warszawskich wieżowców - wyświetlony numer 116 000. To telefon, pod którym można uzyskać wsparcie w poszukiwaniu zaginionego dziecka.

Co ma zrobić rodzic, kiedy jego dziecko zaginie? Policja to jedno, ale powstała też infolinia ze wsparciem

Co ma zrobić rodzic, kiedy jego dziecko zaginie? Policja to jedno, ale powstała też infolinia ze wsparciem

Źródło:
Fakty TVN

Scenariusz klipu jest jak z filmu sensacyjno-wojennego. Dzieje się, jest tempo i puenta. To Akcja Demokracja namawia do udziału w wyborach do europarlamentu. Wciąż jeszcze można wziąć zaświadczenie i dopisać się do spisu wyborców, by głosować poza miejscem zamieszkania w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 9 czerwca.

9 czerwca wybory do PE. "Bądźmy taką zbiorową Igą Świątek i zdobądźmy mistrzostwo Europy"

9 czerwca wybory do PE. "Bądźmy taką zbiorową Igą Świątek i zdobądźmy mistrzostwo Europy"

Źródło:
Fakty TVN

Przesiewowe badania w ramach pierwszej takiej akcji w Polsce - "Lipidogram dla pierwszaka" - trwały od listopada ubiegłego roku do marca tego roku. Wzięło w nich udział prawie 700 uczniów klas pierwszych z zabrzańskich szkół podstawowych. U 15 procent uczniów stwierdzono podwyższone stężenie cholesterolu, i to częściej u dzieci szczupłych.

Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w badaniu poziomu cholesterolu. Wyniki były zaskoczeniem

Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w badaniu poziomu cholesterolu. Wyniki były zaskoczeniem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Paryżu rozpoczął się tenisowy turniej Roland Garros, a we Wrocławiu najmłodsi tenisiści mogli spróbować swoich sił w rozpoczętym Hubi Cup - turnieju w kategorii wiekowej Skrzatów, czyli dzieci do lat dwunastu. Patronem zawodów jest nie kto inny, jak Hubert Hurkacz, który ma już za sobą pierwszy mecz w Paryżu.

We Wrocławiu ruszył turniej Hubi Cup. To turniej tenisowy dla dzieci pod patronatem Huberta Hurkacza

We Wrocławiu ruszył turniej Hubi Cup. To turniej tenisowy dla dzieci pod patronatem Huberta Hurkacza

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trybunał Konstytucyjny przekracza swoje uprawnienia. Działa na wyraźne zlecenia - powiedział w niedzielę w "Faktach po Faktach" sędzia Wojciech Hermeliński. Profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego ocenił, że obecne działania TK "są pozbawione podstawy prawnej". - Trybunał wydaje postanowienia, które nie mają żadnego związku z kompetencjami - stwierdził.

"Trybunał działa na wyraźne zlecenia, stara się wyjść naprzeciw oczekiwaniom"

"Trybunał działa na wyraźne zlecenia, stara się wyjść naprzeciw oczekiwaniom"

Źródło:
TVN24

Rząd Donalda Tuska chciałby zademonstrować światu poprzez dyplomację, że nastąpiła zmiana władzy i temu służy zmiana ambasadorów - powiedział w "Faktach po Faktach" były minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Jak mówił, w sytuacji, kiedy ma miejsce koabitacja, czyli rząd wywodzi się z innej formacji niż prezydent, "wówczas inicjatywa jest po stronie rządu".

Spór o ambasadora. Czaputowicz: obowiązuje ustawa z 2021 roku, którą podpisał prezydent

Spór o ambasadora. Czaputowicz: obowiązuje ustawa z 2021 roku, którą podpisał prezydent

Źródło:
TVN24, PAP

Grupy hakerów z różnych krajów atakują rosyjskie instytucje i firmy zaangażowane w wojnę, wykradając im dane. To dane warte setki milionów dolarów, niektóre mogą być na wagę życia. Dlatego nazywają sami siebie "cyberwojownikami", a swoje zdobycze przekazują Ukraińcom za darmo. Do lidera grupy i jednego z najskuteczniejszych hakerów dotarł reporter TVN24 BiS.

Nazywają siebie "etycznymi cyberwojownikami". Hakerzy z całego świata za darmo wspierają Ukrainę

Nazywają siebie "etycznymi cyberwojownikami". Hakerzy z całego świata za darmo wspierają Ukrainę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Są okolice, których Ukraina nie może stracić. Chodzi o obszary, które znajdują się blisko Charkowa. Jeśli armia Putina je przejmie, to w jej zasięgu znajdzie się drugie największe miasto w kraju. Ukraińcy bronią się, jak mogą, ale przyznają, że mają za mało broni, a Rosjanie - zbyt wiele dronów.

Ranni i starzy żołnierze wciąż bronią Charkowa. Mają broń z czasów II wojny światowej oraz amunicję z różnych krajów

Ranni i starzy żołnierze wciąż bronią Charkowa. Mają broń z czasów II wojny światowej oraz amunicję z różnych krajów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS