Nowy Rok, nowe miasta. "Sprawiedliwości dziejowej staje się zadość"

Źródło:
Fakty TVN
Wraz z Nowym Rokiem zmieni się mapa Polski. "Sprawiedliwości dziejowej staje się zadość"
Wraz z Nowym Rokiem zmieni się mapa Polski. "Sprawiedliwości dziejowej staje się zadość"
Maciej Mazur/Fakty TVN
7 Mazur

Wieś zmienia się w miasto - takich miejsc w Polsce jest 34. We wszystkich tych miejscach nadejście Nowego Roku będzie znacznie większą zmianą, niż zmiana w kalendarzu. - Będziemy mieli możliwość korzystania z funduszy unijnych, które popłyną dla małych miast i miasteczek - podkreśla Anna Kowalska-Fert, zastępczyni wójta gminy Przyrów.

Z wybiciem północy Przyrów w województwie śląskim stanie się miastem. - Będziemy przechodzić ze wsi do miasta tanecznym krokiem na rynku - mówi Anna Kowalska-Fert, zastępczyni wójta gminy Przyrów.

W tym korowodzie są trzydzieści cztery wsie. - Ja się urodziłem we wsi, a miasto to zawsze coś więcej będzie znaczyło - mówi jeden z mieszkańców.

Nie tylko Przyrów czeka zmiana. - Dotychczas mieliśmy - jak dobrze pamiętam - 979 miast, teraz będziemy mieli 1013 - informuje Wiesław Szczepański, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Czytaj także: Nowe miasta od 2024 roku. Lista

Wiejsko-miejskiego sylwestra urządzi też Piszczac w województwie lubelskim, który liczy ponad dwa tysiące mieszkańców. Przyrów miastem był już w XIV wieku, Bolesławiec jest jeszcze starszy. - Został założony w 1266 roku - przypomina Dorota Makówka, wójt gminy Bolesławiec.

Co łączy nowe miasta?

Większość nowych miast łączy jedno wydarzenie z historii. - Ten rok jest rokiem specyficznym, to 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego - wskazuje Szczepański. - Prawa miejskie zostały zabrane jako konsekwencja wybuchu Powstania Styczniowego - wyjaśnia Makówka. - Ostatni rok był rokiem takim preferencyjnym dla miejscowości, które straciły swoje prawa w Powstaniu Styczniowym - dodaje Kamil Kożuchowski, wójt gminy Piszczac.

Od Nowego Roku nowa pieczęć, nowe tabliczki, nowe tytuły. - Po prawie 150 latach sprawiedliwości dziejowej staje się zadość - podkreśla zastępczyni wójta gminy Przyrów.

Niektórzy mieszkańcy nie przyjmują zmiany z radością. - Jestem przeciwna temu, bo pierwsze co, to podatki idą w górę. Nie będzie tak super - mówi jedna z nich. - To nie ma znaczenia, czy Bolesławiec jest wsią, czy miastem. O wysokości podatków decydują radni - wyjaśnia wójt gminy Bolesławiec.

Władze jednak przypominają, że miasto to też nowe perspektywy. - Będziemy mieli możliwość korzystania z funduszy unijnych, które popłyną dla małych miast i miasteczek - podkreśla Kowalska-Fert.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Związana z poprzednim rządem pracownica przedstawicielstwa Polski przy Radzie Europy miała zaalarmować Strasburg, by interweniował w Warszawie w obronie posła Marcina Romanowskiego po tym, jak Sejm uchylił mu immunitet. Urzędniczka Magdalena Marcinkowska i szef polskiego przedstawicielstwa mają wkrótce zakończyć swoją misję.

Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Źródło:
Fakty TVN

We wrześniu ma ruszyć program budowy tanich mieszkań na wynajem. Mają się tym zająć samorządy. Finansowo pomogą rząd i Bank Gospodarstwa Krajowego. Kto na tym będzie mógł skorzystać?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Źródło:
Fakty TVN

Będzie dokładne sprawdzenie i powrót do śledztw umorzonych przez poprzednią władzę - związanych z aferami finansowymi, podkomisją Macierewicza czy lekceważonych doniesień Najwyższej Izby Kontroli do prokuratury. Lista spraw jest długa - pokazał ją minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar.

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Źródło:
Fakty TVN

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Śledczy z Prokuratury Okręgowej w Łodzi podejrzewają, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik nakłaniali agentów służby do przestępstwa "poświadczenia nieprawdy" w wielu sprawach - w tym tej prowadzonej wobec Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich. 

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

- Myślę, że ta sprawa nie jest jeszcze dokończona - powiedział w "Faktach po Faktach" dyplomata Ryszard Schnepf, odnosząc się do kampanii przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie przyznał, że bardzo go niepokoi ogłoszenie tego, iż Joe Biden jest zakażony koronawirusem. Gość TVN24 komentował też konflikt na linii MSZ - prezydent w sprawie wymiany ambasadorów.

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS