Miecz za ćwierć miliona złotych dla ojca Rydzyka. "Spółki Skarbu Państwa traktowane są jak bankomat"

Źródło:
Fakty TVN
Miecz za ćwierć miliona złotych dla ojca Rydzyka. "Spółki Skarbu Państwa traktowane są jak bankomat"
Miecz za ćwierć miliona złotych dla ojca Rydzyka. "Spółki Skarbu Państwa traktowane są jak bankomat"
Jakub Sobieniowski/Fakty TVN
Miecz za ćwierć miliona złotych dla ojca Rydzyka. "Spółki Skarbu Państwa traktowane są jak bankomat"Jakub Sobieniowski/Fakty TVN

Opozycja pyta, czy miecz z "czasów Mieszka I" dla ojca Tadeusza Rydzyka, który podarował mu Jacek Sasin, rzeczywiście kosztował ćwierć miliona złotych. Jednocześnie przypomina, że redemptorysta od rządzących dostał już setki milionów złotych.

Jacek Sasin w niedzielę przekazał miecz ojcu Tadeuszowi Rydzykowi, ale minister aktywów państwowych pytany o prezent podczas konferencji prasowej niewiele chciał o tym mówić.

Do przekazania prezentu doszło na Jasnej Górze w Częstochowie, gdzie odbyła się 32. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja. Miecz, który może mieć nawet tysiąc lat - jak nieoficjalnie ustaliła Wirtualna Polska - kosztował około ćwierć miliona złotych. - Za ten miecz zapłacili ludzie w rachunkach za prąd. Dlatego, że Sasin przekazał Rydzykowi na Jasnej Górze, ale zakupiła to Fundacja Enea, a Enea wystawia nam rachunki za prąd - zwraca uwagę Dariusz Joński, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Miecz trafi do jednego z wielu dzieł Tadeusza Rydzyka, bo tak o tym, co buduje, mówi sam redemptorysta i władza PiS, która dopłaca do jego inwestycji z pieniędzy wszystkich Polaków.

Zobacz również: Miecz od ministra dla ojca Rydzyka. Sasin komentuje

Jacek Sasin również na wtorkowym posiedzeniu Sejmu mówił niechętnie o prezencie. - Macie jakąś obsesję na punkcie ojca Tadeusza Rydzyka - stwierdził polityk w kierunku opozycji.

Trafi do muzeum, które jeszcze nie powstało

Tysiącletni miecz, który minister aktywów państwowych przekazał Tadeuszowi Rydzykowi, ma trafić do muzeum, które jeszcze nie działa - zacznie działać dopiero w październiku, blisko terminu wyborów. Za miecz zapłaciła fundacja państwowej spółki energetycznej, która wystawia Polakom rachunki za prąd.

Na nagraniach z pielgrzymki widać też radosnych polityków partii rządzącej, którzy trzymając się za ręce i kołysząc, śpiewali pieśń "Abyśmy byli jedno". To wszystko - śpiew, taniec i obdarowywanie - odbyło się w miejscu ważnym dla wszystkich katolików, a zostało wykorzystane do reklamowania jednej partii - Prawa i Sprawiedliwości.

Czytaj także: Politycy PiS na Jasnej Górze. Trzymając się za ręce, śpiewali "Abyśmy byli jedno"

- To pokazywanie, jak sprywatyzowano pieniądze publiczne, jak sprywatyzowano państwo - uważa Krzysztof Śmiszek, poseł Lewicy. - Spółki Skarbu Państwa traktowane są jak bankomat, ale realnie tym bankomatem są nasze kieszenie - zwraca uwagę Konrad Frysztak, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Jarosław Kaczyński o Radiu Maryja

Teraz redemptorysta jest największym sojusznikiem PiS-u, ale pod koniec lat 90. Jarosław Kaczyński w rozmowie dla "Gazety Polskiej" sugerował, że po tej stronie działają rosyjskie służby specjalne, a Radio Maryja jest głęboko antyzachodnie i nawet prorosyjskie. Znacząco dodawał, że ma nadajnik na Uralu, a w Rosji panuje wprawdzie bałagan, ale jego zdaniem niektórych rzeczy tam jednak pilnują dość dobrze.

Ojciec Rydzyk i wsparcie finansowe od rządu
Ojciec Rydzyk i wsparcie finansowe od rząduTVN24

Tadeusz Rydzyk się nie zmienił - pozostał antyzachodni. W niedzielę redemptorysta ostrzegał przed deprawowaniem, które zmierza z Zachodu do Polski.

- Punktów stycznych pomiędzy ruskim mirem a Radiem Maryja jest bardzo dużo - ocenia wicemarszałek Senatu Michał Kamiński, nawiązując do wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego.

Cztery lata temu Jacek Sasin przekazał Tadeuszowi Rydzykowi pozłacaną patenę - kupioną nie za swoje pieniądze, tylko za pieniądze podatników. Była ponad sto razy tańsza niż miecz.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W tej historii obywatele stanęli na wysokości zadania i obezwładnili złodzieja w Poznaniu. Policjanci, którzy znajdowali się w pobliżu, stali akurat w kolejce po kebab i nie pomogli. Uwierzyć w to nie mogą nawet ich koledzy po fachu, więc jest wewnętrzne postępowanie.

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Źródło:
Fakty TVN

Ukraina ma metale ziem rzadkich, zawierające pierwiastki takie jak lantan, cer, erb i lit, jak i inne cenne surowce, w tym grafit. Jednak metali ziem rzadkich Ukraina nie wydobywa ze względów technologicznych i ekonomicznych. Nie zraża to Donalda Trumpa, który chce, aby Ukraina dopuściła amerykański kapitał w celu wydobycia cennych rud.

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Źródło:
Fakty TVN

Jest pierwszą Polką w historii i jedną z niewielu kobiet na świecie, które zdobyły Koronę Himalajów i Karakorum, co oznacza, że wspięła się na wszystkie 14 ośmiotysięczników. Nie miała żadnego wsparcia od sponsorów. Dorota Rasińska-Samoćko zrobiła to wszystko w zaledwie 3 lata. Niedawno odebrała Kolosa - najważniejszą polską nagrodę przyznawaną podróżnikom, żeglarzom i alpinistom.

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedszkolny plac zabaw, boisko i drzewa - tak wygląda dzisiaj samo centrum Łodzi. Urzędnicy chcą to zmienić i w tym miejscu zbudować łącznik między dwiema ulicami, by zapewnić łatwiejszy dostęp z parkingu do reprezentacyjnej części miasta. Rodzice mówią: nie kosztem dzieci.

Dzieci z przedszkola w Łodzi mogą stracić plac zabaw i boisko. Urząd chce zbudować przejście łączące ulice

Dzieci z przedszkola w Łodzi mogą stracić plac zabaw i boisko. Urząd chce zbudować przejście łączące ulice

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nasze stanowisko wobec ochrony życia nienarodzonego jest jasne. My zawsze staliśmy na stanowisku ochrony każdego życia nienarodzonego - powiedziała w "Faktach po Faktach" Anna Bryłka, europosłanka Konfederacji. Jak stwierdziła, w Polsce kwestia aborcji ciąży poczętej w wyniku gwałtu to "sprawa marginalna". Posłanka Koalicji Obywatelskiej Aleksandra Kot mówiła, że argumenty Konfederacji "pomijają podmiotowość kobiety".

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Źródło:
TVN24

Będę prosił w najbliższych dniach na piśmie, aby pan prezydent już zechciał się wstrzymać od realizacji moich wniosków w sprawie ambasadorów - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Źródło:
TVN24

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy przyleciała do Izraela na konferencję o przeciwdziałaniu antysemityzmowi. Kongresowi przewodniczy premier Benjamin Netanjahu, a francuskiej delegacji Jordan Bardella, przewodniczący Zjednoczenia Narodowego. Nie wszystkim środowiskom żydowskim taka forma pracy u podstaw się podoba.

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Blisko dwa tysiące osób trafiło w ręce policji w związku z antyrządowymi protestami w Turcji. Wśród zatrzymanych są dziennikarze. Jeden z korespondentów BBC został oskarżony o "stanowienie zagrożenia dla porządku publicznego". Mark Lowen został deportowany do Wielkiej Brytanii. Władze uderzają też w lokalne media. Czterech nadawców za relacjonowanie protestów zostało ukaranych grzywnami.

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS