Opozycja przygląda się konfliktowi Ziobro-Morawiecki. "Zauważam symptomy rozkładu całego tego obozu"

06.12.2022 | Opozycja przygląda się konfliktowi Ziobro-Morawiecki. "Zauważam symptomy rozkładu całego tego obozu"
06.12.2022 | Opozycja przygląda się konfliktowi Ziobro-Morawiecki. "Zauważam symptomy rozkładu całego tego obozu"
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
06.12.2022 | Opozycja przygląda się konfliktowi Ziobro-Morawiecki. "Zauważam symptomy rozkładu całego tego obozu"Jakub Sobieniowski | Fakty TVN

Spór w Zjednoczonej Prawicy o unijne środki toczy się już przed kamerami. Po jednej stronie stoi minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, który coraz ostrzej drwi z działań rządu. Po drugiej stronie jest premier Mateusz Morawiecki - "bezalternatywny", jak ocenia prezes PiS Jarosław Kaczyński. Opozycja spór o KPO widzi tylko jako jeden z konfliktów w koalicji rządzącej. - Zauważam symptomy rozkładu całego tego obozu - komentuje Włodzimierz Czarzasty,

- Państwo macie jakąś wiedzę, że pieniądze wpłynęły? Słyszeliście coś o tym? Może pan Bielan coś wie? A jak wie, to niech powie - w taki sposób Zbigniew Ziobro na ostatniej konferencji prasowej pokpiwał z tych, którzy w rządzie mówili, że Komisja Europejska odmrozi środki na Krajowy Plan Odbudowy.

Adam Bielan ocenił, że w Solidarnej Polsce "linia takiego miękkiego polexitu nie jest niczym nowym".

- Po prostu inaczej rozumiemy interes Polski. Inaczej rozumie go pan Adam Bielan, inaczej politycy Solidarnej Polski - podkreślił Ziobro.

Konflikt w obozie władzy narasta i to tylko jedna sprawa konfliktowa - tak to widzi również opozycja. - Zauważam symptomy rozkładu całego tego obozu: począwszy od Śląska, poprzez wszystkie kłótnie - komentuje Włodzimierz Czarzasty, wicemarszałek Sejmu z Lewicy.

Czytaj więcej: PiS traci władzę na Śląsku. "Ucieczka z tonącego okrętu"

Zjednoczona Prawica jest mniej albo dużo mniej zjednoczona także z powodu wiceministra z Solidarnej Polski Jacka Ozdoby, który w ostatnim wywiadzie negatywnie ocenił działania premiera Mateusza Morawieckiego wobec Brukseli.

- Od momentu, kiedy premierem nie jest pani Beata Szydło, mamy pasmo porażek - stwierdził Ozdoba.

Po tych słowach jednak Jacek Ozdoba doczekał się reakcji szefa rządu. Spora część jego kompetencji jako wiceministra klimatu została ograniczona. Jak wynika z zarządzenia ministra klimatu i środowiska, zakres jego obowiązków zakłada teraz tylko wykonywanie poleceń. Za to ma pobierać pensję, ale Solidarna Polska nie wygląda na wystraszoną.

- Premier nie ma żadnej władzy i myślę, że to była decyzja i zgoda Jarosława Kaczyńskiego, żeby pozbawić ministra Ozdobę kompetencji - ocenia Adam Szłapka, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Brak unijnych środków

Jarosław Kaczyński w niedzielę przyznał, że konflikt na linii Ziobro-Morawiecki jest. - Owszem, zdarzają się błędy, ale ta linia, która jest reprezentowana przez premiera, jest linią bezalternatywną - powiedział prezes PiS.

Dla opozycji znaczący jest fakt, że Jarosław Kaczyński broni premiera, ale wcale nie za twardo i nie za ostro krytykuje ministra.

- Morawiecki miał być europejską twarzą rządu, a Ziobro realizować wszystkie te obłąkane idee Kaczyńskiego, jeśli chodzi o ograniczanie praw obywatelskich - zwraca uwagę Rafał Grupiński, poseł Platformy Obywatelskiej.

Sam Mateusz Morawiecki za wszelką cenę nie zaogniał sporu ze Zbigniewem Ziobrą - ani gdy ten mówił o "miękiszonie", ani teraz.

- Mówić o tym, że my oddaliśmy więcej władzy Brukseli niż poprzednie ekipy czy ktokolwiek wcześniej, to jest kompletne nieporozumienie. Jak pan minister sprawiedliwości chce, to mu to bardzo dokładnie wytłumaczę - skomentował szef rządu.

Zbigniew Ziobro - w odpowiedzi na wypowiedź premiera - mówił o większym zdecydowaniu w relacjach z Brukselą i Niemcami. - Sądzę, że na dobre by nam to wyszło - dodał.

W czasie tych rozgrywek rząd nie składa wniosku o wielkie pieniądze na KPO, a miał już dawno złożyć. Rzecznik rządu już nawet nie wskazuje możliwej daty złożenia wniosku o unijne środki, z których Polacy ciągle nie mogą skorzystać.

- To są złodzieje i na dodatek jeszcze krętacze. Złodzieje naszych pieniędzy, bo to są nasze pieniądze, które już dawno powinny pracować w polskiej gospodarce - ocenia Szymon Hołownia, lider Polski 2050.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Jednym z powodów, dla których koalicja 15 października w ogóle powstała i ma większość w Sejmie, były głosy kobiet. Jednym z powodów, dla którego głosowały, była walka o prawo do aborcji. Sejm może przyjąć jedną z gotowych już ustaw albo zdecydować o referendum. Amnesty International przedstawiło 75 powodów przeciwko referendum.

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy organizować referendum ws. aborcji

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy organizować referendum ws. aborcji

Źródło:
Fakty TVN

Pałac Saski będzie odbudowany i to szybko - tak mówi minister kultury. Kiedyś to był jeden z najpiękniejszych pałaców Warszawy i od niemal dokładnie 100 lat jego częścią jest Grób Nieznanego Żołnierza. O jego powojennej odbudowie mówiono już dawno, ale realne staje się to dopiero teraz.

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Źródło:
Fakty TVN

Na antenie TVN24 opowiadaliśmy historię bezdomnego pana Jarosława. Mężczyzna próbował zmienić swoje życie. Po emisji materiału telefon Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej rozdzwonił się z propozycjami pomocy i pracy. Pan Jarosław nie chciał wyjeżdżać z Poraja. Co zatem u niego słychać?

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dyktator Alaksandr Łukaszenka zakomunikował, że chce pozostać u władzy. Na Białorusi właśnie się zakończyły pseudowybory do parlamentu i lokalnych władz. Reżim, oczywiście, zatriumfował. Nie było ani kandydatów opozycyjnych, ani niezależnych obserwatorów.

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozumiem, że pan Edgar chce się teraz wybielić. Dobrze, niech mówi. (...) Kodeks postępowania karnego przewiduje w takich sytuacjach złagodzenie kary - mówił w "Faktach po Faktach" Adam Szłapka, minister do spraw Unii Europejskiej, o zeznaniach Edgara Kobosa przed komisją śledczą do spraw afery wizowej.

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Źródło:
TVN24

Wszelkie podejrzenia i zarzuty w sprawie afery wizowej dotyczą kierownictwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych - mówił w "Faktach po Faktach" wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna. Były wiceszef MSZ w rządzie PiS Arkadiusz Mularczyk wyraził przekonanie, że całe ówczesne kierownictwo resortu z chwilą podjęcia informacji, że są jakieś nieprawidłowości, zawiadomiło właściwe organy ścigania.

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Źródło:
TVN24

W kilku amerykańskich stanach sędziowie nie mogą ogłosić rozwodu, jeśli kobieta jest w ciąży. Rozwód w tej sytuacji jest po prostu niemożliwy. Nawet jeśli w danym małżeństwie dochodzi do przemocy domowej. Tak jest między innymi w Missouri. Teraz pewna polityk chce to zmienić.

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent Zełenski udał się z wizytą do Arabii Saudyjskiej. Cel rozmów to między innymi kolejne pośrednictwo Saudów w wymianie jeńców i osób deportowanych. Kilka takich wymian udało się wcześniej. Na powrót swoich bliskich czekają wciąż między innymi rodziny obrońców Azowstalu. Żony żołnierzy systematycznie zbierają się w centrum Kijowa i apelują do władz o starania w celu sprowadzenia ich mężów do domów.

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niewykluczone, że o wyniku listopadowych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych zdecydują kobiety. Sąd Najwyższy stanu Alabama zdecydował, że zamrożone zarodki, wykorzystywane do zapłodnienia in vitro, są w świetle prawa dziećmi. Tamtejsze przychodnie natychmiast wstrzymały możliwość korzystania z tej procedury. Pacjenci przenoszą się do stanów, w których rządzą demokraci, licząc, że tam dotychczasowe prawo zostanie utrzymane. Republikanie w swoich stanach zmieniają prawo po decyzji Sądu Najwyższego, który dwa lata temu orzekł, że aborcja nie jest jednak konstytucyjnym prawem Amerykanek.

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS