Nowatorski program społeczny w Rybniku. Seniorki zamieszkały razem, żeby nie być samotnymi

Źródło:
Fakty TVN
Nowatorski program społeczny w Rybniku. Seniorki zamieszkały razem, żeby nie być samotnymi
Nowatorski program społeczny w Rybniku. Seniorki zamieszkały razem, żeby nie być samotnymi
Jarosław Kostkowski/Fakty TVN
Nowatorski program społeczny w Rybniku. Seniorki zamieszkały razem, żeby nie być samotnymiJarosław Kostkowski/Fakty TVN

Chcą obniżyć koszty życia, a przede wszystkim nie chcą być samotne. Seniorki z Rybnika na Śląsku zamieszkały razem w ramach nowatorskiego samorządowego programu. Do tej pory mieszkały oddzielnie - były skazane na życie w pojedynkę, nawet nie miały ochoty wychodzić z domu. To się zmieniło. 

Pani Halina ma najkrótszy staż - zaledwie miesiąc. W domu, który zostawiła wnukom, za towarzysza miała pustkę. - Ile ja tu łez wylałam - przyznaje. - Ona była cały czas sama i jest samotnikiem. (...) Ciężko się dostosować. Także ona raczkuje - opowiada pani Maria.

Pani Maria i pani Felicja postarały się, żeby 82-latka odnalazła się w nowym miejscu. - Do łazienki "pospiesz się", najgorzej, jak się budzimy rano - mówi pani Halina.

- Samotność to chyba był taki główny powód, dla którego one tutaj się znalazły. Mówią o sobie, że są siostrami, że są rodziną - komentuje Katarzyna Torfińska, pracowniczka socjalna, koordynatorka projektu.

Pierwszy taki eksperyment

Na eksperyment, nowatorski w skali kraju, odważyły się władze Rybnika. - Mówi się, że starych drzew się nie przesadza, a po drugie, żeby zamieszkać właściwie z kimś obcym - komentuje Agnieszka Skupień, naczelniczka Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Miasta w Rybniku.

CZYTAJ TAKŻE: Raport, który szokuje. Dwa i pół miliona Polaków znajduje się w skrajnej biedzie

88-latka, była nauczycielka, nie wyobraża sobie życia innego niż z grupą przyjaciółek. - Sąsiedzi się mną zainteresowali, że ja sama i w chorobie, i mi pomagali. Ja lubię towarzystwo, lubię pożartować, bo tyle nam zostało jeszcze - mówi pani Felicja.

Miasto udostępnia mieszkanie. Lokatorki składają się na czynsz, 250 złotych na miesiąc. - One zupełnie się zmieniły. Ja mam porównanie, jak one zaczynały tutaj funkcjonować, jak one mieszkały. One się nawet fizycznie zmieniły. Dbają o siebie, dbają o swój wygląd, dbają o siebie nawzajem - zauważa Katarzyna Torfińska.

Co trzecia osoba powyżej 75. roku życia mieszka sama

- Wiecie, jak niefajnie jest siedzieć samemu w pokoju. Tutaj się tak, powiedzmy szczerze, odnalazłam. Gdzie jeszcze mogę tak trochę pożyć inaczej - mówi pani Maria.

W Polsce co trzecia osoba powyżej 75. roku życia mieszka sama.

- Nam się wydaje, że mamy ważniejsze sprawy, tylko w momencie, kiedy odchodzi stara matka, stary ojciec, wujek, to wtedy dopiero zaczynamy się zastanawiać, jak mało z tymi ludźmi przebywaliśmy - mówi siostra Małgorzata Chmielewska z Fundacji "Domy Wspólnoty Chleb Życia".

ZOBACZ TEŻ: Rewolucja w emeryturach. Nowy pomysł w rządzie

W Rybniku podobną szansę dostać ma więcej seniorów. - Planujemy kolejne dwa mieszkania. Jedno ma być przeznaczone dla mężczyzn, a drugie dla kobiet - informuje Agnieszka Skupień. - Jest to o wiele wspanialsze niż na przykład dom starców - ocenia pani Maria.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W tej chwili są skazane na życie w izolatce, a tak być nie musi. Dzieci czekające na przeszczepy lub te już po przeszczepach powinny dostać lek chroniący przed wirusem RSV, ale to koszt kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że to lekarze powinni wystąpić o refundację.

Wirus RSV krąży, dzieci po przeszczepach powinny dostać drogi lek. Czemu nie jest refundowany dla wszystkich?

Wirus RSV krąży, dzieci po przeszczepach powinny dostać drogi lek. Czemu nie jest refundowany dla wszystkich?

Źródło:
Fakty TVN

Dwa dni po przedstawieniu przez rząd projektu ustawy o związkach partnerskich wchodzący w skład tego rządu ludowcy zapowiadają, że w listopadzie przedstawią "własną odpowiedź" na rządowe propozycje. Chodzi o projekt ustawy o statusie osoby bliskiej, dający osobom w związkach nieformalnych ułatwienia w sprawach administracyjnych, cywilnych i podatkowych.

Ludowcy szykują "odpowiedź" na związki partnerskie. "Musi brać pod uwagę również rozwiązania konstytucyjne"

Ludowcy szykują "odpowiedź" na związki partnerskie. "Musi brać pod uwagę również rozwiązania konstytucyjne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po fali powodziowej napłynęła fala odwoływanych rezerwacji. Branża turystyczna na Dolnym Śląsku - chociaż większość atrakcji turystycznych nie ucierpiała - liczy straty po powodzi. Nie tylko odwołane rezerwacje, ale także te, których w ogóle zabrakło.

Apel z Dolnego Śląska do turystów. Olga Tokarczuk: powódź zabrała ludziom wiele, nie zabrała gościnności

Apel z Dolnego Śląska do turystów. Olga Tokarczuk: powódź zabrała ludziom wiele, nie zabrała gościnności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Marcin Mastalerek chyba miał zły dzień i jakoś słabo napisał przemówienie panu prezydentowi. Myślę, że jak pan prezydent Duda zobaczył wieczorne serwisy, to sam się złapał za głowę, jak karykaturalne przemówienie wygłosił - powiedział w "Faktach po Faktach" Marcin Kierwiński (PO), komentując orędzie prezydenta Andrzeja Dudy.

"Myślę, że prezydent sam się złapał za głowę"

"Myślę, że prezydent sam się złapał za głowę"

Źródło:
TVN24

- To ogromny sukces, że projekt ustawy o związkach partnerskich to projekt rządowy. Naprawdę wiąże z tym ogromne nadzieje - mówiła w TVN24 Adriana Porowska, ministra do spraw społeczeństwa obywatelskiego z Polski 2050. Stwierdziła też, że jej resort "jest najważniejszy", bo "może odmienić los każdego rządu".

Porowska: uważam, że moje ministerstwo jest najważniejsze

Porowska: uważam, że moje ministerstwo jest najważniejsze

Źródło:
TVN24

Do tej pory zaostrzenie retoryki migracyjnej wybrzmiewało wśród postulatów skrajnej prawicy, która na nich budowała swoje poparcie. Jednak teraz Unia Europejska rozważa nowe rozwiązania w sprawie uszczelnienia granic. Były polski premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek nie ma wątpliwości, że to konieczny krok. - To w pewnym sensie próba dostosowania systemu demokratycznego do nadzwyczajnych zagrożeń, które idą przez świat jedno za drugim - powiedział w wywiadzie dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Jerzy Buzek o zmianie w unijnej polityce migracyjnej. "Europejczycy czują się niepewnie i na to musimy odpowiedzieć"

Jerzy Buzek o zmianie w unijnej polityce migracyjnej. "Europejczycy czują się niepewnie i na to musimy odpowiedzieć"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Trzy tygodnie przed wyborami i trzy miesiące po odejściu z wyścigu Joe Bidena w Ameryce wraca dyskusja o wieku kandydata na prezydenta Stanów Zjednoczonych i zdolności do sprawowania urzędu. Tym razem koncentruje się jednak wokół Donalda Trumpa, który odmawia ujawnienia medycznej oceny stanu zdrowia. Dostarcza za to wielu powodów do niepokoju, występując publicznie na swoich wiecach. Krytycy zwracają uwagę na nieskładne przemówienia byłego prezydenta, w których miesza fakty i myli wątki. Lawinę pytań wywołał wiec w Pensylwanii, gdzie Trump, zamiast odpowiadać na pytania wyborców, przez kilkadziesiąt minut kołysał się w rytm muzyki.

"To było dziwne". Donald Trump może zostać najstarszym prezydentem elektem, ale nie ujawnia wyników badań

"To było dziwne". Donald Trump może zostać najstarszym prezydentem elektem, ale nie ujawnia wyników badań

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS