Niskie zainteresowanie programem szczepień przeciw HPV. "Zabrakło edukacji"

Źródło:
Fakty TVN
Niskie zainteresowanie programem szczepień przeciw HPV. "Zabrakło edukacji"
Niskie zainteresowanie programem szczepień przeciw HPV. "Zabrakło edukacji"
Renata Kijowska/Fakty TVN
Niskie zainteresowanie programem szczepień przeciw HPV. "Zabrakło edukacji"Renata Kijowska/Fakty TVN

Wirus HPV zabija. Powoduje między innymi raka szyjki macicy. Przenoszony jest drogą płciową i zabija też mężczyzn. Ta wiedza powinna być powszechna, ale albo nie jest, albo za mało rodziców w Polsce wie, że można uratować dzieci darmowymi szczepieniami, które ruszyły 1 czerwca.

Ośrodki zdrowia są gotowe, by w ramach rządowego programu walczyć z wirusem HPV, ale kolejek nie ma. - Jedna osoba zdecydowała się na szczepienie. Jest to chłopiec w wieku 12 lat - mówi Marek Stefanik, kierownik szpitalnych przychodni w Bolesławcu. Darmowe szczepienia dla 12-latków i 13-latków przeciw HPV ruszyły w Dniu Dziecka. W pierwszym tygodniu zaszczepiło się 5000 dzieci, a 11 tysięcy jest zarejestrowanych. Minister Niedzielski przyznaje, że ma 70 tysięcy wolnych terminów. Z uprawnionych ośmiuset tysięcy dzieci pani Joanna zaszczepiła kilka dziewczynek. - I młodzież i rodzice potrzebują edukacji i podstawowych informacji, do czego to szczepienie służy, dlaczego powinniśmy się szczepić - wyjaśnia Joanna Zabielska-Cieciuch, specjalistka medycyny rodzinnej, "Przychodnia Rodzinna" w Białymstoku.

- Zabrakło edukacji. I to nie takiej, która sie powinna teraz dziać, bo teraz to jest już trochę późno, tylko takiej, która powinna być parę miesięcy, jeśli nawet nie lat wstecz - dodaje Anna Skrzypczyk-Ostaszewicz z Kliniki Onkologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

Zabrakło też informacji o tym, że przenoszony drogą płciową wirus HPV powoduje między innymi raka szyjki macicy. - Półtora tysiąca kobiet w Polsce niepotrzebnie z powodu tej choroby umiera - alarmuje profesor Robert Jach, Szpital Uniwersytecki w Krakowie, Polskie Towarzystwo Kolposkopii i Patofizjologii Szyjki Macicy. - To są również nowotwory u mężczyzn, nowotwory prącia, nowotwory odbytu u obojga płci. U kobiet inne nowotwory, nowotwory sromu, pochwy i znowuż u obojga płci nowotwory regionu głowy i szyi - dodaje Anna Skrzypczyk-Ostaszewicz.

Mniej osób by na nie zapadało, gdyby się zaszczepiły. I dziewczęta i chłopców najlepiej szczepić jeszcze zanim rozpoczną współżycie seksualne. Pani Ida Karpińska żałuje, że takich możliwości nie miała. Na raka szyjki macicy zachorowała w wieku 34 lat. - Operacja bardzo trudna, bardzo skomplikowana i bardzo długa. Chemioterapia, naświetlania(...) Dlatego apeluję zawsze i jeszcze raz proszę: szczepcie swoje dzieci - apeluje Ida Karpińska, Ogólnopolska Organizacja Kwiat Kobiecości.

Program szczepień przeciw HPV szansa dla młodych dziewczynek i chłopców
Program szczepień przeciw HPV szansa dla młodych dziewczynek i chłopcówTVN24

Po pierwsze - świadomość

Tam, gdzie programy szczepień działają od lat, zachorowalność na raka szyjki macicy spadła. W Wielkiej Brytanii także stanów przedrakowych jest o 90 procent mniej. Katowice i Wrocław szczepiły 70 procent dzieci w ramach miejskich programów. Ich sukces zależał od wkroczenia do szkół. - Była też informacja od wychowawcy, była informacja na zebraniach dla rodziców. Była edukacja dla dzieci, dla rodziców. Więc tych informacji było dużo. Rodzice tak na prawdę nie mieli wyboru. Musieli się zetknąć z tą informacją - mówi Martyna Budniok-Lamczyk, rezydentka medycyny rodzinnej.

- W przyszłym tygodniu do Librusa trafi około 170 tysięcy informacji. Przygotowujemy również z Ministerstwem Cyfryzacji akcję SMS-ową - zapowiada Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia. Profesor Jach chciałby wreszcie mieć mniej pracy. Nie patrzeć na dramat pacjentek z rakiem szyjki macicy. - Zaszczepiłem swoje dzieci. Są to bezpieczne szczepionki. Córka urodziła mi już wnuczkę - mówi.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS