Operacja w Poznaniu transmitowana na cały świat. "Jesteśmy skazani na współpracę"

28.11.2018 | Operacja w Poznaniu transmitowana na cały świat. "Jesteśmy skazani na współpracę"
28.11.2018 | Operacja w Poznaniu transmitowana na cały świat. "Jesteśmy skazani na współpracę"
Marek Nowicki | Fakty TVN
28.11.2018 | Operacja w Poznaniu transmitowana na cały świat. "Jesteśmy skazani na współpracę"Marek Nowicki | Fakty TVN

Operacja specjalna z ponad dziesięcioma operacjami na raz. Lekarze z Europy robili to, co potrafią najlepiej, a lekarze z całego świata patrzyli, jak to się robi. Nad pacjentami stali nie tylko chirurdzy, stały też kamery, a transmisja szła w świat.

Londyn, dziewiąta rano, Guy's Hospital. Sala operacyjna przypomina studio telewizyjne. Wśród wielu kamer jest także nasza. Jednym z operowanych będzie John Shor. Lekarze usuną mu guza tarczycy.

- Od dawna czułem, że coś z tą moją tarczycą jest nie w porządku, ale nie miałem pewności. Dopiero przy okazji badania serca wyszedł ten guz na tarczycy - wspomina sam pacjent.

W tym samym czasie, co Johna Shor w Londynie, lekarze w Poznaniu operują Przemysława Tabakę. Usuwają mu guzki krtani, też w obecności kamer. Pacjenta zaatakował wirus HPV. - Nie mogę czytać na głos, nie mogę komunikować się w sposób swobodny - mówił przed operacją pacjent lekarzy w Poznaniu.

Transmisja na cały świat

Tę operację w Poznaniu, i tę londyńską, i wszystkie podobne zabiegi wykonywane w tym samym czasie przed kamerami w sumie w dziesięciu renomowanych szpitalach w Europie, obejrzało szesnaście tysięcy lekarzy w 85 krajach.

- Trzeba pamiętać, że jesteśmy w Europie, że transmitujemy 19 operacji wykonywanych w najlepszych ośrodkach europejskich. Ogląda nas świat, gdzie nie zawsze te operacje są na wysokim poziomie. W takich krajach jak Laos, Tadżykistan, Kazachstan, Panama ten poziom medycyny jest niższy. To jest dla nich ogromna szansa zobaczyć "aha, w tym kierunku idzie świat" - komentuje prof. Witold Szyfter z Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Transmisję oglądali jednak też lekarze z takich krajów jak Nowa Zelandia, Meksyk, Japonia, Brazylia, Australia czy Stany Zjednoczone. Najwięcej widzów było z Chin.

- Dążymy, i to już bezpowrotnie, w stronę globalizacji, więc unifikujemy się na całym świecie. Jesteśmy skazani na współpracę - ocenia prof. Małgorzata Wierzbicka z Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Lekarzu, ucz się sam

Na całym świecie lekarze są skazani na nieustanną edukację. Na drukowanie aktualnych podręczników nie ma czasu. Pozostaje internet.

Centralne studio koordynujące środową transmisję znajdowało się właśnie w Poznaniu. Były pytania, odpowiedzi i dyskusja interaktywna.

- Możemy taki obraz zatrzymać na żywo i każda ze stron, lekarz w klinice lub moderator, ma funkcję typu "rysowanie na ekranie", by zaznaczyć jakieś fragmenty. Może zaznaczyć jakiś ważny fragment i opowiedzieć o nim, ma też możliwość zaznaczenia punktów, jeśli są to jakieś punktowe rzeczy. Każda strona oczywiście to widzi, każda strona może coś dorysować - opisuje Piotr Pawłowski z firmy informatycznej medVC.

Operacje w Londynie i w Poznaniu zakończyły się powodzeniem. Chirurdzy z Guy's Hospital zdają sobie sprawę, że byli w środę wykładowcami na światowym uniwersytecie medycznym.

- Ci, którzy zajmują się medycyną, muszą nieustannie się uczyć. Postęp w tej dziedzinie dokonuje się bez przerwy i w coraz szybszym tempie. Kto nie nadąża, wypada z obiegu - komentuje otolaryngolog, prof. Ricard Simo z Guy's Hospital.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN