Misja Tango Scramble coraz częściej nad Bałtykiem. "Trzeba być zawsze w pełnej gotowości"

Źródło:
Fakty TVN
Misja Tango Scramble coraz częściej nad Bałtykiem. "Trzeba być zawsze w pełnej gotowości"
Misja Tango Scramble coraz częściej nad Bałtykiem. "Trzeba być zawsze w pełnej gotowości"
Artur Molęda/Fakty TVN
F-16 i F-35 na niebie w ramach misji tango scramble. "Trzeba być zawsze w pełnej gotowości"Artur Molęda/Fakty TVN

Alpha Scramble to alarm wzywający do lotu bojowego. Piloci mają 15 minut na wzbicie się w powietrze i wykonanie zadania. Tango Scramble to misja treningowa. Teraz wykonywana bardzo często nad Bałtykiem, gdzie Rosjanie testują, jak NATO reaguje na ich obecność. Z pokładu samolotu ćwiczenia obserwował reporter TVN24 Artur Molęda.

Rosjanie interesują się Bałtykiem wyjątkowo i nie tylko w kwestii podwodnej, krytycznej infrastruktury, ale także przestrzeni powietrznej. Stąd potrzeba wspólnych ćwiczeń sił powietrznych opiekujących się tym akwenem.

Rosjanie, podlatując blisko NATO-wskiego nieba, prowokują i sprawdzają szybkość reakcji Sojuszu. - Trzeba być zawsze w pełnej gotowości, bowiem nie wiemy też, co pilot w przeciwnym samolocie wykona - mówi major Maciej "SLAB" Krakowian, pilot F-16. 

Porwany samolot i eksplozja na stadionie. Duże ćwiczenia antyterrorystyczne na lotnisku w Pyrzowicach
Porwany samolot i eksplozja na stadionie. Duże ćwiczenia antyterrorystyczne na lotnisku w PyrzowicachPaweł Szot/Fakty TVN

Wspólne ćwiczenia z Norwegami

W ramach treningowej misji Tango Scramble nad Bałtykiem spotkały się dwa polskie F-16 i dwa norweskie F-35. - Jeśli zaistnieje realna potrzeba zadysponowania tych maszyn w celu przechwycenia tak zwanego naruszyciela, może to nastąpić, oczywiście wtedy natychmiast przerywamy - opisuje Bartosz Bera, fotograf lotniczy.  

Stąd nieprzypadkowe i robiące wrażenie uzbrojenie myśliwców. - Nasze F-16 mają konfigurację Air-to-Air, czyli po sześć pocisków powietrze-powietrze. Rzadko widywana konfiguracja: dwa pociski Sidewinder, cztery pociski AMRAAM - zdradza Bera.

ZOBACZ TEŻ: Ćwiczenia Marynarki Wojennej na Bałtyku. "Strażnik Bałtyku-25" to również pokaz siły

Wspólne ćwiczenia dla pilotów są niezwykle ważne. Dopracowują oni procedury, taktykę czy komunikację. - Nie ma znaczenia na dobrą sprawę, czy jesteś pilotem norweskim, amerykańskim, czy polskim. Jesteś tak samo wyszkolony, jesteś w stu procentach przygotowany do pełnienia swoich misji w powietrzu - podkreśla major Krakowian. 

Pierwszy lot F-35 z polskim pilotem za sterami
Pierwszy lot F-35 z polskim pilotem za sterami Ministerstwo Obrony Narodowej, Władysław Kosiniak-Kamysz/Twitter

F-35 niedługo w polskich bazach

Norwegowie stacjonują teraz w Poznaniu. W razie zagrożenia również oni podrywani są w powietrze. - Pierwszy wylot alarmowy był już po trzech dniach, więc naprawdę szybko udowodniliśmy, że potrafimy razem współpracować także w takim wymagającym regionie, jakim jest północna Europa - wskazuje "Morgan", dowódca norweskiej misji w Polsce.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Obecność F-35 w Polsce to też ciekawy moment z punktu widzenia naszych pilotów. - Za rok pojawią się polskie samoloty F-35 w Łasku, później w Świdwinie, ale już teraz możemy budować tę współpracę i poniekąd poznawać wszystkie procedury samolotu F-35 - zwraca uwagę major Krakowian.

A te ćwiczenia to prawdziwy dowód na siłę Sojuszu Północnoatlantyckiego. 

Autorka/Autor:Artur Molęda

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS