Niskie zainteresowanie programem szczepień przeciw HPV. "Zabrakło edukacji"

Źródło:
Fakty TVN
Niskie zainteresowanie programem szczepień przeciw HPV. "Zabrakło edukacji"
Niskie zainteresowanie programem szczepień przeciw HPV. "Zabrakło edukacji"
Renata Kijowska/Fakty TVN
Niskie zainteresowanie programem szczepień przeciw HPV. "Zabrakło edukacji"Renata Kijowska/Fakty TVN

Wirus HPV zabija. Powoduje między innymi raka szyjki macicy. Przenoszony jest drogą płciową i zabija też mężczyzn. Ta wiedza powinna być powszechna, ale albo nie jest, albo za mało rodziców w Polsce wie, że można uratować dzieci darmowymi szczepieniami, które ruszyły 1 czerwca.

Ośrodki zdrowia są gotowe, by w ramach rządowego programu walczyć z wirusem HPV, ale kolejek nie ma. - Jedna osoba zdecydowała się na szczepienie. Jest to chłopiec w wieku 12 lat - mówi Marek Stefanik, kierownik szpitalnych przychodni w Bolesławcu. Darmowe szczepienia dla 12-latków i 13-latków przeciw HPV ruszyły w Dniu Dziecka. W pierwszym tygodniu zaszczepiło się 5000 dzieci, a 11 tysięcy jest zarejestrowanych. Minister Niedzielski przyznaje, że ma 70 tysięcy wolnych terminów. Z uprawnionych ośmiuset tysięcy dzieci pani Joanna zaszczepiła kilka dziewczynek. - I młodzież i rodzice potrzebują edukacji i podstawowych informacji, do czego to szczepienie służy, dlaczego powinniśmy się szczepić - wyjaśnia Joanna Zabielska-Cieciuch, specjalistka medycyny rodzinnej, "Przychodnia Rodzinna" w Białymstoku.

- Zabrakło edukacji. I to nie takiej, która sie powinna teraz dziać, bo teraz to jest już trochę późno, tylko takiej, która powinna być parę miesięcy, jeśli nawet nie lat wstecz - dodaje Anna Skrzypczyk-Ostaszewicz z Kliniki Onkologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

Zabrakło też informacji o tym, że przenoszony drogą płciową wirus HPV powoduje między innymi raka szyjki macicy. - Półtora tysiąca kobiet w Polsce niepotrzebnie z powodu tej choroby umiera - alarmuje profesor Robert Jach, Szpital Uniwersytecki w Krakowie, Polskie Towarzystwo Kolposkopii i Patofizjologii Szyjki Macicy. - To są również nowotwory u mężczyzn, nowotwory prącia, nowotwory odbytu u obojga płci. U kobiet inne nowotwory, nowotwory sromu, pochwy i znowuż u obojga płci nowotwory regionu głowy i szyi - dodaje Anna Skrzypczyk-Ostaszewicz.

Mniej osób by na nie zapadało, gdyby się zaszczepiły. I dziewczęta i chłopców najlepiej szczepić jeszcze zanim rozpoczną współżycie seksualne. Pani Ida Karpińska żałuje, że takich możliwości nie miała. Na raka szyjki macicy zachorowała w wieku 34 lat. - Operacja bardzo trudna, bardzo skomplikowana i bardzo długa. Chemioterapia, naświetlania(...) Dlatego apeluję zawsze i jeszcze raz proszę: szczepcie swoje dzieci - apeluje Ida Karpińska, Ogólnopolska Organizacja Kwiat Kobiecości.

Program szczepień przeciw HPV szansa dla młodych dziewczynek i chłopców
Program szczepień przeciw HPV szansa dla młodych dziewczynek i chłopcówTVN24

Po pierwsze - świadomość

Tam, gdzie programy szczepień działają od lat, zachorowalność na raka szyjki macicy spadła. W Wielkiej Brytanii także stanów przedrakowych jest o 90 procent mniej. Katowice i Wrocław szczepiły 70 procent dzieci w ramach miejskich programów. Ich sukces zależał od wkroczenia do szkół. - Była też informacja od wychowawcy, była informacja na zebraniach dla rodziców. Była edukacja dla dzieci, dla rodziców. Więc tych informacji było dużo. Rodzice tak na prawdę nie mieli wyboru. Musieli się zetknąć z tą informacją - mówi Martyna Budniok-Lamczyk, rezydentka medycyny rodzinnej.

- W przyszłym tygodniu do Librusa trafi około 170 tysięcy informacji. Przygotowujemy również z Ministerstwem Cyfryzacji akcję SMS-ową - zapowiada Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia. Profesor Jach chciałby wreszcie mieć mniej pracy. Nie patrzeć na dramat pacjentek z rakiem szyjki macicy. - Zaszczepiłem swoje dzieci. Są to bezpieczne szczepionki. Córka urodziła mi już wnuczkę - mówi.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Są w pościeli, w ubraniach, w obuwiu. I to już niemal norma, że niebezpiecznych chemikaliów blisko nas jest dużo, ale jak jest ich za dużo, to naprawdę mogą zaszkodzić. Ostatnia kontrola Inspekcji Handlowej pokazuje, że mamy się czym martwić.

To źle, że pościel "pachnie nowością". Pachną chemikalia. Czasem jest ich za dużo w produktach i szkodzą zdrowiu

To źle, że pościel "pachnie nowością". Pachną chemikalia. Czasem jest ich za dużo w produktach i szkodzą zdrowiu

Źródło:
Fakty TVN

Na oddziałach onkologicznych jest cała gama trudnych emocji. Jest strach, jest stres, są łzy i ból. Kiedy nagle i nieoczekiwanie pojawia się tam miłość - to jest to jak grom z jasnego nieba. Daje to nadzieję, bez której najlepsza terapia jest niewystarczająca.

Leczenie onkologiczne jest codziennością wielu osób. Ważne jest mądre wsparcie

Leczenie onkologiczne jest codziennością wielu osób. Ważne jest mądre wsparcie

Źródło:
Fakty TVN

Jest lepiej, jeśli chodzi o społeczną świadomość, że nie można milczeć, ale wciąż jest źle, jeśli chodzi o skalę zjawiska przemocy domowej. Dlatego wystartowała kampania "Krzyki w czterech ścianach" i powstało hasło "Nie czekaj, przerwij przemoc". To jest wezwanie adresowane zarówno do ofiar, jak i świadków. Bo obojętność może kosztować nawet czyjeś życie

Ruszają z kampanią "Krzyki w czterech ścianach". "Wykonanie telefonu może uchronić kogoś przed tragedią"

Ruszają z kampanią "Krzyki w czterech ścianach". "Wykonanie telefonu może uchronić kogoś przed tragedią"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli Marcin Romanowski nie stawi się w prokuraturze, to oznaczałoby, że nie chce współpracować z wymiarem sprawiedliwości. Wtedy prokuratura będzie musiała ponowić ten wniosek aż do skutku - tak o działaniach wobec byłego wiceministra sprawiedliwości mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Adam Bodnar. Wskazał też, "co może dać podstawę do ponownego zatrzymania" polityka Suwerennej Polski.

Bodnar o tym, co "może dać podstawę do ponownego zatrzymania" Romanowskiego

Bodnar o tym, co "może dać podstawę do ponownego zatrzymania" Romanowskiego

Źródło:
TVN24

Janusz Palikot w mojej ocenie zrobił sporo dobrego w polskiej polityce. (...) Ale jako przedsiębiorca w ostatnich latach prawdopodobnie okazał się czarnym charakterem - mówił w "Faktach po Faktach" współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń.

Biedroń o Palikocie: pogubił się

Biedroń o Palikocie: pogubił się

Źródło:
TVN24

Reżim na Kremlu chce wsadzić do łagru współpracowników nieżyjącego już Aleksieja Nawalnego. Dokumentują oni korupcję władzy - za co Władimir Putin się mści. Rozpoczął się proces. Raport ONZ potwierdza, że w Rosji ludzie, którzy sprzeciwiają się Kremlowi, są prześladowani, więzieni i torturowani. Dotyczy to nie tylko opozycjonistów, ale też niekiedy prostych żołnierzy, którzy nie chcą umierać na wojnie Putina.

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemcy przegrały - unijne kraje wbrew woli Berlina podtrzymały wolę nałożenia wysokich ceł na chińskie samochody elektryczne. To ma być odpowiedź na politykę Pekinu, który hojnie dopłaca swoim firmom do produkcji, czym zaburza konkurencję. Na ruch Brukseli Pekin nie pozostanie obojętny i odpowie swoimi cłami niekoniecznie tylko w sektorze motoryzacyjnym. Jest jeszcze szansa na uniknięcie wojny handlowej.

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Od czasów napoleońskich utrzymywali dystans wobec militarnych sojuszy. Niesprowokowana agresja Rosji na Ukrainę zmieniła błyskawicznie 200-letnią politykę szwedzkiej neutralności. Szwecja jest już w NATO - wnosi do Sojuszu swój potencjał przemysłowy i militarny. Na Warsaw Security Forum naszemu dziennikarzowi opowiadał o tym minister obrony Szwecji Pål Jonson. Mówił także, że Sztokholm widziałby chętnie Ukrainę w NATO.

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS