Modelki, które walczą z rakiem, wyszły na wybieg. "Ja się czuję tu jak ryba w wodzie, jak dzik w żołędziach"

Źródło:
Fakty TVN
Modelki, które walczą z rakiem, wyszły na wybieg. "Ja się czuję tu jak ryba w wodzie, jak dzik w żołędziach"
Modelki, które walczą z rakiem, wyszły na wybieg. "Ja się czuję tu jak ryba w wodzie, jak dzik w żołędziach"
Renata Kijowska/Fakty TVN
Modelki, które walczą z rakiem, wyszły na wybieg. "Ja się czuję tu jak ryba w wodzie, jak dzik w żołędziach"Renata Kijowska/Fakty TVN

Każdy sposób, by zachęcić kobiety do badań onkologicznych, jest nie do przecenienia. Ten jest wyjątkowy - to pokaz mody i koncert z udziałem modelek, które leczą się onkologicznie. Fundacja La Vie La Vie chce "odczarować raka", pokazać, że można normalnie żyć w trakcie choroby i terapii.

Chemioterapię już miały. Teraz są w trakcie terapii blaskiem, kolorem, modowym rozmachem. - Ja się czuję tu jak ryba w wodzie, jak dzik w żołędziach - mówi Nina Hutnik, ambasadorka Fundacji Onkologicznej La Vie La Vie i modelka. Wrocławski pokaz mody ONA Fundacji Onkologicznej La Vie La Vie, z udziałem 44 modelek w trakcie lub po leczeniu onkologicznym, był po to, by afirmować kobiecość. Nie tylko na wybiegu. - Na chemioterapię szłam naprawdę zawsze, mówiąc kolokwialnie, odwalona, ponieważ ja czułam się kobietą - zaznacza Bożena Skarbek, modelka.

CZYTAJ WIĘCEJ: Coraz więcej raka. Powstała "wyrwa, za którą będziemy płacić jeszcze kilka lat"

To pomogło pokonać nowotwór. W przypadku pani Bożeny trzy różne w ciągu dziesięciu lat. Dbanie o jakość życia, nastawienie i profilaktyka pozwoliły przeżyć nie tylko jej. - Jestem pielęgniarką z zawodu i naprawdę bardzo systematycznie badałam się. To był szok - przyznaje Bożena Skarbek. - Nie musi się to skończyć źle, jeżeli w odpowiednim momencie to złapiemy, jeżeli będziemy robić samobadanie piersi, jeżeli będziemy korzystać z badań obrazowych - tłumaczy Anna Podeszwa, prezeska i fundatorka Fundacji Onkologicznej La Vie La Vie.

Mammografia - badanie, które może uratować życie
Mammografia - badanie, które może uratować życieTVN24

Niska świadomość społeczna

Dyskusja o tym, dlaczego z badaniami profilaktycznymi nie jest dobrze, towarzyszyła całemu wydarzeniu. Są regiony Polski, w których tylko co druga kobieta zgłasza się na bezpłatną mammografię. - W Polsce notujemy ponad 20 000 zachorowań rocznie na raka piersi - mówi profesor Agnieszka Kołacińska-Wow, chirurżka, Uniwersytet Medyczny w Łodzi. Dodaje, że na całym świecie wzrasta zachorowanie na tę chorobę. - W każdym miesiącu mamy takie chore, które ukrywały to przed rodziną, albo same przed sobą tłumaczyły, że to być może jest jakiś siniak. Doprowadzają do bardzo dużego zaawansowania choroby. Niestety, często już mamy do czynienia z chorobą rozsianą po organizmie - dodaje profesor Piotr Wysocki, kierownik Oddziału Klinicznego Onkologii w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

Nikt nie ukrywa, że są koszty. Ból, strach, czasem operacje usunięcia piersi, ale naukowczyni, doktor inżynier Nina Hutnik, przekonuje, że zawsze lepiej wiedzieć. - Przeszłam również usunięcie jajników i jajowodów. Jestem tutaj i chcę pokazać, że to wcale nie odejmuje kobiecości - zaznacza. Kreacje Kamila Hali kobiecość jeszcze podkreśliły. Wszystkie kobiety się na ten pokaz cieszyły. - Każda z nas ma chwile, że jest ciężko, ale to jest chwila, moment. Patrzysz do lusterka i mówisz "dziewczyno, koniec, skończyło się. Rusz cztery litery. No i do przodu" - podkreśla Bożena Skarbek.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Popełniliśmy błędy, nie ma co płakać, trzeba iść do przodu - mówił w niedzielę na spotkaniu z wyborcami Jarosław Kaczyński. Na horyzoncie są już kolejne wybory i kampania nawet na chwilę nie zwolniła. Emocje też nie opadły, co akurat na spotkaniu prezesa PiS było widać.

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Źródło:
Fakty TVN

Gabriela Olszowska, pełniąca obowiązki małopolskiej kurator oświaty, wygrała konkurs na to stanowisko. Po Barbarze Nowak to symboliczna zmiana, ale nie tylko w Małopolsce widać nowe porządki. Konkursy rozpisano we wszystkich kuratoriach i za półtora miesiąca, jak zapowiada ministra edukacji, cały proces powinien się zakończyć. Jak mają zmienić się dzięki temu polskie szkoły?

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Źródło:
Fakty TVN

Już w poniedziałek w Brukseli ministrowie rolnictwa państw Unii Europejskiej będą rozmawiać o tym, jak zakończyć kryzys, który rozlał się praktycznie w całej wspólnocie. Czesław Siekierski zapowiada, że będzie domagał się ograniczenia Zielonego Ładu, którego nie chcą nie tylko polscy rolnicy. Ci wciąż protestują. Narzekają na silosy pełne zboża i niskie ceny, jakie mogą za nie uzyskać.

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy od samego początku wojny pomagają Ukraińcom. Otworzyliśmy dla nich swoje serca, domy, pomogliśmy normalnie żyć. Jednak tam, w Ukrainie, na naszą pomoc ciągle czeka kilkanaście milionów ludzi. Organizacje humanitarne każdego dnia przekazują im pomoc.

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski. Los Ukrainy pokonanej w tej wojnie będzie zwiastunem bardzo złego losu Polski - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (Trzecia Droga). Senator Bogdan Klich (KO) - który był w Kijowie na obchodach rocznicowych - mówił, że politycy zastanawiali się tam, "w jaki sposób należy dalej pomagać Ukrainie z zewnątrz".

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

Źródło:
TVN24

Polska naprawdę pojawiła się jako nasz największy przyjaciel. I dziękujemy bardzo za to Polsce i każdemu Polakowi - mówił w "Faktach po Faktach" w drugą rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę Mykoła Kniażycki, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy. - Prawda na temat bezpieczeństwa dzisiaj jest taka: albo robimy wszystko, żeby Ukraińcy dali radę w tym roku, (...) albo za kilka lat płacimy znacznie większą stawkę - stwierdził Paweł Kowal (KO), szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Źródło:
TVN24

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN

Yarmak przed wojną był jednym z najpopularniejszych ukraińskich raperów. Dwa lata temu jednak zgłosił się do wojska i teraz jego głos częściej brzmi przez radiostację niż w klubach czy na koncertach. Obecnie dowodzi plutonem operatorów dronów bojowych i ma teraz apel do Zachodu.

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS