Nie pracowała zarobkowo, poświęciła się rodzinie. Były mąż ma jej zapłacić 200 tysięcy euro


Ponad 200 tysięcy euro pani Ivanie musi zapłacić jej były mąż za jej 25-letnią pracę w domu. Kobieta nie pracowała, bo jej były mąż był temu przeciwny. Wyrok hiszpańskiego sądu - jak uważają ekspertki - to ważny krok dla kobiet, bo docenia ich poświęcenie dla obowiązków domowych.

Po 25 latach małżeństwa, przy okazji rozwodu, hiszpański sąd nakazał mężowi pani Ivany, który wcześniej - jak mówi kobieta - sprzeciwiał się, by pracowała zarobkowo, zapłatę 204 tysięcy euro.

- Uśmiecham się od ucha do ucha, ponieważ wyrok jest bardzo satysfakcjonujący, to coś, czego oczekiwałam, co jest bardzo sprawiedliwe - mówi Ivana Moral. - To płaca minimalna pomnożona przez dwanaście miesięcy i przez wszystkie lata małżeństwa - wyjaśnia prawniczka Marta Fuertes, pełnomocniczka Ivany Moral.

- Poświęciłam się projektowi "rodzina", czyli dbałam o córki, o męża, żeby miał nienagannie czysto - tłumaczy Ivana.

Psycholożka i psychoterapeutka Katarzyna Miller liczy, że historia pani Ivany zmieni także postrzeganie Polek.

- Mam nadzieję, że Polki przeżyją wstrząs. Chciałabym, żeby się dowiedziały wszystkie, że tak można, że tak trzeba, że o siebie należy dbać, nie dawać się traktować jak darmowa służba - mówi Katarzyna Miller.

- To, co jest ważne, jeśli chodzi o ten wyrok, to w ogóle docenienie pracy domowej kobiet, pracy niewidzialnej - mówi Sylwia Chutnik, kulturoznawczyni i pisarka.

Nieodpłatna praca kobiet

Kobiety same o sobie mówią, że "siedzą w domu", choć między praniem, sprzątaniem, gotowaniem, opieką nad dziećmi lub starszymi rodzicami, nie mają czasu, by usiąść choć na chwilę.

- Szacuje się, że 30 procent PKB w Polsce to jest właśnie nieodpłatna praca kobiet - wskazuje Ilona Motyka, kierowniczka biura Lubuskiego Stowarzyszenia na rzecz Kobiet "BABA".

Jak ją wycenić? Wystarczy policzyć, ile rodzina zapłaciłaby za pracę opiekunki do dziecka, albo za przygotowanie dwudaniowego obiadu w barze.

- GUS wyliczył, że taka praca w Polsce dzisiaj, w 2023 roku, to ponad 5000 złotych brutto. Tyle musielibyśmy zapłacić, gdyby ktoś obcy przychodził i wykonywał te wszystkie prace - zwraca uwagę Aleksandra Karasińska, redaktor naczelna "Forbes Women Polska".

W badaniach sprzed kilku lat co trzecia Polka była przeciwniczką opłacania pracy domowej.

- (Kobieta - przyp. red.) traktuje to jednocześnie jako obowiązek, zdaje sobie sprawę, że jest to obciążające, ale również jest to dla niej sposób okazywania uczuć i rodzaj władzy w stosunku do rodziny: męża i dzieci. To jest moment, kiedy czuje się sprawcza - wyjaśnia Sylwia Chutnik, kulturoznawczyni i pisarka.

Aleksandra Karasińska uważa, że najlepiej byłoby, gdyby państwo pomagało kobietom podjąć pracę. - Chciałabym, żeby kobiety były niezależne finansowo, żeby mogły pójść do pracy i mieć własne pieniądze, płacić swoje składki - mówi redaktor naczelna "Forbes Women Polska".

Pani Ivana, nawet jak dostanie zasądzone pieniądze, zamierza pracować zarobkowo, choć już się napracowała, udowadniając, że nie ma darmowych obiadów - nawet w domu. - Już dawno należało się tym zająć. Musimy zabrać głos i powiedzieć: idziemy na całość - mówi kobieta.

Źródło: Fakty TVN

Autorka/Autor:

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN