Modelki, które walczą z rakiem, wyszły na wybieg. "Ja się czuję tu jak ryba w wodzie, jak dzik w żołędziach"

Źródło:
Fakty TVN
Modelki, które walczą z rakiem, wyszły na wybieg. "Ja się czuję tu jak ryba w wodzie, jak dzik w żołędziach"
Modelki, które walczą z rakiem, wyszły na wybieg. "Ja się czuję tu jak ryba w wodzie, jak dzik w żołędziach"
Renata Kijowska/Fakty TVN
Modelki, które walczą z rakiem, wyszły na wybieg. "Ja się czuję tu jak ryba w wodzie, jak dzik w żołędziach"Renata Kijowska/Fakty TVN

Każdy sposób, by zachęcić kobiety do badań onkologicznych, jest nie do przecenienia. Ten jest wyjątkowy - to pokaz mody i koncert z udziałem modelek, które leczą się onkologicznie. Fundacja La Vie La Vie chce "odczarować raka", pokazać, że można normalnie żyć w trakcie choroby i terapii.

Chemioterapię już miały. Teraz są w trakcie terapii blaskiem, kolorem, modowym rozmachem. - Ja się czuję tu jak ryba w wodzie, jak dzik w żołędziach - mówi Nina Hutnik, ambasadorka Fundacji Onkologicznej La Vie La Vie i modelka. Wrocławski pokaz mody ONA Fundacji Onkologicznej La Vie La Vie, z udziałem 44 modelek w trakcie lub po leczeniu onkologicznym, był po to, by afirmować kobiecość. Nie tylko na wybiegu. - Na chemioterapię szłam naprawdę zawsze, mówiąc kolokwialnie, odwalona, ponieważ ja czułam się kobietą - zaznacza Bożena Skarbek, modelka.

CZYTAJ WIĘCEJ: Coraz więcej raka. Powstała "wyrwa, za którą będziemy płacić jeszcze kilka lat"

To pomogło pokonać nowotwór. W przypadku pani Bożeny trzy różne w ciągu dziesięciu lat. Dbanie o jakość życia, nastawienie i profilaktyka pozwoliły przeżyć nie tylko jej. - Jestem pielęgniarką z zawodu i naprawdę bardzo systematycznie badałam się. To był szok - przyznaje Bożena Skarbek. - Nie musi się to skończyć źle, jeżeli w odpowiednim momencie to złapiemy, jeżeli będziemy robić samobadanie piersi, jeżeli będziemy korzystać z badań obrazowych - tłumaczy Anna Podeszwa, prezeska i fundatorka Fundacji Onkologicznej La Vie La Vie.

Mammografia - badanie, które może uratować życie
Mammografia - badanie, które może uratować życieTVN24

Niska świadomość społeczna

Dyskusja o tym, dlaczego z badaniami profilaktycznymi nie jest dobrze, towarzyszyła całemu wydarzeniu. Są regiony Polski, w których tylko co druga kobieta zgłasza się na bezpłatną mammografię. - W Polsce notujemy ponad 20 000 zachorowań rocznie na raka piersi - mówi profesor Agnieszka Kołacińska-Wow, chirurżka, Uniwersytet Medyczny w Łodzi. Dodaje, że na całym świecie wzrasta zachorowanie na tę chorobę. - W każdym miesiącu mamy takie chore, które ukrywały to przed rodziną, albo same przed sobą tłumaczyły, że to być może jest jakiś siniak. Doprowadzają do bardzo dużego zaawansowania choroby. Niestety, często już mamy do czynienia z chorobą rozsianą po organizmie - dodaje profesor Piotr Wysocki, kierownik Oddziału Klinicznego Onkologii w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

Nikt nie ukrywa, że są koszty. Ból, strach, czasem operacje usunięcia piersi, ale naukowczyni, doktor inżynier Nina Hutnik, przekonuje, że zawsze lepiej wiedzieć. - Przeszłam również usunięcie jajników i jajowodów. Jestem tutaj i chcę pokazać, że to wcale nie odejmuje kobiecości - zaznacza. Kreacje Kamila Hali kobiecość jeszcze podkreśliły. Wszystkie kobiety się na ten pokaz cieszyły. - Każda z nas ma chwile, że jest ciężko, ale to jest chwila, moment. Patrzysz do lusterka i mówisz "dziewczyno, koniec, skończyło się. Rusz cztery litery. No i do przodu" - podkreśla Bożena Skarbek.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Moda na hałas może nie jest powszechna, bo tylko w pewnych kręgach automaniaków, którzy lubują się w tak zwanych sportowych wydechach. Za to trudno jej nie zauważyć. Jeszcze trudniej z nią wytrzymać. I nie chodzi tylko o komfort.

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Źródło:
Fakty TVN

Na Wyspach Kanaryjskich masowe protesty przeciwko masowej turystyce. Archipelag pęka w szwach - mówią obrazowo mieszkańcy i żądają od władz restrykcji, które powstrzymają szturm wczasowiczów. Nie tylko Teneryfa, nie tylko Gran Canaria. Pod naporem gości ugina się wiele turystycznych atrakcji.

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich protestują przeciwko masowej turystyce

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich protestują przeciwko masowej turystyce

Źródło:
Fakty TVN

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS