Wychowanie dziecka jest coraz droższe. Rodzice nie chcą jednak oszczędzać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Wychowanie dziecka jest coraz droższe. Rodzice nie chcą jednak oszczędzać
Wychowanie dziecka jest coraz droższe. Rodzice nie chcą jednak oszczędzać
Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24
Wychowanie dziecka jest coraz droższe. Rodzice nie chcą jednak oszczędzaćKatarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24

Eksperci z Centrum imienia Adama Smitha policzyli, że wydatki na dziecko w Polsce wzrosły w 2022 roku o niemal 17 procent, czyli przewyższyły i tak wysoką inflację w tym samym okresie. Rodzicom na dzieciach oszczędzać jest najtrudniej, choć coraz więcej z nich przyznaje, że musi się tego nauczyć.

Rodzice coraz częściej stają się specjalistami w dziedzinie sztuki wyboru, bo muszą z czegoś rezygnować, ale Pola i Nina mogą nie mieć o tym pojęcia. - Chyba też nie umiemy oszczędzać na dzieciach, chyba jest tak, że bardziej na sobie się oszczędza - uważa Katarzyna Ditrich-Paturalska, mama Poli i Niny.

- Jedzenie i produkty spożywcze są takim obszarem, gdzie trzeba rozważać, co jest warte, a z czego trzeba zrezygnować - uważa Łucja. Eksperci z Centrum imienia Adama Smitha policzyli, że wydatki na dziecko w Polsce wzrosły w 2022 roku o niemal 17 procent, czyli przewyższyły i tak wysoką inflację w tym samym okresie. - Dzieci są kategorią bardzo ważną dla Polaków i to jest taka trochę ekonomia behawioralna. Mimo że koszty rosną, to nie jest to taki czynnik, który decyduje o tym, że drogo kosztuje, to nie będziemy tych dzieci mieli - wyjaśnia Anna Gołębicka, ekonomistka z Centrum imienia Adama Smitha.

Według dyrektora Instytutu Pokolenia kwestie ekonomiczne mają wpływ na decyzję, ale nie o rozpoczęciu rodzicielskiej przygody, co paradoksalnie pokazał program finansowego wsparcia.

- Wtedy kiedy wprowadzono program Rodzina 500 plus, zaczęło się w Polsce rodzić więcej drugich, trzecich i kolejnych dzieci, natomiast nie wzrosła liczba pierwszych dzieci - tłumaczy Michał Kot, socjolog i dyrektor Instytutu Pokolenia. To dowód na to, że daniny nie są w tej kwestii najważniejsze. - Stabilna praca wyszła na pierwszym miejscu i dużo, ponad połowa, Polaków uważa, że to jest najbardziej zachęcające do posiadania dzieci. Na kolejnych pozycjach wyszła stabilność gospodarcza - dodaje Anna Gołębicka.

Co to jest inflacja? Kiedy się skończy? Dzieci odpowiadają
Co to jest inflacja? Kiedy się skończy? Dzieci odpowiadająTVN24

Efekt rządowego wsparcia?

W 2022 roku na świat przyszło w Polsce najmniej dzieci od drugiej wojny światowej. - Głównymi powodami spadku liczby dzieci jest kwestia braku odpowiedniego partnera, kwestie rozpadu więzi społecznych i brak poczucia bezpieczeństwa - tłumaczy Michał Kot. Ci, którzy na założenie rodziny z dziećmi się zdecydowali, o jedną piątą więcej zapłacili w 2022 roku za żywność i mieszkanie dla każdego dziecka. O ponad 13 procent wzrosły koszty związane z transportem i łącznością oraz edukacją. Te cztery obszary stanowią w sumie prawie 80 procent kosztów wychowania. - Właśnie się zastanawialiśmy nad trzecim dzieckiem, ale myślę, że ten czynnik ekonomiczny tu ma znaczenie, że, no, nie wiemy - tłumaczy Katarzyna Ditrich-Paturalska.

Ceny wszystkiego idą w górę, a wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Żeby je zaplanować i przy tym nie zbankrutować - wiele rodzin musi się w 2023 roku bardziej niż zwykle nagimnastykować.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Ciekawe odkrycie w Ministerstwie Edukacji Narodowej. To znaleziska z czasów urzędowania ministra Przemysława Czarnka, a mianowicie szafa pełna wniosków o dotacje, którymi nikt się nie zajął, i lista fundacji i stowarzyszeń, które dostały miliony, chociaż miały negatywną opinię ministerialnej komisji.

W MEN jest szafa wniosków, których nikt nie rozpatrzył. Inni dostawali pieniądze pomimo negatywnej opinii

W MEN jest szafa wniosków, których nikt nie rozpatrzył. Inni dostawali pieniądze pomimo negatywnej opinii

Źródło:
Fakty TVN

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wysłał sygnał SOS prosto z leżących na Pacyfiku wysp Tonga. Mówił o kryzysie, za który całkowicie odpowiedzialni są ludzie, a którego konsekwencją jest szybki wzrost poziomu mórz i oceanów. Wyspy takie jak Tonga po prostu toną.  

Wyspy na Pacyfiku na pierwszy rzut oka to raj. Jednak niedługo mogą zniknąć. Antonio Guterres wysłał SOS

Wyspy na Pacyfiku na pierwszy rzut oka to raj. Jednak niedługo mogą zniknąć. Antonio Guterres wysłał SOS

Źródło:
Fakty TVN

Inauguracje roku szkolnego są już zaplanowane, ale w szkołach trwa kompletowanie kadry. W ostatni weekend przed rozpoczęciem semestru dyrektorzy poszukują tysięcy nauczycieli. 

Już niebawem szkolne ławki i korytarze ponownie zapełnią się uczniami. "W całej Polsce borykamy się z brakiem kadry"

Już niebawem szkolne ławki i korytarze ponownie zapełnią się uczniami. "W całej Polsce borykamy się z brakiem kadry"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dobra wiadomość dla turystów wypoczywających w Świnoujściu: wszystkie kąpieliska są otwarte, sinice zniknęły. Niestety, są miejsca w których z ich powodu nie wolno wchodzić do wody. Lekarze i ratownicy apelują, żeby nie bagatelizować ostrzeżeń. Naukowcy tłumaczą, że sinice to nie glony, tylko cyjanobakterie, z którymi przez zmianę klimatu będziemy mieli do czynienia coraz częściej.

Kiedy żar leje się z nieba, trudno wysiedzieć na plaży. Przez sinice nie wszędzie można się kąpać

Kiedy żar leje się z nieba, trudno wysiedzieć na plaży. Przez sinice nie wszędzie można się kąpać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Decyzja PKW w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS może mieć wpływ na pozbawienie partii subwencji przez trzy lata - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Wojciech Hermeliński, były szef Państwowej Komisji Wyborczej, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku. Dodał, że "na pewno są podstawy ku temu, żeby rozważyć to i taką decyzję podjąć". PKW za miesiąc ma jeszcze ocenić złożone przez partię PiS sprawozdanie za 2023 rok.

PiS może stracić subwencję na trzy lata. Hermeliński: są podstawy, żeby taką decyzję podjąć

PiS może stracić subwencję na trzy lata. Hermeliński: są podstawy, żeby taką decyzję podjąć

Źródło:
TVN24

- Podpis premiera oznacza, że na dniach zgromadzenie Izby Cywilnej wybierze i przedstawi prezydentowi trzech neosędziów jako kandydatów na prezesa - powiedział w "Faktach po Faktach" prezes Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego sędzia Piotr Prusinowski. Krystian Markiewicz, prezes Iustitii, podkreślał, że wybór prezesa Izby SN "nie jest kwestią trzeciorzędną", tylko "pierwszoplanową".

"Praktyczne konsekwencje tego błędu są dość istotne"

"Praktyczne konsekwencje tego błędu są dość istotne"

Źródło:
TVN24, OKO. press

Główny lekarz Stanów Zjednoczonych mówi wprost - amerykańscy rodzice są tak zestresowani, że właściwie nie są w stanie funkcjonować. Mowa jest o poważnym zagrożeniu dla zdrowia publicznego. Wśród problemów są troski natury finansowej, ale nie tylko.

Ponad 40 procent rodziców w USA ma problem z normalnym funkcjonowaniem. To "stres rodzicielski"

Ponad 40 procent rodziców w USA ma problem z normalnym funkcjonowaniem. To "stres rodzicielski"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Australia dołącza do grona państw, gdzie prawo do bycia offline zapewnia kodeks pracy. Związki zawodowe uważają, że korzyści odniosą nie tylko pracownicy, ale też pracodawcy.

W Australii weszło w życie prawo do "odłączania się". Związki zawodowe uważają, że korzyści są obopólne

W Australii weszło w życie prawo do "odłączania się". Związki zawodowe uważają, że korzyści są obopólne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Trzeba zaostrzyć politykę migracyjną - takie postulaty pojawiają się coraz częściej w niemieckich mediach. Choćby gazeta "Frankfurter Allgemeine Zeitung" pyta, jak to możliwe, że "człowiek, którego wniosek o azyl został odrzucony i który od dawna powinien był opuścić kraj, dokonuje z zimną krwią ataku za pomocą noża". To pokłosie zamachu terrorystycznego z 23 sierpnia w Solingen, w którym zginęły trzy osoby.

Niemcy: 26-latek z Syrii zabił trzy osoby. Coraz głośniejsze są opinie, że trzeba zaostrzyć prawo

Niemcy: 26-latek z Syrii zabił trzy osoby. Coraz głośniejsze są opinie, że trzeba zaostrzyć prawo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS