Oczekiwania były ogromne. Co się zmieniło w szkołach, odkąd ministerstwem rządzi Barbara Nowacka?

Źródło:
Fakty TVN
Oczekiwania były ogromne. Co się zmieniło w szkołach, odkąd ministerstwem rządzi Barbara Nowacka? (materiał z 12.12.2024 r.)
Oczekiwania były ogromne. Co się zmieniło w szkołach, odkąd ministerstwem rządzi Barbara Nowacka? (materiał z 12.12.2024 r.)
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Oczekiwania były ogromne. Co się zmieniło w szkołach, odkąd ministerstwem rządzi Barbara Nowacka?Adrianna Otręba/Fakty TVN

Jest inna atmosfera w szkołach, nie ma już nacisków ministra Przemysława Czarnka, nauczyciele zarabiają zdecydowanie lepiej, podstawy programowe są odchudzone, nie ma prac domowych - tyle się zmieniło przez rok i tym chwali się ministra edukacji. Barbara Nowacka zapewnia, że pracuje nad kolejnymi zmianami, bo oczekiwania są wciąż wielkie.

W piątek mija dokładnie rok od momentu, gdy do Ministerstwa Edukacji Narodowej weszła Barbara Nowacka. O wystawienie oceny dla ministry poprosiliśmy uczniów, nauczycieli, aktywistów i dyrektorów.

- Te zmiany idą w dobrym kierunku. Przedmiot historia i teraźniejszość odchodzi do lamusa - ocenia Wojciech Ulatowski, dyrektor XLVII Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi. - Odczuwamy większy szacunek do naszego zawodu - dodaje Anna Dzięgielewska, nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 37 w Białymstoku. - Jest inna atmosfera w szkole i to jest "uff" - mówi Aleksandra Dulas, psychoterapeutka z Fundacji Nowoczesnej Edukacji SPUNK.

A jak siebie ocenia sama ministra? "Sporo rzeczy udało się w edukacji" - chwali się w rocznicowym nagraniu Barbara Nowacka i wymienia odpartyjnienie szkół i kuratoriów oraz uszczuplenie podstawy programowej. Ministra mówi również o podwyżkach dla nauczycieli i zaznacza, że nie są ostateczne i będzie jeszcze lepiej.

Nie pomogły podwyżki. Nie tylko niskie pensje zniechęcają do wykonywania zawodu nauczyciela
Nie pomogły podwyżki. Nie tylko niskie pensje zniechęcają do wykonywania zawodu nauczycielaStefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

- Jest niewiele lepiej - słyszymy z kolei od Związku Nauczycielstwa Polskiego, bo pięcioprocentowa podwyżka od przyszłego roku nie jest zadowalająca. - Nasze wynagrodzenie będzie w dalszym ciągu oscylowało mniej więcej na poziomie płacy minimalnej, mówię o nauczycielach rozpoczynających pracę w zawodzie - zwraca uwagę Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

CZYTAJ TAKŻE: "Wszyscy czuliśmy presję, czuliśmy lęk". Teraz oczekiwania są ogromne

W trakcie 12 miesięcy rozpoczęły się już prace nad nowymi przedmiotami: edukacją zdrowotną i obywatelską. Zdecydowano także, że ocena z religii i etyki nie będzie wliczana do średniej. Ograniczono też prace domowe, ale akurat ten pomysł, według naszych rozmówców, był po prostu nietrafiony.

- Demotywująco wpływa to na uczniów, ponieważ uczniowie nie czują się zobowiązani, że muszą robić te prace domowe - twierdzi Wiktoria Maliszewska, przewodnicząca samorządu uczniowskiego w Szkole Podstawowej nr 37 w Białymstoku.

Biskupi twierdzą, że przedmiot edukacja zdrowotna jest sprzeczny z konstytucją (materiał z 25.11.2024 r.)
Biskupi twierdzą, że przedmiot edukacja zdrowotna jest sprzeczny z konstytucjąRenata Kijowska/Fakty TVN

Co jeszcze trzeba zrobić w edukacji?

Jednak bez wątpienia w ciągu ostatniego roku rozpoczęła się długo wyczekiwana, merytoryczna dyskusja o szkole. Za poprzedniej władzy ton narracji wyznaczały kolejne "pożary" wywoływane kontrowersyjnymi wypowiedziami ministra Czarnka lub jego współpracowników. Rozmawiano o kolejnych wersjach ustaw zwanych lex Czarnek, aferze willi plus czy podręczniku do HiT-u.

- Dużym plusem jest możliwość podjęcia z ministerstwem dialogu - zauważa Gabriel Wołosewicz, Nauczyciel Roku 2024 z Powiatowego Zespołu Szkół w Redzie.

ZOBACZ TEŻ: Kolejne miliony z willi plus odzyskane. Mucha: siedmiu na dziesięciu beneficjentów nie realizowało programu

Teraz dialog odbywa się na przykład przy uczniowskich okrągłych stołach. Powołano też zespół do współpracy z organizacjami pozarządowymi. - Chcemy więcej - słyszymy.

- Nie ma pomysłu na szkołę, który był obiecywany, natomiast z drugiej strony to jest jeszcze bardzo niedużo czasu (odkąd jest nowy rząd - red.) - zaznacza Aleksandra Dulas. - Brakuje nam jeszcze większego otwarcia się na nauczycieli, na ekspertów, którzy na co dzień pracują w szkołach - uważa Karolina Prus-Wirzbicka z organizacji "SOS dla Edukacji".

To przyda się szczególnie przy dużej reformie podstaw programowych, której pierwsze zmiany wejdą do szkół we wrześniu 2026 roku. - Chcemy, żeby w tym procesie przygotowania ostatecznej wersji cały czas brali udział nauczyciele praktycy - zapewnia Katarzyna Lubnauer, wiceministra edukacji narodowej.

Kierownictwo MEN musi liczyć się z tym, że z każdym rokiem oczekiwania będą coraz większe, bo nie wystarczy już tylko nie być ministrem Czarnkiem. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Rafał Trzaskowski obiecuje kobietom, że on - inaczej niż Karol Nawrocki - podpisze ustawę liberalizującą dostęp do aborcji, jeśli zostanie prezydentem. Karol Nawrocki mówi "nie" nawet powrotowi do tzw. kompromisu aborcyjnego. Kandydat Koalicji Obywatelskiej twierdzi, że nie skręca ani w prawo, ani w lewo, lecz że dla niego "najważniejszy jest środek i najważniejszy jest zdrowy rozsądek".

Kontrast w poglądach Trzaskowskiego i Nawrockiego dotyczących aborcji jest bardzo wyraźny

Kontrast w poglądach Trzaskowskiego i Nawrockiego dotyczących aborcji jest bardzo wyraźny

Źródło:
Fakty TVN

Już 26 stycznia odbędzie się 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Znowu będziemy mogli w świątecznej atmosferze, pełnej radości i solidarności, a często i zabawy - co pokażemy w TVN - pomóc dzieciom chorym na raka i na choroby krwi.

Wielka mobilizacja przed 33. Finałem WOŚP. Tysiące ludzi ściga się na pomysły, jak wspomóc zbiórkę

Wielka mobilizacja przed 33. Finałem WOŚP. Tysiące ludzi ściga się na pomysły, jak wspomóc zbiórkę

Źródło:
Fakty TVN

Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Gdańsku przygotował cykl filmów edukacyjnych, które poruszają kluczowe kwestie zdrowia psychicznego młodych ludzi. W materiałach znajdują się praktyczne informacje dla nauczycieli, rodziców, ale też uczniów. Szpital podzielił się tymi nagraniami z pomorskimi szkołami z nadzieją, że pomogą zrozumieć i wspierać młode osoby w kryzysie zdrowia psychicznego.

Dzieci nie poradzą sobie z depresją bez wsparcia. Gdański szpital edukuje, jak rozpoznać, że go potrzebują

Dzieci nie poradzą sobie z depresją bez wsparcia. Gdański szpital edukuje, jak rozpoznać, że go potrzebują

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nadal nie wiadomo, co z subwencją dla Prawa i Sprawiedliwości. Wszyscy członkowie PKW pracują nad odpowiedzią dla ministra finansów, który poprosił o interpretację ostatniej uchwały. Już wiadomo, że odpowiedzi będą niejednomyślne.

Nad odpowiedzią dla ministra finansów pracują wszyscy członkowie PKW. "Atmosfera jest średnia"

Nad odpowiedzią dla ministra finansów pracują wszyscy członkowie PKW. "Atmosfera jest średnia"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To jest coś niesamowitego, jakie ogromne wsparcie od was otrzymaliśmy. Tak przeogromne, kiedy jest ten czas słów, które ranią, bardzo ranią - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jerzy Owsiak, szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W programie mówił między innymi o niedawnych groźbach wobec prezydentki Gdańska Aleksandry Dulkiewicz oraz zbliżających się 33. Finału WOŚP.

Owsiak: przeżywamy te rzeczy w sposób nieprawdopodobny

Owsiak: przeżywamy te rzeczy w sposób nieprawdopodobny

Źródło:
TVN24

Są politycy, są ludzie, którzy wykorzystują podżeganie do nienawiści do zdobywania władzy, a potem utrzymywania jej do podziału Polaków - zauważyła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Magdalena Adamowicz, europosłanka Koalicji Obywatelskiej. W programie odniosła się m.in. do rocznicy śmierci swojego męża Pawła Adamowicza, jak i niedawnych gróźb wobec szefa Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka oraz prezydentki Gdańska Aleksandry Dulkiewicz.

Adamowicz: Paweł nie był jedyną ofiarą wojny polsko-polskiej

Adamowicz: Paweł nie był jedyną ofiarą wojny polsko-polskiej

Źródło:
TVN24

Nadzieja, ale też strach i niepewność towarzyszą rodzinom zakładników przetrzymywanych w Strefie Gazy. Bliscy osób uprowadzonych przez Hamas wierzą, że zawieszenie broni wejdzie w życie i ich koszmar się skończy. W pierwszej fazie terroryści mają uwolnić 33 osoby. Według "The Times of Israel" wśród nich może znajdować się dwoje dzieci - bracia Kfir i Ariel, którzy zostali porwani z kibucu Nir Oz.

Dwóch małych chłopców może zostać uwolnionych przez Hamas, o ile wciąż żyją. "To jak jazda kolejką górską"

Dwóch małych chłopców może zostać uwolnionych przez Hamas, o ile wciąż żyją. "To jak jazda kolejką górską"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Oczy całego świata przez najbliższe dni zwrócone będą na Waszyngton, gdzie w poniedziałek w samo południe, czyli o godzinie 18 w Polsce, Donald Trump zostanie zaprzysiężony na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Zazwyczaj ta uroczystość jest wyłącznie dla Amerykanów, a obce państwa reprezentują ambasadorzy. Donald Trump uwielbia łamać schematy, zatem zaprosił na inaugurację wybranych zagranicznych polityków. Według portalu "Politico" to lista nazwisk stworzona według bardzo konkretnego klucza. Jest na niej też były premier Polski, Mateusz Morawiecki.

Donald Trump zrywa z tradycją i zaprasza na swoją drugą inaugurację wybranych polityków z zagranicy

Donald Trump zrywa z tradycją i zaprasza na swoją drugą inaugurację wybranych polityków z zagranicy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Inauguracja nowego prezydenta to w Waszyngtonie zawsze ważny dzień - ten najbliższy poniedziałek ma być szczególnie wyjątkowy. Już porównuje się ten dzień z inauguracją drugiej kadencji Ronalda Reagana, bo w 1985 roku też było wyjątkowo zimno. Według prognoz w poniedziałek 20 stycznia w Waszyngtonie będzie wiało, a temperatura odczuwalna wyniesie nawet -20 stopni Celsjusza. Donald Trump zdecydował, że jego druga inauguracja zostanie przeniesiona do budynku Kapitolu.

W dniu inauguracji Donalda Trumpa w Waszyngtonie ma być bardzo zimno. Uroczystość zostanie przeniesiona

W dniu inauguracji Donalda Trumpa w Waszyngtonie ma być bardzo zimno. Uroczystość zostanie przeniesiona

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS