Wychowanie dziecka jest coraz droższe. Rodzice nie chcą jednak oszczędzać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Wychowanie dziecka jest coraz droższe. Rodzice nie chcą jednak oszczędzać
Wychowanie dziecka jest coraz droższe. Rodzice nie chcą jednak oszczędzać
Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24
Wychowanie dziecka jest coraz droższe. Rodzice nie chcą jednak oszczędzaćKatarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24

Eksperci z Centrum imienia Adama Smitha policzyli, że wydatki na dziecko w Polsce wzrosły w 2022 roku o niemal 17 procent, czyli przewyższyły i tak wysoką inflację w tym samym okresie. Rodzicom na dzieciach oszczędzać jest najtrudniej, choć coraz więcej z nich przyznaje, że musi się tego nauczyć.

Rodzice coraz częściej stają się specjalistami w dziedzinie sztuki wyboru, bo muszą z czegoś rezygnować, ale Pola i Nina mogą nie mieć o tym pojęcia. - Chyba też nie umiemy oszczędzać na dzieciach, chyba jest tak, że bardziej na sobie się oszczędza - uważa Katarzyna Ditrich-Paturalska, mama Poli i Niny.

- Jedzenie i produkty spożywcze są takim obszarem, gdzie trzeba rozważać, co jest warte, a z czego trzeba zrezygnować - uważa Łucja. Eksperci z Centrum imienia Adama Smitha policzyli, że wydatki na dziecko w Polsce wzrosły w 2022 roku o niemal 17 procent, czyli przewyższyły i tak wysoką inflację w tym samym okresie. - Dzieci są kategorią bardzo ważną dla Polaków i to jest taka trochę ekonomia behawioralna. Mimo że koszty rosną, to nie jest to taki czynnik, który decyduje o tym, że drogo kosztuje, to nie będziemy tych dzieci mieli - wyjaśnia Anna Gołębicka, ekonomistka z Centrum imienia Adama Smitha.

Według dyrektora Instytutu Pokolenia kwestie ekonomiczne mają wpływ na decyzję, ale nie o rozpoczęciu rodzicielskiej przygody, co paradoksalnie pokazał program finansowego wsparcia.

- Wtedy kiedy wprowadzono program Rodzina 500 plus, zaczęło się w Polsce rodzić więcej drugich, trzecich i kolejnych dzieci, natomiast nie wzrosła liczba pierwszych dzieci - tłumaczy Michał Kot, socjolog i dyrektor Instytutu Pokolenia. To dowód na to, że daniny nie są w tej kwestii najważniejsze. - Stabilna praca wyszła na pierwszym miejscu i dużo, ponad połowa, Polaków uważa, że to jest najbardziej zachęcające do posiadania dzieci. Na kolejnych pozycjach wyszła stabilność gospodarcza - dodaje Anna Gołębicka.

Co to jest inflacja? Kiedy się skończy? Dzieci odpowiadają
Co to jest inflacja? Kiedy się skończy? Dzieci odpowiadająTVN24

Efekt rządowego wsparcia?

W 2022 roku na świat przyszło w Polsce najmniej dzieci od drugiej wojny światowej. - Głównymi powodami spadku liczby dzieci jest kwestia braku odpowiedniego partnera, kwestie rozpadu więzi społecznych i brak poczucia bezpieczeństwa - tłumaczy Michał Kot. Ci, którzy na założenie rodziny z dziećmi się zdecydowali, o jedną piątą więcej zapłacili w 2022 roku za żywność i mieszkanie dla każdego dziecka. O ponad 13 procent wzrosły koszty związane z transportem i łącznością oraz edukacją. Te cztery obszary stanowią w sumie prawie 80 procent kosztów wychowania. - Właśnie się zastanawialiśmy nad trzecim dzieckiem, ale myślę, że ten czynnik ekonomiczny tu ma znaczenie, że, no, nie wiemy - tłumaczy Katarzyna Ditrich-Paturalska.

Ceny wszystkiego idą w górę, a wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Żeby je zaplanować i przy tym nie zbankrutować - wiele rodzin musi się w 2023 roku bardziej niż zwykle nagimnastykować.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

To jest bardzo dobra informacja dla rodzin około 100 małych pacjentów chorujących na ciężką odmianę hemofilii. Od 1 lipca Ministerstwo Zdrowia zapłaci za nową terapię. Hemofilia jest nieuleczalna. Zaburzenia krzepliwości krwi mogą doprowadzić do niepełnosprawności.

Od 1 lipca rząd będzie refundował nowoczesny lek na hemofilię

Od 1 lipca rząd będzie refundował nowoczesny lek na hemofilię

Źródło:
Fakty TVN

Koniec z nadużywaniem klauzuli sumienia. Według nowych wytycznych resortu zdrowia każdy szpital w Polsce ma obowiązek wykonania legalnej aborcji. Odmowa równa się kara z utratą kontraktu z Narodowego Funduszu Zdrowia włącznie. Tak ma być. A jak jest? Wciąż różnie, jak pokazują kontrole Rzecznika Praw Pacjenta.

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Źródło:
Fakty TVN

Były dotacje, jest wezwanie do zwrotu pieniędzy. Ponad dwa miliony złotych muszą oddać niektóre organizacje, którym środki przyznał Narodowy Instytut Wolności. Nadzorował go ówczesny minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Audyt wykazał wiele nieprawidłowości. Dotacje często trafiały do organizacji powiązanych z politykami PiS-u. Zwolnionych zostało 700 ekspertów Instytutu, nominowanych przez Piotra Glińskiego.

Dotacje z Narodowego Instytutu Wolności pod lupą. Część beneficjentów musi oddać pieniądze

Dotacje z Narodowego Instytutu Wolności pod lupą. Część beneficjentów musi oddać pieniądze

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Śmierć 28-letniego Marcina poruszyła nie tylko mieszkańców Sosnowca, ale też całej Polski. Młody piłkarz został pobity przez 16-latków na imprezie masowej w Sosnowcu, a potem zmarł w szpitalu. Sprawcom grożą konsekwencje, ale nie wiadomo, czy będą sądzeni jak dorośli - mogą tego uniknąć, bo to zależy od kwalifikacji prawnej czynu.

Skatowanie mężczyzny w Sosnowcu wstrząsnęło Polską. Na razie sprawą zajmuje się sąd rodzinny

Skatowanie mężczyzny w Sosnowcu wstrząsnęło Polską. Na razie sprawą zajmuje się sąd rodzinny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Co robi PiS? Rasistowsko używa uprawnionego lęku Polaków przed nielegalną imigracją (...) do politycznej propagandy - powiedział w "Faktach po Faktach" Marcin Bosacki (KO). Odniósł się do publikowanych przez polityków opozycji zdjęć osób o ciemnym kolorze skóry, ocenianych jako podsycanie lęku przed migrantami. - Jeżeli się napisze nieprawdę w internecie, to się to powinno skasować i przeprosić - mówił zaś Janusz Cieszyński (PiS).

PiS znów straszy migrantami. "Robią rasistowską szopkę, która jest podobna do tego, co robili faszyści"

PiS znów straszy migrantami. "Robią rasistowską szopkę, która jest podobna do tego, co robili faszyści"

Źródło:
TVN24

- To rasizm w czystej postaci. To jest również (...) naruszenie dóbr osobistych. Mam nadzieję, że te osoby, które są ofiarami takich działań politycznych, będą miały swoich pełnomocników, którzy zajmą się tą sprawą - mówiła dr Hanna Machińska, była zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, o zdjęciach przedstawiających czarnoskóre osoby opublikowanych przez polityków Suwerennej Polski i PiS w sieci. Krytykują przy tym politykę migracyjną rządu.

Wrzucają zdjęcia osób o innym kolorze skóry i krytykują rząd. "To jest rasizm w czystej postaci"

Wrzucają zdjęcia osób o innym kolorze skóry i krytykują rząd. "To jest rasizm w czystej postaci"

Źródło:
TVN24

Francja skupia na sobie uwagę wielu mediów po tym, jak eurowybory wygrało Zjednoczenie Narodowe, a Emmanuel Macron rozwiązał Zgromadzenie Narodowe. Sytuacja nie umknęła również piłkarskiej reprezentacji Francji. Jej kapitan Kylian Mbappé otwarcie zaapelował do młodych obywateli, by nie pozwolili skrajnie prawicowej partii dojść do władzy.

Kapitan reprezentacji Francji ostrzegł młodych wyborców przed "ekstremistami, którzy są u bram władzy"

Kapitan reprezentacji Francji ostrzegł młodych wyborców przed "ekstremistami, którzy są u bram władzy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Spowalnia oddech, zatrzymuje krążenie, zabija w ciągu kilku minut - to skutek przedawkowania fentanylu. Ten środek stosowany jest przez anestezjologów, by uśpić pacjenta lub uśmierzyć ból. Takiej ostrożności i wiedzy nie mają dilerzy ani uzależnieni od narkotyków. Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w Stanach Zjednoczonych.

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS