Niskie zainteresowanie programem szczepień przeciw HPV. "Zabrakło edukacji"

Źródło:
Fakty TVN
Niskie zainteresowanie programem szczepień przeciw HPV. "Zabrakło edukacji"
Niskie zainteresowanie programem szczepień przeciw HPV. "Zabrakło edukacji"
Renata Kijowska/Fakty TVN
Niskie zainteresowanie programem szczepień przeciw HPV. "Zabrakło edukacji"Renata Kijowska/Fakty TVN

Wirus HPV zabija. Powoduje między innymi raka szyjki macicy. Przenoszony jest drogą płciową i zabija też mężczyzn. Ta wiedza powinna być powszechna, ale albo nie jest, albo za mało rodziców w Polsce wie, że można uratować dzieci darmowymi szczepieniami, które ruszyły 1 czerwca.

Ośrodki zdrowia są gotowe, by w ramach rządowego programu walczyć z wirusem HPV, ale kolejek nie ma. - Jedna osoba zdecydowała się na szczepienie. Jest to chłopiec w wieku 12 lat - mówi Marek Stefanik, kierownik szpitalnych przychodni w Bolesławcu. Darmowe szczepienia dla 12-latków i 13-latków przeciw HPV ruszyły w Dniu Dziecka. W pierwszym tygodniu zaszczepiło się 5000 dzieci, a 11 tysięcy jest zarejestrowanych. Minister Niedzielski przyznaje, że ma 70 tysięcy wolnych terminów. Z uprawnionych ośmiuset tysięcy dzieci pani Joanna zaszczepiła kilka dziewczynek. - I młodzież i rodzice potrzebują edukacji i podstawowych informacji, do czego to szczepienie służy, dlaczego powinniśmy się szczepić - wyjaśnia Joanna Zabielska-Cieciuch, specjalistka medycyny rodzinnej, "Przychodnia Rodzinna" w Białymstoku.

- Zabrakło edukacji. I to nie takiej, która sie powinna teraz dziać, bo teraz to jest już trochę późno, tylko takiej, która powinna być parę miesięcy, jeśli nawet nie lat wstecz - dodaje Anna Skrzypczyk-Ostaszewicz z Kliniki Onkologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

Zabrakło też informacji o tym, że przenoszony drogą płciową wirus HPV powoduje między innymi raka szyjki macicy. - Półtora tysiąca kobiet w Polsce niepotrzebnie z powodu tej choroby umiera - alarmuje profesor Robert Jach, Szpital Uniwersytecki w Krakowie, Polskie Towarzystwo Kolposkopii i Patofizjologii Szyjki Macicy. - To są również nowotwory u mężczyzn, nowotwory prącia, nowotwory odbytu u obojga płci. U kobiet inne nowotwory, nowotwory sromu, pochwy i znowuż u obojga płci nowotwory regionu głowy i szyi - dodaje Anna Skrzypczyk-Ostaszewicz.

Mniej osób by na nie zapadało, gdyby się zaszczepiły. I dziewczęta i chłopców najlepiej szczepić jeszcze zanim rozpoczną współżycie seksualne. Pani Ida Karpińska żałuje, że takich możliwości nie miała. Na raka szyjki macicy zachorowała w wieku 34 lat. - Operacja bardzo trudna, bardzo skomplikowana i bardzo długa. Chemioterapia, naświetlania(...) Dlatego apeluję zawsze i jeszcze raz proszę: szczepcie swoje dzieci - apeluje Ida Karpińska, Ogólnopolska Organizacja Kwiat Kobiecości.

Program szczepień przeciw HPV szansa dla młodych dziewczynek i chłopców
Program szczepień przeciw HPV szansa dla młodych dziewczynek i chłopcówTVN24

Po pierwsze - świadomość

Tam, gdzie programy szczepień działają od lat, zachorowalność na raka szyjki macicy spadła. W Wielkiej Brytanii także stanów przedrakowych jest o 90 procent mniej. Katowice i Wrocław szczepiły 70 procent dzieci w ramach miejskich programów. Ich sukces zależał od wkroczenia do szkół. - Była też informacja od wychowawcy, była informacja na zebraniach dla rodziców. Była edukacja dla dzieci, dla rodziców. Więc tych informacji było dużo. Rodzice tak na prawdę nie mieli wyboru. Musieli się zetknąć z tą informacją - mówi Martyna Budniok-Lamczyk, rezydentka medycyny rodzinnej.

- W przyszłym tygodniu do Librusa trafi około 170 tysięcy informacji. Przygotowujemy również z Ministerstwem Cyfryzacji akcję SMS-ową - zapowiada Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia. Profesor Jach chciałby wreszcie mieć mniej pracy. Nie patrzeć na dramat pacjentek z rakiem szyjki macicy. - Zaszczepiłem swoje dzieci. Są to bezpieczne szczepionki. Córka urodziła mi już wnuczkę - mówi.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN