Myśliwi chcą legalizacji polowań z łukami. "Próbują zepsuć dobrą nowelizację"

21.10.2018 | Myśliwi chcą legalizacji polowań z łukami. "Próbują zepsuć dobrą nowelizację"
21.10.2018 | Myśliwi chcą legalizacji polowań z łukami. "Próbują zepsuć dobrą nowelizację"
Jarosław Kostkowski | Fakty TVN
21.10.2018 | Myśliwi chcą legalizacji polowań z łukami. "Próbują zepsuć dobrą nowelizację"Jarosław Kostkowski | Fakty TVN

Legalizacji polowania z łukiem domaga się Polski Związek Łowiecki. Łucznicy chcą wrócić do lasów i polować na przykład na dziki. Do tej krwawej zabawy chcą zaprosić dzieci.

Łucznicy w Polsce na razie mogą strzelać tylko do tarczy. Ci z nich, którzy są myśliwymi, chcą jednak wrócić do lasu, by polować. - Mamy świętego Huberta przedstawianego na starych rycinach z łukiem, nie z bronią palną - argumentuje myśliwy Aleksander Jarmoszko.

Łuczników takich jak pan Aleksander jest w Polsce ponad 300. Wszystkich myśliwych jest 120 tysięcy. Obrońcy praw zwierząt ujawnili właśnie pismo Polskiego Związku Łowieckiego do ministra środowiska z propozycją zmian w prawie.

- Robią to po cichu, za plecami, próbując się dogadać z ministerstwem środowiska, to jest mocno nie fair wobec społeczeństwa - mówi Tomasz Zdrojewski z "Niech żyją!" - kampanii społecznej na rzecz zaprzestania polowania na ptaki.

Minister środowiska Henryk Kowalczyk, który z myśliwymi świętował Hubertusa, unika tematu jak ognia.

Kwestia ASF

Legalizacja polowań z łukiem budzi dużo kontrowersji.

- Polowanie z łukiem nie tylko w mieście, ale w tak zwanych ośrodkach hodowli zwierzyny, czyli w najcenniejszych przyrodniczo terenach Polski, to jest nie do pomyślenia, na terenach takich jak Puszcza Białowieska, Bieszczady - tłumaczy Tomasz Zdrojewski.

- Polska partia myśliwych, bo tak można nazwać grono zwolenników łowiectwa, próbuje zepsuć dobrą nowelizację prawa, którą udało się osiągnąć w tym roku - dodaje Paweł Średziński z Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze.

Pretekstem do zmian w prawie łowieckim ma być bardziej skuteczna walka z ASF (afrykańskim pomorem świń). - Te dziki muszą być po prostu wybite wszystkie - przekonywał 30 sierpnia minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Strzała w serce

Łucznicy uprawnienia zdobywają w Polsce, ale polują za granicą. Najbliżej im polować na Słowacji.

- Nawet 50 procent zwierząt, na które się poluje z łuku, to są tak zwane postrzałki, mówiąc językiem łowieckim, czyli zwierzęta, które zostały ranne i przeżyły polowanie - mówi Robert Jurszo z OKO.press.

- Niektórzy mogą sobie wyobrażać, że zaraz w lasach będzie tysiąc łuczników, będą robić same problemy. Myślę, że nie - uspokaja Aleksander Jarmoszko.

Ale łuk to nie wszystko. Myśliwi chcą też, by na polowania znowu mogły chodzić dzieci.

Autor: Jarosław Kostkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Kwiecień to będzie ostatni miesiąc obowiązywania profilaktycznego programu zdrowotnego Profilaktyka 40 PLUS. To dobrze. Bo zacznie się nowy program i skorzysta z niego jeszcze więcej Polaków - także z młodszego pokolenia. Program Profilaktyka 40 PLUS to był sukces, jakich w ochronie zdrowia mamy niewiele.

Profilaktyka 40 PLUS okazała się dużym sukcesem. Wkrótce ruszy kolejny program, także dla młodszych osób

Profilaktyka 40 PLUS okazała się dużym sukcesem. Wkrótce ruszy kolejny program, także dla młodszych osób

Źródło:
Fakty TVN

Wracają pytania o program Kondor. Zgodnie z dumną nazwą - miał dodać nowych skrzydeł naszemu lotnictwu morskiemu, co de facto sprowadza się do zakupu nowych śmigłowców pokładowych. Na papierze ruszył pięć lat temu i wygląda na to, że nikt już o nim nie pamięta.  

Co ze śmigłowcami pokładowymi dla wojska? Program Kondor, który wystartował 5 lat temu, jest martwy

Co ze śmigłowcami pokładowymi dla wojska? Program Kondor, który wystartował 5 lat temu, jest martwy

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo priorytetem Europy. W polskim Sejmie obraduje Konferencja Międzyparlamentarna ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa. Spotkanie zorganizowano w ramach polskiej prezydencji. Myślą przewodnią są zagrożenia ze sobą powiązane. Konieczne jest zatem wspólne, całościowe podejście państw członkowskich UE. A co konkretnie?

"Teraz musimy naprawdę się obudzić". Politycy z całej Europy rozmawiają w Sejmie o bezpieczeństwie

"Teraz musimy naprawdę się obudzić". Politycy z całej Europy rozmawiają w Sejmie o bezpieczeństwie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Tylko w zeszłym roku policja zlikwidowała kilkadziesiąt nielegalnych laboratoriów wytwarzających narkotyki. Dokładnie chodzi o syntetyczne pochodne katynonu, czyli substancji, po które najczęściej sięgają nastolatki. Kusi ich stosunkowo niska cena i łatwy dostęp. Widać to w policyjnych kartotekach i na szpitalnych oddziałach toksykologii.

Coraz więcej dzieci zażywa "kokainę dla ubogich"

Coraz więcej dzieci zażywa "kokainę dla ubogich"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie przypominam sobie, żeby któryś z europejskich przywódców w tego typu publicznych okolicznościach użył takiego sformułowania - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 były ambasador Polski w USA oraz Izraelu Marek Magierowski. Nawiązał do wypowiedzi prezydenta USA Donalda Trumpa, który podczas jednej z konferencji powiedział o Władimirze Putinie po imieniu.

Trump po imieniu o Putinie. Magierowski: to mnie uderzyło

Trump po imieniu o Putinie. Magierowski: to mnie uderzyło

Źródło:
TVN24

Ewidentnie Jarosław Kaczyński robi to, co zawsze wychodziło mu najlepiej, czyli tańczy na trumnach - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 europoseł Lewicy Krzysztof Śmieszek, nawiązując do wypowiedzi prezesa PiS w związku ze śmiercią Beaty Skrzypek. Senator KO i były minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski odniósł się natomiast do sprawy i zarzutów wobec byłego szefa MON Mariusza Błaszczaka, co ocenił jako "nieprawdopodobną historię".

"Kaczyński uprawia swoistego rodzaju danse macabre"

"Kaczyński uprawia swoistego rodzaju danse macabre"

Źródło:
TVN24

- Kanada to najbardziej europejski z pozaeuropejskich krajów - powiedział nowy premier Kanady, który w pierwszym tygodniu urzędowania odwiedził Londyn i Paryż. W "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były wicepremier prowincji Alberta Thomas Lukaszuk był pytany o relacje Kanady z USA i Europą. Jego zdaniem Kanada będzie rozwijać współpracę z Europą, jednocześnie starając się normalizować relacje z USA. Donald Trump nakłada cła na kanadyjskie towary i głośno mówi o tym, że chciałby, aby Kanada stała się częścią USA.

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Odkąd Donald Trump wrócił do władzy, dużo się zmieniło w relacjach USA z Europą. Komentarze Amerykanina na temat Ukrainy, relacji handlowych z Unią czy na temat zbrojeń sprawiają, że liderzy państw europejskich odczuwają coraz większy niepokój i konieczność pilnych działań w trosce o bezpieczeństwo kontynentu. Po drugiej stronie są europejscy populiści. Orban, Salvini, Le Pen - oni są zachwyceni Trumpem i okazją do realizacji własnej agendy.

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS