Młodzi ludzie jeżdżą ostrożniej. "Dla nich poważne kary pieniężne są najbardziej dotkliwe"

Źródło:
Fakty TVN
Młodzi ludzie jeżdżą coraz ostrożniej. "Dla nich poważne kary pieniężne są najbardziej dotkliwe"
Młodzi ludzie jeżdżą coraz ostrożniej. "Dla nich poważne kary pieniężne są najbardziej dotkliwe"
Dariusz Łapiński/Fakty TVN
Młodzi ludzie jeżdżą ostrożniej. "Dla nich poważne kary pieniężne są najbardziej dotkliwe"Dariusz Łapiński/Fakty TVN

Twarde dane nie pozostawiają wątpliwości - młodzi kierowcy boją się wysokich mandatów. Po tym, jak poszły mocno w górę, liczba ciężkich wypadków powodowanych przez kierowców w wieku 18-24 lata spadła niemal o połowę. Eksperci mają też kolejne propozycje, jak sprawić, by młodzi ludzie podejmowali na drogach mniejsze ryzyko.

Codziennie w wypadkach na polskich drogach ginie od kilku do kilkunastu osób. W zderzeniu kilku samochodów w pobliżu Częstochowy zginął kierowca jednej z ciężarówek, a cztery osoby zostały ranne. - Część z tych samochodów stanęła niestety w płomieniach. Po przyjeździe na miejsce gasiliśmy pożar i ewakuowaliśmy osoby poszkodowane z tych samochodów - przekazał młodszy brygadier Paweł Liszaj z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie.

Podobnych wypadków na drogach jest jednak coraz mniej. Portal BRD24.pl policzył, że w 2022 roku liczba zabitych i rannych w wypadkach, w porównaniu do lat sprzed pandemii, spadła o jedną piątą. Największy spadek odnotowano wśród najmłodszych kierowców - w wieku 18-24 lata. W ubiegłym roku liczba spowodowanych przez nich wypadków spadła o ponad 40 procent, podobnie jak liczba zabitych i rannych.

Statystyki wypadkówFakty TVN, dane za brd24.pl

- Młodzi ludzie zaczynają po prostu liczyć - uważa dr Ewa Tokarczy, psycholożka z Instytutu Psychologii i Psychiatrii Sądowej w Warszawie.

Eksperci nie maja wątpliwości, że tak duża poprawa bezpieczeństwa wiąże się z drastycznym podwyższeniem stawek mandatów. Każde pojedyncze wykroczenie może teraz kosztować kierowcę nawet kilka tysięcy złotych. - Młodzi ludzie nie mają jeszcze szczytu swojego zarobku. Jeszcze nie mają kariery w szczycie, więc dla nich poważne kary pieniężne są najbardziej dotkliwe - ocenia Łukasz Zboralski, ekspert ds. bezpieczeństwa, redaktor naczelny portalu BRD24.pl.

Postęp jest, ale cały czas młodzi kierowcy stanowią w Polsce największe zagrożenie w ruchu drogowym. - W przeliczeniu na liczbę populacji, kierowcy w wieku 18-24 lata powodują 3-4 razy więcej wypadków niż kierowcy seniorzy - wskazuje Mikołaj Krupiński z Instytutu Transportu Samochodowego.

Inne rozwiązania niż mandaty

Jak jeszcze bardziej wpłynąć na to, by młodzi ludzie podejmowali na drogach mniejsze ryzyko? Eksperci są zgodni, że kolejne podwyższenie kar już nie poprawi statystyk. - Ci, którzy mieli się wystraszyć, to już się tego boją, natomiast to już więcej nie zrobi. Są badania ze świata, z różnych krajów, że podnoszenie kar poza pewien pułap niczego nie daje - zwraca uwagę Zboralski.

Abu ukrócić brawurę młodych kierowców, trzeba sięgnąć po inne sposoby. Wiele z nich z powodzeniem działa od lat w innych krajach, choćby rozbudowana sieć fotoradarów.

- Dwóch policjantów podczas specjalnej, całodobowej akcji prędkości jest w stanie przyłapać pięciu kierowców. Fotoradar potrafi przyłapywać 24 godziny na dobę, nigdy się nie męczy i niczego nie przegapi - wskazuje Zboralski.

Co jeszcze można zrobić? - Jeśli będziemy mieli instruktorów szkolących byle jak, dorabiających sobie po godzinach, to będziemy mieli taki stan, jak mamy przez ostatnie kilkadziesiąt lat - uważa Marcin Kukawka, instruktor nauki jazdy. - My też jako dorośli, rodzice, robimy złą robotę, dlatego że uczymy dzieci, że możemy te przepisy łamać. Dziecko dostaje takie przyzwolenie od nas i wchodzi z takim przyzwoleniem w dorosłe życie - dodaje Magdalena Wit-Wesołowska, psycholożka transportu.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN