Operacja w Poznaniu transmitowana na cały świat. "Jesteśmy skazani na współpracę"

28.11.2018 | Operacja w Poznaniu transmitowana na cały świat. "Jesteśmy skazani na współpracę"
28.11.2018 | Operacja w Poznaniu transmitowana na cały świat. "Jesteśmy skazani na współpracę"
Marek Nowicki | Fakty TVN
28.11.2018 | Operacja w Poznaniu transmitowana na cały świat. "Jesteśmy skazani na współpracę"Marek Nowicki | Fakty TVN

Operacja specjalna z ponad dziesięcioma operacjami na raz. Lekarze z Europy robili to, co potrafią najlepiej, a lekarze z całego świata patrzyli, jak to się robi. Nad pacjentami stali nie tylko chirurdzy, stały też kamery, a transmisja szła w świat.

Londyn, dziewiąta rano, Guy's Hospital. Sala operacyjna przypomina studio telewizyjne. Wśród wielu kamer jest także nasza. Jednym z operowanych będzie John Shor. Lekarze usuną mu guza tarczycy.

- Od dawna czułem, że coś z tą moją tarczycą jest nie w porządku, ale nie miałem pewności. Dopiero przy okazji badania serca wyszedł ten guz na tarczycy - wspomina sam pacjent.

W tym samym czasie, co Johna Shor w Londynie, lekarze w Poznaniu operują Przemysława Tabakę. Usuwają mu guzki krtani, też w obecności kamer. Pacjenta zaatakował wirus HPV. - Nie mogę czytać na głos, nie mogę komunikować się w sposób swobodny - mówił przed operacją pacjent lekarzy w Poznaniu.

Transmisja na cały świat

Tę operację w Poznaniu, i tę londyńską, i wszystkie podobne zabiegi wykonywane w tym samym czasie przed kamerami w sumie w dziesięciu renomowanych szpitalach w Europie, obejrzało szesnaście tysięcy lekarzy w 85 krajach.

- Trzeba pamiętać, że jesteśmy w Europie, że transmitujemy 19 operacji wykonywanych w najlepszych ośrodkach europejskich. Ogląda nas świat, gdzie nie zawsze te operacje są na wysokim poziomie. W takich krajach jak Laos, Tadżykistan, Kazachstan, Panama ten poziom medycyny jest niższy. To jest dla nich ogromna szansa zobaczyć "aha, w tym kierunku idzie świat" - komentuje prof. Witold Szyfter z Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Transmisję oglądali jednak też lekarze z takich krajów jak Nowa Zelandia, Meksyk, Japonia, Brazylia, Australia czy Stany Zjednoczone. Najwięcej widzów było z Chin.

- Dążymy, i to już bezpowrotnie, w stronę globalizacji, więc unifikujemy się na całym świecie. Jesteśmy skazani na współpracę - ocenia prof. Małgorzata Wierzbicka z Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Lekarzu, ucz się sam

Na całym świecie lekarze są skazani na nieustanną edukację. Na drukowanie aktualnych podręczników nie ma czasu. Pozostaje internet.

Centralne studio koordynujące środową transmisję znajdowało się właśnie w Poznaniu. Były pytania, odpowiedzi i dyskusja interaktywna.

- Możemy taki obraz zatrzymać na żywo i każda ze stron, lekarz w klinice lub moderator, ma funkcję typu "rysowanie na ekranie", by zaznaczyć jakieś fragmenty. Może zaznaczyć jakiś ważny fragment i opowiedzieć o nim, ma też możliwość zaznaczenia punktów, jeśli są to jakieś punktowe rzeczy. Każda strona oczywiście to widzi, każda strona może coś dorysować - opisuje Piotr Pawłowski z firmy informatycznej medVC.

Operacje w Londynie i w Poznaniu zakończyły się powodzeniem. Chirurdzy z Guy's Hospital zdają sobie sprawę, że byli w środę wykładowcami na światowym uniwersytecie medycznym.

- Ci, którzy zajmują się medycyną, muszą nieustannie się uczyć. Postęp w tej dziedzinie dokonuje się bez przerwy i w coraz szybszym tempie. Kto nie nadąża, wypada z obiegu - komentuje otolaryngolog, prof. Ricard Simo z Guy's Hospital.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Mają za sobą próby samobójcze, problemy z agresją, nadpobudliwością czy samoakceptacją - potrzebują pomocy tu i teraz. W otwartej kilka tygodni temu Klinice Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Warszawie wszystkie łóżka są zajęte. Są dni, że drugie tyle pacjentów śpi na materacach.

System opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży pozostaje niewydolny. Brakuje łóżek

System opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży pozostaje niewydolny. Brakuje łóżek

Źródło:
Fakty TVN

Dobra informacja jest taka, że polskie wilki będą bezpieczne, bo chroni je prawo krajowe. Jednak na poziomie unijnym zostały przyjęte przepisy, które są kolejnym krokiem do odstrzału wilków w Europie. Ich status ochronny został obniżony - w trakcie polskiej prezydencji i bez polskiego sprzeciwu.

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Źródło:
FAKTY TVN

Ponad 17 tysięcy zarzutów postawiła prokuratura 46 domniemanym członkom mafii śmieciowej. Służby rozbiły grupę zajmującą się przestępstwami skarbowymi, wyłudzeniami podatków i przewożeniem niebezpiecznych odpadów. Sąd zdecydował o aresztowaniu 13 spośród zatrzymanych.

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad milion trzysta tysięcy - tyle wizyt u lekarzy nie odbyło się w minionym roku, bo pacjenci na nie nie przyszli. To problem przede wszystkim dla innych pacjentów, którzy czekają w długich kolejkach. Właśnie dlatego lekarze i Rzecznik Praw Pacjenta apelują o zgłaszanie, że na wizycie się nie pojawimy. Takie nieodwołane wizyty to także straty dla placówek medycznych. Testowane są różne sposoby przypominania pacjentom o zbliżających się wizytach.

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- My się nie po to zbroimy, aby komukolwiek zagrażać, tylko po to, aby nikt nie ważył się podnieść ręki na nas - powiedział w "Faktach po Faktach" generał Mieczysław Bieniek. Wyjaśniał też, dlaczego Rosjanie nie przystąpią od razu do kolejnego konfliktu.

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Źródło:
TVN24

- Mamy niskie bezrobocie, mamy dobrze funkcjonujące firmy w Polsce - przekonywał w programie "Fakty po Faktach" poseł Maciej Konieczny z partii Razem, komentując kwestię obniżania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Zwolennikiem zmiany przepisów jest poseł Ryszard Petru (Polska 2050-Trzecia Droga).

Spór o składkę. "Mamy ogromną sferę optymalizacji podatkowej"

Spór o składkę. "Mamy ogromną sferę optymalizacji podatkowej"

Źródło:
tvn24.pl

Gdy napisał, że Joe Biden nie powinien walczyć o reelekcję, w Ameryce zawrzało. Głos George'a Clooneya znaczy bardzo dużo. To w końcu nie tylko jedna z największych sław świata filmu, ale i człowiek bardzo, ale to bardzo zaangażowany politycznie. Teraz - po raz pierwszy - artysta i aktywista zabiera głos na temat swojej ówczesnej postawy pośród zarzutów, że utorował drogę do wygranej Donaldowi Trumpowi.

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Astronomowie przedstawili dowody na najbardziej obiecujące oznaki życia poza Układem Słonecznym, które dotychczas zostały odkryte. W atmosferze planety K2-18b wykryto ślady związków siarki, które na Ziemi produkowane są jedynie w procesach biologicznych. Planeta K2-18b krąży wokół czerwonego karła około 124 lata świetlne od Ziemi. Ma około 9 razy większą masę od Ziemi, a jej promień jest około 2,6 razy większa od promienia Ziemi.

W atmosferze planety K2-18b naukowcy wykryli związki siarkoorganiczne. To może być dowód na życie

W atmosferze planety K2-18b naukowcy wykryli związki siarkoorganiczne. To może być dowód na życie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS