Pani Marta rok temu przeszła obustronną mastektomię. Zachęca kobiety do badań profilaktycznych

Źródło:
Fakty TVN
Pani Marta rok temu przeszła obustronną mastektomię. Zachęca kobiety do badań profilaktycznych
Pani Marta rok temu przeszła obustronną mastektomię. Zachęca kobiety do badań profilaktycznych
Adriann Otręba/Fakty TVN
Pani Marta rok temu przeszła obustronną mastektomię. Zachęca kobiety do badań profilaktycznychAdriann Otręba/Fakty TVN

Nie mam przerzutów, jestem zdrowa i moim zadaniem jest żyć - tak mówi pani Marta rok po operacji, po której straciła piersi. Niech historia pani Marty będzie dowodem, że z rakiem piersi można wygrać. Wiele kobiet tej nadziei potrzebuje. Najważniejsza jest jednak profilaktyka.

Psycholożka Marta Iwanowska-Polkowska ma za sobą dwanaście niełatwych miesięcy. - Wygojenie ran pooperacyjnych to jedno, ale powrót do sprawności to jest druga rzecz - opowiada.

W styczniu 2023 roku ekipa "Faktów" TVN spotkała ją w Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie. Wychodziła właśnie do domu po obustronnej mastektomii z rekonstrukcją. - To, co mi dodawało tutaj siły, to takie przekonanie, że moje życie jest po prostu bardzo dobre i mam o co walczyć - mówiła w 2023 roku.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Coraz więcej raka. Powstała "wyrwa, za którą będziemy płacić jeszcze kilka lat"

Marta Iwanowska-Polkowska ma męża i dwóch synów. O tym, że ma raka piersi, dowiedziała się w wieku 42 lat. Chorowała także jej mama i babcia. Dlatego ona regularnie się bada. - Znalazłam mojego raka na bardzo wczesnym stadium i nie zdążył się rozsiać - wyjaśnia.

Rak piersi to najczęstszy nowotwór złośliwy u kobiet. Rocznie w Polsce wykrywa się go u około 20 tysięcy z nich. - Mammografie należy wykonywać raz na dwa lata, jeżeli oczywiście nic się w tych piersiach nie dzieje - podkreśla doktor Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld, onkolożka kliniczna ze Szpitala Grochowskiego w Warszawie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Dziennikarka CNN powiedziała na wizji o swojej chorobie. "Trudno o tym mówić na głos"

Od 1 listopada rozszerzono przedział wiekowy i z tego badania może skorzystać więcej kobiet. Program profilaktyczny obejmuje panie w wieku od 45 do 74 lat. Młodsze kobiety powinny wykonywać badanie USG, a niezależnie od wieku - samobadanie. - Kobieta zna swoje piersi i jeżeli faktycznie wykonuje to samobadanie regularnie, raz na miesiąc, to jest w stanie wymacać sobie naprawdę bardzo mały guzek - zaznacza doktor Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld.

Rozszerzono program profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy, po to, żeby zachęcić kobiety do badań
Rozszerzono program profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy, po to, żeby zachęcić kobiety do badańKatarzyna Czupryńska Chabros/Fakty po Południu TVN24

Szansa na wyleczenie

To, co jest najważniejsze, to to, że wczesne wykrycie daje szansę na wyleczenie. - Na ten moment jestem czysta. To się tak mówi w naszym slangu. W węzłach chłonnych niczego nie ma i ja trzymam się myśli, że po prostu ten rak narazie się nie rozsiał - przyznaje Marta Iwanowska-Polkowska.

Kobieta teraz dużo ćwiczy. Ruch stał się dla niej elementem powrotu do zdrowia. Dziś nadal zachęca innych do - jak to określa - "nażywania się" i badania. - Ja chcę tą historią moją się dzielić po to, żeby zachęcić kobiety do badań profilaktycznych i do tego, żeby być w tych badaniach upartymi. Jeżeli lekarz nie chce zlecić, to pójść do drugiego - apeluje Marta Iwanowska-Polkowska.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Komisja śledcza w sprawie tzw. wyborów kopertowych zaczęła przesłuchiwać świadków w styczniu. Jako pierwszy zeznawał Jarosław Gowin, który zeznał, że wybory kopertowe wymyślił Adam Bielan, a Jarosław Kaczyński naciskał, żeby się na nie zgodził. Od tamtego czasu na posiedzeniach padło wiele oskarżeń i wiele słów.

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W statystykach widać, jak ważna jest turystyka dla gospodarek krajów Morza Śródziemnego, ale to tylko jedna strona medalu. Gigantyczny ruch turystyczny podniósł ceny najmu, a to z kolei w wielu miejscowościach doprowadziło do kryzysu mieszkaniowego.

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS