Nowelizacja ustawy o NCBR skierowana do Trybunału Konstytucyjnego. "Rzucanie kłód pod nogi nowemu rządowi"

Źródło:
Fakty TVN
Nowelizacja ustawy o NCBR skierowana do Trybunału Konstytucyjnego. "Rzucanie kłód pod nogi nowemu rządowi"
Nowelizacja ustawy o NCBR skierowana do Trybunału Konstytucyjnego. "Rzucanie kłód pod nogi nowemu rządowi"
Michał Tracz/Fakty TVN
Nowelizacja ustawy o NCBR skierowana do Trybunału Konstytucyjnego. "Rzucanie kłód pod nogi nowemu rządowi"Michał Tracz/Fakty TVN

Prezydent Andrzej Duda wysłał do Trybunału Konstytucyjnego w trybie następczym nowelizację ustawy o NCBR. Ustawa - jak podkreślają rządzący - ma zrobić porządek po tym, co działo się w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju za czasów PiS. - To jest rzucanie kłód pod nogi nowemu rządowi - ocenia Dariusz Wieczorek, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

To komentarz na gorąco posła, który aferę w NCBR ujawnił: - Andrzej Duda bierze udział w tym, żeby tam dalej był bałagan i tam dalej nieuczciwe firmy wypompowywały pieniądze - podkreśla Dariusz Joński z Inicjatywy Polska. Chodzi o decyzję Andrzeja Dudy, który w trybie tak zwanej kontroli następczej skierował do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację ustawy o NCBR. - To jest rzucanie kłód pod nogi nowemu rządowi - dodaje Dariusz Wieczorek, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Kontrola następcza Trybunału oznacza, że ustawa wchodzi w życie, ale w każdej chwili TK może ją uznać za niekonstytucyjną. A wtedy ustawa może trafić do kosza. - Pan prezydent objął sobie taką ścieżkę utrudniania rządzenia krajem, tak jakby nie pogodził się z tym, że PiS przegrało wybory - uważa Monika Rosa z PO.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Prezydent Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację ustawy o NCBR

Ustawa o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju tylko z pozoru wydaje się mało ważna. Ale to ten dokument przenosi odpowiedzialność za konkursy na milionowe granty do Ministerstwa Nauki. A trzeba to zrobić też po to, by już nie powtórzył się skandal z przyznawaniem gigantycznych dotacji firmom powiązanym z Republikanami, czyli koalicjantem PiS-u.

Teoretycznie w poprzednim rządzie nadzór nad Centrum miał sprawować Jacek Żalek, polityk. Ale gdy afera wybuchła, tak opowiadał o tym, co działo się w NCBR: - Nie mogłem mieć innych skojarzeń jak zorganizowana grupa przestępcza - stwierdził w 2023 roku były wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Żalek.

- Ustawa miała uporządkować bałagan. Okazuje się, że pan prezydent swoją decyzją ten bałagan konserwuje - ocenia Mirosław Suchoń z Polski 2050-Trzeciej Drogi.

Wieczorek o NCBR: uporządkujemy sytuację
Wieczorek o NCBR: uporządkujemy sytuacjęTVN24

Obrońca interesów PiS?

Prezydent konsekwentnie chce, by to Trybunał Julii Przyłębskiej orzekł, czy Sejm ma prawo przyjmować jakiekolwiek ustawy, gdy w gronie posłów nie ma już Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. - Będzie ta praktyka stosowana tak długo, jak Trybunał Konstytucyjny tej sprawy nie rozwiąże albo w jakiś sposób ta sytuacja nie zostanie uregulowana - uważa Małgorzata Paprocka, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Tyle że sprawa już jest uregulowana - mówi nowa większość. Kamiński i Wąsik to już byli posłowie, bo obaj zostali prawomocnie skazani za przestępstwo. Ich mandaty wygasły, co stwierdził marszałek Sejmu. Obaj trafili do więzienia, ale ułaskawił ich prezydent. To jednak nie powoduje, że mogą wrócić do Sejmu. - Wąsik i Kamiński to są przestępcy ułaskawieni przez niego (prezydenta - przyp. red.) - zaznacza Dariusz Joński.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Jesteśmy sfrustrowani i rozgoryczeni", "zaufaliśmy, że pieniądze będą lada dzień"

W PiS-ie słychać oczekiwanie, że prezydent będzie teraz kierował każdą ustawę do Trybunału, a Trybunał orzeknie, że Sejm bez skazanych polityków nie może pracować. - Pan prezydent Andrzej Duda podjął decyzję, że stara się być żyrantem bankrutującego obozu Prawa i Sprawiedliwości - uważa Michał Kamiński, wicemarszałek Senatu z PSL-u-Trzeciej Drogi.

Koalicja apeluje więc do prezydenta, by przestał utrudniać rządzenie. - Dziś racją stanu i odpowiedzialnością prezydenta jest to, żeby łagodzić nastroje społeczne, żeby uszanować werdykt wyborców 15 października - podkreśla Patryk Jaskulski z PO.

Aferą w NCBR cały czas zajmują się unijni śledczy tropiący nieprawidłowości finansowe.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Są w pościeli, w ubraniach, w obuwiu. I to już niemal norma, że niebezpiecznych chemikaliów blisko nas jest dużo, ale jak jest ich za dużo, to naprawdę mogą zaszkodzić. Ostatnia kontrola Inspekcji Handlowej pokazuje, że mamy się czym martwić.

To źle, że pościel "pachnie nowością". Pachną chemikalia. Czasem jest ich za dużo w produktach i szkodzą zdrowiu

To źle, że pościel "pachnie nowością". Pachną chemikalia. Czasem jest ich za dużo w produktach i szkodzą zdrowiu

Źródło:
Fakty TVN

Na oddziałach onkologicznych jest cała gama trudnych emocji. Jest strach, jest stres, są łzy i ból. Kiedy nagle i nieoczekiwanie pojawia się tam miłość - to jest to jak grom z jasnego nieba. Daje to nadzieję, bez której najlepsza terapia jest niewystarczająca.

Leczenie onkologiczne jest codziennością wielu osób. Ważne jest mądre wsparcie

Leczenie onkologiczne jest codziennością wielu osób. Ważne jest mądre wsparcie

Źródło:
Fakty TVN

Pogoda nie pomaga powodzianom w osuszaniu domów. W południowo-zachodniej części kraju od kilku dni pada deszcz. To utrudnia i przedłuża proces osuszania mieszkań i lokali. Na zewnątrz robi się zimno, a wiele osób żyje w skrajnie trudnych warunkach.

Sytuacja powodzian w ostatnich dniach się pogarsza. "Tak się nie da spędzić zimy"

Sytuacja powodzian w ostatnich dniach się pogarsza. "Tak się nie da spędzić zimy"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po alarmujących danych o rekordowym spożyciu alkoholu przez Polaków i aferze z alko-tubkami, Ministerstwo Zdrowia zapowiada zmiany. Skandal z mocnym trunkiem w opakowaniu przypominającym owocowy mus dla dzieci wywołał gorącą dyskusję i poruszenie. W przygotowanym rozporządzeniu są nowe ograniczenia, dotyczące także sprzedaży.

Ile alkoholu spożywają Polacy? Ilości są duże, ceny trunków niskie. "Chyba coś poszło w złym kierunku"

Ile alkoholu spożywają Polacy? Ilości są duże, ceny trunków niskie. "Chyba coś poszło w złym kierunku"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli Marcin Romanowski nie stawi się w prokuraturze, to oznaczałoby, że nie chce współpracować z wymiarem sprawiedliwości. Wtedy prokuratura będzie musiała ponowić ten wniosek aż do skutku - tak o działaniach wobec byłego wiceministra sprawiedliwości mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Adam Bodnar. Wskazał też, "co może dać podstawę do ponownego zatrzymania" polityka Suwerennej Polski.

Bodnar o tym, co "może dać podstawę do ponownego zatrzymania" Romanowskiego

Bodnar o tym, co "może dać podstawę do ponownego zatrzymania" Romanowskiego

Źródło:
TVN24

Janusz Palikot w mojej ocenie zrobił sporo dobrego w polskiej polityce. (...) Ale jako przedsiębiorca w ostatnich latach prawdopodobnie okazał się czarnym charakterem - mówił w "Faktach po Faktach" współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń.

Biedroń o Palikocie: pogubił się

Biedroń o Palikocie: pogubił się

Źródło:
TVN24

Reżim na Kremlu chce wsadzić do łagru współpracowników nieżyjącego już Aleksieja Nawalnego. Dokumentują oni korupcję władzy - za co Władimir Putin się mści. Rozpoczął się proces. Raport ONZ potwierdza, że w Rosji ludzie, którzy sprzeciwiają się Kremlowi, są prześladowani, więzieni i torturowani. Dotyczy to nie tylko opozycjonistów, ale też niekiedy prostych żołnierzy, którzy nie chcą umierać na wojnie Putina.

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemcy przegrały - unijne kraje wbrew woli Berlina podtrzymały wolę nałożenia wysokich ceł na chińskie samochody elektryczne. To ma być odpowiedź na politykę Pekinu, który hojnie dopłaca swoim firmom do produkcji, czym zaburza konkurencję. Na ruch Brukseli Pekin nie pozostanie obojętny i odpowie swoimi cłami niekoniecznie tylko w sektorze motoryzacyjnym. Jest jeszcze szansa na uniknięcie wojny handlowej.

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Od czasów napoleońskich utrzymywali dystans wobec militarnych sojuszy. Niesprowokowana agresja Rosji na Ukrainę zmieniła błyskawicznie 200-letnią politykę szwedzkiej neutralności. Szwecja jest już w NATO - wnosi do Sojuszu swój potencjał przemysłowy i militarny. Na Warsaw Security Forum naszemu dziennikarzowi opowiadał o tym minister obrony Szwecji Pål Jonson. Mówił także, że Sztokholm widziałby chętnie Ukrainę w NATO.

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS