Nowy ranking zaufania do polityków. Czy lider wystartuje w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty TVN
Nowy ranking zaufania do polityków. Czy lider wystartuje w wyborach prezydenckich?
Nowy ranking zaufania do polityków. Czy lider wystartuje w wyborach prezydenckich?
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Nowy ranking zaufania do polityków. Czy lider wystartuje w wyborach prezydenckich?Arleta Zalewska/Fakty TVN

Na razie są wakacje, więc sondaże zaufania do polityków mają raczej letnią temperaturę, ale za pasem jesień, a z nią kolejna kampania. A wtedy słupki poparcia będą rozgrzewały się do czerwoności. Są pierwsze sygnały o tym, kto ma powody do zmartwień, a kto - widoki na sukces.

Rafał Trzaskowski to polityk, który dziś staje na najwyższym stopniu podium. W lipcu według sondażu IBRiS dla Onetu prezydent Warszawy jest politykiem cieszącym się największym zaufaniem.

- Rankingi trzeba zawsze oceniać z pewną dozą powściągliwości, bo one się po prostu przez cały czas zmieniają, ale oczywiście to miłe, że jesteśmy na szczycie - komentuje prezydent Trzaskowski.

Po raz pierwszy od marca Rafał Trzaskowski staje się liderem z zaufaniem na poziomie 43 procent - wyprzedza on i premiera Donalda Tuska, i prezydenta Andrzeja Dudę, czyli dotychczasowego lidera rankingu. Prezydentowi ufa nieco ponad 40 procent pytanych, przy negatywnej ocenie na poziomie prawie 50 procent. To spora strata w porównaniu do poprzedniego miesiąca.

IBRiSFakty TVN

Nie ma pewności, na kogo postawi Tusk

Na razie jednak Rafał Trzaskowski ani nie jest oficjalnie kandydatem Koalicji Obywatelskiej w wyborach prezydenckich, ani wciąż nie ma gwarancji, że to na niego postawi Donald Tusk.

- Są oczywiście politycy, którzy mają tego typu ambicje. Podejmiemy decyzję na jesieni - zapowiada Rafał Trzaskowski.

CZYTAJ TAKŻE: Zmiany na podium, na czele dwóch polityków KO. Ranking zaufania 

Trzaskowski: chyba nikt nie wątpi w moją ambicję i determinację
Trzaskowski: chyba nikt nie wątpi w moją ambicję i determinacjęTVN24

- Czy ja myślę o kandydowaniu? Tak, myślę. Mówię o tym otwarcie jako chyba jeden z niewielu - powiedział 26 lipca w Sejmie marszałek Sejmu Szymon Hołownia, który w rankingu zajął czwarte miejsce.

Wzrost zaufania do premiera

W porównaniu do czerwca gorszy wynik odnotował Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego. - On stracił poprzez ten taki dosyć wyrazisty stosunek PSL-u do kwestii aborcji - ocenia profesor Szymon Ossowski, politolog z Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Analizując wyniki, socjologowie przyznają, że zaskoczeniem był dla nich wzrost zaufania do premiera.

- Ten wzrost zaufania do Tuska jest zagrożeniem dla Trzaskowskiego - komentuje profesor Anna Wojciuk, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego.

Potencjalni kandydaci Lewicy w wyborach prezydenckich, czyli Agnieszka Dziemianowicz-Bąk i Krzysztof Gawkowski, znaleźli się poza pierwszą dziesiątką. - My robimy swoje. My mamy swój plan, robimy to konsekwentnie - komentuje poseł Lewicy Tomasz Trela.

- Jak pani mi zadaje pytanie, z jakiego szyldu miałbym startować, no to z szyldu Zjednoczonej Prawicy oczywiście. Jeżeli będzie lepszy kandydat, to ja się również nie będę pchał - mówi z kolei Patryk Jaki, eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości. Patryk Jaki to polityk, który w tym rankingu się nie znalazł, ale który dziś jako jeden z niewielu otwarcie deklaruje chęć startu w wyborach prezydenckich.

Były premier przyznał 29 lipca, że na liście 10 kandydatów, których poparcie władze Prawa i Sprawiedliwości sprawdzają w badaniach, jest też Patryk Jaki. - Oczywiście badamy wszystkich kandydatów co do których mamy wiarę, że mogą walczyć o zwycięstwo - mówi były premier, poseł Prawa i Sprawiedliwości Mateusz Morawiecki.

Politycy, którzy stracili w porównaniu do czerwca, to między innymi Andrzej Duda, Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński. Dla socjologów zaskoczeniem był również brak polityków Prawa i Sprawiedliwości w czołówce rankingu.

- (Ten sondaż - red.) odbiera nadzieje Mateuszowi Morawieckiemu. To pokazuje, że ma tak duży elektorat negatywny, że PiS musi szukać kandydata na prezydenta - ocenia profesor Szymon Ossowski.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W Światowym Dniu Wody naukowcy alarmują, że w wielu krajach jej brakuje. W Polsce widać to choćby nad Biebrzą czy Narwią. Od trzech dekad mamy suszę. Nawalne deszcze wywołują powodzie, ale sytuacji hydrologicznej nie zmieniają. 

Polska ma problem z suszą. Słynne rozlewiska zaczynają przypominać step

Polska ma problem z suszą. Słynne rozlewiska zaczynają przypominać step

Źródło:
Fakty TVN

Środowisko PiS coraz dalej posuwa się w politycznym wykorzystywaniu śmierci współpracowniczki prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Teraz wiąże ją ze Smoleńskiem. Coraz dalej też posuwa się w atakach na prokurator Ewę Wrzosek. 

PiS atakuje nienawiścią Ewę Wrzosek. "To metoda tego środowiska politycznego, która polega na dehumanizacji"

PiS atakuje nienawiścią Ewę Wrzosek. "To metoda tego środowiska politycznego, która polega na dehumanizacji"

Źródło:
Fakty TVN

Lodowce na całym świecie topnieją szybciej niż kiedykolwiek, a to może mieć katastrofalne skutki. Może zmniejszyć dostępność wody dla dwóch miliardów ludzi. W Europie najbardziej stopniały lodowce w Alpach i Pirenejach, tracąc około 40 procent pokrywy. Jedno z niedawnych badań przewiduje, że do końca XXI wieku utracimy połowę globalnej masy lodowcowej.

Topnienie lodowców przyspiesza. Do 2100 roku Szwajcaria może stracić je wszystkie

Topnienie lodowców przyspiesza. Do 2100 roku Szwajcaria może stracić je wszystkie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To był jeden z największych ataków dronów, jakie Rosjanie przeprowadzili na Ukrainę od początku wojny. Minionej nocy wystrzelili 214 bezzałgowców. Wybuchy nastąpiły między innymi w Odessie i Kramatorsku. W tym samym niemal czasie prezydent Donald Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone niebawem podpiszą umowę surowcową z Ukrainą.

Rosyjskie drony znowu zaatakowały Ukrainę. "Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową"

Rosyjskie drony znowu zaatakowały Ukrainę. "Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sprawa dotycząca ujawnienia dokumentów, jak i oświadczenie Mariusza Błaszczaka w tej sprawie, są dewastujące dla państwa polskiego - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny. Odniósł się w ten sposób do postawienia zarzutu byłemu szefowi MON dotyczącego ujawnienia części planu obrony państwa. Dodał, że polityk PiS-u, ujawniając to, kierował się interesem politycznym.

"To dewastujące dla państwa polskiego". Bodnar o sprawie Błaszczaka

"To dewastujące dla państwa polskiego". Bodnar o sprawie Błaszczaka

Źródło:
TVN24

- Są rzeczy, w których fundamentalnie działamy razem, idziemy do przodu, ale są rzeczy, w których podejmujemy spór, tak żeby ukuć najlepszą politykę - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, odnosząc się do tarć w koalicji rządzącej. Odniosła się między innymi do różnicy zdań pomiędzy koalicjantami w kwestii obniżenia składki zdrowotnej czy ustawy o budownictwie społecznym.

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Źródło:
TVN24

- Kanada to najbardziej europejski z pozaeuropejskich krajów - powiedział nowy premier Kanady, który w pierwszym tygodniu urzędowania odwiedził Londyn i Paryż. W "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były wicepremier prowincji Alberta Thomas Lukaszuk był pytany o relacje Kanady z USA i Europą. Jego zdaniem Kanada będzie rozwijać współpracę z Europą, jednocześnie starając się normalizować relacje z USA. Donald Trump nakłada cła na kanadyjskie towary i głośno mówi o tym, że chciałby, aby Kanada stała się częścią USA.

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Odkąd Donald Trump wrócił do władzy, dużo się zmieniło w relacjach USA z Europą. Komentarze Amerykanina na temat Ukrainy, relacji handlowych z Unią czy na temat zbrojeń sprawiają, że liderzy państw europejskich odczuwają coraz większy niepokój i konieczność pilnych działań w trosce o bezpieczeństwo kontynentu. Po drugiej stronie są europejscy populiści. Orban, Salvini, Le Pen - oni są zachwyceni Trumpem i okazją do realizacji własnej agendy.

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS