Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Źródło:
Fakty TVN
Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"
Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"
Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN
Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur" Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

Polacy są zmęczeni wyborami - to przyznają nawet politycy, ale sami też dodają, że chodzi o nasz wybór: czy chcemy w Europie dobrobytu czy autorytaryzmu. Nadchodzi czas decyzji i to my, Polacy, mamy głos. To przywilej i warto z niego skorzystać.

- Przed nami bardzo ważny dzień. Dziewiątego czerwca idźmy wszyscy na wybory - wzywa wokalistka Patrycja Markowska.

Na ile ważny dla Polaków będzie dzień wyborów posłów do Parlamentu Europejskiego, to się jeszcze okaże. Na razie przewidywania co do udziału w wyborach nie są zachęcające, co nawet dla polityków jest w jakimś sensie zrozumiałe. - Polki i Polacy już są zmęczeni różnymi wyborami - przyznaje wicemarszałek Sejmu i poseł Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty.

Pytania o frekwencję

Po rekordowej frekwencji w jesiennych wyborach parlamentarnych, dużo niższej w wiosennych wyborach samorządowych, kolejne wybory mogą się okazać frekwencyjną klapą.

- Nie może być tak, że Polska będzie miała najniższą frekwencję w tych wyborach i że nasi europosłowie, nasze europosłanki, nasz głos w Brukseli będzie traktowany jako najsłabszy z całej Europy - mówi marszałek Sejmu Szymon Hołownia. W pierwszych latach członkostwa Polski w Unii Europejskiej frekwencja w eurowyborach była bardzo niska. W 2004 roku zagłosowało nieco ponad 20 proc. uprawnionych do głosowania, w 2009 roku było to 24,5 procent, a w 2014 - 23,8 procent. Dopiero pięć lat temu frekwencja nieco drgnęła i wyniosła niemal 46 procent.

A te nadchodzące wybory są absolutnie kluczowe dla Europy. - Dokonujemy wyboru: albo chcemy dalej Europę budować wspólną, zintegrowaną, bezpieczną, Europę dobrobytu, albo chcemy jej dezintegracji, rozbicia na państwa narodowe i niestety zbliżenia się, jeśli chodzi o formę sprawowania rządów, w kierunku Rosji - podkreśla Michał Wawrykiewicz, kandydat Koalicji Obywatelskiej w wyborach do europarlamentu.

Wybory są ważne także ze względu na potencjalną agresję Rosji. - To za tej kadencji będzie decydowany wspólny komisarz do spraw obrony, budżet obronny Unii Europejskiej, to czy ma się otworzyć na cały ten szeroki aspekt bezpieczeństwa. To tu będziemy rozmawiali, jak wspólnie stawić czoła zagrożeniu ze wschodu - zwraca uwagę marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Apele o oddanie głosu

Politykom aktywności i determinacji nie można odmówić. W całej Polsce bez względu na polityczne barwy zachęcają do pójścia na wybory.

- Namawiać, namawiać i jeszcze raz namawiać, mobilizować do udziału w wyborach - mówi Michał Wawrykiewicz. Zachęcają różne pokolenia i różne organizacje, zwykli obywatele.

- Najważniejsze jest, żebyśmy sobie uświadomili, że Unia Europejska to nie jest jakiś zewnętrzny byt, tylko to jest faktycznie nasza rzeczywistość. My jesteśmy częścią tej Unii i chcemy być - mówi Jessica Koczwara ze Stowarzyszenia "Dziewczyny na Wybory".

ZOBACZ TEŻ: "A co my niby mamy z tej Unii?". Lista korzyści w nowym spocie zachęcającym do głosowania

"Wybory dużych tematów". Jakie są wyzwania na najbliższe lata dla Unii Europejskiej
"Wybory dużych tematów". Jakie są wyzwania na najbliższe lata dla Unii EuropejskiejTVN24 BIS

Padają różne argumenty: ekonomiczne, prawne, kulturowe. - Coraz więcej prawa względem prawa krajowego, tworzone jest w Unii Europejskiej - komentuje Waldemar Buda.

- To wybory są właśnie o tym, abyśmy my, Polki, miały dokładnie takie same prawa, jak Hiszpanki, jak Niemki - zwraca uwagę Joanna Scheuring-Wielgus, wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz kandydatka Lewicy w wyborach do europarlamentu.

- Często okazywało się, że to Parlament Europejski dbał o to, żeby przyjmowane prawo było jak najbardziej proobywatelskie - zaznacza Aleksandra Krzysztoszek z Euractiv Poland i Fundacji imienia Stefana Batorego.

Nie jest też obojętne, kto nas w tej Unii będzie reprezentował. - Tam potrzeba ludzi walki, ludzi konsekwentnych, ludzi, którzy przez wiele lat, przez wiele dziesięcioleci, reprezentują ten sam kurs - mówi prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

- Tak naprawdę mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur, walkę dwóch cywilizacji - podsumowuje Włodzimierz Czarzasty.

Do wyborów zostały niecałe dwa tygodnie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Różdżki z imieniem i nazwiskiem wojewody warmińsko-mazurskiego zostały rozdane samorządowcom jako symbol dofinansowania na budowy i remonty dróg. Nietypowy sposób wręczenia dofinansowań stał się też przedmiotem korespondencji i sporu z Polską Agencją Prasową.

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Źródło:
Fakty TVN

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Początkowe ustalenia policjantów wskazywały na to, że nastolatka wtargnęła na jezdnię w niewyznaczonym miejscu. Jednak nagranie z monitoringu nie budzi wątpliwości, że dziewczynka przechodziła na pasach w prawidłowy sposób. Sprawca wypadku decyzją sądu otrzymał jedynie karę grzywny. Rodzina nie kryje oburzenia i zapowiada odwołanie od wyroku.

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez obecności Amerykanów nie da się skutecznie przeprowadzić operacji dotyczącej zagwarantowania bezpieczeństwa w Ukrainie. Ona nie może być strefą neutralną, zdemilitaryzowaną, musi mieć swoje wojsko - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Źródło:
TVN24

- Od wielu wielu miesięcy uważam, że początek obniżek stóp procentowych w Polsce, to mógłby być przełom pierwszego i drugiego półrocza - stwierdził w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 ekonomista Marek Zuber.

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

Źródło:
tvn24.pl

Żyjemy w coraz bardziej niebezpiecznym świecie, dlatego trzeba być coraz lepiej przygotowanym. Chodzi nie tylko o zagrożenie ze strony Rosji, ale i ze strony cyberprzestępców oraz z powodu gwałtownych skutków zmian klimatu czy możliwych pandemii. Z tego założenia wychodzi Unia Europejska i promuje hasło "Gotowi na wszystko". Bruksela chce, by państwa członkowskie opracowały plany, które pozwolą ich obywatelom przetrwać 72 godziny. Chodzi na przykład o zestawy przetrwania.

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Według 84 procent Polaków nasz kraj skorzystał na wejściu do Unii Europejskiej. To wynik bezprecedensowy. Ponadto 44 procent respondentów chce, by Wspólnota wzmocniła swoją rolę w ochronie obywateli przed kryzysami i zagrożeniami dla bezpieczeństwa - tak wynika z badania Eurobarometru. Wdzięczność i potencjał Unii w tak trudnym czasie da się dostrzec nie tylko w sąsiadującej z Rosją Polsce.

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS