Nie zmieniło się prawo - zmienił się klimat i podejście. Wzrosła liczba legalnych aborcji w Polsce

Źródło:
Fakty TVN
Nie zmieniło się prawo - zmienił się klimat i podejście. Wzrosła liczba legalnych aborcji
Nie zmieniło się prawo - zmienił się klimat i podejście. Wzrosła liczba legalnych aborcji
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Nie zmieniło się prawo - zmienił się klimat i podejście. Wzrosła liczba legalnych aborcji Katarzyna Górniak/Fakty TVN

- Dla polskich kobiet to bardzo ważna wiadomość - tak mówią lekarze, patrząc na dane z NFZ. Widać w nich, że jeżeli tendencja wzrostowa się utrzyma, to liczba legalnych aborcji w tym roku może zbliżyć się do tej sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej. Co w praktyce to oznacza? 

W danych dotyczących aborcji coś drgnęło. - Wzrosty są obiecujące, to jest dobry sygnał - komentuje Antonina Lewandowska z Fundacji Na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny FEDERA. - To oznacza bezpieczeństwo i spokój dla naszych pacjentek, dla polskich kobiet, to jest bardzo ważne - podkreśla prof. Filip Dąbrowski, kierownik Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w Szpitalu Bielańskim w Warszawie.

CZYTAJ TAKŻE: Profesor Socha: zgwałconemu transpłciowemu mężczyźnie w trzech ośrodkach odmówiono aborcji

Tylko do końca sierpnia szpitale przeprowadziły 530 tak zwanych indukcji poronień. To zarówno ciąże usunięte w wyniku aborcji, jak i samoistne obumarcia płodu. Jak informuje "Rynek Zdrowia" - przez cały ubiegły rok takich indukcji było 509, dwa lata temu jeszcze mniej.

- Sytuacja polityczna spowodowała, że pacjentki śmielej o tym rozmawiają, nie boją się zwrócić do lekarza z zapytaniem, co mają z taką ciążą zrobić - zauważa prof. Ewa Wender-Ożegowska, krajowa konsultantka ds. położnictwa.

"Magiczne słowo na 'a', czyli aborcja, działa paraliżująco"
"Magiczne słowo na 'a', czyli aborcja, działa paraliżująco"TVN24

Co się zmieniło?

Choć nie zmieniło się prawo, to zmienia się klimat i podejście. Narodowy Fundusz Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia za odmowę zabiegu zaczęły szpitale karać.

- Mówimy tutaj o działalności organizacji kobiecych, które są trochę wspierane przez działalność systemową, kary są nakładane na szpitale i to z pewnością także przynosi efekty - wskazuje Antonina Lewandowska.

Zauważają to także w tych nielicznych szpitalach, które wcześniej na siebie brały problematyczną kwestię wykonywania większości zabiegów aborcji i do których po pomoc pacjentki zjeżdżały z całego kraju. - Z moich obserwacji wynika, że może tak być, ponieważ coraz więcej pacjentek uzyskuje świadczenie w okolicy miejsca zamieszkania - ocenia dr Gizela Jagielska, ginekolożka i zastępczyni dyrektora ds. medycznych Powiatowego Zespołu Szpitali w Oleśnicy.

Jeśli tendencja wzrostowa się utrzyma, liczba aborcji w tym roku może zbliżyć się do tej sprzed wyroku Trybunału Julii Przyłębskiej. Choć i wtedy tysiąc zabiegów rocznie było oficjalną fikcją.

Aborcje w polskim systemie państwowym TVN24

- Powinniśmy zrobić tak, żeby była wyższa i to kilkudziesięciokrotnie - mówi prof. Maciej Socha, Konsultant Województwa Kujawsko-Pomorskiego ds. Położnictwa i Ginekologii.

"Jest ta wola, żeby jednak zacząć to robić"

W Polsce większość aborcji wykonuje się poza państwowym systemem - w domu lub za granicą. - Zakładamy, że ogólna liczba przerwań ciąży to kilkaset dziennie, a więc ta liczba statystyczna, o której mówimy, jest bardzo niewielka - wskazuje Maciej Socha.

CZYTAJ TAKŻE: "Trauma, z której pacjentka będzie się leczyć do końca życia". Co jest nie tak z prawem aborcyjnym w Polsce

By wzrosła, niezbędne są zmiany w prawie, które wciąż się nie dokonały. Doktor Gizela Jagielska wskazuje na dekryminalizację, ale ważne tutaj jest też przeszkolenie lekarzy, którzy z powodu restrykcyjnego prawa z aborcją od lat nie mają po prostu do czynienia.

- Szereg lekarzy zwracało się do mnie z zapytaniem, w jaki sposób coś wykonać, gdzie dostać sprzęt, tak że na pewno są ośrodki, które do tej pory nie wykonywały aborcji albo wykonywały ją w bardzo ograniczonym zakresie, ale jest ta wola, żeby jednak zacząć to robić - ocenia Gizela Jagielska.

Wolę warto wspomóc też wiedzą. - Przed nami bardzo długa droga, bo ta opieka jest po prostu potrzebna na dużo, dużo większą skalę - zaznacza Antonina Lewandowska.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Bullying to przemoc rówieśnicza, to wyzwiska i obrażanie, to szydzenie i niemiłe żarty, to wykluczanie z grupy. Jest najnowszy raport na ten temat, który pokazuje, jak często i jak konkretnie to dręczenie może wyglądać.

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

Źródło:
Fakty TVN

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przekazaliśmy na tereny powodziowe już teraz prawie cztery miliardy złotych. To jest gigantyczna kwota - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister do spraw odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński. Zapewnił, że "wszyscy, którzy złożyli wnioski, dostali wypłaty".

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

Źródło:
TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS