Modelki, które walczą z rakiem, wyszły na wybieg. "Ja się czuję tu jak ryba w wodzie, jak dzik w żołędziach"

Źródło:
Fakty TVN
Modelki, które walczą z rakiem, wyszły na wybieg. "Ja się czuję tu jak ryba w wodzie, jak dzik w żołędziach"
Modelki, które walczą z rakiem, wyszły na wybieg. "Ja się czuję tu jak ryba w wodzie, jak dzik w żołędziach"
Renata Kijowska/Fakty TVN
Modelki, które walczą z rakiem, wyszły na wybieg. "Ja się czuję tu jak ryba w wodzie, jak dzik w żołędziach"Renata Kijowska/Fakty TVN

Każdy sposób, by zachęcić kobiety do badań onkologicznych, jest nie do przecenienia. Ten jest wyjątkowy - to pokaz mody i koncert z udziałem modelek, które leczą się onkologicznie. Fundacja La Vie La Vie chce "odczarować raka", pokazać, że można normalnie żyć w trakcie choroby i terapii.

Chemioterapię już miały. Teraz są w trakcie terapii blaskiem, kolorem, modowym rozmachem. - Ja się czuję tu jak ryba w wodzie, jak dzik w żołędziach - mówi Nina Hutnik, ambasadorka Fundacji Onkologicznej La Vie La Vie i modelka. Wrocławski pokaz mody ONA Fundacji Onkologicznej La Vie La Vie, z udziałem 44 modelek w trakcie lub po leczeniu onkologicznym, był po to, by afirmować kobiecość. Nie tylko na wybiegu. - Na chemioterapię szłam naprawdę zawsze, mówiąc kolokwialnie, odwalona, ponieważ ja czułam się kobietą - zaznacza Bożena Skarbek, modelka.

CZYTAJ WIĘCEJ: Coraz więcej raka. Powstała "wyrwa, za którą będziemy płacić jeszcze kilka lat"

To pomogło pokonać nowotwór. W przypadku pani Bożeny trzy różne w ciągu dziesięciu lat. Dbanie o jakość życia, nastawienie i profilaktyka pozwoliły przeżyć nie tylko jej. - Jestem pielęgniarką z zawodu i naprawdę bardzo systematycznie badałam się. To był szok - przyznaje Bożena Skarbek. - Nie musi się to skończyć źle, jeżeli w odpowiednim momencie to złapiemy, jeżeli będziemy robić samobadanie piersi, jeżeli będziemy korzystać z badań obrazowych - tłumaczy Anna Podeszwa, prezeska i fundatorka Fundacji Onkologicznej La Vie La Vie.

Mammografia - badanie, które może uratować życie
Mammografia - badanie, które może uratować życieTVN24

Niska świadomość społeczna

Dyskusja o tym, dlaczego z badaniami profilaktycznymi nie jest dobrze, towarzyszyła całemu wydarzeniu. Są regiony Polski, w których tylko co druga kobieta zgłasza się na bezpłatną mammografię. - W Polsce notujemy ponad 20 000 zachorowań rocznie na raka piersi - mówi profesor Agnieszka Kołacińska-Wow, chirurżka, Uniwersytet Medyczny w Łodzi. Dodaje, że na całym świecie wzrasta zachorowanie na tę chorobę. - W każdym miesiącu mamy takie chore, które ukrywały to przed rodziną, albo same przed sobą tłumaczyły, że to być może jest jakiś siniak. Doprowadzają do bardzo dużego zaawansowania choroby. Niestety, często już mamy do czynienia z chorobą rozsianą po organizmie - dodaje profesor Piotr Wysocki, kierownik Oddziału Klinicznego Onkologii w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

Nikt nie ukrywa, że są koszty. Ból, strach, czasem operacje usunięcia piersi, ale naukowczyni, doktor inżynier Nina Hutnik, przekonuje, że zawsze lepiej wiedzieć. - Przeszłam również usunięcie jajników i jajowodów. Jestem tutaj i chcę pokazać, że to wcale nie odejmuje kobiecości - zaznacza. Kreacje Kamila Hali kobiecość jeszcze podkreśliły. Wszystkie kobiety się na ten pokaz cieszyły. - Każda z nas ma chwile, że jest ciężko, ale to jest chwila, moment. Patrzysz do lusterka i mówisz "dziewczyno, koniec, skończyło się. Rusz cztery litery. No i do przodu" - podkreśla Bożena Skarbek.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Co to znaczy, że Julia Przyłębska rezygnuje z funkcji? Dla bacznych obserwatorów to oczywisty ruch, bo w ten sposób uzyska wpływ na wybór nowego prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Jej kadencja kończy się 9 grudnia - co warto z niej zapamiętać oprócz tego, że była towarzyskim odkryciem Jarosława Kaczyńskiego?

Julia Przyłębska zrezygnowała z funkcji prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Eksperci tłumaczą, dlaczego to zrobiła

Julia Przyłębska zrezygnowała z funkcji prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Eksperci tłumaczą, dlaczego to zrobiła

Źródło:
Fakty TVN

- Ja nie jestem za karą śmierci, ale chciałabym, żeby on przeżył to, co przeżyła moja córka - tak mówi matka Anastazji, 27-letniej Polki, zgwałconej i zamordowanej na greckiej wyspie Kos. Anastazja pracowała tam w hotelu. Oskarżonemu o jej zabójstwo grozi dożywocie.

Ruszył proces oskarżonego o zabójstwo 27-letniej Polki na Kos. Sallahudinowi S. grozi dożywocie

Ruszył proces oskarżonego o zabójstwo 27-letniej Polki na Kos. Sallahudinowi S. grozi dożywocie

Źródło:
Fakty TVN

Aż 78 procent Polek odczuwa lęk przed nieznajomym mężczyzną. Niemal co druga kobieta doświadczyła molestowania werbalnego, a co trzecia - fizycznego. To statystyki z badania przeprowadzonego przez Fundację SEXED.pl. Okazuje się, że wiele osób, w szczególności kobiety, zmaga się z permanentnym poczuciem zagrożenia. Fundacja, w odpowiedzi na te wstrząsające dane, rusza z nową kampanią promującą antyprzemocową linię pomocy - 720 720 020.

"Nie spodziewałyśmy się, że jest tak duża skala przemocy seksualnej". SEXED.pl rusza z nową kampanią

"Nie spodziewałyśmy się, że jest tak duża skala przemocy seksualnej". SEXED.pl rusza z nową kampanią

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Są młodzi, zdolni i pracowici. Na szczęście także zauważeni i docenieni. Polska drużyna uczniów szkół ponadpodstawowych wygrała prestiżowe Matematyczne Zawody Państw Bałtyckich "Baltic Way". W zwycięskiej ekipie są między innymi dwaj reprezentanci z Gdyni - Jakub Pieczonka i Krzysztof Karwik.

Drużyna polskich uczniów wygrała Matematyczne Zawody Państw Bałtyckich "Baltic Way"

Drużyna polskich uczniów wygrała Matematyczne Zawody Państw Bałtyckich "Baltic Way"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To było dosyć żenujące widowisko, no, ale chyba w sumie nie ma żadnych innych argumentów na obronę immunitetu Zbigniewa Ziobry, jak odwracanie kota ogonem - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Anita Kucharska-Dziedzic z klubu Lewicy o przebiegu posiedzenia sejmowej komisji regulaminowej w sprawie Ziobry. Marek Sowa z Koalicji Obywatelskiej ocenił, że ziobryści "wykonali plan", który mieli na to posiedzenie.

"Dosyć żenujące widowisko", "plan został wykonany"

"Dosyć żenujące widowisko", "plan został wykonany"

Źródło:
TVN24

- To jest bardzo smutna i niefortunna sytuacja. Wszystkie formalności zostały dopełnione, wszyscy dokładnie wiedzieli, co się dzieje i była zgoda. Następnie została podjęta taka politykierska decyzja - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ministra funduszy i polityki regionalnej (Polska 2050). Odniosła się do decyzji przewodniczącego NSZZ "Solidarność" Piotra Dudy, który wycofał zgodę na wynajęcie historycznej Sali BHP Szymonowi Hołowni. 

Pełczyńska-Nałęcz: to politykierska decyzja

Pełczyńska-Nałęcz: to politykierska decyzja

Źródło:
TVN24

Wszystko wskazuje na to, że 4 grudnia premier Francji Michel Barnier najprawdopodobniej przegra głosowanie w parlamencie i w sprawie budżetu, i w sprawie wotum nieufności. Nikt nie chce podpisać się pod cięciami, które zaproponował rząd. A Francja musi ciąć wydatki, bo już w tej chwili jest jednym z najbardziej zadłużonych krajów Europy. Jeśli prezydentowi nie uda się znaleźć nowego premiera - sam może przejąć kompetencje szefa rządu.

Kryzys polityczny we Francji. Emmanuel Macron może być zmuszony do przejęcia obowiązków premiera

Kryzys polityczny we Francji. Emmanuel Macron może być zmuszony do przejęcia obowiązków premiera

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Otwiera się nowy front walk na Bliskim Wschodzie. Potencjalnie bardzo zapalny, bo sytuację w rozbitej wojną Syrii cementowały do tej pory wpływy Rosji i Iranu. To dzięki ich pomocy przez lata u władzy utrzymywał się dyktator Baszar al-Asad. Ale w weekend rebelianci zaatakowali znienacka siły rządowe, zajęli Aleppo i część prowincji Hama. Czy to szczęśliwy scenariusz dla Syryjczyków?

Zaskakujący sukces rebeliantów. "Te siły mogą rozbić syryjską armię"

Zaskakujący sukces rebeliantów. "Te siły mogą rozbić syryjską armię"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gruzini nie chcą oddać marzenia o Unii Europejskiej, nawet za cenę rewolucji. Piąty dzień na ulice Tbilisi i innych miast wylewają się tysiące ludzi, a rządząca partia zasłania się mundurowymi. Brutalne starcia przypominają protesty po wyborach na Białorusi. Ale w Gruzji żywe jest inne porównanie. I protestujący, i władza odwołują się do dekady historii Ukrainy - Gruzini mówią o Majdanie, a rząd straszy rosyjską agresją.

"Należymy do Europy i to nasze bardzo podstawowe żądanie"

"Należymy do Europy i to nasze bardzo podstawowe żądanie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS