Odbyło się wysłuchanie publiczne ustawy o KRS. Jest propozycja, by nie tylko sędziowie wybierali członków

Źródło:
Fakty TVN
Odbyło się wysłuchanie publiczne ustawy o KRS. Jest propozycja, by nie tylko sędziowie wybierali członków
Odbyło się wysłuchanie publiczne ustawy o KRS. Jest propozycja, by nie tylko sędziowie wybierali członków
Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN
Odbyło się wysłuchanie publiczne ustawy o KRS. Jest propozycja, by nie tylko sędziowie wybierali członkówKatarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

We wtorek odbyło się wysłuchanie publiczne w sprawie nowej ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Według projektu rządowego to sędziowie będą wybierać sędziów do KRS, ale wiele środowisk apeluje, by prawo do wskazywania kandydatów mieli też adwokaci, radcy prawni, uczelnie, a także zwykli obywatele.

Sędziowie "dobrej zmiany" licznie stawili się na wysłuchaniu publicznym, które ma opiniować nowy projekt ustawy o KRS. Jeszcze niedawno stali po stronie poprzedniej władzy, która zmiany w wymiarze sprawiedliwości wprowadzała bez jakiejkolwiek debaty. Gdy PiS zmieniało KRS i oddawało go w ręce politykom, to na uchwalenie ustawy nie potrzebowało nawet 24 godzin. - Przyjmowano ustawy w nocy, na kolanie. Przepychano ze złamaniem wszystkich zasad - przypomina sędzia Waldemar Żurek ze Stowarzyszenia Sędziów "Themis".

Prace nad rządowym projektem zmian w KRS, firmowanym przez ministra sprawiedliwości Adama Bodnara, wyglądają inaczej. - Po tylu latach w polskim parlamencie nie muszę bronić praworządności, co ją przywracać - mówił podczas publicznego wysłuchania prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" sędzia Krystian Markiewicz.

Wysłuchanie odbyło się na posiedzeniu sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Uczestniczyli w nim eksperci, prawnicy, politycy i działacze społeczni. - Wygląda to na jakiś drobny, ale przełom w uprawianiu polityki - stwierdził Paweł Kasprzak z ruchu Obywatele RP. - To bardzo ważne, aby ustawy o charakterze ustrojowym, fundamentalnym dla funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, były rozpatrywane w sposób otwarty - podkreślał Tomasz Zalasiński z Fundacji im. Stefana Batorego.

Zobacz też: KRS ma być nowa, niezależna i odpolityczniona. Posłowie rozpoczęli pracę nad ustawą

Odpolitycznienie Krajowej Rady Sądownictwa, organu, który wskazuje kandydatów na sędziów, jest kluczowym punktem przywracania praworządności. - Ten projekt realizuje standardy europejskie, to znaczy: sędziowskich członków mają wybierać wszyscy sędziowie - wskazywała Monika Frąckowiak ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". - Zrywamy wreszcie z systemem politycznym wyboru członków sędziowskich KRS-u. To byli przedstawiciele polityków, nie sędziów - stwierdził Tomasz Marczyński ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

Bodnar w Sejmie o projekcie zmian w KRS
Bodnar w Sejmie o projekcie zmian w KRSTVN24

Nie tylko sędziowie?

Sejm ma zdecydować, kto wybierze nowych członków KRS-u. Według projektu rządowego będą to sami sędziowie, ale wiele środowisk apeluje, by prawo do wskazywania kandydatów mieli też adwokaci, radcy prawni, uczelnie, a także zwykli obywatele. - To obywatele walczyli o to, by sądownictwo było niezależne, a w ramach tego sądownictwa niezwiśli sędziowie - zwracał uwagę Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.

Koalicja rządowa zapewnia, że raz jeszcze rozważy ten pomysł, by na przykład grupa 5 tysięcy obywateli zgłosiła kandydaturę sędziego do KRS, ale może być to trudne. - Konstytucja nie daje, naszym zdaniem, w tę stronę furtki - mówi Dariusz Mazur, wiceminister sprawiedliwości.

Czytaj także: Gasiuk-Pihowicz do szefowej neo-KRS: żegnam panią, więcej na tej sali się już nie spotkamy

Posłowie PiS nie brali udziału w posiedzeniu komisji. Sędziowie "dobrej zmiany" reprezentowali ich punkt widzenia. Podkreślali, że ustawa jest niekonstytucyjna. - Nominacje prezydenckie, ktokolwiek by ich nie podpisywał, nie podlegają weryfikacji sądowej - wskazywał Piotr Schab, były prezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie, rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych. - Suweren powinien mieć ostatnie zdanie w każdym demokratycznym państwie, a nie oligarchia sędziowska - mówił Łukasz Piebiak, były wiceminister sprawiedliwości. To mówią ci, którzy wobec niezawisłych sędziów przez 8 lat stosowali szykany i represje.

- Z powodu aspektu intelektualnego jakby słusznie nazywa się ich neosędziami - ocenia prof. Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku.

Uwagi zgłoszone w wysłuchaniu publicznym będą dyskutowane w Sejmie 9 kwietnia. Ustawa o KRS ma być uchwalona dwa dni później. Prezydent Andrzej Duda nie zamierza jej podpisać.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Pan Michał odprowadzał 12-letniego syna na basen i zwrócił uwagę młodym ludziom na ulicy. Wtedy jeden z nich wyciągnął broń i zastrzelił go na oczach syna. Na miejscu zbrodni był reporter "Uwagi!" TVN, który rozmawiał z rodziną zastrzelonego mężczyzny i Polakami mieszkającymi w Sztokholmie. - Dla nastoletniego dilera to nie jest problem, żeby zastrzelić. Oni chodzą w kamizelkach kuloodpornych - stwierdziła zapytana o sprawę Szwedka.

Morderstwo Polaka wstrząsnęło Szwecją. "Ten człowiek zrobił to dla swojego chłopczyka i wszystkich Szwedów"

Morderstwo Polaka wstrząsnęło Szwecją. "Ten człowiek zrobił to dla swojego chłopczyka i wszystkich Szwedów"

Źródło:
Fakty TVN

Ten tydzień to ostatnia prosta przed drugą turą wyborów samorządowych. Tam, gdzie w niedzielę będzie głosowanie, trwa walka o każdy głos z pomocą tych, którzy rozstrzygnięcie mają już za sobą, albo tych, którzy polityczną moc przywożą z samej Warszawy.

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

Źródło:
Fakty TVN

19 państw już ją tworzy, a teraz dołączyć chce do nich Polska. Chodzi o Europejską Inicjatywę Tarczy Powietrznej, która zakłada stworzenie systemu obrony opartego między innymi na rozwiązaniach wykorzystanych przez Izrael w Żelaznej Kopule. Inicjatywa ma wzmocnić bezpieczeństwo naszego kraju. Pomysłowi sprzeciwia się prezydent Andrzej Duda, wskazując na budowany od lat w Polsce system obrony oparty na wyrzutniach Patriot.

Donald Tusk chce, żeby Polska uczestniczyła w "europejskiej żelaznej kopule". Andrzejowi Dudzie to się nie podoba

Donald Tusk chce, żeby Polska uczestniczyła w "europejskiej żelaznej kopule". Andrzejowi Dudzie to się nie podoba

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

60 procent uczniów jest nieszczęśliwych, a 80 procent mówi, że są przemęczeni i brakuje im energii. To wnioski z badań Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska przeprowadzonych wśród uczniów. Młodzież mierzy się z wieloma problemami, często nie wiedząc, do kogo zgłosić się po pomoc.

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To ryzykowne działanie, bo kampania wyborcza w Stanach Zjednoczonych jest w pełnym rozkwicie - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Ryszard Schnepf, były ambasador Polski w USA. Odniósł się do możliwego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. Mówił, że gdyby do niego doszło, to dobrym zadaniem byłoby przekonanie byłego prezydenta USA, żeby on przekonał republikańskich członków Izby Reprezentantów do głosowania za pomocą finansową dla Ukrainy.

Możliwe spotkanie Dudy z Trumpem. Schnepf: to ryzykowny krok

Możliwe spotkanie Dudy z Trumpem. Schnepf: to ryzykowny krok

Źródło:
TVN24

Wymiana źródeł ogrzewania w ramach programu Czyste Powietrze, likwidacja białych plam i rozwój szerokopasmowego internetu w całej Polsce oraz dodatkowe 100 tysięcy miejsc w żłobkach - tak mają być wydane środki z Krajowego Plany Odbudowy. Mówiła o tym w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Źródło:
tvn24.pl

W Polsce dopiero rozpocznie pracę nadzwyczajna komisja do spraw aborcji. Tymczasem w Niemczech już zakończyła pracę podobna komisja. Tam intencją rządu było to, by opracowane wnioski były jak najdalsze od politycznych sporów. Wynika z nich, że aborcja w Niemczech powinna być dozwolona bez ograniczeń do 12. tygodnia ciąży. W tej chwili, choć jest nielegalna, właściwie nie podlega karze.

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS