Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Źródło:
Fakty TVN
Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"
Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"
Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN
Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur" Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

Polacy są zmęczeni wyborami - to przyznają nawet politycy, ale sami też dodają, że chodzi o nasz wybór: czy chcemy w Europie dobrobytu czy autorytaryzmu. Nadchodzi czas decyzji i to my, Polacy, mamy głos. To przywilej i warto z niego skorzystać.

- Przed nami bardzo ważny dzień. Dziewiątego czerwca idźmy wszyscy na wybory - wzywa wokalistka Patrycja Markowska.

Na ile ważny dla Polaków będzie dzień wyborów posłów do Parlamentu Europejskiego, to się jeszcze okaże. Na razie przewidywania co do udziału w wyborach nie są zachęcające, co nawet dla polityków jest w jakimś sensie zrozumiałe. - Polki i Polacy już są zmęczeni różnymi wyborami - przyznaje wicemarszałek Sejmu i poseł Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty.

Pytania o frekwencję

Po rekordowej frekwencji w jesiennych wyborach parlamentarnych, dużo niższej w wiosennych wyborach samorządowych, kolejne wybory mogą się okazać frekwencyjną klapą.

- Nie może być tak, że Polska będzie miała najniższą frekwencję w tych wyborach i że nasi europosłowie, nasze europosłanki, nasz głos w Brukseli będzie traktowany jako najsłabszy z całej Europy - mówi marszałek Sejmu Szymon Hołownia. W pierwszych latach członkostwa Polski w Unii Europejskiej frekwencja w eurowyborach była bardzo niska. W 2004 roku zagłosowało nieco ponad 20 proc. uprawnionych do głosowania, w 2009 roku było to 24,5 procent, a w 2014 - 23,8 procent. Dopiero pięć lat temu frekwencja nieco drgnęła i wyniosła niemal 46 procent.

A te nadchodzące wybory są absolutnie kluczowe dla Europy. - Dokonujemy wyboru: albo chcemy dalej Europę budować wspólną, zintegrowaną, bezpieczną, Europę dobrobytu, albo chcemy jej dezintegracji, rozbicia na państwa narodowe i niestety zbliżenia się, jeśli chodzi o formę sprawowania rządów, w kierunku Rosji - podkreśla Michał Wawrykiewicz, kandydat Koalicji Obywatelskiej w wyborach do europarlamentu.

Wybory są ważne także ze względu na potencjalną agresję Rosji. - To za tej kadencji będzie decydowany wspólny komisarz do spraw obrony, budżet obronny Unii Europejskiej, to czy ma się otworzyć na cały ten szeroki aspekt bezpieczeństwa. To tu będziemy rozmawiali, jak wspólnie stawić czoła zagrożeniu ze wschodu - zwraca uwagę marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Apele o oddanie głosu

Politykom aktywności i determinacji nie można odmówić. W całej Polsce bez względu na polityczne barwy zachęcają do pójścia na wybory.

- Namawiać, namawiać i jeszcze raz namawiać, mobilizować do udziału w wyborach - mówi Michał Wawrykiewicz. Zachęcają różne pokolenia i różne organizacje, zwykli obywatele.

- Najważniejsze jest, żebyśmy sobie uświadomili, że Unia Europejska to nie jest jakiś zewnętrzny byt, tylko to jest faktycznie nasza rzeczywistość. My jesteśmy częścią tej Unii i chcemy być - mówi Jessica Koczwara ze Stowarzyszenia "Dziewczyny na Wybory".

ZOBACZ TEŻ: "A co my niby mamy z tej Unii?". Lista korzyści w nowym spocie zachęcającym do głosowania

"Wybory dużych tematów". Jakie są wyzwania na najbliższe lata dla Unii Europejskiej
"Wybory dużych tematów". Jakie są wyzwania na najbliższe lata dla Unii EuropejskiejTVN24 BIS

Padają różne argumenty: ekonomiczne, prawne, kulturowe. - Coraz więcej prawa względem prawa krajowego, tworzone jest w Unii Europejskiej - komentuje Waldemar Buda.

- To wybory są właśnie o tym, abyśmy my, Polki, miały dokładnie takie same prawa, jak Hiszpanki, jak Niemki - zwraca uwagę Joanna Scheuring-Wielgus, wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz kandydatka Lewicy w wyborach do europarlamentu.

- Często okazywało się, że to Parlament Europejski dbał o to, żeby przyjmowane prawo było jak najbardziej proobywatelskie - zaznacza Aleksandra Krzysztoszek z Euractiv Poland i Fundacji imienia Stefana Batorego.

Nie jest też obojętne, kto nas w tej Unii będzie reprezentował. - Tam potrzeba ludzi walki, ludzi konsekwentnych, ludzi, którzy przez wiele lat, przez wiele dziesięcioleci, reprezentują ten sam kurs - mówi prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

- Tak naprawdę mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur, walkę dwóch cywilizacji - podsumowuje Włodzimierz Czarzasty.

Do wyborów zostały niecałe dwa tygodnie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Zniesienie karania za pomoc w aborcji, a potem legalna aborcja do 12. tygodnia, składka zdrowotna dla przedsiębiorców, kredyty mieszkaniowe i związki partnerskie. Wielu wyborców Koalicji 15 października czeka na realizację obietnic, ale prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz mówi, że nie warto tracić wyborców po to, żeby utrzymywać koalicję.

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Źródło:
Fakty TVN

Benjamin Netanjahu 24 lipca wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Nie padną w nim jednak słowa, na które czeka tak wielu jego rodaków. Nie będzie mógł powiedzieć, że porwani przez Hamas zakładnicy zostali uwolnieni. Dramat nie polega nawet na tym, że cierpią w niewoli. Oni umierają. Zginął także Polak Alex Dancyg. Jego 18-letnia wnuczka ma pretensje do izraelskiego rządu. Nie ona jedna.

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Źródło:
Fakty TVN

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Sejmie przepadł pierwszy z projektów aborcyjnych. Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula mówiła w "Faktach po Faktach", że trzeba teraz "mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe, a co nie". - Dzisiaj jeszcze sięgnęłam do umowy koalicyjnej, bo tą umową niektórzy politycy wewnątrz koalicji 15 października się zasłaniają, a tam mamy jasno zapisane, że kobiety mają prawo decydować - dodała.

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Źródło:
TVN24

- Pan prezydent nie był o tym poinformowany ani nikt z Kancelarii Prezydenta. To są decyzje ambasadora Marka Magierowskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Marcin Mastalerek, szef gabinetu prezydenta. Odniósł się w ten sposób do żądania, jakie ambasador w USA postawił w związku z tym, że MSZ wzywa go do kraju.

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Źródło:
TVN24

W piątek w stolicy Francji na Sekwanie odbędzie się ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich. Szczegóły uroczystości nie są znane, a organizatorzy utrzymują wszystko w tajemnicy. Także to, jaka artystka wystąpi podczas ceremonii. Pojawiają się jednak spekulacje, że może to być Celine Dion. Kanadyjska piosenkarka o francuskich korzeniach kilka lat temu zniknęła ze sceny ze względów zdrowotnych.

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS