Neo-KRS ma podjąć decyzję o nominacjach do Sądu Najwyższego. "To byłaby karykatura sędziego Sądu Najwyższego"

Źródło:
Fakty TVN
Neo-KRS ma podjąć decyzję o nominacjach do Sądu Najwyższego. Wśród kandydatów ludzie "dobrej zmiany"
Neo-KRS ma podjąć decyzję o nominacjach do Sądu Najwyższego. Wśród kandydatów ludzie "dobrej zmiany"
Michał Tracz/Fakty TVN
Neo-KRS ma podjąć decyzję o nominacjach do Sądu Najwyższego. Wśród kandydatów ludzie "dobrej zmiany"Michał Tracz/Fakty TVN

Co robi tuż po wyborach upolityczniona Krajowa Rada Sądownictwa? Wybiera kandydatów do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, orzekającej o ważności wyborów. Wśród kandydatów pojawili się ludzie zawdzięczający kariery obecnej władzy - między innymi Jarosław Dudzicz, którego nazwisko padało w kontekście afery hejterskiej.

W Krajowej Radzie Sądownictwa nagłe przyspieszenie. Upolityczniona KRS tydzień po wyborach wybiera kandydatów do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, czyli tej orzekającej o ważności wyborów. - Przecież to jest jawna kpina. To jest rzut na taśmę obsadzania swoich - ocenia Krzysztof Kwiatkowski, senator niezależny.

Wśród kandydatów pojawili się ludzie zawdzięczający kariery obecnej władzy, choćby Jarosław Dudzicz, nominat Zbigniewa Ziobry, który wprost przyznaje, że "jest delikatnym eurosceptykiem" i chwali zmiany PiS-u w sądach. Nazwisko Dudzicza padało w kontekście afery hejterskiej. Sędzia jest też oskarżany o antysemicki wpis w internecie.

- Taka osoba nigdy nie powinna być sędzią - ocenia Bartłomiej Starosta, sędzia Sądu Rejonowego w Sulęcinie, członek Forum Współpracy Sędziów. - To byłaby karykatura sędziego Sądu Najwyższego - uważa rzecznik Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" sędzia Bartłomiej Przymusiński.

Czytaj również: Spór o nominacje sędziowskie. "Prezydent chce zabetonować sędziów, którzy mają dbać o interesy PiS"

Zdaniem niezależnych sędziów w ten sposób władza próbuje na ostatniej prostej umieścić swoich nominatów w Sądzie Najwyższym. - Może to być taka rozpaczliwa próba zabetonowania Sądu Najwyższego - wskazuje Bartłomiej Starosta.

To wyraźna próba politycznego sterowania sądem - mówią sędziowie i przypominają, że próbą wywierania politycznych nacisków było też karne przenoszenie prokuratorów setki kilometrów od domów, tylko dlatego, że ci krytykowali władzę. W taki sposób przeniesiono między innymi Katarzynę Kwiatkowską. Decyzję w sprawie jej przenosin podejmował ówczesny prokurator krajowy, Bogdan Święczkowski, który obecnie jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego. Prokurator jednak wygrała w sądzie w sprawie jej karnej delegacji. - Było dużo wzruszenia, ale w dniu dzisiejszym jestem w pełni usatysfakcjonowana i bardzo zadowolona - komentuje Kwiatkowska.

Markiewicz: wobec osób, które dokonywały zamachu konstytucyjnego, należy wszcząć postępowanie karne
Markiewicz: wobec osób, które dokonywały zamachu konstytucyjnego, należy wszcząć postępowanie karneTVN24

Walka o KPO

Tworząca się koalicja obiecuje, że więcej politycznych nacisków na sędziów i prokuratorów nie będzie. Stawką jest praworządny, demokratyczny kraj, a przez to także pieniądze na KPO. W środę Donald Tusk leci do Brukseli, gdzie spotka się z Ursulą von der Leyen. Lider Platformy Obywatelskiej ma zadeklarować powrót na drogę praworządności.

- Będziemy mieli niedługo okazję, żeby wszystko to wcielać w życie i udowadniać swoimi działaniami - podkreśla Aleksandra Gajewska, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

Zobacz też: "Ciągłe konflikty z Unią mają swoją cenę"

Za deklaracjami ma iść szereg decyzji, kiedy tylko powstanie nowy rząd. Nowa koalicja rządowa już na pierwszym posiedzeniu Sejmu ma mieć gotowy cały pakiet ustaw przywracających praworządność. W tej sprawie zapowiada prawdziwy sejmowy ekspres. Jednak wciąż otwarte pozostaje pytanie: co z tymi ustawami zrobi prezydent?

- Prezydent musi pamiętać o jednym: 11,5 miliona Polaków zagłosowało za nową wizją praworządności - zaznacza Krzysztof Śmiszek, poseł Nowej Lewicy.

Koalicja na realizację planu daje sobie mniej niż sto dni.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego:  Elzbieta Krzysztof / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS