Pielęgniarki coraz częściej padają ofiarą agresji pacjentów. Odbija się to na ich zdrowiu psychicznym

Źródło:
Fakty TVN
Pielęgniarki coraz częściej padają ofiarą agresji pacjentów. Odbija się to na ich zdrowiu psychicznym
Pielęgniarki coraz częściej padają ofiarą agresji pacjentów. Odbija się to na ich zdrowiu psychicznym
Małgorzata Mielcarek/Fakty TVN
Pielęgniarki coraz częściej padają ofiarą agresji pacjentów. Odbija się to na ich zdrowiu psychicznymMałgorzata Mielcarek/Fakty TVN

Nie tylko ratownicy medyczni, ale także pielęgniarki coraz częściej padają ofiarą agresji pacjentów i ich rodzin. O atakach na siebie mówi już niemal 80 procent pielęgniarek i położnych - apelują do władz o systemową pomoc.

Posiniaczone ręce, plecy, wybite zęby. Do ataków zazwyczaj dochodzi tam, gdzie nie ma kamer. Celem są pielęgniarki.

- Zadrapania, różnego rodzaju siniaki, jak najbardziej, dwukrotnie zostałam kopnięta na przykład w klatkę piersiową przez pacjenta - mówi Monika Turek, pielęgniarka Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Spokój, z jakim Monika Turek opowiada o takich doświadczeniach, niektórych mógłby zdziwić. Jednak dla niej przemoc ze strony tych, którym sama chce pomóc, przestała być czymś niezwykłym. - Dzisiaj mnie pacjent osobiście opluł - mówi.

Ostatnie badania Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych pokazują, że niemal 80 procent z nich doświadczyło agresji w miejscu pracy. Niemal wszystkie były jej świadkiem.

Niemal 80 proc. z nich doświadczyło agresji w miejscu pracy

Dlatego pielęgniarki w całej Polsce biją na alarm. Ponad dwie trzecie badanych z atakami na siebie lub koleżanki spotyka się na co dzień.

70 proc. badanych z atakami na siebie lub koleżanki spotyka się każdego dnia

- Duża część zespołu miała urazy głowy, wstrząśnienie mózgu, ponadrywane uszy, no, to są sytuacje, które są skrajnie niebezpieczne - alarmuje Jolanta Januszczak, pielęgniarka z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

- U wielu osób rozwija się zespół stresu pourazowego po takiej sytuacji - zwraca uwagę Anna Woda, pielęgniarka z Fundacji "Polki w Medycynie".

Te sytuacje powodują nie tylko pacjenci, ale też ich rodziny. Od kogo pielęgniarki i położne doświadczają agresji?

Od kogo pielęgniarki i położne doświadczają agresji?

- Wzrost agresji, nie tylko w stosunku do pielęgniarek, ale także ratowników medycznych czy lekarzy, to jest duży problem - przyznaje Jakub Gołąb, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Potrzebne są zmiany w systemie

Problem, który ma przewidywać prawo. Po styczniowym zabójstwie ratownika medycznego w Siedlcach zapowiadane są zmiany, chroniące właśnie tę grupę. Rozwiązań tu i teraz domagają się też pielęgniarki.

Po zeszłorocznym, dotkliwym pobiciu pielęgniarki w Starachowicach, to szpital zorganizował pracownikom lekcje samoobrony. Nie zawsze jednak atak da się zatrzymać. W lutym w Katowicach pacjent pobił sanitariusza tak dotkliwie, że złamał mu rękę.

Najczęściej powodu agresji po prostu nie ma. W Legnicy pod koniec lutego pacjent pobił dziewięć osób, w tym pięć pielęgniarek.

- Część personelu przebywa jeszcze na zwolnieniu. To już nie z powodów urazów fizycznych, tylko bardziej z powodu urazu psychicznego - wskazuje Nikolaj Lambrinow, kierownik Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy.

CZYTAJ TAKŻE: Ratownicy o agresji wobec nich. "Ludzie nie do końca rozumieją naszą pracę"

Średnia wieku pielęgniarek w Polsce rośnie i według prognoz będzie rosła. By zachęcać do tego zawodu młodych ludzi, potrzebne są zmiany. I w systemie, i w pacjentach.

- My musimy mieć ogromne zrozumienie dla pacjentów, ale jednocześnie pacjenci muszą pamiętać o tym, że my jesteśmy tam dla nich - mówi Anna Woda.

Atak może być wynikiem choroby czy stresu, ale nic nie powinno go usprawiedliwiać. - Najgorsze jest to, że chyba przechodzimy nad tym powoli do porządku dziennego, a tak nie powinno być - mówi Monika Turek. .

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Czy Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zareaguje na antysemickie wypowiedzi Grzegorza Brauna? Tego nie wiemy, ale wiemy, jak zareagował przewodniczący KRRiT. Maciej Świrski mówi, że "nie słyszał tych wypowiedzi Brauna". Przy tej okazji politycy koalicji rządzącej przypominają, dlaczego Maciej Świrski powinien usłyszeć zarzuty przed Trybunałem Stanu.

Miliony Polaków usłyszały antysemickie wypowiedzi Grzegorza Brauna podczas debaty. Szef KRRiT: nie słyszałem

Miliony Polaków usłyszały antysemickie wypowiedzi Grzegorza Brauna podczas debaty. Szef KRRiT: nie słyszałem

Źródło:
Fakty TVN

Szpitale w całym kraju minutą ciszy uczciły pamięć zamordowanego doktora Tomasza Soleckiego. 10 maja ulicami Warszawy przejdzie marsz medyków przeciwko agresji. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej podkreślił, że manifestacja będzie wyrazem solidarności całego środowiska medycznego. Jednocześnie padają pytania, jak zapobiec agresji wobec medyków, która zdarza się coraz częściej.

Lekarze chcą przekonać pacjentów, że nie są ich wrogami. "To nas się wini za kolejki"

Lekarze chcą przekonać pacjentów, że nie są ich wrogami. "To nas się wini za kolejki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"W wielu sprawach cel polityczny stał się dominujący wobec przepisów prawa" - tak dziś mówią prokuratorzy o sposobie pracy prokuratorów Zbigniewa Ziobry. Mówią o celowym umarzaniu śledztw, albo wydłużaniu ich w nieskończoność, jeżeli były niewygodne dla ówczesnej władzy.

Tak działała prokuratura Ziobry. Niewygodne dla władzy sprawy "były prowadzone w sposób nierzetelny"

Tak działała prokuratura Ziobry. Niewygodne dla władzy sprawy "były prowadzone w sposób nierzetelny"

Źródło:
Fakty TVN

Oto efekt uboczny wielkiej kontroli kart szczepień: rodzice nadrabiają szczepienia swoich dzieci i zgłaszają się do punktów szczepień. Okazuje się, że wielu rodziców zaniedbało szczepienia swoich dzieci, ale wcale nie dlatego, że są szczepionkom przeciwni. Inspektorzy sanepidu wciąż przeglądają 7,5 miliona kart szczepień, a lekarze przypominają: na szczepienie zawsze jest czas i nigdy nie jest za późno.

Trwa wielka kontrola kart szczepień. Jest już pozytywny efekt: niektórzy rodzice nadrabiają zaległości

Trwa wielka kontrola kart szczepień. Jest już pozytywny efekt: niektórzy rodzice nadrabiają zaległości

Źródło:
Fakty TVN

Nastoletnie dziewczyny pomogły rannej w Jaworznie. Wszczęły alarm i zorganizowały pomoc, gdy zawiedli dorośli. Kierowca autobusu początkowo nie zauważył, co się stało, gdy przytrzasnął drzwiami wychodzącą pasażerkę. Starszą kobietę, potłuczoną i we krwi, zabrało w końcu pogotowie.

Amelia i Maja krzyczały i kopały w autobus. Ratowały życie

Amelia i Maja krzyczały i kopały w autobus. Ratowały życie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Druga kadencja Donalda Trumpa jest oceniana jeszcze gorzej niż pierwsza. Jego działania pozytywnie ocenia jedynie 39 procent Amerykanów. To najgorszy porównywalny wynik od 1953 roku. Sam prezydent zdaje się nie dopuszczać do siebie takich informacji i twierdzi, że to "najlepsze 100 dni jakiejkolwiek prezydentury w historii" USA.

Donald Trump świętuje "najlepsze 100 dni" prezydentury. Amerykanie jednak tracą zaufanie do niego

Donald Trump świętuje "najlepsze 100 dni" prezydentury. Amerykanie jednak tracą zaufanie do niego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Obezwładnili celebrytkę, a następnie ukradli jej biżuterię wartą - według różnych źródeł - od 6 do 9 milionów dolarów. Co ciekawe - nie wiedzieli, kogo okradają. Kim Kardashian nic się nie stało. Złodzieje uciekli i prawdopodobnie sprzedali biżuterię. Zostali zatrzymani w 2017 roku. We Francji nazywani są "gangiem dziadków", bo każdy z nich miał około 70 lat. 

W Paryżu ruszył proces "gangu dziadków", którzy obrabowali Kim Kardashian

W Paryżu ruszył proces "gangu dziadków", którzy obrabowali Kim Kardashian

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS