Węgry coraz bliżej unijnych miliardów. "Nawet Orban jest w stanie pójść na pewne ustępstwa"

05.12.2022 | Węgry coraz bliżej unijnych miliardów. "Nawet Orban jest w stanie pójść na pewne ustępstwa"
05.12.2022 | Węgry coraz bliżej unijnych miliardów. "Nawet Orban jest w stanie pójść na pewne ustępstwa"
Michał Tracz | Fakty TVN
05.12.2022 | Węgry coraz bliżej unijnych miliardów. "Nawet Orban jest w stanie pójść na pewne ustępstwa"Michał Tracz | Fakty TVN

Węgry mogą dostać unijne środki na realizację Krajowego Planu Odbudowy szybciej niż Polska. Viktor Orban wie, jakie warunki musi spełnić i krok po kroku zmierza do wyznaczonego celu. W Polsce natomiast słychać, że grudzień będzie czasem dobrych wiadomości.

Do Viktora Orbana dotarła dobra informacja z Brukseli - Komisja Europejska zaakceptowała węgierski Krajowy Plan Odbudowy. Warunkiem wypłaty będzie realizacja rygorystycznych "kamieni milowych".

- Żadne środki nie zostaną wypłacone, dopóki kluczowe kamienie milowe nie będą zrealizowane - przekazał Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.

Ostateczną decyzję podejmą państwa członkowskie, ale już wiadomo, że Orban od miesięcy potajemnie dogaduje się z Komisją i krok po kroku realizuje część reform. Budapeszt liczy, że na początku przyszłego roku dostanie z Brukseli przelew. Profesor Maciej Kisilowski z Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Wiedniu jest zdania, że Węgrzy szybciej dostaną pieniądze niż Polska.

Bruksela chce zamrozić część innych funduszy dla Węgier, póki te nie wprowadzą reform choćby w zakresie praworządności i walki z korupcją, ale Orban wyraźnie zaczął grać na uzyskanie pieniędzy z KPO.

- Orban może już pozwolić sobie na rozluźnienie systemu, ponieważ kontroluje już tyle innych obszarów, że nie zagrozi to jego władzy - ocenia profesor Kisilowski.

- Nawet Orban jest w stanie pójść na pewne ustępstwa i sięgnąć po tak bardzo potrzebne mu pieniądze - zwraca uwagę Kamila Gasiuk-Pihowicz, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

Polska wciąż bez unijnych pieniędzy

Polski Krajowy Plan Odbudowy został przez Brukselę zatwierdzony pół roku temu. Na stole leżą miliardy, wystarczy po nie sięgnąć i wypełnić "kamienie milowe" - do czego zobowiązał się rząd, ale czego wciąż nie robi.

- Smutne i straszne, że Orban, który jest sojusznikiem Putina w Europie, może dostać pieniądze z Unii Europejskiej szybciej niż Polska - uważa Krzysztof Gawkowski, poseł Lewicy.

- Mam nadzieję, że grudzień to będzie czas pozytywnych wiadomości - zapewnia Adam Bielan, eurodeputowany Partii Republikańskiej, koalicjant Prawa i Sprawiedliwości.

Minister do spraw europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk był w Brukseli, by negocjować z Komisją Europejską, ale tam miał usłyszeć, że czas na rozmowy minął. Teraz trzeba wprowadzić reformy i w tym przypadku rząd faktycznie musi negocjować, ale we własnych szeregach.

- Mam nadzieję, że ta większość się znajdzie, jestem tu optymistą. (...) Nie chcę przesądzać, czy koledzy z Solidarnej Polski poprą taki czy inny zapis - mówi Bielan.

Do zmiany są nie tylko ustawy sądowe, ale choćby tak zwana ustawa wiatrakowa. W tym przypadku PiS też nie ma poparcia Ziobry, więc premier próbuje dogadywać się z opozycją, bo pieniądze z KPO są potrzebne natychmiast.

- Będziemy patrzeć jak przez szybę, jak kraje Unii Europejskiej będą z tych pieniędzy korzystać, będą się rozwijać, a Polska będzie się cofała - uważa Urszula Pasławska, posłanka Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Poza brakiem pieniędzy z KPO należy pamiętać jeszcze o karach, które są cały czas naliczane i będą systematycznie potrącane, dopóki rząd nie zmieni prawa. Kara za niewykonywanie decyzji TSUE to już miliard 800 milionów złotych.

Autor: Michał Tracz / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Komisja śledcza w sprawie tzw. wyborów kopertowych zaczęła przesłuchiwać świadków w styczniu. Jako pierwszy zeznawał Jarosław Gowin, który zeznał, że wybory kopertowe wymyślił Adam Bielan, a Jarosław Kaczyński naciskał, żeby się na nie zgodził. Od tamtego czasu na posiedzeniach padło wiele oskarżeń i wiele słów.

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W statystykach widać, jak ważna jest turystyka dla gospodarek krajów Morza Śródziemnego, ale to tylko jedna strona medalu. Gigantyczny ruch turystyczny podniósł ceny najmu, a to z kolei w wielu miejscowościach doprowadziło do kryzysu mieszkaniowego.

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS