Pani Marta rok temu przeszła obustronną mastektomię. Zachęca kobiety do badań profilaktycznych

Źródło:
Fakty TVN
Pani Marta rok temu przeszła obustronną mastektomię. Zachęca kobiety do badań profilaktycznych
Pani Marta rok temu przeszła obustronną mastektomię. Zachęca kobiety do badań profilaktycznych
Adriann Otręba/Fakty TVN
Pani Marta rok temu przeszła obustronną mastektomię. Zachęca kobiety do badań profilaktycznychAdriann Otręba/Fakty TVN

Nie mam przerzutów, jestem zdrowa i moim zadaniem jest żyć - tak mówi pani Marta rok po operacji, po której straciła piersi. Niech historia pani Marty będzie dowodem, że z rakiem piersi można wygrać. Wiele kobiet tej nadziei potrzebuje. Najważniejsza jest jednak profilaktyka.

Psycholożka Marta Iwanowska-Polkowska ma za sobą dwanaście niełatwych miesięcy. - Wygojenie ran pooperacyjnych to jedno, ale powrót do sprawności to jest druga rzecz - opowiada.

W styczniu 2023 roku ekipa "Faktów" TVN spotkała ją w Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie. Wychodziła właśnie do domu po obustronnej mastektomii z rekonstrukcją. - To, co mi dodawało tutaj siły, to takie przekonanie, że moje życie jest po prostu bardzo dobre i mam o co walczyć - mówiła w 2023 roku.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Coraz więcej raka. Powstała "wyrwa, za którą będziemy płacić jeszcze kilka lat"

Marta Iwanowska-Polkowska ma męża i dwóch synów. O tym, że ma raka piersi, dowiedziała się w wieku 42 lat. Chorowała także jej mama i babcia. Dlatego ona regularnie się bada. - Znalazłam mojego raka na bardzo wczesnym stadium i nie zdążył się rozsiać - wyjaśnia.

Rak piersi to najczęstszy nowotwór złośliwy u kobiet. Rocznie w Polsce wykrywa się go u około 20 tysięcy z nich. - Mammografie należy wykonywać raz na dwa lata, jeżeli oczywiście nic się w tych piersiach nie dzieje - podkreśla doktor Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld, onkolożka kliniczna ze Szpitala Grochowskiego w Warszawie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Dziennikarka CNN powiedziała na wizji o swojej chorobie. "Trudno o tym mówić na głos"

Od 1 listopada rozszerzono przedział wiekowy i z tego badania może skorzystać więcej kobiet. Program profilaktyczny obejmuje panie w wieku od 45 do 74 lat. Młodsze kobiety powinny wykonywać badanie USG, a niezależnie od wieku - samobadanie. - Kobieta zna swoje piersi i jeżeli faktycznie wykonuje to samobadanie regularnie, raz na miesiąc, to jest w stanie wymacać sobie naprawdę bardzo mały guzek - zaznacza doktor Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld.

Rozszerzono program profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy, po to, żeby zachęcić kobiety do badań
Rozszerzono program profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy, po to, żeby zachęcić kobiety do badańKatarzyna Czupryńska Chabros/Fakty po Południu TVN24

Szansa na wyleczenie

To, co jest najważniejsze, to to, że wczesne wykrycie daje szansę na wyleczenie. - Na ten moment jestem czysta. To się tak mówi w naszym slangu. W węzłach chłonnych niczego nie ma i ja trzymam się myśli, że po prostu ten rak narazie się nie rozsiał - przyznaje Marta Iwanowska-Polkowska.

Kobieta teraz dużo ćwiczy. Ruch stał się dla niej elementem powrotu do zdrowia. Dziś nadal zachęca innych do - jak to określa - "nażywania się" i badania. - Ja chcę tą historią moją się dzielić po to, żeby zachęcić kobiety do badań profilaktycznych i do tego, żeby być w tych badaniach upartymi. Jeżeli lekarz nie chce zlecić, to pójść do drugiego - apeluje Marta Iwanowska-Polkowska.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Jeśli Rosja utrzyma siłę ataków na ukraiński system energetyczny, a Kijów nie otrzyma wsparcia dla swojej obrony przeciwlotniczej, to niedługo kraj może zostać bez prądu. Każda elektrownia, która jest naprawiona, niemal natychmiast jest z powrotem niszczona. 

Rosjanie wyczuli słabość Ukrainy. "Wszystko, co wyremontowaliśmy, po tygodniu zostało zniszczone"

Rosjanie wyczuli słabość Ukrainy. "Wszystko, co wyremontowaliśmy, po tygodniu zostało zniszczone"

Źródło:
Fakty TVN

Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Zdrowia chcą, by w szkołach były organizowane szczepienia przeciwko HPV. Będą dobrowolne, ale konieczna przy tym byłaby obecność chociaż jednego z rodziców. Dodatkowo w szkołach będzie nowy przedmiot - Edukacja zdrowotna, który ma zwiększyć wiedzę młodzieży na temat profilaktyki zdrowotnej.

Nowy przedmiot, program dobrowolnych szczepień. Trzy ministerstwa zapowiedziały zmiany w szkołach

Nowy przedmiot, program dobrowolnych szczepień. Trzy ministerstwa zapowiedziały zmiany w szkołach

Źródło:
Fakty TVN

Najpierw Trzebnica stała się wyborczą sensacją, bo o tym, kto będzie tam burmistrzem, przesądził jeden głosu. Teraz okazało się, że w jednej z komisji głosy liczyła siostra kandydata, który wygrał. Jedna z kontrkandydatek nie widzi w tym przypadku i złożyła już protest wyborczy.

Wybory w Trzebnicy do powtórzenia? W komisji wyborczej głosy liczyła siostra zwycięzcy

Wybory w Trzebnicy do powtórzenia? W komisji wyborczej głosy liczyła siostra zwycięzcy

Źródło:
Fakty TVN

Protestów rolniczych ciąg dalszy. W piątek z utrudnianiami muszą się liczyć między innymi mieszkańcy Łodzi i Zgierza. Zablokowane są ważne ulice i jedno z największych skrzyżowań w regionie. 

Rolnicy nie kończą protestu. W piątek zablokowali ulice Łodzi i Zgierza

Rolnicy nie kończą protestu. W piątek zablokowali ulice Łodzi i Zgierza

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polska się wyludnia. I na razie nie widać perspektyw na zmianę tego trendu. Według prognoz Głównego Urzędu Statystycznego za mniej niż cztery dekady będzie nas niewiele ponad 30 milionów. Jakich możemy spodziewać się konsekwencji depopulacji w tak dużej skali?

Jaka jest demograficzna przyszłość Polski? "Skala zjawiska jest olbrzymia i niepokojąca"

Jaka jest demograficzna przyszłość Polski? "Skala zjawiska jest olbrzymia i niepokojąca"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polki zasługiwały na pełnię praw kobiet miesiąc temu, rok temu, cztery lata temu, pięć i dziesięć. Nie ma co patrzeć w przeszłość. Dziś robimy ten pierwszy krok w przyszłość - mówiła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o skierowanych do komisji nadzwyczajnej projektach zmian w prawie aborcyjnym. Na pytanie, jak do projektów ustaw może podejść prezydent powiedziała, że "Andrzej Duda już pakuje walizki".

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Źródło:
TVN24

Ktokolwiek wierzył w zapowiedzi, że wielki Orlen, po przejmowaniu kolejno Energi, Lotosu i PGNiG-u będzie negocjował kontrakty niemalże "z buta" i będzie wielką potęgą, to pobłądził - powiedział w "Faktach po Faktach" Piotr Woźniak, były minister gospodarki i były prezes PGNiG.

Orlen spisał na straty ogromne środki. "Obawiam się najgorszego"

Orlen spisał na straty ogromne środki. "Obawiam się najgorszego"

Źródło:
tvn24.pl

To była debata o historii kobiet, o tym, kto na końcu będzie miał prawo decydować - mówiła w "Faktach po Faktach" posłanka KO Monika Rosa, pytana o sejmową debatę na temat ustaw aborcyjnych. - Była o tym, o czym będzie jutrzejsze głosowanie. Nie tylko o aborcji, ale też o jedności i sprawczości koalicji 15 października - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga).

"To nie była tylko debata o aborcji, była o jedności i sprawczości koalicji 15 października"

"To nie była tylko debata o aborcji, była o jedności i sprawczości koalicji 15 października"

Źródło:
TVN24

W naszym interesie jest wspieranie Ukrainy, ponieważ chcemy stabilności, chcemy dobrobytu, dla nas i dla naszych dzieci. Naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne - powiedział w rozmowie z reporterem "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jakubem Loską Charles Michel. Przewodniczący Rady Europejskiej mówił także o tym, jak ocenia zmiany w Polsce mające przywrócić praworządność oraz o zbliżających się eurowyborach.

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To my musimy decydować o tym, kto dociera do Unii Europejskiej i na jakich warunkach, a nie przemytnicy - mówi Ursula von der Leyen. Po latach negocjacji niewielką większością głosów Parlament Europejski przyjął pakt migracyjny. Najbardziej kontrowersyjnym elementem paktu są mechanizmy, które mają wymusić na pozostałych krajach wsparcie państwa znajdującego się pod presją migracyjną. Głosowanie nad paktem odbyło się dwa miesiące przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja prosi Kazachstan o gotowość do wsparcia ogromnymi ilościami benzyny. Jak podaje agencja Reutera - to skutek udanych uderzeń ukraińskich w rosyjskie rafinerie. Równocześnie Rosję nawiedziła wielka powódź. Znawcy tematyki wschodniej komentują, że obie te sprawy wyraźnie pokazują niesprawność państwa rosyjskiego.

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS