Premier zapowiadał: rozliczycie mnie państwo. Sprawdzamy efekty programu Mieszkanie plus

Premier zapowiadał: rozliczycie mnie państwo. Sprawdzamy efekty programu Mieszkanie plus
Premier zapowiadał: rozliczycie mnie państwo. Sprawdzamy efekty programu Mieszkanie plus
Fakty TVN
Premier zapowiadał: rozliczycie mnie państwo. Sprawdzamy efekty programu Mieszkanie plusFakty TVN

W kwietniu 2018 roku premier Mateusz Morawiecki zapowiadał, że w ciągu roku wybudowanych lub w budowie będzie 100 tysięcy mieszkań z programu Mieszkanie plus. Przy okazji tych zapowiedzi prosił, by go z tych obietnic rozliczyć. Jakie więc są efekty rządowego programu? Do stycznia 2021 roku wybudowano lub jest w budowie nieco ponad 26 tysięcy mieszkań, ale wiele z nich nie jest tanich, a niektóre budynki są zagrzybione z powodu błędów konstrukcyjnych.

Niektóre budynki wybudowane w ramach słynnego rządowego programu Mieszkanie plus wyglądają dobrze, ale tylko z zewnątrz. W środku widać kruszące się tynki i grzyb. Jak anonimowo mówią mieszkańcy, to efekt przeciekającego dachu i złej izolacji. Woda leje się nawet szybem windowym. - Mieszkania zagrzybione, zalane, ogólnie jest dramat - twierdzi jedna z mieszkanek.

W Wałbrzychu miało być tanio. Jak słyszymy, czynsz potrafi wynosić 1770 złotych miesięcznie. Do tego zimą dochodzi koszt ogrzewania, co może podnieść miesięczne opłaty do 2,5 tysiąca złotych. Tak sytuacja wygląda w lokalu o powierzchni 75 metrów kwadratowych, bez możliwości wykupu. A przecież to miały być mieszkania dla osób, które zarabiają zbyt wiele, by starać się o mieszkanie komunalne, i za mało, by dostać kredyt.

Plany były ambitne.

- W 2019 roku, to jest moje zobowiązanie, które przed państwem tutaj niejako składam, będzie w budowie, ma być budowie, 100 tysięcy mieszkań - powiedział premier Mateusz Morawiecki na konwencji partyjnej Prawa i Sprawiedliwości 15 kwietnia 2018 roku. Dwa tygodnie później zaproponował coś jeszcze. - Rozliczycie mnie państwo. Popatrzycie na dzisiejszą datę i za rok w kwietniu zobaczymy, czy chociaż 40, 50, 60 tysięcy mieszkań z tego programu Mieszkanie plus zostanie wybudowanych - powiedział 28 kwietnia 2018 roku.

Premier razem z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim symbolicznie wbili łopatę w ziemię i wkrótce mogliśmy zobaczyć, jak się ostatecznie okazało, równie symboliczne efekty.

Rozliczamy program "Mieszkanie plus"

Według danych z lipca 2019 roku 867 mieszkań zostało wybudowanych, 663 były w budowie, a 15 437 było w trakcie projektowania. Padły wówczas kolejne obietnice z ust wiceministra, który odpowiadał za program.

- Zwiększamy podaż mieszkań, robimy to w taki sposób, aby to było widoczne, i w tym roku rozpoczniemy realizację 100 tysięcy mieszkań na różnym etapie - powiedział 5 lipca 2019 roku Artur Soboń, ówczesny wiceminister inwestycji i rozwoju.

Minister Soboń teraz zajmuje się głównie przekształceniami w górnictwie.

Najnowsze dane dotyczące programu przedstawiła nowa wiceminister, która właśnie zajmuje się budową mieszkań. - Na dzień dzisiejszy mamy oddanych albo w budowie 26 tysięcy mieszkań - powiedziała 19 stycznia 2021 roku wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka.

Sto tysięcy mieszkań ma być, ale za dziewięć lat. Zdaniem pani minister - zgodnie z programem.

Premier obiecywał jednak co innego.

- Od przełomu 1989 roku politycy i ministrowie kolejnych rządów obiecują setki tysięcy i miliony tanich mieszkań, ale bez znaczącego efektu - mówi teraz wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

Efekty programu Mieszkanie plus dobrze widać i może dlatego rząd przedstawia teraz kolejny pomysł: pakiet mieszkaniowy, który przewiduje między innymi dopłaty do czynszów dla najemców dotkniętych pandemią.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Już nie ma porodówki w szpitalu w Żorach. Miasto ma 60 tysięcy mieszkańców, ale rodzi się tam tak mało dzieci, że oddział trzeba było zamknąć. To nie jest problem tylko tego miasta. To problem całej Polski.

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Źródło:
Fakty TVN

Mężczyzna napisał do 68-letniej kobiety z Łomży, że chętnie ją odwiedzi i że potrzebuje tylko pieniędzy na bilet do Polski. Później miał jeszcze inne potrzeby. Kobieta przelała mu w sumie 150 tysięcy złotych.

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Źródło:
Fakty TVN

Szczyt wandalizmu na Westerplatte. Ktoś zerwał z masztów 11 polskich flag, pięć z nich spalił. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który jest poszukiwany w związku ze sprawą. Udostępnione zostały też nagrania z kamer monitoringu.

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Sejm to miejsce sporu i debaty, czasami kłótni, ale nie mowy nienawiści - mówiła w "Faktach po Faktach" wicemarszałkini Izby Monika Wielichowska, odnosząc się do środowej awantury na sali plenarnej. Poseł PiS Michał Wójcik zapytany o to, co robił wtedy w Sejmie, odparł, że siedział i nic nie krzyczał. Wyświetlone mu nagranie z tego dnia pokazało jednak coś innego.

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Źródło:
TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS