Sondaże dla "Faktów" TVN i TVN24

Co Polacy sądzą o nepotyzmie w PiS? Najnowszy sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Co Polacy sądzą o nepotyzmie w PiS? Najnowszy sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Foto: Zdjęcia organizatora | Video: Fakty TVN
Zdecydowana większość Polaków negatywnie ocenia zatrudnianie rodzin i znajomych polityków PiS w państwowych spółkach i administracji. Aż 80 procent respondentów w badaniu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 źle oceniło takie zjawisko. Ponadto większość badanych, bo aż 63 procent, nie spodziewa się, żeby PiS ograniczyło nepotyzm.

W sondażu przeprowadzonym dla "Faktów" TVN i TVN24 przez Kantar w dniach 9-11 lipca ankietowanym zadano następujące pytanie: "Ostatnio głośno się mówi o problemie nepotyzmu w polityce, czyli zatrudnianiu krewnych i znajomych w administracji publicznej i spółkach państwowych. Jak ocenia Pan lub Pani zatrudnianie rodzin i znajomych polityków PiS w państwowych spółkach i administracji?".

80 procent respondentów źle oceniło zatrudnianie rodzin i znajomych polityków PiS w państwowych spółkach i administracji.

11 procent badanych dobrze oceniło zatrudnianie rodzin i znajomych polityków PiS w państwowych spółkach i administracji.

Odpowiedź "Nie wiem" wskazało 9 procent respondentów.

Foto: Fakty TVN Jak Polacy oceniają nepotyzm?

Drugie pytanie

Badanym zadano także drugie pytanie na ten temat, a mianowicie: "Czy uważa Pan lub Pani, że Prawo i Sprawiedliwość ograniczy zatrudnianie rodzin i znajomych w administracji i spółkach Skarbu Państwa?".

63 procent respondentów stwierdziło, że nie spodziewa się, aby PiS ograniczyło zatrudnianie rodzin i znajomych w administracji i spółkach Skarbu Państwa.

26 procent badanych zadeklarowało, że spodziewa się, iż PiS ograniczy zatrudnianie rodzin i znajomych w administracji i spółkach Skarbu Państwa.

Odpowiedź "Nie wiem" przy tym pytaniu wskazało 11 procent respondentów.

Foto: Fakty TVN Czy zdaniem badanych PiS ograniczy nepotyzm?

W sobotę 3 lipca Kongres PiS przyjął uchwałę, zgodnie z którą współmałżonkowie, dzieci, rodzeństwo oraz rodzice posłów i senatorów PiS nie mogą zasiadać w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa, ani w nich pracować. Postanowienia nie obejmują osób, które "zostały zatrudnione lub pracują w spółkach Skarbu Państwa ze względu na swoje kompetencje, doświadczenie zawodowe i jednocześnie doszło do nadzwyczajnej sytuacji życiowej".

Czytaj więcej: Kaczyński mówił o "syndromie tłustych kotów". Kongres PiS zareagował uchwałą

Najnowszy sondaż telefoniczny został zrealizowany przez Kantar w dniach 9-11 lipca 2021 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1000 osób powyżej 18. roku życia.

Zobacz więcej sondaży dla "Faktów" TVN i TVN24

Autor: fil / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix