Pani Marta rok temu przeszła obustronną mastektomię. Zachęca kobiety do badań profilaktycznych

Źródło:
Fakty TVN
Pani Marta rok temu przeszła obustronną mastektomię. Zachęca kobiety do badań profilaktycznych
Pani Marta rok temu przeszła obustronną mastektomię. Zachęca kobiety do badań profilaktycznych
Adriann Otręba/Fakty TVN
Pani Marta rok temu przeszła obustronną mastektomię. Zachęca kobiety do badań profilaktycznychAdriann Otręba/Fakty TVN

Nie mam przerzutów, jestem zdrowa i moim zadaniem jest żyć - tak mówi pani Marta rok po operacji, po której straciła piersi. Niech historia pani Marty będzie dowodem, że z rakiem piersi można wygrać. Wiele kobiet tej nadziei potrzebuje. Najważniejsza jest jednak profilaktyka.

Psycholożka Marta Iwanowska-Polkowska ma za sobą dwanaście niełatwych miesięcy. - Wygojenie ran pooperacyjnych to jedno, ale powrót do sprawności to jest druga rzecz - opowiada.

W styczniu 2023 roku ekipa "Faktów" TVN spotkała ją w Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie. Wychodziła właśnie do domu po obustronnej mastektomii z rekonstrukcją. - To, co mi dodawało tutaj siły, to takie przekonanie, że moje życie jest po prostu bardzo dobre i mam o co walczyć - mówiła w 2023 roku.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Coraz więcej raka. Powstała "wyrwa, za którą będziemy płacić jeszcze kilka lat"

Marta Iwanowska-Polkowska ma męża i dwóch synów. O tym, że ma raka piersi, dowiedziała się w wieku 42 lat. Chorowała także jej mama i babcia. Dlatego ona regularnie się bada. - Znalazłam mojego raka na bardzo wczesnym stadium i nie zdążył się rozsiać - wyjaśnia.

Rak piersi to najczęstszy nowotwór złośliwy u kobiet. Rocznie w Polsce wykrywa się go u około 20 tysięcy z nich. - Mammografie należy wykonywać raz na dwa lata, jeżeli oczywiście nic się w tych piersiach nie dzieje - podkreśla doktor Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld, onkolożka kliniczna ze Szpitala Grochowskiego w Warszawie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Dziennikarka CNN powiedziała na wizji o swojej chorobie. "Trudno o tym mówić na głos"

Od 1 listopada rozszerzono przedział wiekowy i z tego badania może skorzystać więcej kobiet. Program profilaktyczny obejmuje panie w wieku od 45 do 74 lat. Młodsze kobiety powinny wykonywać badanie USG, a niezależnie od wieku - samobadanie. - Kobieta zna swoje piersi i jeżeli faktycznie wykonuje to samobadanie regularnie, raz na miesiąc, to jest w stanie wymacać sobie naprawdę bardzo mały guzek - zaznacza doktor Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld.

Rozszerzono program profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy, po to, żeby zachęcić kobiety do badań
Rozszerzono program profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy, po to, żeby zachęcić kobiety do badańKatarzyna Czupryńska Chabros/Fakty po Południu TVN24

Szansa na wyleczenie

To, co jest najważniejsze, to to, że wczesne wykrycie daje szansę na wyleczenie. - Na ten moment jestem czysta. To się tak mówi w naszym slangu. W węzłach chłonnych niczego nie ma i ja trzymam się myśli, że po prostu ten rak narazie się nie rozsiał - przyznaje Marta Iwanowska-Polkowska.

Kobieta teraz dużo ćwiczy. Ruch stał się dla niej elementem powrotu do zdrowia. Dziś nadal zachęca innych do - jak to określa - "nażywania się" i badania. - Ja chcę tą historią moją się dzielić po to, żeby zachęcić kobiety do badań profilaktycznych i do tego, żeby być w tych badaniach upartymi. Jeżeli lekarz nie chce zlecić, to pójść do drugiego - apeluje Marta Iwanowska-Polkowska.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Karol Nawrocki wchodzi do PKW. Sławomir Mentzen do Pałacu Prezydenckiego. W sondażach obaj kandydaci walczą o wejście do drugiej tury. Ostatnio kandydat PiS na prezydenta musi się tłumaczyć, dlaczego w wywiadzie chwalił samego siebie pod pseudonimem autora książki.

Karol Nawrocki złożył podpisy pod swoją kandydaturą do PKW. Osobiście, nie pod pseudonimem

Karol Nawrocki złożył podpisy pod swoją kandydaturą do PKW. Osobiście, nie pod pseudonimem

Źródło:
Fakty TVN

Karol Nawrocki w dwóch osobach, bo jest także Tadeuszem Batyrem. To jego pseudonim i pod tym pseudonimem napisał biografię znanego gangstera. Jak ujawnili dziennikarze Onetu, wydał ją osiem lat temu i sporo od tego czasu zrobił, by ukryć, że to właśnie on jest jej autorem.

Nawrocki pod pseudonimem. Napisał biografię gangstera, chwalił samego siebie

Nawrocki pod pseudonimem. Napisał biografię gangstera, chwalił samego siebie

Źródło:
Fakty TVN

Historia z Wielkopolski. Starszy mężczyzna źle się poczuł podczas mszy w kościele w Otorowie. Pomocy udzielił mu strażak i jeden z wiernych, który popędził do stacji AED - na nagraniu z monitoringu widać, jak biegnie po sprzęt, a potem szybko wraca do potrzebującego pomocy mężczyzny.

Błyskawiczna reakcja i dostępny defibrylator uratowały życie starszemu mężczyźnie w Otorowie

Błyskawiczna reakcja i dostępny defibrylator uratowały życie starszemu mężczyźnie w Otorowie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Poznaniu doszło do tragicznego wypadku, gdzie zginął niepełnoletni kierowca. Nie miał prawa jazdy - był na to zbyt młody. Trzech jego pasażerów trafiło do szpitala. W 2023 roku dzieci i nastolatkowie od siedmiu do 17 lat spowodowali w Polsce 477 wypadków drogowych. - W przypadku wypadków spowodowanych przez młodych kierowców ponad 35 procent to wypadki spowodowane przez nadmierną, niedostosowaną do warunków ruchu prędkość - przekazał nadkomisarz Robert Opas z Komendy Głównej Policji.

477 wypadków, 20 ofiar śmiertelnych. Niepełnoletni za kierownicą "nie zdają sobie sprawy z wagi wykroczenia" 

477 wypadków, 20 ofiar śmiertelnych. Niepełnoletni za kierownicą "nie zdają sobie sprawy z wagi wykroczenia" 

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To rozmowa wstępna, gdzie obydwie strony dokonywały raczej próby do tego, co będzie właściwym koncertem negocjacyjnym dopiero za chwilę - powiedział w "Faktach po Faktach" generał Bogusław Pacek, odnosząc się do rozmowy Władimira Putina i Donalda Trumpa w sprawie wojny w Ukrainie. Doktor Adam Eberhardt z UW ocenił, że zawieszenie broni, które obejmowałoby warunki wspomniane w komunikacie Kremla, "to jest tak naprawdę wstęp do kapitulacji".

Putin "powiedział: zgadzam się, ale...". Ekspert: to wstęp do kapitulacji

Putin "powiedział: zgadzam się, ale...". Ekspert: to wstęp do kapitulacji

Źródło:
TVN24

- Sam początek przesłuchania to odbieranie danych, a potem bardzo powoli zadaje się pytania, jest tak zwana swobodna wypowiedź. Świadek odpowiada, ktoś protokołuje, to trwa - tłumaczył w "Faktach po Faktach" mecenas Mikołaj Pietrzak, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. Komentował sprawę śmierci Barbary Skrzypek, którą politycy PiS usiłują powiązać z przesłuchaniem, jakie odbyła kilka dni wcześniej.

Czy pięć godzin to "nadzwyczajnie długie przesłuchanie"? Ekspert komentuje

Czy pięć godzin to "nadzwyczajnie długie przesłuchanie"? Ekspert komentuje

Źródło:
TVN24

Prezydent Donald Trump odbył we wtorek rozmowę telefoniczną z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem. Ustalili między innymi to, że Kreml wstrzyma na 30 dni uderzenia w krytyczną infrastrukturę Ukrainy. Tuż po rozmowie Rosja wysłała rakiety na swojego sąsiada. Korespondenci zachodnich mediów donosili o alarmach przeciwlotniczych, wybuchach, syrenach i działaniach obrony przeciwlotniczej w Kijowie i innych miastach Ukrainy. O komentarz poprosiliśmy Kirę Rudyk, deputowaną do Rady Najwyższej Ukrainy. W trakcie rozmowy sama musiała się udać do schronu.

Ukraińska polityk komentowała rozmowę Trump-Putin. Musiała przerwać wywiad, aby uciec do schronu

Ukraińska polityk komentowała rozmowę Trump-Putin. Musiała przerwać wywiad, aby uciec do schronu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Węgry to Viktor Orban. Viktor Orban to Węgry. Tak było przez długie lata. Populista wspólnie ze swoimi politykami konsekwentnie, od prawie półtorej dekady, zwalcza każdego, kto stara się mu stanąć na drodze. Teraz jednak opozycja tak rośnie w siłę, że Orban może mieć powody do niepokoju. I widać jego coraz większe nerwy.

Po latach rządów Orban czuje presję. Opozycja ma "nowe hasło bojowe"

Po latach rządów Orban czuje presję. Opozycja ma "nowe hasło bojowe"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS