Premier spotkał się z opozycją w sprawie ustawy wiatrakowej. "Nie może liczyć na swoje zaplecze polityczne"

01.12.2022 | Premier spotkał się z opozycją w sprawie ustawy wiatrakowej. "Nie może liczyć na swoje zaplecze polityczne"
01.12.2022 | Premier spotkał się z opozycją w sprawie ustawy wiatrakowej. "Nie może liczyć na swoje zaplecze polityczne"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
01.12.2022 | Premier spotkał się z opozycją w sprawie ustawy wiatrakowej. "Nie może liczyć na swoje zaplecze polityczne"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Ustawa wiatrakowa - choć rzadko się o tym mówi i nie wszyscy to wiedzą - też jest "kamieniem milowym". Rząd ustawę musi przyjąć, by dostać pieniądze z KPO. W tym przypadku Solidarna Polska też jest przeciw i blokuje projekt. Premier Mateusz Morawiecki szuka więc sojusznika na opozycji - w Polskim Stronnictwie Ludowym.

W środę na konferencji prasowej w Sejmie Solidarna Polska obciążyła szefa rządu winą za porażkę w negocjacjach z Komisją Europejską i brak unijnych pieniędzy. W czwartek premier Mateusz Morawicki spotkał się opozycją, by rozmawiać o jednym z "kamieni milowych" - ustawie wiatrakowej, a do Brukseli na kolejne spotkania i rozmowy - jak słyszymy nieoficjalnie z konkretnymi propozycjami zmian ustaw - poleciał w imieniu premiera mister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk.

- Dobry ruch ze strony premiera, wyraźny gest - ocenia udział w spotkaniu szefa rządu Władysław Teofil Bartoszewski, poseł Koalicji Polskiej.

- Naszym obowiązkiem, obowiązkiem każdego odpowiedzialnego polityka, jest zrobienie wszystkiego, żeby te pieniądze otrzymać - podkreślał w rozmowie z "Faktami" TVN minister Szynkowski vel Sęk. Pytany o ewentualne dalsze zmiany w polskim prawie, odpowiedział, że rząd tego nie wyklucza.

Choć zespół do spraw energii odnawialnej zbiera się od miesięcy, to premier Mateusz Morawiecki akurat w czwartek zdecydował się przyjść i wysłać sygnał do Solidarnej Polski, że projekt ustawy wiatrakowej przejdzie - czy Zbigniew Ziobro tego chce, czy nie. Jak wynika z nieoficjalnych informacji "Faktów" TVN, Matusz Morawiecki na pominięcie Ziobry dostał zielone światło od prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego.

- Mamy z nią (Solidarną Polską - przyp. red.) własne dyskusje toczone w ramach naszego obozu politycznego. Dyskusje już nie tyle, że są na ukończeniu, tylko się po prostu zakończyły - mówił w trakcie spotkania Morawiecki. - Na nich nie ma się już co oglądać panie premierze - wtórował szefowi rządu Władysław Kosiniak-Kamysz, lider PSL.

- To element bezsilności premiera, który chyba szuka sojuszników na opozycji po to, żeby ewentualnie zmieniać prawo. (...) To jest ciekawe, że (premier - przyp. red.) nie może liczyć na swoje zaplecze polityczne - ocenia całą sytuację Michał Wypij, poseł Koła Parlamentarnego Porozumienie Jarosława Gowina.

Ziobryści uderzają też w opozycję

Choć opozycja ma świadomość, że obecność premiera to efekt wewnętrznej gry i walk w koalicji, to ich celem jest zmiana prawa i krok w kierunku odblokowania unijnych pieniędzy.

- Zrobimy wszystko, żeby prąd był tańszy, żeby energia wiatrowa była odblokowana. Nie będziemy się oglądać na marudów, na malkontentów - podkreśla Władysław Kosiniak-Kamysz, lider PSL.

W czasie gdy premier rozmawiał z opozycją, politycy Solidarnej Polski po raz kolejny mówili o "frakcji banksterów", którzy wraz z opozycją winią Zbigniewa Ziobrę za blokowanie pieniędzy z KPO.

"Opozycja i frakcja banksterów ze swoimi sługusami prowadzi Polskę w konsekwencji do wyższych podatków, wyższych cen energii czy małżeństw jednopłciowych. Wierząc w ciemno ich propagandzie będziemy płakać i płacić" - napisała na Twitterze eurodeputowana Beata Kempa.

Wpisy Beaty KempyTwitter/@BeataKempa_MEP

Nie wiadomo jednak, kogo Beata Kempa uznaje za "sługusów".

Środki z KPO, na które wciąż Polacy czekają, a które w transzach już płyną do innych unijnych państw, to łącznie prawie 170 miliardów złotych.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Moda na hałas może nie jest powszechna, bo tylko w pewnych kręgach automaniaków, którzy lubują się w tak zwanych sportowych wydechach. Za to trudno jej nie zauważyć. Jeszcze trudniej z nią wytrzymać. I nie chodzi tylko o komfort.

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Źródło:
Fakty TVN

Na Wyspach Kanaryjskich masowe protesty przeciwko masowej turystyce. Archipelag pęka w szwach - mówią obrazowo mieszkańcy i żądają od władz restrykcji, które powstrzymają szturm wczasowiczów. Nie tylko Teneryfa, nie tylko Gran Canaria. Pod naporem gości ugina się wiele turystycznych atrakcji.

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich protestują przeciwko masowej turystyce

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich protestują przeciwko masowej turystyce

Źródło:
Fakty TVN

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS