Ojcowie coraz chętniej udają się na urlop rodzicielski. "To jest na pewno znacznie więcej pracy niż etat"

Autor:
Źródło:
Fakty TVN
Ojcowie coraz chętniej udają się na urlop rodzicielski. "To jest na pewno znacznie więcej pracy niż etat"
Ojcowie coraz chętniej udają się na urlop rodzicielski. "To jest na pewno znacznie więcej pracy niż etat"
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Katarzyna Górniak/Fakty TVNOjcowie coraz chętniej udają się na urlop rodzicielski. "To jest na pewno znacznie więcej pracy niż etat"

Wszyscy rodzice wiedzieli, że urlopem rodzicielskim mama z tatą mogą się podzielić. Jednak niemal nikt tego nie robił, bo ojcowie nie byli zainteresowani. Teraz wszystko się zmieniło - ojcowie dostali jeszcze jedną szansę i tysiące z nich chce z niej skorzystać.

Wszystko działa jak powinno. - Obaw z mojej strony było sporo, jak się okazało, niepotrzebnie - przyznaje Filip Wieczorek, ojciec Igi i Leona, który skorzystał z urlopu rodzicielskiego. - Pracodawca trochę był zaskoczony, bo jednak jest to firma budowlana, czyli taka dość tradycyjna, jeżeli chodzi o podejście do ról społecznych - przyznaje Jacek Dudkiewicz, ojciec Mariana i Stefana, który skorzystał z urlopu rodzicielskiego. Do tej pory też było tradycyjnie - ojców w domu z dziećmi praktycznie nie było. - Rocznie to był jeden procent tylko, i to się utrzymywało przez lata. 2023 rok to jest przełom - przyznaje Karolina Andrian z Fundacji "Share the Care".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ojcowie na urlopie. Są dane z czerwca

W kwietniu w życie weszła unijna dyrektywa, a wraz z nią - dziewięć tygodni dodatkowego urlopu rodzicielskiego do wykorzystania tylko przez ojców. - Od momentu, kiedy żona była w ciąży i cała ustawa była w trakcie przygotowań, już wiedzieliśmy, że z czegoś takiego skorzystamy - mówi Bartłomiej Siódmak, ojciec Amelii, który skorzystał z urlopu rodzicielskiego. Podobnie pomyślało więcej ojców. Przed wejściem w życie nowych przepisów urlop rodzicielski brało około tysiąca ojców miesięcznie. Od kiedy przepisy obowiązują, z miesiąca na miesiąc ich liczba nieśmiało rośnie.

23.06.2019 | Portret młodych ojców. "Chcą uczestniczyć w życiu i wychowywaniu swoich dzieci"
23.06.2019 | Portret młodych ojców. "Chcą uczestniczyć w życiu i wychowywaniu swoich dzieci"Paweł Abramowicz | Fakty TVN

Wiele korzyści

Powoli też przybywa ojców, którzy inaczej niż dotychczas widzą swoją rolę. - Zazdrościłem żonie takich porannych rytuałów z córką: czy to właśnie wspólne karmienie, czy spacery, czy zabawa taka przed pierwszą drzemką - przyznaje Bartłomiej Siódmak. Wraz z zabawą przyszły obowiązki. - Nauczyłem się smażyć naleśniki z dwójką dzieci na rękach - zdradza Filip Wieczorek. Wtedy ojcowie przekonali się, ile robią kobiety. - To jest na pewno znacznie więcej pracy niż etat w biurze, albo etat na budowie - jest zdania Jacek Dudkiewicz.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wychowanie dziecka jest coraz droższe. Rodzice nie chcą jednak oszczędzać

Gdy ojcowie byli pochłonięci domem i dziećmi - mamy mogły wrócić do pracy. - Dla mnie to był ogromny komfort, że mogłam po prostu wyjść z domu i nie myśleć o tych obowiązkach domowych - mówi Anna Wieczorek, mama Igi i Leona. Jest duża szansa, że to, co wypracowane w pierwszych wspólnych miesiącach, zostanie w takich rodzinach na dłużej. - Badania to pokazują, że oni jakby będąc przez te dwa miesiące, czy pół roku, w zależności od tego, ile biorą z dziećmi w domu, w większym stopniu później angażują się - tłumaczy dr hab. Anna Matysiak z Interdyscyplinarnego Centrum Badań Nad Rynkiem Pracy i Rodziną, Uniwersytet Warszawski.

Dzięki zaangażowaniu ojców dzieci dłużej zostają w domu. Korzystają na tym wszyscy. - Super się na to patrzy, że mają teraz na przykład swoje rytuały, mają ulubioną książeczkę, mają ulubioną huśtawkę - dodaje Małgorzata Siódmak, mama Amelii. Ojcowie teraz mają coś, co inaczej mogłoby im umknąć - bliską więź ze swoimi dziećmi. - Często ojcowie podchodzą do tego, że to jest taki czas, że oddajemy się dzieciom, a tak naprawdę też dużo sami zyskujemy - jest zdania Filip Wieczorek.

Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Od 6 grudnia mieliśmy mieć możliwość zaszczepienia się przeciw kolejnej wersji COVID-19 - Krakenowi. Ale bardzo wielu chętnych odchodzi w kwitkiem. Zapisy na pierwszą transzę od razu sie skończyły. Szczepionki rząd sprowadził późno, a w dodatku bardzo mało. Mają być kolejne dostawy.

Problemy z dostępem do szczepień przeciw COVID-19. "Wygląda to na wielki bałagan"

Problemy z dostępem do szczepień przeciw COVID-19. "Wygląda to na wielki bałagan"

Źródło:
Fakty TVN

Zbliża się "Weekend cudów" Szlachetnej Paczki. Najbiedniejsi, samotni, potrzebujący pomocy dostaną przed świętami to, czego im najbardziej potrzeba, by choć trochę im ulżyć i po prostu pocieszyć. Każdy z nas może wywołać łzy wzruszenia. Jest wielu wolontariuszy, ale potrzeba więcej. Na darczyńców czeka jeszcze ponad tysiąc rodzin.

Pani Elżbieta potrzebuje elektronicznej lupy, pani Olga piekarnika. Podopieczni Szlachetnej Paczki wciąż czekają na darczyńców

Pani Elżbieta potrzebuje elektronicznej lupy, pani Olga piekarnika. Podopieczni Szlachetnej Paczki wciąż czekają na darczyńców

Autor:
Maria
Mikołajewska
Źródło:
Fakty TVN

Jak nowy rząd - na czele z Donaldem Tuskiem - zmieni postrzeganie Polski w Brukseli? W grę wchodzi to, co bezcenne - pozycja Polski, ale i miliony złotych na inwestycje i rozwój. Z Adamem Szłapką, który będzie ministrem ds. europejskich, pracujemy niemal non stop - mówi Donald Tusk.

Nowy rząd liczy na poprawę relacji z Brukselą. "Będziemy działali naprawdę zdecydowanie"

Nowy rząd liczy na poprawę relacji z Brukselą. "Będziemy działali naprawdę zdecydowanie"

Autor:
Maria
Bilińska
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W opuszczonych altanach działkowych, przy węzłach ciepłowniczych, w pustostanach - w takich miejscach przed chłodem próbują kryć się ludzie w kryzysie bezdomności. Dla nich zima to najtrudniejszy okres w roku. Od początku miesiąca z wychłodzenia zmarły trzy osoby.

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Autor:
Tomasz
Wesołowski
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mateusz Morawiecki w swoim expose "przedstawi najważniejsze wyzwania, jakie przed nami stoją" - mówił w TVN24 Waldemar Buda z PiS. Przyznał, że wynik głosowania w sprawie wotum zaufania dla Morawieckiego "jest dosyć przewidywalny". - To jutrzejsze expose to będzie taki dziki łabędzi śpiew premiera Morawieckiego - oceniła Marta Wcisło z Koalicji Obywatelskiej.

Czy Morawiecki będzie udawał? Buda: Oczywiście, że nie. To konstytucja przewiduje taką formułę

Czy Morawiecki będzie udawał? Buda: Oczywiście, że nie. To konstytucja przewiduje taką formułę

Autor:
ads/ft
Źródło:
TVN24

Piotr Woźniak, były minister gospodarki, były prezes PGNiG, w "Faktach po Faktach" komentował opinię ABW w sprawie budowy przez spółkę Orlen Synthos Green Energy tak zwanych małych reaktorów jądrowych. - Decyzja dla Polski, na szczęście, będzie zależała od kogoś innego - dodał.

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

Amerykański dziennikarz Evan Gershkovich, który został aresztowany pod koniec marca 2023 w Jekaterynburgu, wciąż przebywa w moskiewskim areszcie. Jest oskarżony o szpiegostwo na rzecz USA. Jak przekazał rzecznik Departamentu Stanu USA, Rosja w ostatnich tygodniach otrzymała od Stanów Zjednoczonych ofertę w sprawie uwolnienia uwięzionych Amerykanów: Evana Gershkovicha i Paula Whelana, ale ją odrzuciła. Do sprawy Gershkovicha odniósł się również korespondent "The Wall Street Journal" Matthew Luxmoore.

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rumunia ogłasza epidemię odry. Wzrost liczby zachorowań jest dramatyczny, a większość dotkniętych nią dzieci nie była zaszczepiona. Tamtejsze ministerstwo zdrowia wprost przyznaje, że liczba zaszczepionych dzieci regularnie od lat spada. To skutek braku wiedzy rodziców i dezinformacji.

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS