Młodzi ludzie jeżdżą ostrożniej. "Dla nich poważne kary pieniężne są najbardziej dotkliwe"

Źródło:
Fakty TVN
Młodzi ludzie jeżdżą coraz ostrożniej. "Dla nich poważne kary pieniężne są najbardziej dotkliwe"
Młodzi ludzie jeżdżą coraz ostrożniej. "Dla nich poważne kary pieniężne są najbardziej dotkliwe"
Dariusz Łapiński/Fakty TVN
Młodzi ludzie jeżdżą ostrożniej. "Dla nich poważne kary pieniężne są najbardziej dotkliwe"Dariusz Łapiński/Fakty TVN

Twarde dane nie pozostawiają wątpliwości - młodzi kierowcy boją się wysokich mandatów. Po tym, jak poszły mocno w górę, liczba ciężkich wypadków powodowanych przez kierowców w wieku 18-24 lata spadła niemal o połowę. Eksperci mają też kolejne propozycje, jak sprawić, by młodzi ludzie podejmowali na drogach mniejsze ryzyko.

Codziennie w wypadkach na polskich drogach ginie od kilku do kilkunastu osób. W zderzeniu kilku samochodów w pobliżu Częstochowy zginął kierowca jednej z ciężarówek, a cztery osoby zostały ranne. - Część z tych samochodów stanęła niestety w płomieniach. Po przyjeździe na miejsce gasiliśmy pożar i ewakuowaliśmy osoby poszkodowane z tych samochodów - przekazał młodszy brygadier Paweł Liszaj z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie.

Podobnych wypadków na drogach jest jednak coraz mniej. Portal BRD24.pl policzył, że w 2022 roku liczba zabitych i rannych w wypadkach, w porównaniu do lat sprzed pandemii, spadła o jedną piątą. Największy spadek odnotowano wśród najmłodszych kierowców - w wieku 18-24 lata. W ubiegłym roku liczba spowodowanych przez nich wypadków spadła o ponad 40 procent, podobnie jak liczba zabitych i rannych.

Statystyki wypadkówFakty TVN, dane za brd24.pl

- Młodzi ludzie zaczynają po prostu liczyć - uważa dr Ewa Tokarczy, psycholożka z Instytutu Psychologii i Psychiatrii Sądowej w Warszawie.

Eksperci nie maja wątpliwości, że tak duża poprawa bezpieczeństwa wiąże się z drastycznym podwyższeniem stawek mandatów. Każde pojedyncze wykroczenie może teraz kosztować kierowcę nawet kilka tysięcy złotych. - Młodzi ludzie nie mają jeszcze szczytu swojego zarobku. Jeszcze nie mają kariery w szczycie, więc dla nich poważne kary pieniężne są najbardziej dotkliwe - ocenia Łukasz Zboralski, ekspert ds. bezpieczeństwa, redaktor naczelny portalu BRD24.pl.

Postęp jest, ale cały czas młodzi kierowcy stanowią w Polsce największe zagrożenie w ruchu drogowym. - W przeliczeniu na liczbę populacji, kierowcy w wieku 18-24 lata powodują 3-4 razy więcej wypadków niż kierowcy seniorzy - wskazuje Mikołaj Krupiński z Instytutu Transportu Samochodowego.

Inne rozwiązania niż mandaty

Jak jeszcze bardziej wpłynąć na to, by młodzi ludzie podejmowali na drogach mniejsze ryzyko? Eksperci są zgodni, że kolejne podwyższenie kar już nie poprawi statystyk. - Ci, którzy mieli się wystraszyć, to już się tego boją, natomiast to już więcej nie zrobi. Są badania ze świata, z różnych krajów, że podnoszenie kar poza pewien pułap niczego nie daje - zwraca uwagę Zboralski.

Abu ukrócić brawurę młodych kierowców, trzeba sięgnąć po inne sposoby. Wiele z nich z powodzeniem działa od lat w innych krajach, choćby rozbudowana sieć fotoradarów.

- Dwóch policjantów podczas specjalnej, całodobowej akcji prędkości jest w stanie przyłapać pięciu kierowców. Fotoradar potrafi przyłapywać 24 godziny na dobę, nigdy się nie męczy i niczego nie przegapi - wskazuje Zboralski.

Co jeszcze można zrobić? - Jeśli będziemy mieli instruktorów szkolących byle jak, dorabiających sobie po godzinach, to będziemy mieli taki stan, jak mamy przez ostatnie kilkadziesiąt lat - uważa Marcin Kukawka, instruktor nauki jazdy. - My też jako dorośli, rodzice, robimy złą robotę, dlatego że uczymy dzieci, że możemy te przepisy łamać. Dziecko dostaje takie przyzwolenie od nas i wchodzi z takim przyzwoleniem w dorosłe życie - dodaje Magdalena Wit-Wesołowska, psycholożka transportu.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS