Opozycja przygląda się konfliktowi Ziobro-Morawiecki. "Zauważam symptomy rozkładu całego tego obozu"

06.12.2022 | Opozycja przygląda się konfliktowi Ziobro-Morawiecki. "Zauważam symptomy rozkładu całego tego obozu"
06.12.2022 | Opozycja przygląda się konfliktowi Ziobro-Morawiecki. "Zauważam symptomy rozkładu całego tego obozu"
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
06.12.2022 | Opozycja przygląda się konfliktowi Ziobro-Morawiecki. "Zauważam symptomy rozkładu całego tego obozu"Jakub Sobieniowski | Fakty TVN

Spór w Zjednoczonej Prawicy o unijne środki toczy się już przed kamerami. Po jednej stronie stoi minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, który coraz ostrzej drwi z działań rządu. Po drugiej stronie jest premier Mateusz Morawiecki - "bezalternatywny", jak ocenia prezes PiS Jarosław Kaczyński. Opozycja spór o KPO widzi tylko jako jeden z konfliktów w koalicji rządzącej. - Zauważam symptomy rozkładu całego tego obozu - komentuje Włodzimierz Czarzasty,

- Państwo macie jakąś wiedzę, że pieniądze wpłynęły? Słyszeliście coś o tym? Może pan Bielan coś wie? A jak wie, to niech powie - w taki sposób Zbigniew Ziobro na ostatniej konferencji prasowej pokpiwał z tych, którzy w rządzie mówili, że Komisja Europejska odmrozi środki na Krajowy Plan Odbudowy.

Adam Bielan ocenił, że w Solidarnej Polsce "linia takiego miękkiego polexitu nie jest niczym nowym".

- Po prostu inaczej rozumiemy interes Polski. Inaczej rozumie go pan Adam Bielan, inaczej politycy Solidarnej Polski - podkreślił Ziobro.

Konflikt w obozie władzy narasta i to tylko jedna sprawa konfliktowa - tak to widzi również opozycja. - Zauważam symptomy rozkładu całego tego obozu: począwszy od Śląska, poprzez wszystkie kłótnie - komentuje Włodzimierz Czarzasty, wicemarszałek Sejmu z Lewicy.

Czytaj więcej: PiS traci władzę na Śląsku. "Ucieczka z tonącego okrętu"

Zjednoczona Prawica jest mniej albo dużo mniej zjednoczona także z powodu wiceministra z Solidarnej Polski Jacka Ozdoby, który w ostatnim wywiadzie negatywnie ocenił działania premiera Mateusza Morawieckiego wobec Brukseli.

- Od momentu, kiedy premierem nie jest pani Beata Szydło, mamy pasmo porażek - stwierdził Ozdoba.

Po tych słowach jednak Jacek Ozdoba doczekał się reakcji szefa rządu. Spora część jego kompetencji jako wiceministra klimatu została ograniczona. Jak wynika z zarządzenia ministra klimatu i środowiska, zakres jego obowiązków zakłada teraz tylko wykonywanie poleceń. Za to ma pobierać pensję, ale Solidarna Polska nie wygląda na wystraszoną.

- Premier nie ma żadnej władzy i myślę, że to była decyzja i zgoda Jarosława Kaczyńskiego, żeby pozbawić ministra Ozdobę kompetencji - ocenia Adam Szłapka, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Brak unijnych środków

Jarosław Kaczyński w niedzielę przyznał, że konflikt na linii Ziobro-Morawiecki jest. - Owszem, zdarzają się błędy, ale ta linia, która jest reprezentowana przez premiera, jest linią bezalternatywną - powiedział prezes PiS.

Dla opozycji znaczący jest fakt, że Jarosław Kaczyński broni premiera, ale wcale nie za twardo i nie za ostro krytykuje ministra.

- Morawiecki miał być europejską twarzą rządu, a Ziobro realizować wszystkie te obłąkane idee Kaczyńskiego, jeśli chodzi o ograniczanie praw obywatelskich - zwraca uwagę Rafał Grupiński, poseł Platformy Obywatelskiej.

Sam Mateusz Morawiecki za wszelką cenę nie zaogniał sporu ze Zbigniewem Ziobrą - ani gdy ten mówił o "miękiszonie", ani teraz.

- Mówić o tym, że my oddaliśmy więcej władzy Brukseli niż poprzednie ekipy czy ktokolwiek wcześniej, to jest kompletne nieporozumienie. Jak pan minister sprawiedliwości chce, to mu to bardzo dokładnie wytłumaczę - skomentował szef rządu.

Zbigniew Ziobro - w odpowiedzi na wypowiedź premiera - mówił o większym zdecydowaniu w relacjach z Brukselą i Niemcami. - Sądzę, że na dobre by nam to wyszło - dodał.

W czasie tych rozgrywek rząd nie składa wniosku o wielkie pieniądze na KPO, a miał już dawno złożyć. Rzecznik rządu już nawet nie wskazuje możliwej daty złożenia wniosku o unijne środki, z których Polacy ciągle nie mogą skorzystać.

- To są złodzieje i na dodatek jeszcze krętacze. Złodzieje naszych pieniędzy, bo to są nasze pieniądze, które już dawno powinny pracować w polskiej gospodarce - ocenia Szymon Hołownia, lider Polski 2050.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS