Państwowe granty i firmy rejestrowane na słupy. "To na pewno była jedna wielka 'lewucha'"

Autor:
05
05
Paweł Płuska | Fakty TVN
Paweł Płuska | Fakty TVN05

W aferze NCBR słyszeliśmy już o 50 milionach dla firmy 25-letniego Kacpra z Gdańska i ponad 120 milionach dla firmy przynoszącej ostatnio same straty. To jednak nie koniec. Dziennikarze "Gazety Wyborczej" piszą o firmach-słupach pozyskujących granty warte setki tysięcy złotych.

Jedno z mieszkań w pewnej łódzkiej kamienicy ma być adresem kontaktowym firmy, która dostała z NCBR ponad 800 tysięcy złotych grantu. To - jak opisali to dziennikarze "Gazety Wyborczej" - jedna z firm założonych na tak zwane słupy. - Gdzieś bardzo głęboko w NCBR, w tych poszczególnych funduszach, są ludzie, którzy po prostu współpracowali z grupą przestępczą wyłudzającą granty. Inaczej się tego nie da powiedzieć - mówi Wojciech Czuchnowski, dziennikarz "Gazety Wyborczej".

Proceder miał być dość prosty - naganiacz szukał ludzi inteligentnych, wykształconych, ale z dużymi problemami. Oni zakładali firmy. Ekipa "Faktów" TVN próbowała - bo inaczej nie da się tego nazwać - rozmawiać z właścicielem firmy, która dostała grant na specjalistyczną kamizelkę dla chorych na mukowiscydozę. To on w zeznaniach przed prokuraturą mówił o kulisach pozyskaniu grantu. "Taki dziwaczny projekt, na który można było dostać mnóstwo pieniędzy. Ten Maciek Ż. miał pomóc wszystko załatwić. To na pewno była jedna wielka 'lewucha'" - miał stwierdzić w zeznaniach cytowanych przez "Gazetę Wyborczą" Chrystian Chałubiński z firmy Piezo Vest.

Maciej Ż. to osoba, która ma kilkadziesiąt wirtualnych firm. Jest poszukiwany przez służby, a jednocześnie pomaga pisać wnioski o granty i odbiera pieniądze słupom. - Jeden z właścicieli w sytuacji, kiedy nie chciał oddać pieniędzy, które dostał z NCBR-u, nie chciał oddać pieniędzy temu, który mu to wszystko załatwił, zostali na niego nasłani po prostu przestępcy, którzy grozili, że go pobiją, że go zabiją - dodaje Wojciech Czuchnowski.

O jakich pieniądzach mowa? Ile firm zarejestrowanych na słupy dostało granty z NCBR? Według zeznań szefa Piezo Vest była i taka, która miała dostać trzysta milionów. Inne mniej. "On pomógł też mojemu przyjacielowi Mikołajowi W. i, świętej pamięci zresztą. (...) Ż. wyrąbał go z hajsu do zera" - miał zeznać Chrystian Chałubiński.

Pytania opozycji

Pojawiają się więc pytania polityków opozycji o działanie samego NCBR i działanie służb. - Nie ma żadnych dymisji, prokuratura w tej sprawie nie działa - zauważa Arkadiusz Myrcha z PO. - Służby są albo bierne, albo są ślepe - dodaje Dariusz Klimczak z PSL.

Po ujawnieniu pierwszych afer związanych z NCBR i politykami władzy słyszeliśmy zapewnienia premiera, że procedury zadziałały, a żadna złotówka nie została stracona. - Nie złotówka, ale miliony polskich złotówek zostały wyrzucone w błoto - alarmuje Tomasz Trela z Nowej Lewicy.

- Jeżeli jakiekolwiek nieprawidłowości tam się pojawiły, to oczywiście będą wyjaśnione, a osoby, które chociażby kilka złotych, czy tam większe sumy, bo Kodeks karny tego wymaga, sprzeniewierzyły, po prostu pójdą do więzienia - zapewnia rzecznik prasowy rządu Piotr Mueller.

NCBR w komunikacie poinformowało, że reaguje na bieżąco. Zleciło audyt, a pośredniczący fundusz wezwał grantobiorców do zwrotu całości otrzymanego dofinansowania.

Źródło: Fakty TVN

Autor:

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Jedną z pierwszych rzeczy, którą zajmie sie nowy rząd, będzie wymiar sprawiedliwości. Po to, żeby przywrócić praworządność i odblokować dla Polski miliardy euro z Unii. Ma się tym zająć ekipa profesora Adama Bodnara, byłego Rzecznika Praw Obywatelskich, teraz senatora.

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Źródło:
Fakty TVN

W Poznaniu studenci okupują odebrany im akademik. Budynek jest w złym stanie. Studenci obawiają się, że Uniwersytet im. Mickiewicza go sprzeda. Studenci chcą wrócić do akademika po pilnym remoncie. Skarżą się, że nie stać ich na wynajmowanie kwater na mieście.

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Źródło:
Fakty TVN

W opuszczonych altanach działkowych, przy węzłach ciepłowniczych, w pustostanach - w takich miejscach przed chłodem próbują kryć się ludzie w kryzysie bezdomności. Dla nich zima to najtrudniejszy okres w roku. Od początku miesiąca z wychłodzenia zmarły trzy osoby.

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Autor:
Tomasz
Wesołowski
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Źle przygotowana, a do tego przeprowadzona bez nadzoru i bez kontroli - tak Najwyższa Izba Kontroli ocenia pomoc państwa udzieloną przedsiębiorcom w latach 2020-2021. Wsparcie to miało pomóc łagodzić ekonomiczne skutki pandemii COVID-19, ale - zdaniem kontrolerów - niekoniecznie trafiało do tych, którzy go rzeczywiście potrzebowali.

NIK: w wielu przypadkach rządowa pomoc trafiła do przedsiębiorców, którzy jej nie potrzebowali

NIK: w wielu przypadkach rządowa pomoc trafiła do przedsiębiorców, którzy jej nie potrzebowali

Autor:
Marta
Warchoł
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Piotr Woźniak, były minister gospodarki, były prezes PGNiG, w "Faktach po Faktach" komentował opinię ABW w sprawie budowy przez spółkę Orlen Synthos Green Energy tak zwanych małych reaktorów jądrowych. - Decyzja dla Polski, na szczęście, będzie zależała od kogoś innego - dodał.

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

My spokojnie będziemy porządkować sytuację w Krajowej Radzie Sądownictwa - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski, przedstawiciel Senatu w neo-KRS. Komentując sytuację w wymiarze sprawiedliwości, dodał, że dotychczasowi rzecznicy dyscyplinarni sędziów, "symbol najgorszego wywierania wpływu na wymiar sprawiedliwości", będą musieli "szybko odejść". - To są ostatnie chwile funkcjonowania tej instytucji w tak złym kształcie - zapewnił z kolei senator Kazimierz Michał Ujazdowski (KP-PSL), odnosząc się do neo-KRS.

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Autor:
momo
Źródło:
TVN24

Amerykański dziennikarz Evan Gershkovich, który został aresztowany pod koniec marca 2023 w Jekaterynburgu, wciąż przebywa w moskiewskim areszcie. Jest oskarżony o szpiegostwo na rzecz USA. Jak przekazał rzecznik Departamentu Stanu USA, Rosja w ostatnich tygodniach otrzymała od Stanów Zjednoczonych ofertę w sprawie uwolnienia uwięzionych Amerykanów: Evana Gershkovicha i Paula Whelana, ale ją odrzuciła. Do sprawy Gershkovicha odniósł się również korespondent "The Wall Street Journal" Matthew Luxmoore.

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rumunia ogłasza epidemię odry. Wzrost liczby zachorowań jest dramatyczny, a większość dotkniętych nią dzieci nie była zaszczepiona. Tamtejsze ministerstwo zdrowia wprost przyznaje, że liczba zaszczepionych dzieci regularnie od lat spada. To skutek braku wiedzy rodziców i dezinformacji.

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS