Odbyło się wysłuchanie publiczne ustawy o KRS. Jest propozycja, by nie tylko sędziowie wybierali członków

Źródło:
Fakty TVN
Odbyło się wysłuchanie publiczne ustawy o KRS. Jest propozycja, by nie tylko sędziowie wybierali członków
Odbyło się wysłuchanie publiczne ustawy o KRS. Jest propozycja, by nie tylko sędziowie wybierali członków
Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN
Odbyło się wysłuchanie publiczne ustawy o KRS. Jest propozycja, by nie tylko sędziowie wybierali członkówKatarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

We wtorek odbyło się wysłuchanie publiczne w sprawie nowej ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Według projektu rządowego to sędziowie będą wybierać sędziów do KRS, ale wiele środowisk apeluje, by prawo do wskazywania kandydatów mieli też adwokaci, radcy prawni, uczelnie, a także zwykli obywatele.

Sędziowie "dobrej zmiany" licznie stawili się na wysłuchaniu publicznym, które ma opiniować nowy projekt ustawy o KRS. Jeszcze niedawno stali po stronie poprzedniej władzy, która zmiany w wymiarze sprawiedliwości wprowadzała bez jakiejkolwiek debaty. Gdy PiS zmieniało KRS i oddawało go w ręce politykom, to na uchwalenie ustawy nie potrzebowało nawet 24 godzin. - Przyjmowano ustawy w nocy, na kolanie. Przepychano ze złamaniem wszystkich zasad - przypomina sędzia Waldemar Żurek ze Stowarzyszenia Sędziów "Themis".

Prace nad rządowym projektem zmian w KRS, firmowanym przez ministra sprawiedliwości Adama Bodnara, wyglądają inaczej. - Po tylu latach w polskim parlamencie nie muszę bronić praworządności, co ją przywracać - mówił podczas publicznego wysłuchania prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" sędzia Krystian Markiewicz.

Wysłuchanie odbyło się na posiedzeniu sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Uczestniczyli w nim eksperci, prawnicy, politycy i działacze społeczni. - Wygląda to na jakiś drobny, ale przełom w uprawianiu polityki - stwierdził Paweł Kasprzak z ruchu Obywatele RP. - To bardzo ważne, aby ustawy o charakterze ustrojowym, fundamentalnym dla funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, były rozpatrywane w sposób otwarty - podkreślał Tomasz Zalasiński z Fundacji im. Stefana Batorego.

Zobacz też: KRS ma być nowa, niezależna i odpolityczniona. Posłowie rozpoczęli pracę nad ustawą

Odpolitycznienie Krajowej Rady Sądownictwa, organu, który wskazuje kandydatów na sędziów, jest kluczowym punktem przywracania praworządności. - Ten projekt realizuje standardy europejskie, to znaczy: sędziowskich członków mają wybierać wszyscy sędziowie - wskazywała Monika Frąckowiak ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". - Zrywamy wreszcie z systemem politycznym wyboru członków sędziowskich KRS-u. To byli przedstawiciele polityków, nie sędziów - stwierdził Tomasz Marczyński ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

Bodnar w Sejmie o projekcie zmian w KRS
Bodnar w Sejmie o projekcie zmian w KRSTVN24

Nie tylko sędziowie?

Sejm ma zdecydować, kto wybierze nowych członków KRS-u. Według projektu rządowego będą to sami sędziowie, ale wiele środowisk apeluje, by prawo do wskazywania kandydatów mieli też adwokaci, radcy prawni, uczelnie, a także zwykli obywatele. - To obywatele walczyli o to, by sądownictwo było niezależne, a w ramach tego sądownictwa niezwiśli sędziowie - zwracał uwagę Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.

Koalicja rządowa zapewnia, że raz jeszcze rozważy ten pomysł, by na przykład grupa 5 tysięcy obywateli zgłosiła kandydaturę sędziego do KRS, ale może być to trudne. - Konstytucja nie daje, naszym zdaniem, w tę stronę furtki - mówi Dariusz Mazur, wiceminister sprawiedliwości.

Czytaj także: Gasiuk-Pihowicz do szefowej neo-KRS: żegnam panią, więcej na tej sali się już nie spotkamy

Posłowie PiS nie brali udziału w posiedzeniu komisji. Sędziowie "dobrej zmiany" reprezentowali ich punkt widzenia. Podkreślali, że ustawa jest niekonstytucyjna. - Nominacje prezydenckie, ktokolwiek by ich nie podpisywał, nie podlegają weryfikacji sądowej - wskazywał Piotr Schab, były prezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie, rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych. - Suweren powinien mieć ostatnie zdanie w każdym demokratycznym państwie, a nie oligarchia sędziowska - mówił Łukasz Piebiak, były wiceminister sprawiedliwości. To mówią ci, którzy wobec niezawisłych sędziów przez 8 lat stosowali szykany i represje.

- Z powodu aspektu intelektualnego jakby słusznie nazywa się ich neosędziami - ocenia prof. Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku.

Uwagi zgłoszone w wysłuchaniu publicznym będą dyskutowane w Sejmie 9 kwietnia. Ustawa o KRS ma być uchwalona dwa dni później. Prezydent Andrzej Duda nie zamierza jej podpisać.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Zgłaszać można się jeszcze do poniedziałku. Chodzi o akcję "Żonkile". 19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, wolontariusze będą wręczać warszawiakom papierowe kwiaty i informować o wydarzeniach sprzed lat.

Zbliża się rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Muzeum POLIN szuka wolontariuszy

Zbliża się rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Muzeum POLIN szuka wolontariuszy

Źródło:
Fakty TVN

Według skazanego to miała być obrona konieczna. Arkadiusz D. twierdzi, że zabił nożem mężczyznę, bo myślał, że to włamywacz. Ofiara prawdopodobnie po prostu pomyliła drzwi mieszkania w kamienicy. Sąd Apelacyjny w Gdańsku uznał Arkadiusza D. za winnego i skazał na 15 lat więzienia.

Twierdzi, że zabił w obronie koniecznej. Sąd mu nie uwierzył. "Nie bronił żadnych dóbr"

Twierdzi, że zabił w obronie koniecznej. Sąd mu nie uwierzył. "Nie bronił żadnych dóbr"

Źródło:
Fakty TVN

Na tę decyzję władze Karpacza i zrzeszeni tam w klubach narciarze i snowboardziści czekali dekadę. Liczyli na to, że powstanie tam trasa mająca homologację FIS-u. To pozwalałoby organizować tam mistrzostwa Polski i zawody międzynarodowe. Zabrakło około stu metrów. Zgoda Ministerstwa Klimatu i Środowiska, owszem, pozwala na rozbudowę istniejącego stoku, ale pełni szczęścia nie ma. Sportowcy i trenerzy są nieco rozczarowani - obwiniają władze Karkonoskiego Parku Narodowego. Przyznają jednak, że jest to krok ku poprawie warunków trenowania.

Na decyzję czekali 10 lat. Narciarze w Karpaczu będę mieli nową trasę, ale nie tak długą, jak chcieli

Na decyzję czekali 10 lat. Narciarze w Karpaczu będę mieli nową trasę, ale nie tak długą, jak chcieli

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Są tacy, którzy na randkę wybierają wolontariat. Jedna z fundacji zorganizowała akcję, podczas której zakochani pomagają osobom poszkodowanym podczas wrześniowej powodzi.

Z okazji walentynek zorganizowano walentynkową akcję pomocową dla powodzian

Z okazji walentynek zorganizowano walentynkową akcję pomocową dla powodzian

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Widać ewidentnie pewien chaos, ale wyłania się z niego kilka niestety niedobrych spraw. Sprawa pierwsza, to jest chęć zakończenia wojny za wszelką cenę i kosztem Ukrainy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 były wiceszef MON Janusz Zemke pytany o strategię USA w sprawie doprowadzenia do pokoju w Ukrainie. Były dowódca jednostki GROM generał Roman Polko zwrócił uwagę na "pozbycie się kart atutowych".

"Z chaosu wyłania się kilka niedobrych spraw. Pierwsza, to chęć zakończenia wojny za wszelką cenę"

"Z chaosu wyłania się kilka niedobrych spraw. Pierwsza, to chęć zakończenia wojny za wszelką cenę"

Źródło:
TVN24

Zastanawiałem się, czy gdyby ci ludzie, którzy dzisiaj rządzą Ameryką, byli w Waszyngtonie w latach 90., to Polska byłaby dzisiaj w NATO. Mam bardzo silne podejrzenie, że nie - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były ambasador Polski w USA Janusz Reiter. Według wieloletniego korespondenta w Rosji Wacława Radziwinowicza "spełnia się scenariusz marzeń Putina".

"Spełnia się scenariusz marzeń Putina"

"Spełnia się scenariusz marzeń Putina"

Źródło:
TVN24

Donald Trump, dzień po rozmowie telefonicznej z rosyjskim przywódcą, zapewnia, że Kreml chce zakończenia wojny w Ukrainie. Mówi też, że spodziewa się spotkania z Władimirem Putinem. Zdaniem byłej szefowej biura CNN w Moskwie Donald Trump chce zaprowadzić pokój w Ukrainie, ale jego działania są na rękę Władimirowi Putinowi. - To, co widzimy, to niewiarygodnie mieszane sygnały płynące z administracji amerykańskiej - stwierdziła w rozmowie z "Faktami o Świecie" TVN24 BiS Jill Dougherty.

"Nie jestem przekonana w ogóle, że administracja Trumpa ma jakikolwiek szczegółowy plan". Chodzi o Ukrainę

"Nie jestem przekonana w ogóle, że administracja Trumpa ma jakikolwiek szczegółowy plan". Chodzi o Ukrainę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent USA Donald Trump przekazał, że spodziewa się spotkania z Władimirem Putinem, prawdopodobnie w Arabii Saudyjskiej. Wcześniej z przywódcą Rosji rozmawiał telefonicznie. Trump po raz kolejny decyduje się nawiązać relację, która potencjalnie niesie ze sobą niebezpieczeństwo.

"Trump najwyraźniej nigdy nie spotkał dyktatora, którego by nie lubił"

"Trump najwyraźniej nigdy nie spotkał dyktatora, którego by nie lubił"

Źródło:
CNN