Nowy ranking zaufania do polityków. Czy lider wystartuje w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty TVN
Nowy ranking zaufania do polityków. Czy lider wystartuje w wyborach prezydenckich?
Nowy ranking zaufania do polityków. Czy lider wystartuje w wyborach prezydenckich?
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Nowy ranking zaufania do polityków. Czy lider wystartuje w wyborach prezydenckich?Arleta Zalewska/Fakty TVN

Na razie są wakacje, więc sondaże zaufania do polityków mają raczej letnią temperaturę, ale za pasem jesień, a z nią kolejna kampania. A wtedy słupki poparcia będą rozgrzewały się do czerwoności. Są pierwsze sygnały o tym, kto ma powody do zmartwień, a kto - widoki na sukces.

Rafał Trzaskowski to polityk, który dziś staje na najwyższym stopniu podium. W lipcu według sondażu IBRiS dla Onetu prezydent Warszawy jest politykiem cieszącym się największym zaufaniem.

- Rankingi trzeba zawsze oceniać z pewną dozą powściągliwości, bo one się po prostu przez cały czas zmieniają, ale oczywiście to miłe, że jesteśmy na szczycie - komentuje prezydent Trzaskowski.

Po raz pierwszy od marca Rafał Trzaskowski staje się liderem z zaufaniem na poziomie 43 procent - wyprzedza on i premiera Donalda Tuska, i prezydenta Andrzeja Dudę, czyli dotychczasowego lidera rankingu. Prezydentowi ufa nieco ponad 40 procent pytanych, przy negatywnej ocenie na poziomie prawie 50 procent. To spora strata w porównaniu do poprzedniego miesiąca.

IBRiSFakty TVN

Nie ma pewności, na kogo postawi Tusk

Na razie jednak Rafał Trzaskowski ani nie jest oficjalnie kandydatem Koalicji Obywatelskiej w wyborach prezydenckich, ani wciąż nie ma gwarancji, że to na niego postawi Donald Tusk.

- Są oczywiście politycy, którzy mają tego typu ambicje. Podejmiemy decyzję na jesieni - zapowiada Rafał Trzaskowski.

CZYTAJ TAKŻE: Zmiany na podium, na czele dwóch polityków KO. Ranking zaufania 

Trzaskowski: chyba nikt nie wątpi w moją ambicję i determinację
Trzaskowski: chyba nikt nie wątpi w moją ambicję i determinacjęTVN24

- Czy ja myślę o kandydowaniu? Tak, myślę. Mówię o tym otwarcie jako chyba jeden z niewielu - powiedział 26 lipca w Sejmie marszałek Sejmu Szymon Hołownia, który w rankingu zajął czwarte miejsce.

Wzrost zaufania do premiera

W porównaniu do czerwca gorszy wynik odnotował Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego. - On stracił poprzez ten taki dosyć wyrazisty stosunek PSL-u do kwestii aborcji - ocenia profesor Szymon Ossowski, politolog z Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Analizując wyniki, socjologowie przyznają, że zaskoczeniem był dla nich wzrost zaufania do premiera.

- Ten wzrost zaufania do Tuska jest zagrożeniem dla Trzaskowskiego - komentuje profesor Anna Wojciuk, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego.

Potencjalni kandydaci Lewicy w wyborach prezydenckich, czyli Agnieszka Dziemianowicz-Bąk i Krzysztof Gawkowski, znaleźli się poza pierwszą dziesiątką. - My robimy swoje. My mamy swój plan, robimy to konsekwentnie - komentuje poseł Lewicy Tomasz Trela.

- Jak pani mi zadaje pytanie, z jakiego szyldu miałbym startować, no to z szyldu Zjednoczonej Prawicy oczywiście. Jeżeli będzie lepszy kandydat, to ja się również nie będę pchał - mówi z kolei Patryk Jaki, eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości. Patryk Jaki to polityk, który w tym rankingu się nie znalazł, ale który dziś jako jeden z niewielu otwarcie deklaruje chęć startu w wyborach prezydenckich.

Były premier przyznał 29 lipca, że na liście 10 kandydatów, których poparcie władze Prawa i Sprawiedliwości sprawdzają w badaniach, jest też Patryk Jaki. - Oczywiście badamy wszystkich kandydatów co do których mamy wiarę, że mogą walczyć o zwycięstwo - mówi były premier, poseł Prawa i Sprawiedliwości Mateusz Morawiecki.

Politycy, którzy stracili w porównaniu do czerwca, to między innymi Andrzej Duda, Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński. Dla socjologów zaskoczeniem był również brak polityków Prawa i Sprawiedliwości w czołówce rankingu.

- (Ten sondaż - red.) odbiera nadzieje Mateuszowi Morawieckiemu. To pokazuje, że ma tak duży elektorat negatywny, że PiS musi szukać kandydata na prezydenta - ocenia profesor Szymon Ossowski.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Kiedy przestanie padać? Kiedy woda opadnie? Niestety, jeszcze to potrwa. Nie tylko ulewy, ale także wichury. Narzekaliśmy na upały i suszę - to już ich nie ma. Meteorolodzy mówią: obyśmy dali radę do wtorku.

"Niż genueński jest niezmordowany". Ulewy jeszcze będą

"Niż genueński jest niezmordowany". Ulewy jeszcze będą

Źródło:
Fakty TVN

Diagnoza raka u dziecka może się wydawać końcem świata, ale nie zawsze musi nim być. Przykładem na to jest historia czterech dzielnych dziewczyn - Ady, Anieli, Zuzi i Kingi. Rak zabrał im beztroskie dzieciństwo, ale z nim wygrały i teraz spełniają marzenia. Trzy lata temu przed kamerami opowiedziały o swojej chorobie, a teraz o tym, jak wygląda ich życie i jak radzą sobie z traumą.

Zachorowały na raka w dzieciństwie, teraz próbują wrócić do normalności. Ada, Zuzia, Aniela i Kinga opowiedziały o swojej chorobie

Zachorowały na raka w dzieciństwie, teraz próbują wrócić do normalności. Ada, Zuzia, Aniela i Kinga opowiedziały o swojej chorobie

Źródło:
Fakty TVN

Ogrom wody zalewającej miasta i wsie to przede wszystkim dramaty mieszańców. To historie zalanych domów i biznesów, w tym restauracji Nota Bene w Kłodzku. To ratowanie nie tylko budynków i sprzętów, ale też ratowanie życia - jak w przypadku rodziny z dziećmi, która utknęła w zalanym samochodzie. Brawurowa akcja strażaków uchroniła ją przed tragedią.

Mieszkańcy zalewanych miejscowości przeżywają dramat. "Co chwilę ktoś szuka drugiej osoby"

Mieszkańcy zalewanych miejscowości przeżywają dramat. "Co chwilę ktoś szuka drugiej osoby"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeszcze kilka dni temu walczyliśmy z upałami i suszą, a teraz robimy wszystko, żeby uchronić się przed zalaniami, podtopieniami, a nawet powodzią. Tak silne opady zdarzały się raz na kilkadziesiąt lat - mówią klimatolodzy i dodają, że z powodu zmian klimatycznych taka pogoda może zdarzać się częściej. Z jednej strony słychać, że władze i służby wyciągnęły wnioski z poprzednich powodzi, zbudowane zostały zbiorniki retencyjne, ale z drugiej - betonujemy miasta, więc woda nie ma gdzie się podziać, stąd zagrożenie powodziami błyskawicznymi. 

Wcześniej susza, teraz ekstremalne ulewy. Klimatolodzy: takie zjawiska będą coraz częstsze

Wcześniej susza, teraz ekstremalne ulewy. Klimatolodzy: takie zjawiska będą coraz częstsze

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powódź w Polsce doprowadziła do uruchomienia w niedzielę nad ranem suchego zbiornika Racibórz Dolny, który jest w stanie przyjąć do 185 milionów metrów sześciennych wód wezbraniowych Odry. Zbiornik ma chronić przed powodzią Wrocław, Opole, Kędzierzyn-Koźle oraz mniejsze miejscowości. O bezpieczeństwie miast tego regionu mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 starszy brygadier Karol Kierzkowski, rzecznik Komendanta Głównego PSP.

Ten zbiornik ma ochronić przed powodzią Wrocław, Opole i Kędzierzyn-Koźle. Zaczął przejmować wodę z Odry

Ten zbiornik ma ochronić przed powodzią Wrocław, Opole i Kędzierzyn-Koźle. Zaczął przejmować wodę z Odry

Źródło:
TVN24

Wzięliśmy pod uwagę te doświadczenia z poprzednich lat. Mamy zbiorniki przeciwpowodziowe, mamy zupełnie inaczej funkcjonujące zarządzanie kryzysowe i oczywiście też służby, które są przygotowane w zupełnie inny sposób - mówił w "Faktach po Faktach" wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń (PO). Uspokajał, że jego zdaniem w województwie nie dojdzie do takich podtopień, jakie miały miejsce podczas dramatycznej "powodzi tysiąclecia".

Co czeka Kotlinę Kłodzką? "Nie wolno ani lekceważyć alarmów, ani też wpadać w panikę"

Co czeka Kotlinę Kłodzką? "Nie wolno ani lekceważyć alarmów, ani też wpadać w panikę"

Źródło:
TVN24

Najpierw jego potencjalny zastępca obrażał niezamężne kobiety, nazywając je bezdzietnymi kociarami, teraz on sam straszy mieszkańców Ohio przed migrantami, którzy jedzą koty. Jak to się stało, że w kampanii republikanów politycy sięgają po hejt i fake newsy rodem ze skrajnie prawicowych, niszowych otchłani internetu? W grze o stawkę, jaką jest prezydentura, nic nie jest przypadkowe. To nie algorytmy podsuwają Donaldowi Trumpowi teorie spiskowe, tylko ludzie w jego otoczeniu. Jedną z tych osób jest Laura Loomer.

Jedzenie psów i bezdzietne kociary. To ona ma podsuwać republikanom teorie spiskowe

Jedzenie psów i bezdzietne kociary. To ona ma podsuwać republikanom teorie spiskowe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tablet zamiast zeszytu, rysik zamiast ołówka - to się nie sprawdza. Tak twierdzą fińscy nauczyciele i odrzucają cyfrowe pomoce naukowe na lekcjach, bo rozpraszają uczniów i obniżają poziom nauczania. Fińska szkoła od lat jest wzorem. To, że pozbywa się ekranów, nie znaczy, że wraca do korzeni. Choć forma nauczania będzie znów tradycyjna, treść pozostaje supernowoczesna. Fińscy uczniowie regularnie uczęszczają choćby na zajęcia z robotyki.

Fińska szkoła w dobie cyfrowej edukacji stawia na analogowe rozwiązania

Fińska szkoła w dobie cyfrowej edukacji stawia na analogowe rozwiązania

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS