Oczekiwania były ogromne. Co się zmieniło w szkołach, odkąd ministerstwem rządzi Barbara Nowacka?

Źródło:
Fakty TVN
Oczekiwania były ogromne. Co się zmieniło w szkołach, odkąd ministerstwem rządzi Barbara Nowacka? (materiał z 12.12.2024 r.)
Oczekiwania były ogromne. Co się zmieniło w szkołach, odkąd ministerstwem rządzi Barbara Nowacka? (materiał z 12.12.2024 r.)
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Oczekiwania były ogromne. Co się zmieniło w szkołach, odkąd ministerstwem rządzi Barbara Nowacka?Adrianna Otręba/Fakty TVN

Jest inna atmosfera w szkołach, nie ma już nacisków ministra Przemysława Czarnka, nauczyciele zarabiają zdecydowanie lepiej, podstawy programowe są odchudzone, nie ma prac domowych - tyle się zmieniło przez rok i tym chwali się ministra edukacji. Barbara Nowacka zapewnia, że pracuje nad kolejnymi zmianami, bo oczekiwania są wciąż wielkie.

W piątek mija dokładnie rok od momentu, gdy do Ministerstwa Edukacji Narodowej weszła Barbara Nowacka. O wystawienie oceny dla ministry poprosiliśmy uczniów, nauczycieli, aktywistów i dyrektorów.

- Te zmiany idą w dobrym kierunku. Przedmiot historia i teraźniejszość odchodzi do lamusa - ocenia Wojciech Ulatowski, dyrektor XLVII Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi. - Odczuwamy większy szacunek do naszego zawodu - dodaje Anna Dzięgielewska, nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 37 w Białymstoku. - Jest inna atmosfera w szkole i to jest "uff" - mówi Aleksandra Dulas, psychoterapeutka z Fundacji Nowoczesnej Edukacji SPUNK.

A jak siebie ocenia sama ministra? "Sporo rzeczy udało się w edukacji" - chwali się w rocznicowym nagraniu Barbara Nowacka i wymienia odpartyjnienie szkół i kuratoriów oraz uszczuplenie podstawy programowej. Ministra mówi również o podwyżkach dla nauczycieli i zaznacza, że nie są ostateczne i będzie jeszcze lepiej.

Nie pomogły podwyżki. Nie tylko niskie pensje zniechęcają do wykonywania zawodu nauczyciela
Nie pomogły podwyżki. Nie tylko niskie pensje zniechęcają do wykonywania zawodu nauczycielaStefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

- Jest niewiele lepiej - słyszymy z kolei od Związku Nauczycielstwa Polskiego, bo pięcioprocentowa podwyżka od przyszłego roku nie jest zadowalająca. - Nasze wynagrodzenie będzie w dalszym ciągu oscylowało mniej więcej na poziomie płacy minimalnej, mówię o nauczycielach rozpoczynających pracę w zawodzie - zwraca uwagę Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

CZYTAJ TAKŻE: "Wszyscy czuliśmy presję, czuliśmy lęk". Teraz oczekiwania są ogromne

W trakcie 12 miesięcy rozpoczęły się już prace nad nowymi przedmiotami: edukacją zdrowotną i obywatelską. Zdecydowano także, że ocena z religii i etyki nie będzie wliczana do średniej. Ograniczono też prace domowe, ale akurat ten pomysł, według naszych rozmówców, był po prostu nietrafiony.

- Demotywująco wpływa to na uczniów, ponieważ uczniowie nie czują się zobowiązani, że muszą robić te prace domowe - twierdzi Wiktoria Maliszewska, przewodnicząca samorządu uczniowskiego w Szkole Podstawowej nr 37 w Białymstoku.

Biskupi twierdzą, że przedmiot edukacja zdrowotna jest sprzeczny z konstytucją (materiał z 25.11.2024 r.)
Biskupi twierdzą, że przedmiot edukacja zdrowotna jest sprzeczny z konstytucjąRenata Kijowska/Fakty TVN

Co jeszcze trzeba zrobić w edukacji?

Jednak bez wątpienia w ciągu ostatniego roku rozpoczęła się długo wyczekiwana, merytoryczna dyskusja o szkole. Za poprzedniej władzy ton narracji wyznaczały kolejne "pożary" wywoływane kontrowersyjnymi wypowiedziami ministra Czarnka lub jego współpracowników. Rozmawiano o kolejnych wersjach ustaw zwanych lex Czarnek, aferze willi plus czy podręczniku do HiT-u.

- Dużym plusem jest możliwość podjęcia z ministerstwem dialogu - zauważa Gabriel Wołosewicz, Nauczyciel Roku 2024 z Powiatowego Zespołu Szkół w Redzie.

ZOBACZ TEŻ: Kolejne miliony z willi plus odzyskane. Mucha: siedmiu na dziesięciu beneficjentów nie realizowało programu

Teraz dialog odbywa się na przykład przy uczniowskich okrągłych stołach. Powołano też zespół do współpracy z organizacjami pozarządowymi. - Chcemy więcej - słyszymy.

- Nie ma pomysłu na szkołę, który był obiecywany, natomiast z drugiej strony to jest jeszcze bardzo niedużo czasu (odkąd jest nowy rząd - red.) - zaznacza Aleksandra Dulas. - Brakuje nam jeszcze większego otwarcia się na nauczycieli, na ekspertów, którzy na co dzień pracują w szkołach - uważa Karolina Prus-Wirzbicka z organizacji "SOS dla Edukacji".

To przyda się szczególnie przy dużej reformie podstaw programowych, której pierwsze zmiany wejdą do szkół we wrześniu 2026 roku. - Chcemy, żeby w tym procesie przygotowania ostatecznej wersji cały czas brali udział nauczyciele praktycy - zapewnia Katarzyna Lubnauer, wiceministra edukacji narodowej.

Kierownictwo MEN musi liczyć się z tym, że z każdym rokiem oczekiwania będą coraz większe, bo nie wystarczy już tylko nie być ministrem Czarnkiem. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS