Oczekiwania były ogromne. Co się zmieniło w szkołach, odkąd ministerstwem rządzi Barbara Nowacka?

Źródło:
Fakty TVN
Oczekiwania były ogromne. Co się zmieniło w szkołach, odkąd ministerstwem rządzi Barbara Nowacka? (materiał z 12.12.2024 r.)
Oczekiwania były ogromne. Co się zmieniło w szkołach, odkąd ministerstwem rządzi Barbara Nowacka? (materiał z 12.12.2024 r.)
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Oczekiwania były ogromne. Co się zmieniło w szkołach, odkąd ministerstwem rządzi Barbara Nowacka?Adrianna Otręba/Fakty TVN

Jest inna atmosfera w szkołach, nie ma już nacisków ministra Przemysława Czarnka, nauczyciele zarabiają zdecydowanie lepiej, podstawy programowe są odchudzone, nie ma prac domowych - tyle się zmieniło przez rok i tym chwali się ministra edukacji. Barbara Nowacka zapewnia, że pracuje nad kolejnymi zmianami, bo oczekiwania są wciąż wielkie.

W piątek mija dokładnie rok od momentu, gdy do Ministerstwa Edukacji Narodowej weszła Barbara Nowacka. O wystawienie oceny dla ministry poprosiliśmy uczniów, nauczycieli, aktywistów i dyrektorów.

- Te zmiany idą w dobrym kierunku. Przedmiot historia i teraźniejszość odchodzi do lamusa - ocenia Wojciech Ulatowski, dyrektor XLVII Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi. - Odczuwamy większy szacunek do naszego zawodu - dodaje Anna Dzięgielewska, nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 37 w Białymstoku. - Jest inna atmosfera w szkole i to jest "uff" - mówi Aleksandra Dulas, psychoterapeutka z Fundacji Nowoczesnej Edukacji SPUNK.

A jak siebie ocenia sama ministra? "Sporo rzeczy udało się w edukacji" - chwali się w rocznicowym nagraniu Barbara Nowacka i wymienia odpartyjnienie szkół i kuratoriów oraz uszczuplenie podstawy programowej. Ministra mówi również o podwyżkach dla nauczycieli i zaznacza, że nie są ostateczne i będzie jeszcze lepiej.

Nie pomogły podwyżki. Nie tylko niskie pensje zniechęcają do wykonywania zawodu nauczyciela
Nie pomogły podwyżki. Nie tylko niskie pensje zniechęcają do wykonywania zawodu nauczycielaStefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

- Jest niewiele lepiej - słyszymy z kolei od Związku Nauczycielstwa Polskiego, bo pięcioprocentowa podwyżka od przyszłego roku nie jest zadowalająca. - Nasze wynagrodzenie będzie w dalszym ciągu oscylowało mniej więcej na poziomie płacy minimalnej, mówię o nauczycielach rozpoczynających pracę w zawodzie - zwraca uwagę Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

CZYTAJ TAKŻE: "Wszyscy czuliśmy presję, czuliśmy lęk". Teraz oczekiwania są ogromne

W trakcie 12 miesięcy rozpoczęły się już prace nad nowymi przedmiotami: edukacją zdrowotną i obywatelską. Zdecydowano także, że ocena z religii i etyki nie będzie wliczana do średniej. Ograniczono też prace domowe, ale akurat ten pomysł, według naszych rozmówców, był po prostu nietrafiony.

- Demotywująco wpływa to na uczniów, ponieważ uczniowie nie czują się zobowiązani, że muszą robić te prace domowe - twierdzi Wiktoria Maliszewska, przewodnicząca samorządu uczniowskiego w Szkole Podstawowej nr 37 w Białymstoku.

Biskupi twierdzą, że przedmiot edukacja zdrowotna jest sprzeczny z konstytucją (materiał z 25.11.2024 r.)
Biskupi twierdzą, że przedmiot edukacja zdrowotna jest sprzeczny z konstytucjąRenata Kijowska/Fakty TVN

Co jeszcze trzeba zrobić w edukacji?

Jednak bez wątpienia w ciągu ostatniego roku rozpoczęła się długo wyczekiwana, merytoryczna dyskusja o szkole. Za poprzedniej władzy ton narracji wyznaczały kolejne "pożary" wywoływane kontrowersyjnymi wypowiedziami ministra Czarnka lub jego współpracowników. Rozmawiano o kolejnych wersjach ustaw zwanych lex Czarnek, aferze willi plus czy podręczniku do HiT-u.

- Dużym plusem jest możliwość podjęcia z ministerstwem dialogu - zauważa Gabriel Wołosewicz, Nauczyciel Roku 2024 z Powiatowego Zespołu Szkół w Redzie.

ZOBACZ TEŻ: Kolejne miliony z willi plus odzyskane. Mucha: siedmiu na dziesięciu beneficjentów nie realizowało programu

Teraz dialog odbywa się na przykład przy uczniowskich okrągłych stołach. Powołano też zespół do współpracy z organizacjami pozarządowymi. - Chcemy więcej - słyszymy.

- Nie ma pomysłu na szkołę, który był obiecywany, natomiast z drugiej strony to jest jeszcze bardzo niedużo czasu (odkąd jest nowy rząd - red.) - zaznacza Aleksandra Dulas. - Brakuje nam jeszcze większego otwarcia się na nauczycieli, na ekspertów, którzy na co dzień pracują w szkołach - uważa Karolina Prus-Wirzbicka z organizacji "SOS dla Edukacji".

To przyda się szczególnie przy dużej reformie podstaw programowych, której pierwsze zmiany wejdą do szkół we wrześniu 2026 roku. - Chcemy, żeby w tym procesie przygotowania ostatecznej wersji cały czas brali udział nauczyciele praktycy - zapewnia Katarzyna Lubnauer, wiceministra edukacji narodowej.

Kierownictwo MEN musi liczyć się z tym, że z każdym rokiem oczekiwania będą coraz większe, bo nie wystarczy już tylko nie być ministrem Czarnkiem. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS