Wychowanie dziecka jest coraz droższe. Rodzice nie chcą jednak oszczędzać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Wychowanie dziecka jest coraz droższe. Rodzice nie chcą jednak oszczędzać
Wychowanie dziecka jest coraz droższe. Rodzice nie chcą jednak oszczędzać
Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24
Wychowanie dziecka jest coraz droższe. Rodzice nie chcą jednak oszczędzaćKatarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24

Eksperci z Centrum imienia Adama Smitha policzyli, że wydatki na dziecko w Polsce wzrosły w 2022 roku o niemal 17 procent, czyli przewyższyły i tak wysoką inflację w tym samym okresie. Rodzicom na dzieciach oszczędzać jest najtrudniej, choć coraz więcej z nich przyznaje, że musi się tego nauczyć.

Rodzice coraz częściej stają się specjalistami w dziedzinie sztuki wyboru, bo muszą z czegoś rezygnować, ale Pola i Nina mogą nie mieć o tym pojęcia. - Chyba też nie umiemy oszczędzać na dzieciach, chyba jest tak, że bardziej na sobie się oszczędza - uważa Katarzyna Ditrich-Paturalska, mama Poli i Niny.

- Jedzenie i produkty spożywcze są takim obszarem, gdzie trzeba rozważać, co jest warte, a z czego trzeba zrezygnować - uważa Łucja. Eksperci z Centrum imienia Adama Smitha policzyli, że wydatki na dziecko w Polsce wzrosły w 2022 roku o niemal 17 procent, czyli przewyższyły i tak wysoką inflację w tym samym okresie. - Dzieci są kategorią bardzo ważną dla Polaków i to jest taka trochę ekonomia behawioralna. Mimo że koszty rosną, to nie jest to taki czynnik, który decyduje o tym, że drogo kosztuje, to nie będziemy tych dzieci mieli - wyjaśnia Anna Gołębicka, ekonomistka z Centrum imienia Adama Smitha.

Według dyrektora Instytutu Pokolenia kwestie ekonomiczne mają wpływ na decyzję, ale nie o rozpoczęciu rodzicielskiej przygody, co paradoksalnie pokazał program finansowego wsparcia.

- Wtedy kiedy wprowadzono program Rodzina 500 plus, zaczęło się w Polsce rodzić więcej drugich, trzecich i kolejnych dzieci, natomiast nie wzrosła liczba pierwszych dzieci - tłumaczy Michał Kot, socjolog i dyrektor Instytutu Pokolenia. To dowód na to, że daniny nie są w tej kwestii najważniejsze. - Stabilna praca wyszła na pierwszym miejscu i dużo, ponad połowa, Polaków uważa, że to jest najbardziej zachęcające do posiadania dzieci. Na kolejnych pozycjach wyszła stabilność gospodarcza - dodaje Anna Gołębicka.

Co to jest inflacja? Kiedy się skończy? Dzieci odpowiadają
Co to jest inflacja? Kiedy się skończy? Dzieci odpowiadająTVN24

Efekt rządowego wsparcia?

W 2022 roku na świat przyszło w Polsce najmniej dzieci od drugiej wojny światowej. - Głównymi powodami spadku liczby dzieci jest kwestia braku odpowiedniego partnera, kwestie rozpadu więzi społecznych i brak poczucia bezpieczeństwa - tłumaczy Michał Kot. Ci, którzy na założenie rodziny z dziećmi się zdecydowali, o jedną piątą więcej zapłacili w 2022 roku za żywność i mieszkanie dla każdego dziecka. O ponad 13 procent wzrosły koszty związane z transportem i łącznością oraz edukacją. Te cztery obszary stanowią w sumie prawie 80 procent kosztów wychowania. - Właśnie się zastanawialiśmy nad trzecim dzieckiem, ale myślę, że ten czynnik ekonomiczny tu ma znaczenie, że, no, nie wiemy - tłumaczy Katarzyna Ditrich-Paturalska.

Ceny wszystkiego idą w górę, a wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Żeby je zaplanować i przy tym nie zbankrutować - wiele rodzin musi się w 2023 roku bardziej niż zwykle nagimnastykować.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

"Podróże z klasą", czyli nowy program Ministerstwa Edukacji Narodowej, to środki na wycieczki szkolne. Muszą być wizyty w muzeach, centrach nauki czy teatrach, ale nie ma listy dopuszczalnych miejsc - jak za czasów ministra Czarnka. Jest jeden problem: z dodatkowym wynagrodzeniem dla nauczycieli na wycieczce.

MEN będzie finansowało wycieczki szkolne. Nauczyciele jednak pytają: co z nadgodzinami?

MEN będzie finansowało wycieczki szkolne. Nauczyciele jednak pytają: co z nadgodzinami?

Źródło:
Fakty TVN

Według nieoficjalnych informacji Marek Magierowski odejdzie ze stanowiska ambasadora RP w USA i z dyplomacji - dowiedział się korespondent "Faktów" TVN w USA Marcin Wrona.

"Fakty" TVN nieoficjalnie: Marek Magierowski odejdzie ze stanowiska

"Fakty" TVN nieoficjalnie: Marek Magierowski odejdzie ze stanowiska

Źródło:
tvn24.pl

W Sejmie wybuchł spór o to, kto częściej częściej zakuwał żołnierzy w kajdanki. To po tym, jak premier Donald Tusk w mediach społecznościowych napisał: "W czasie rządów PiS Żandarmeria nakładała zatrzymanym żołnierzom kajdanki ponad 500 razy. Nikt się nie oburzał, nie było sensacyjnych artykułów, nie żądano dymisji Ministra Obrony, prezydent nie zwoływał Rady Bezpieczeństwa". Na wpis postanowił zareagować były szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

Zawrzało po wpisie Tuska. Błaszczak odpowiedział

Zawrzało po wpisie Tuska. Błaszczak odpowiedział

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzej kandydaci Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego z odległych miejsc przeskoczyli partyjne "jedynki" i zdobyli mandaty. To posłowie Michał Dworczyk, Piotr Mueller i Waldemar Buda. Łączy ich to, że są ludźmi byłego premiera Mateusza Morawieckiego. - Morawiecki przykrył ludzi Kaczyńskiego ogromnymi pieniędzmi. Milionami. I Kaczyński się połapał, ale to dopiero w ostatnich dniach. To już było za późno - komentuje Dariusz Joński z Koalicji Obywatelskiej. Materiał "Faktów po południu" w TVN24.

"Kaczyński się połapał dopiero w ostatnich dniach". Morawiecki i jego ludzie górą

"Kaczyński się połapał dopiero w ostatnich dniach". Morawiecki i jego ludzie górą

Źródło:
TVN24

Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, mówił w "Faktach po po Faktach" w TVN24, że głównymi założeniami prezydenckiego projektu dotyczącego sił zbrojnych są wprowadzenie systemu kierowania obroną państwa, wprowadzenie stałych planów obrony oraz reforma systemu kierowania i dowodzenia. Odniósł się też do tego, że prezentował ten projekt w Sejmie niemal przy pustej sali. - To zdumiewające i porażające - ocenił.

Niemal pusta sala sejmowa podczas wystąpienia szefa BBN. Siewiera: zdumiewające i porażające

Niemal pusta sala sejmowa podczas wystąpienia szefa BBN. Siewiera: zdumiewające i porażające

Źródło:
TVN24, PAP

- To jest bardzo ogólne pojęcie i moim zdaniem ciut niebezpieczne. Niewątpliwie potrzebujemy odbudowy przemysłu zbrojeniowego. Czy to oznacza, że cała gospodarka powinna funkcjonować na nadzwyczajnych warunkach? Nie wydaje mi się być to uzasadnione - mówił w programie "Fakty po Faktach" Jerzy Hausner, ekonomista, przewodniczący Rady Programowej Open Eyes Economy Summit, były wicepremier i szef resortu pracy, odnosząc się do słów wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza dotyczących przestawienia gospodarki w tryb zagrożenia wojną.

Gospodarka w trybie wojennym? "Ciut niebezpieczne"

Gospodarka w trybie wojennym? "Ciut niebezpieczne"

Źródło:
TVN24

W gigantycznym więzieniu dla kobiet i dzieci w północnej Syrii bez procesu i wyroku przetrzymywane są przez lata żony wojowników tak zwanego Państwa Islamskiego razem z dziećmi. Zamknięte, odizolowane w trudnych warunkach, tylko się radykalizują. Dlatego ich synowie, kiedy skończą 12 lat, są im odbierani i zamykani w innym ośrodku - takim, który ma ich integrować ze społeczeństwem.

W Syrii jest więzienie dla żon i dzieci wojowników ISIS. Chłopcy są przenoszeni, jak skończą 12 lat

W Syrii jest więzienie dla żon i dzieci wojowników ISIS. Chłopcy są przenoszeni, jak skończą 12 lat

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nieco ponad połowa uprawnionych poszła w całej Europie wybrać posłów do europarlamentu. Są oczywiście kraje, które mogą pochwalić się dobrym wynikiem, jak Niemcy - ponad 64 procent czy Dania i Cypr - prawie 60 procent. Nie brak też miejsc jak Chorwacja czy kraje bałtyckie, gdzie głosujących było 20-30 procent. Czemu obywatele tych państw nie byli zainteresowani wyborami, o których od dawna mówiono, że są jednymi z najważniejszych dla przyszłości Wspólnoty?

Niektóre kraje prawie w ogóle nie są zainteresowane wyborami do europarlamentu. Skąd się to bierze?

Niektóre kraje prawie w ogóle nie są zainteresowane wyborami do europarlamentu. Skąd się to bierze?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Alternatywa dla Niemiec (AfD) jest nazywana "partią TikToka". W opinii Deutsche Welle AfD skutecznie i strategicznie kierowała swoje komunikaty do najmłodszych wyborców. Nie tylko ta niemiecka partia z sukcesem wykorzystała media społecznościowe. Tak samo zrobił 28-letni Jordan Bardella z francuskiego Zjednoczenia Narodowego, a także 24-letni Fidias Panayiotou, influencer z Cypru.

AfD z powodzeniem wykorzystała TikToka w kampanii. Z kolei na Cyprze europosłem został 24-letni influencer

AfD z powodzeniem wykorzystała TikToka w kampanii. Z kolei na Cyprze europosłem został 24-letni influencer

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS