Opinie negatywne, dotacje przyznane. Tak minister wsparł fundacje z Lubelszczyzny

06.02.2023 | Opinie negatywne, dotacje przyznane. Tak minister wsparł fundacje z Lubelszczyzny
06.02.2023 | Opinie negatywne, dotacje przyznane. Tak minister wsparł fundacje z Lubelszczyzny
Arleta Zalewska | Fakty TVN
06.02.2023 | Opinie negatywne, dotacje przyznane. Tak minister wsparł fundacje z LubelszczyznyArleta Zalewska | Fakty TVN

Dziewięć fundacji z Lubelszczyzny, mimo negatywnych opinii ekspertów, dostało dotacje od ministra Przemysława Czarnka. Jeśli wierzyć wicemarszałkowi Sejmu i szefowi klubu PiS Ryszardowi Terleckiemu, to prezes Jarosław Kaczyński zna sprawę "willi plus", a partia będzie szefa Ministerstwa Edukacji i Nauki bronić, gdy pojawi się wniosek opozycji o odwołanie.

Willa plus. Fundusz ministra Przemysława Czarnka - śledztwo dziennikarzy tvn24.pl

Lubelszczyzna to polityczny rejon posła Przemysława Czarnka i to tam popłynęło aż 14 dotacji na łączną kwotę ponad 8 milionów złotych.

- 10 na 14 (fundacji - przyp. red.) z Lubelszczyzny, które dostały pieniądze, mają negatywną ocenę - podkreśla Katarzyna Lubnauer, posłanka Koalicji Obywatelskiej. To oznacza, że w tych przypadkach minister Czarnek przyznawał publiczne środki tym fundacjom, którym chciał, a nie tym, które według komisji konkursowej spełniły kryteria.

Krok po kroku przeanalizowaliśmy tak zwane karty opinii merytorycznej sporządzane przez ekspertów z Ministerstwa Edukacji i Nauki. W przypadku dziewięciu działających na Lubelszczyźnie organizacji eksperci rekomendowali odrzucenie projektów.

"Wnioskodawca nie wykazał wystarczającego uzasadnienia znaczenia tej inwestycji dla polityki oświatowej państwa. Jeśli dotacja byłaby przyznana zostałaby złamana zasada gospodarności, racjonalności wydatkowania środków publicznych" - czytamy w opinii dotyczącej Stowarzyszenia Anthill.

Z kolei w opinii o Stowarzyszeniu Rozwoju Gminy Piszczac eksperci wskazali, że "sposób przedstawienia treści we wniosku sugeruje, że Stowarzyszenie poszukuje bardziej wsparcia dla siebie, niż dla uczniów. Mała efektywność wydanych środków".

"Jeśli wnioski byłyby przyznane, zostałaby złamana zasada gospodarności, racjonalności wydatkowania środków publicznych. Uboga merytoryczność wniosku" - podkreślili eksperci w opinii o Nałęczowskiej Fundacji Muzycznej.

W przypadku Ochotniczej Straży Pożarnej w Ostrowie Lubelskim opiniodawcy zaznaczyli, że wniosek został złożony przez podmiot nie prowadzący działalności oświatowej i jest "niezgodny z celami programu". Podobnie uznano w opinii o Stowarzyszeniu Ochotnicza Straż Pożarna Jakubowice Konińskie, gdzie wskazano na "brak spełnienia warunków celowości, niezbędności, racjonalności wydatków ze względu na brak należytego uzasadnienia wnioskowanej kwoty".

W opinii dotyczącej Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Lokalnego Mokrelipie możemy z kolei przeczytać, że koszty są "znaczenie zawyżone" i "zaproponowane stawki nierynkowe". Wobec czego eksperci rekomendowali brak dotacji.

Natomiast w przypadku wniosku Fundacji pod Damaszkiem eksperci stwierdzili, że "występuje duże ryzyko, że cena lokalu jest zawyżona względem średnich cen nowych lokali w centrum miasta Lublin, co potwierdza wstępne wykonane rozeznanie. Kosztorys szczegółowy zawiera kilka nieracjonalnych, kosztownych wydatków (kuchnia w pomieszczeniu socjalnym za 10000 złotych, ekspres do kawy za 2500 złotych. (...) Dywan za 4000 złotych, lustro za 1000 złotych".

Mimo takich opinii każda z tych fundacji otrzymała dotacje albo na zakup nieruchomości, albo na wyposażenie czy remont. Kwota łączna to prawie 7 milionów złotych.

Premier broni ministra edukacji

Opozycja składa zawiadomienie do prokuratury i apeluje o kontrolę Najwyższej Izby Kontroli.

- Ten konkurs nie został przeprowadzony ani w sposób uczciwy, ani w sposób transparentny - zaznacza Krystyna Szumilas, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

Na razie żaden polityk Prawa i Sprawiedliwości afery z willami nie zdecydował się skrytykować publicznie ministra Czarnka. Nieoficjalnie usłyszeliśmy, że do Jarosława Kaczyńskiego już dotarła lista zażaleń od innych polityków partii rządzącej, że Czarnek pompuje pieniądze przede wszystkim w wybrane przez siebie organizacje.

Premier Mateusz Morawiecki, broniąc Przemysława Czarnka, sugeruje, że w Ministerstwie Edukacji i Nauki ma zostać przeprowadzony audyt, choć o tym w resorcie nikt na razie nie mówi.

- Najpierw w ministerstwie będzie przeprowadzony dodatkowy audyt. (...) Jestem przekonany o tym, że kryteria były jasno określone - zapewnia szef rządu.

Słowa premiera sprawdziliśmy na kolejnym konkretnym przykładzie. Diakonia Ruchu Światło Życie Archidiecezji Lubelskiej wnioskowała o ponad 440 tysięcy złotych na zakup wyposażenia do organizacji obozów. Mimo negatywnej opinii komisji konkursowej z 2 listopada 2022 dwa dni później minister Czarnek przyznał organizacji 400 tysięcy złotych. Uzupełnienie wniosku ksiądz Jerzy Krawczyk z Ruchu wysłał do ministerstwa prawie trzy tygodnie po rozstrzygnięciu konkursu. Wtedy też eksperci wydali nową, pozytywną dla organizacji opinię.

Źródło: Fakty TVN

Autorka/Autor:

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS