Od tego roku tekstyliów nie można wyrzucać do śmieci zmieszanych. To problem dla wielu Polaków

Źródło:
Fakty TVN
Od tego roku tekstyliów nie można wyrzucać do śmieci zmieszanych. To problem dla wielu Polaków
Od tego roku tekstyliów nie można wyrzucać do śmieci zmieszanych. To problem dla wielu Polaków
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Od tego roku tekstyliów nie można wyrzucać do śmieci zmieszanych. To problem dla wielu PolakówAdrianna Otręba/Fakty TVN

Jeszcze w zeszłym roku stare ubrania należało wyrzucać do zmieszanych. Zmieniły się przepisy i teraz należy je oddawać do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych lub w inny sposób wskazany przez gminę. W praktyce nie wszędzie jest to takie proste.

Pani Barbara, jak tylko dowiedziała się, że pojawiły się nowe kontenery na odzież - finalnie ma być ich 50 - wyrzuca ubrania tylko tam. - Nie wyrzucam do mieszanych, ani do żadnych, tylko tam, gdzie jest ich miejsce - mówi pani Barbara, mieszkanka Łodzi.

Z pani Barbary można brać przykład. Od tego roku, zgodnie z przepisami Unii Europejskiej, tekstyliów nie można wrzucać do pojemników na odpady zmieszane.

Stare ubrania mogą być przetworzone

- Jeżeli są zbierane selektywnie, możemy je jeszcze przetworzyć. Zrobić z nich, mówiąc krótko, nowe ubrania - zwraca uwagę Marek Pogorzelski z Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Chodzi tu nie tylko o zużytą odzież, obuwie, pościel, zasłony, ręczniki czy bieliznę, ale także pluszowe zabawki i dywany.

- Przyznam, że nie spodziewaliśmy się tak dużego zainteresowania. (...) Do naszego PSZOK-u w ciągu miesiąca przyniesiono ponad trzy tony odzieży - wskazuje Tomasz Kacprzak, dyrektor ds. gospodarki odpadami z Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Łodzi.

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia
Nowa kategoria śmieci od pierwszego styczniaMarzanna Zielińska/Fakty TVN

Skrót PSZOK powinniśmy dobrze zapamiętać. Choć Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych nie są niczym nowym, to nowością jest, że gminy mają tam obowiązek zbierać odpady tekstylne.

- W każdej gminie powinien być co najmniej jeden taki punkt selektywnej zbiórki - mówi Marek Pogorzelski.

CZYTAJ TAKŻE: Kolejny rodzaj śmieci do segregacji. Wchodzą nowe przepisy

Gminy w różny sposób odbierają tekstylia

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wskazuje, że dla osób mających trudności z dotarciem do PSZOK-u gminy powinny oferować alternatywne rozwiązania - specjalne pojemniki czy zbiórki mobilne.

- W Sopocie działają sklepy charytatywne, do których można taką odzież przynosić - informuje Izabela Heidrich z Urzędu Miasta Sopotu.

- Nie ma jednych wytycznych, a to by się trochę przydało - mówi Monika Michalska, "Pani od odpadów", ekoedukatorka.

Reporterka TVN24 sprawdziła, jak gminy radzą sobie z nowymi przepisami i jak działają one w praktyce. Na przykład w około dwumilionowej Warszawie zużyte tekstylia można oddać tylko w czterech PSZOK-ach. W planach jest to, żeby także mobilne punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych zbierały odzież i tekstylia.

Częstochowa za to już w październiku ubiegłego roku wprowadziła program odbioru tekstyliów prosto od mieszkańców. Co ważne, edukacja dotycząca nowych zasad segregacji nadal jest potrzebna.

- Robiłam ostatnio ankietę i zapytałam, czy urzędy miast, spółdzielnie mieszkaniowe, w jakiś sposób poinformowały swoich mieszkańców o tym, że to prawo się zmieniło. Bardzo mało osób potwierdziło, że tak - wskazuje Monika Michalska.

W dobie fast fashion - kiedy tanio i szybko możemy mieć modne ubrania - cały świat tonie w ich nadmiarze. Tymczasem można kupować mniej i dawać ubraniom drugie życie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Środowisko PiS coraz dalej posuwa się w politycznym wykorzystywaniu śmierci współpracowniczki prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Teraz wiąże ją ze Smoleńskiem. Coraz dalej też posuwa się w atakach na prokurator Ewę Wrzosek. 

PiS atakuje nienawiścią Ewę Wrzosek. "To metoda tego środowiska politycznego, która polega na dehumanizacji"

PiS atakuje nienawiścią Ewę Wrzosek. "To metoda tego środowiska politycznego, która polega na dehumanizacji"

Źródło:
Fakty TVN

Podwodna flota pod biało-czerwoną banderą z unijnym wsparciem to może być całkiem realna wizja. Miliardy na obronność Polska ma wykorzystać na zakup okrętów podwodnych. Jeden jedyny, jaki w tej chwili mamy, to 40-letni Orzeł. Będzie mógł przejść na zasłużoną emeryturę. 

Polska może uzyskać nowe okręty podwodne dzięki wydatkom UE na zbrojenia. Na Bałtyku są przydatne

Polska może uzyskać nowe okręty podwodne dzięki wydatkom UE na zbrojenia. Na Bałtyku są przydatne

Źródło:
Fakty TVN

Przydrożna kapliczka stoi w Studzionce koło Pszczyny od 200 lat. Ten upływ czasu był już na niej widoczny. Widocznie nie wszystkim się to podobało, bo znalazł się konserwator amator, który zakasał rękawy i kapliczkę odnowił. Teraz komisja konserwatorska oceni, czy to tylko uszkodzenie czy wręcz zniszczenie zabytku.

"Odnowił" 200-letnią kapliczkę. Teraz może mieć poważne kłopoty

"Odnowił" 200-letnią kapliczkę. Teraz może mieć poważne kłopoty

Źródło:
Fakty TVN

To był jeden z największych ataków dronów, jakie Rosjanie przeprowadzili na Ukrainę od początku wojny. Minionej nocy wystrzelili 214 bezzałgowców. Wybuchy nastąpiły między innymi w Odessie i Kramatorsku. W tym samym niemal czasie prezydent Donald Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone niebawem podpiszą umowę surowcową z Ukrainą.

Rosyjskie drony znowu zaatakowały Ukrainę. "Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową"

Rosyjskie drony znowu zaatakowały Ukrainę. "Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sąd ogłosił wyroki wobec 29 członków tzw. mafii śmieciowej. Najsurowsza kara to osiem lat pozbawienia wolności. Działali co najmniej od 2017 roku. Na terenie całego kraju śledczy zlokalizowali 11 nielegalnych składowisk, na których znajdowały się między innymi metalowe beczki i plastikowe pojemniki, wypełnione chemikaliami. Łącznie zgromadzili aż 4000 ton toksycznych odpadów. Wyrok jest nieprawomocny.

Zarabiali miliony na nielegalnych składowiskach niebezpiecznych odpadów. Dziś usłyszeli wyroki

Zarabiali miliony na nielegalnych składowiskach niebezpiecznych odpadów. Dziś usłyszeli wyroki

Źródło:
Fakty po Południu TVN

- Są rzeczy, w których fundamentalnie działamy razem, idziemy do przodu, ale są rzeczy, w których podejmujemy spór, tak żeby ukuć najlepszą politykę - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, odnosząc się do tarć w koalicji rządzącej. Odniosła się między innymi do różnicy zdań pomiędzy koalicjantami w kwestii obniżenia składki zdrowotnej czy ustawy o budownictwie społecznym.

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Źródło:
TVN24

Generał Mieczysław Bieniek ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że dołączenie Szwecji i Finlandii do NATO było "bardzo dużym wzmocnieniem systemu obronnego" Sojuszu. Doradca ministra obrony nakreślił obraz bezpieczeństwa wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego w obliczu zagrożenia ze strony Rosji.

Generał o potencjale militarnym wschodniej flanki NATO

Generał o potencjale militarnym wschodniej flanki NATO

Źródło:
TVN24

- Kanada to najbardziej europejski z pozaeuropejskich krajów - powiedział nowy premier Kanady, który w pierwszym tygodniu urzędowania odwiedził Londyn i Paryż. W "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były wicepremier prowincji Alberta Thomas Lukaszuk był pytany o relacje Kanady z USA i Europą. Jego zdaniem Kanada będzie rozwijać współpracę z Europą, jednocześnie starając się normalizować relacje z USA. Donald Trump nakłada cła na kanadyjskie towary i głośno mówi o tym, że chciałby, aby Kanada stała się częścią USA.

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Odkąd Donald Trump wrócił do władzy, dużo się zmieniło w relacjach USA z Europą. Komentarze Amerykanina na temat Ukrainy, relacji handlowych z Unią czy na temat zbrojeń sprawiają, że liderzy państw europejskich odczuwają coraz większy niepokój i konieczność pilnych działań w trosce o bezpieczeństwo kontynentu. Po drugiej stronie są europejscy populiści. Orban, Salvini, Le Pen - oni są zachwyceni Trumpem i okazją do realizacji własnej agendy.

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS