Słynne osiedle covidowe ma zostać rozebrane. "Droga na skróty często po prostu nie popłaca "

04.11.2022 | Słynne osiedle covidowe ma zostać rozebrane. "Droga na skróty często po prostu nie popłaca "
04.11.2022 | Słynne osiedle covidowe ma zostać rozebrane. "Droga na skróty często po prostu nie popłaca "
Jan Błaszkowski | Fakty TVN
04.11.2022 | Słynne osiedle covidowe ma zostać rozebrane. "Droga na skróty często po prostu nie popłaca "Jan Błaszkowski | Fakty TVN

Słynne osiedle covidowe nad samym Bałtykiem ma zniknąć z powierzchni ziemi. "Fakty" TVN dotarły do nakazu rozbiórki 10 domków stojących przy samej plaży. Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Pucku uznał, że osiedle to samowola budowlana.

Słynne osiedle covidowe w Mechelinkach nad Bałtykiem na atrakcyjnej działce zbudowano rzekomo na potrzeby walki z pandemią. Teraz osiedle ma zostać wyburzone. "Fakty" TVN dotarły do nakazu rozbiórki 10 domków stojących przy samej plaży. Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Pucku uznał ostatecznie, że osiedle to samowola budowlana, której deweloper nie zalegalizował, bo nie miał na to szans.

O sprawie pisaliśmy na portalu tvn24.pl już w 2020 roku

- Zakładamy, że finalnie na tę działkę wjedzie ciężki sprzęt, wjadą buldożery, te budynki zostaną rozebrane, a działka zostanie przywrócona do poprzedniego stanu - mówi Marcin Majek, wójt gminy Kosakowo.

Sprawa toczy się już ponad dwa lata. Lokalny deweloper wykorzystał specustawę covidową, która pozwoliła - z pominięciem prawa budowlanego - stawiać obiekty do walki z pandemią. Deweloper twierdził, że buduje domki dla chorych i ozdrowieńców. Wykorzystał do tego nadmorską działkę, na której - zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego - nic zbudować nie można. Po wstrzymaniu prac próbował uruchomić kompleks jako ośrodek dla uchodźców z Ukrainy i szukał w tej sprawie pomocy pomorskiego szefa struktur Solidarnej Polski. Bezskutecznie.

Problemy dewelopera

- Jeżeli będzie taki nakaz, że będzie trzeba rozebrać, to będziemy się mierzyć z rozbieraniem ewentualnym - mówił 26 kwietnia Krzysztof H., deweloper i właściciel osiedla covidowego w Mechelinkach.

Do rozbiórki droga daleka, bo deweloper odwołał się od tej decyzji do wojewódzkiego nadzoru budowlanego. Może też pójść do sądu. W grę wchodzą miliony złotych, bo inwestycję wstrzymano, gdy domki były już praktycznie ukończone. - Droga na skróty, żeby wybudować coś przy bardzo mocnym nagięciu albo obejściu przepisów, często po prostu nie popłaca - uważa Marcin Majek.

To nie koniec problemów dewelopera. Przed sądem toczy się proces, w którym jest oskarżony o złamanie przepisów o ochronie środowiska, bo swoje osiedle postawił w otulinie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.

Autor: Jan Błaszkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

Gdy 15 lat temu do kin wszedł "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego, powszechnie uważano, że powiedzieć o tym filmie "wstrząsający" to o wiele za mało. Teraz powstaje "Dom dobry". Lepiej nie zakładać jednak, że tym razem będzie inaczej. Bo historia, którą opowiada nowy obraz polskiego reżysera, jest tak samo mroczna.

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "wielkim hamulcowym" rządowego projektu ustawy w sprawie związków partnerskich jest wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i PSL. - Być może jest tak, że premier Kosiniak-Kamysz, ze względu na kolejne wybory - tym razem europejskie - nie chce dzisiaj powiedzieć, że zgadza się na rządowy projekt o związkach partnerskich - dodała.

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Źródło:
TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS