Myśliwi chcą legalizacji polowań z łukami. "Próbują zepsuć dobrą nowelizację"

21.10.2018 | Myśliwi chcą legalizacji polowań z łukami. "Próbują zepsuć dobrą nowelizację"
21.10.2018 | Myśliwi chcą legalizacji polowań z łukami. "Próbują zepsuć dobrą nowelizację"
Jarosław Kostkowski | Fakty TVN
21.10.2018 | Myśliwi chcą legalizacji polowań z łukami. "Próbują zepsuć dobrą nowelizację"Jarosław Kostkowski | Fakty TVN

Legalizacji polowania z łukiem domaga się Polski Związek Łowiecki. Łucznicy chcą wrócić do lasów i polować na przykład na dziki. Do tej krwawej zabawy chcą zaprosić dzieci.

Łucznicy w Polsce na razie mogą strzelać tylko do tarczy. Ci z nich, którzy są myśliwymi, chcą jednak wrócić do lasu, by polować. - Mamy świętego Huberta przedstawianego na starych rycinach z łukiem, nie z bronią palną - argumentuje myśliwy Aleksander Jarmoszko.

Łuczników takich jak pan Aleksander jest w Polsce ponad 300. Wszystkich myśliwych jest 120 tysięcy. Obrońcy praw zwierząt ujawnili właśnie pismo Polskiego Związku Łowieckiego do ministra środowiska z propozycją zmian w prawie.

- Robią to po cichu, za plecami, próbując się dogadać z ministerstwem środowiska, to jest mocno nie fair wobec społeczeństwa - mówi Tomasz Zdrojewski z "Niech żyją!" - kampanii społecznej na rzecz zaprzestania polowania na ptaki.

Minister środowiska Henryk Kowalczyk, który z myśliwymi świętował Hubertusa, unika tematu jak ognia.

Kwestia ASF

Legalizacja polowań z łukiem budzi dużo kontrowersji.

- Polowanie z łukiem nie tylko w mieście, ale w tak zwanych ośrodkach hodowli zwierzyny, czyli w najcenniejszych przyrodniczo terenach Polski, to jest nie do pomyślenia, na terenach takich jak Puszcza Białowieska, Bieszczady - tłumaczy Tomasz Zdrojewski.

- Polska partia myśliwych, bo tak można nazwać grono zwolenników łowiectwa, próbuje zepsuć dobrą nowelizację prawa, którą udało się osiągnąć w tym roku - dodaje Paweł Średziński z Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze.

Pretekstem do zmian w prawie łowieckim ma być bardziej skuteczna walka z ASF (afrykańskim pomorem świń). - Te dziki muszą być po prostu wybite wszystkie - przekonywał 30 sierpnia minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Strzała w serce

Łucznicy uprawnienia zdobywają w Polsce, ale polują za granicą. Najbliżej im polować na Słowacji.

- Nawet 50 procent zwierząt, na które się poluje z łuku, to są tak zwane postrzałki, mówiąc językiem łowieckim, czyli zwierzęta, które zostały ranne i przeżyły polowanie - mówi Robert Jurszo z OKO.press.

- Niektórzy mogą sobie wyobrażać, że zaraz w lasach będzie tysiąc łuczników, będą robić same problemy. Myślę, że nie - uspokaja Aleksander Jarmoszko.

Ale łuk to nie wszystko. Myśliwi chcą też, by na polowania znowu mogły chodzić dzieci.

Autor: Jarosław Kostkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS